Ochrana osobných údajov je dôležitá a keďže v digitálnom priestore stále viac žijeme, je prirodzené, že sa obávame, že dochádza k narušeniu nášho digitálneho súkromia. Technológie, ako sú služby VPN, môžu byť veľmi efektívne pri skrývaní toho, čo robíme online, ale nepomáhajú, ak má niekto priamy prístup k vášmu počítaču a používa ho bez vášho súhlasu..

Môže to znieť skôr paranoidne, ale nedávna štúdia spoločnosti ProPrivacy.com zistila, že šokujúcich 63 percent respondentov pripustilo, že sa pozerali na telefón partnera, keď boli mimo miestnosti, zatiaľ čo takmer 47 percent skontrolovalo históriu prehliadania svojho partnera. Toto nie sú ubezpečujúce čísla.

K vášmu počítaču má niekto prístup bez vášho súhlasu dvoma spôsobmi. Člen rodiny alebo pracovná škola sa fyzicky prihlasujú do počítača alebo telefónu, keď nie ste v okolí, alebo niekto pristupuje k počítaču na diaľku.

Kontrolné značky

  • Skontrolujte svoju históriu prehliadania. Ak zobrazuje nejaké webové stránky, ktoré ste navštívili, môžete mať votrelca.
  • Skontrolujte posledné súbory v správcovi súborov (napr. Windows File Explore alebo MacOS Finder). Opäť platí, že ak sa otvorilo niečo, čo ste neotvorili, je čas sa obávať.
  • Technicky dôvtipnejší útočník sa môže pokúsiť pokryť svoje skladby odstránením histórie prehľadávania alebo súborov, takže vyššie uvedené kroky nemôžete vykonať. Takže ak zistíte, že niektorý z týchto záhadne bol zmazaný, môže to znamenať nepozvaného hosťa.
  • Môže to byť trochu zrejmé, ale ak sa kurzor myši začne pohybovať bez toho, aby ste ho ovládali, je čas na paniku.

Pomocou integrovanej funkcie protokolovania platformy môžete zistiť, kto sa prihlásil do vášho počítača a kedy. Ak ste jediným používateľom vášho počítača, vyhľadajte prihlasovacie údaje v čase, keď viete, že ste počítač nepoužívali.

Ako skontrolovať prihlásenie v systéme Windows

Upozorňujeme, že úplný audit prihlásenia je k dispozícii iba v systéme Windows Professional. Používatelia systému Windows Home sa obmedzujú len na to, aby videli iba úspešné prihlásenie, ale malo by to stačiť na upozornenie, že niekto používa váš počítač bez povolenia.


Pokyny uvedené nižšie sa týkajú systému Windows 10, ale sú podobné ako v predchádzajúcich verziách systému Windows.

1. Pravým tlačidlom myši kliknite na Štart -> Prehliadač udalostí.

prístup k prehliadaču udalostí

2. Vyhľadajte udalosti s ID udalosti: 4625, kategória úlohy: Prihlásenie.

Zobrazia sa všetky udalosti na vašom počítači

3. Ak chcete získať ďalšie podrobnosti, dvakrát kliknite na udalosť.

zobrazujúce podrobnosti o prihlásených udalostiach

Môžete tiež skontrolovať, či nie je k počítaču vzdialene prihlásený niekto iný. Kliknite pravým tlačidlom myši na položku Štart -> Príkazový riadok -> typ užívateľ dopytu a stlačte Enter.

kontrola protokolov udalostí pomocou príkazového riadka

Radšej sa mi uľavilo, že som jediný prihlásený človek a ja.

Ako skontrolovať prihlásenie v systémoch MacOS a Linux

Otvorte terminál. V MacOS sa to dá urobiť pomocou Launchpadu alebo prechodom na Aplikácie -> utilities -> Terminál. V Ubuntu tým, že pôjdete na Show Applications -> terminál.

typ posledná a stlačte Enter.

kontrola protokolov udalostí v systéme Mac OSX

Teraz budete môcť zobraziť všetky posledné prihlásenia spolu s časovou pečiatkou. Keď ste tam, možno budete chcieť skontrolovať, či nie sú iní používatelia vzdialene prihlásení cez SHH alebo telnet. typ kto do terminálu a stlačte Enter.

zobrazujúce denníky udalostí mac os x

Opäť som rád, že nemám spoločnosť.

Čo robiť, ak niekto používa váš počítač bez vášho súhlasu

Zmeňte svoje prihlasovacie heslo

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, ak máte podozrenie, že digitálny votrelec je zmeniť vaše prihlasovacie heslo na niečo, čo je silné a nikto nebude schopný uhádnuť. Zvážte použitie zabezpečenej prístupovej frázy (vety pozostávajúcej z ľahko zapamätateľných, ale náhodných slov plus medzier), pretože je takmer vždy bezpečnejšie ako používanie hesla s jedným slovom..

Na prihlásenie použite dvojfaktorové overenie

Jednofaktorová autentifikácia zaisťuje vaše prihlásenie pomocou niečoho, čo je známe napr. Vašich prihlasovacích údajov. Dvojfaktorové overenie (2FA) poskytuje ďalšie zabezpečenie tým, že vyžaduje, aby ste tiež overili svoju totožnosť pomocou niečoho, čo len fyzicky máte.

Bez tejto dodatočnej veci (napríklad YubiKey) nebude možné prihlásiť sa do počítača, a to ani v prípade, že narušiteľ pozná (alebo dokáže uhádnuť) vaše heslo.

Vždy, keď necháte počítač bez dozoru, vždy sa odhláste alebo povoľte zámok obrazovky

Ak tak neurobíte, zabráni všetkému okrem najmodernejšieho votrelca fyzicky pristupovať k vášmu počítaču.

Zašifrujte pevné disky

Ak sa obávate technicky sofistikovaného narušiteľa, ktorý fyzicky pristupuje k vášmu počítaču, keď ste preč, mali by ste povoliť šifrovanie na celom disku, aby sa zabezpečili vaše údaje.

Používatelia systému Windows 10 Pro môžu zapnúť šifrovanie celého disku Bitlocker tak, že prejdú do ovládacieho panela -> BitLocker Drive Encryption, zatiaľ čo všetci používatelia Windows si môžu zabezpečiť svoje disky pomocou open source VeraCrypt.

ako šifrovať pevný disk pomocou otočného bitlockera

Používatelia počítačov Mac môžu zapnúť funkciu FileVault tak, že prejdú do časti Systémové preferencie -> zabezpečenia & súkromia -> Karta FileVault.

zapnite ochranu súborov pre šifrovanie

Používatelia systému Linux majú vstavaný šifrovací program na plný disk dm-crypt, aj keď veľa ľudí uprednostňuje kombináciu tohto nástroja s flexibilnejším nástrojom na správu kľúčov Linux Unified Key Setup (LUKS). Dobrý sprievodca týmto je k dispozícii tu.

Použite dobrý antivírusový program

A aby boli jeho definície aktuálne. Väčšina zločineckých hackerov distribuovaných vírusmi v týchto dňoch sú buď keyloggery, ktoré počas zadávania hesla zvyšujú vaše heslo, alebo ransomware, ktorý vás uzamkne z vášho počítača, pokiaľ nezaplatíte výkupné..

Existujú však aj iné typy vírusov, vrátane vírusov, ktoré umožňujú protivníkovi získať úplnú kontrolu nad prácou dochádzajúcou za prácou. Jedinou skutočnou obranou proti týmto je použitie dobrého antivírusového programu a udržiavanie dobrej hygieny internetu (napríklad neotváranie príloh e-mailov z neznámych zdrojov, nenavštevovanie pirátskych webových stránok a podobne).

Použite webovú kameru na zachytenie votrelcov!

Môže to znieť trochu extrémne, ale v kancelárskom prostredí to nemusí stačiť na to, aby niekto jednoducho zabránil v prístupe k vášmu počítaču, keď ste mimo miestnosti. Ak máte na pracovisku nepriateľa, potom sa celá vaša kariéra môže spoliehať na to, kto je!

Lockscreen Pro pre Windows je aplikácia s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá môže urobiť snímku pomocou webovej kamery vášho počítača zakaždým, keď sa niekto prihlási alebo sa pokúsi neúspešne prihlásiť. Obchod Mac App Store obsahuje niekoľko aplikácií na uzamknutej obrazovke s podobnou funkčnosťou, hoci treba povedať, že žiadna z nich nie je veľmi dobre skontrolovaná..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me