2012. gadā tika atklāts, ka vairāk nekā 83 miljoni Facebook kontu ir viltoti. Atklāšana izraisīja Facebook akciju cenu kritumu zem USD 20. Lieki piebilst, ka Facebook nolēma nomierināt akcionārus, apkarojot pseidonīmu izmantošanu.

Protams, Facebook vēlētos, lai jūs ticētu, ka tā pamatā ir tikai jūsu intereses. Cilvēkiem, kuri cieš no garīgās veselības problēmām, transpersonām, profesionāļiem, kurus tautā pazīst ar pseidonīmu vai skatuves vārdu, feministēm vai citām aktīvistu grupām, kuras tiek pakļautas naidam, cilvēki, kas vēlas saglabāt savu privāto un lietišķo dzīvi bez ierobežojumiem noziegumi - vai cilvēki, kuri personas privātuma apsvērumu dēļ labprātāk slēpj savu identitāti - noteikums rada milzīgu neapmierinātību.

Jā, tā ir taisnība, ka ir gadījumi, kad kibernoziedznieki cilvēku krāpšanai izmanto nelikumīgus, viltotus un dublētus profilus. Viltoti profili tiek izmantoti cilvēku izsekošanai, un ir bijuši pat gadījumi, kad mānītāji izmanto viltotus profilus (šķiet, ka tie pieder pie pievilcīgiem sieviešu singletoniem), lai inficētu Izraēlas armiju ar ļaunprātīgu programmatūru. Saraksts turpinās.

Un tomēr, par katru dzirdēto stāstu par viltus Facebook kontu bīstamību ir vēl viens gadījums, kad kāds ir ar pamatotu un likumīgu iemeslu vēlēties slēpt savu patieso identitāti.

Satrauktas identitātes

Visā pasaulē cilvēki tiek pakļauti slepenu cienītāju, bijušo mīlētāju un stalkeru nevēlamiem skatieniem. Tiem cilvēkiem spēja izbaudīt Facebook sarunu ar mīļajiem un draugiem ir pakļauta vajāšanas riskam. Protams, ikviens var pievilināt savus privātuma iestatījumus, un tomēr nav nekas tik drošs kā paslēpties aiz pavisam cita aizstājvārda.


Tikai pagājušajā nedēļā tika noslepkavota Indijas pilsētā Indorā dzīvojošā sieviete Supriya Jain pēc tam, kad viņu Facebook apbēdināja bijušais mīļākais. Viņas bijušais mīļākais uzskatīja, ka pārāk atklāti brāļojas ar pretējā dzimuma pārstāvjiem - rada kaunu sev un savai sabiedrībai. Patiesībā Džeinai bija pilnīgi nevainīgi vīriešu draugu kontakti sociālajā tīklā Facebook, kas viņu pamudināja uz psihotiski greizsirdīgu niknumu.

Skumji, šķiet, ka Džaina neapzinājās briesmas, kurās viņa atradās, un šķiet, ka viņa nekad nav domājusi par pseidonīma izmantošanu Facebook. Tomēr, ja viņa būtu pārdzīvojusi savu uzbrukumu, šķiet pamatoti uzskatīt, ka viņa, iespējams, ir sākusi vēlēties izmantot viltotu identitāti, lai uzlabotu savu drošību. Saskaņā ar pašreizējiem Facebook noteikumiem viņai nebūtu atļauts.

Diemžēl tādi stāsti kā šie ir diezgan izplatīti. Valstīs, kurās LGBT kopienas dalībniekam ir neizmērojams nodarījums - un ja LGBT pakļaušana var būt slepkavība reliģiski dedzīga sabiedrības locekļa rokās, viltus Facebook nosaukums var būt atšķirība starp dzīvi un nāve. ProPrivacy.com pastāstīja Privacy International pētniece Eva Blūma-Dumontete,

"Anonimitāte tiešsaistē ir īpaši svarīga dažām grupām, ieskaitot sievietes un LGBTIQ cilvēkus, jo tā ļauj izveidot telpu, kurā viņi var izpētīt savu identitāti, saglabājot kontroli pār to, kurš viņus redz un zina. Anonimitāte pieļauj robežas, kas ir būtiskas, ja cilvēki, iespējams, vēl nav publiski informēti par savu dzimumu vai seksuālo identitāti, un jo īpaši valstīs, kur noteiktas identitātes ir krimināli sodāmas."

Neskaidra politika

Neticami, kaut arī daži cilvēki tiek pieķerti viltus vārda izmantošanai, citi cilvēki faktiski ir spiesti nelietot savu īsto vārdu. Tas notiek tāpēc, ka Facebook izmanto algoritmu, lai meklētu iespējamos viltus vārdus.

Indiāņu kopienā cilvēkiem parasti ir aprakstošie vārdi. Kopš tā īstā vārda politikas ieviešanas ir bijuši daudz ziņojumu par vietējiem amerikāņu indivīdiem ar otrajiem uzvārdiem, piemēram, Brown Eyes un Kills The Enemy, kuri ir spiesti mainīt savu vārdu, lai paliktu Facebook.

Pat pēc tieša kontakta ar Facebook un pierādījumu sniegšanas, ka tas ir viņu īstais vārds; Facebook bieži ir atteicies dublēt un ļaut šiem cilvēkiem izmantot savu īsto vārdu. Tomēr, ja kā apgalvo Facebook:

“Facebook ir kopiena, kurā ikviens ikdienā lieto vārdu, ar kuru aiziet. Tas padara to tā, ka jūs vienmēr zināt, ar ko jūs sazināties. ”

Vai tas nenozīmē, ka Zuckerberg aktīvi piespiež dažus sociālā foruma dalībniekus pārkāpt savus noteikumus? 2015. gadā dažādas cilvēktiesību organizācijas sanāca kopā, lai izdarītu spiedienu uz Facebook, apgalvojot, ka īstā vārda politika:

"Neņem vērā lietotāju apstākļus valstīs, kas nav rietumu valstis, pakļauj tos lietotājiem briesmām, neciena lietotāju identitāti un ierobežo vārda brīvību."

Tumšs birojs

Policisti ēnā

Lai arī Facebook ir viegli apgalvot, ka viltus kontus izmanto tikai cilvēki ar sliktu nodomu, ir veids, kā šo argumentu atsaukties pretī. ASV ir saņemti daudz ziņojumu par to, ka policisti izmanto viltus profilus, mēģinot savākt informāciju par aizdomās turamajiem, aktīvistiem un citiem interesējošiem cilvēkiem. Ja tas notiek ASV, varat derēt, ka tas ir nepatīkams, ka tas notiek citur.

Pašreizējā situācijā tas ir pretrunā ar Facebook noteikumiem, ka policisti izmanto viltotus kontus, lai cilvēkus uzraudzītu. Tas neapšaubāmi ir vienīgais reālā vārda politikas apvērsums. Un tomēr tā ir prakse, ar kuru policisti joprojām nodarbojas.

Es uzskatu, ka likumi ir jāmaina, lai padarītu nelikumīgu, ka policisti izmanto viltotus kontus cilvēku šņākšanai. Tomēr šķiet arī jautājums, kas būtu jārisina valdības likumdevējiem - nevis Facebook. Galu galā, ja policisti vēlas izmantot viltotus kontus - un tas viņiem ir tehniski likumīgi - vai tiešām Facebook būtu jāspēj tos apturēt?

Un, ja tā nav Facebook vieta, kur izlemt - vai tai nevajadzētu iet viegli starp parastajiem ļaudīm, kuri vēlas izmantot arī viltotus kontus? Galu galā, kad policisti izmanto viltus kontus, lai aizrautos ar cilvēkiem, tas izklausās tik šausmīgi kā ieslodzījums. Tā kā, kad regulāri ļaudis izmanto viltus kontu, prātā nāk kaut kas daudz mazāk draudīgs...

Vārda brīvība

Ir labi zināms, ka valstīs ar skarbu politisko klimatu Facebook tiek izmantots, lai organizētu opozīcijas mītiņus un protestus. Cilvēkiem, kas dzīvo totalitāros režīmos, atšķirīga viedokļa paušana var būt ārkārtīgi bīstama.

Pilsoņiem, kuriem ir likumīgs iemesls izplatīt būtisku informāciju no valdības uzspiesta propagandas burbuļa robežām, viltus vārdi var nozīmēt atšķirību starp dzīvību un nāvi.

Un atcerieties, ka tad, kad ir bīstami izteikties, cilvēki mēdz sevi cenzēt. Tādējādi Facebook īstā vārda politika kaitē lielam skaitam cilvēku, kuriem ir nozīmīga loma sabiedrības uzlabošanā. Blūms-Dumontets komentēja:

"Anonimitāte bieži ir nosacījums, lai paustu politiskus uzskatus, kā arī lai svilptu. Vai MeToo kustība būtu pastāvējusi tāpat, ja katrs sociālo mediju konts būtu piesaistīts īstajam vārdam? "

Nelegāla definīcija

Nelikumīgs pieprasījums

Neskatoties uz Facebook uzstājību, ka tā politikas ir izstrādātas, lai “izveidotu drošu vidi, kur cilvēki var uzticēties un saukt pie atbildības viens otru." Patiesībā tā īstā nosaukuma politika nekad nav bijusi par lietotāju aizsardzību. Kopš darbības uzsākšanas vienmēr ir bijis runa par peļņu no ieņēmumiem no reklāmas un par akciju cenu, kuru viltus konti radīja 2012. gadā..

Tagad kāda Vācijas tiesa ir lēmusi, ka Facebook politika ir komerciāli motivēta un nelikumīga. Pēc Vācijas patērētāju organizāciju federācijas (VZBV) teiktā, Facebook uzstājība uz īstu vārdu izmantošanu ir slēpta metode, kā iegūt lietotāju piekrišanu reālā vārda datu saglabāšanai, koplietošanai un peļņas gūšanai. Šo novērtējumu tagad ir apstiprinājusi Berlīnes apgabaltiesa.

Lai arī digitālās privātuma aktīvistiem tas ir neliels ieguvums, Facebook plāno lēmumu pārsūdzēt. Turklāt, pat ja tas tiek atbalstīts, iespējams, ka Facebook samazinās savu politiku tikai tajos reģionos, kur tas bija spiests to darīt.

Tā rezultātā ir viegli secināt, ka Facebook nerūpējas par cilvēku drošību. Faktiski šķiet skaidrs, ka tā labprātāk mērķtiecīgi pakļautu riskam cilvēkus, lai neatlaidīgi izturētos pret tā amorālo ieņēmumu modeli.

Lietotāja rokasgrāmata

Kā lietot Facebook ar viltus vārdu

Ja jūtaties stingri par to, ka Facebook netiek izmantots ar īstu vārdu, mēs mēdzam piekrist, ka tā ir laba ideja. Jo mazāk reālu informāciju jūs sniedzat Facebook par sevi; jo grūtāk sociālo mediju gigantam ir nopelnīt no jums naudu.

Turklāt tas ir vispārzināms fakts, ka daudzas riska grupas - arī bērni - var gūt ievērojamu labumu no pseidonīmu izmantošanas, kas zināmi tikai viņiem un viņu draugiem un ģimenei. Par laimi, tā kā Facebook viltotu vārdu meklēšanai galvenokārt izmanto algoritmu, viltotu vārdu Facebook vietnē ir iespējams veiksmīgi izmantot, nepieķeroties.

Lai gan, protams, ja jūs atklājat (vai kāds jūs izdara par viltus vārda izmantošanu; jā, jums rūpīgi jāizvēlas draugi), jūs, iespējams, beidzot būsit spiests atgriezties pie sava īstā dzimšanas vārda. Ikvienam, kurš vēlas izmantot viltotu vārdu Facebook, jāievēro šie vienkāršie noteikumi:

  1. Izvēlieties vārdu, kas šķiet īsts. Muļķīgi vārdi vai segvārdi, kas netiek uzskatīti par “īstiem”, tiks atzīmēti daudz ātrāk nekā vienkāršs vārds, piemēram, Sems Smits.

  2. Nelietojiet slavenus vārdus. Lai gan varētu būt jautri padarīt sevi par Kardašianu; tas, iespējams, liks tevi uzzināt daudz ātrāk.

  3. Palieciet prom no izdomātiem varoņiem no grāmatām un filmām; pat ja tie ir “normāli” vārdi. Tailers Durdens var šķist foršs vārds, taču jūs to nedarāt pietiekami grūti, lai paslēptos no Facebook vārda policijas!

  4. Noslēdziet savus privātuma iestatījumus. Ja izmantojat vārdu, kuru Facebook automatizētajam algoritmam ir grūti atklāt, ir nepatiess; jūsu vienīgais veids, kā pieķerties, ir cits lietotājs, kurš jūs atzīmē. Šī iemesla dēļ ir lieliska ideja paslēpt savu profilu no visiem, izņemot tuviem draugiem.

Nosaukuma attēla kredīts: PK Studio / Shutterstock.com

Attēlu kredīti: Gorodenkoff / Shutterstock.com, Casimiro PT / Shutterstock.com, Bakhtiar Zein / Shutterstock.com,

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me