Izrādījās, ka Spānijas futbola līga La Liga ir ieslēdzusi cilvēku viedtālruņu mikrofonus, lai, klausoties mačus, klausītos līdzjutējus. La Liga ir uzlikts naudas sods 250 000 eiro apmērā par lietotņu atļauju nelikumīgu izmantošanu ierīces mikrofonu ieslēgšanai un futbola fanu atrašanās vietu noteikšanai spēļu laikā, izmantojot GPS un mobilā telefona torņa signālus.

Spānijas futbola fani

La Liga lietotne, kuru, domājams, izmanto apmēram četri miljoni Spānijas futbola fanu, izmantoja viedtālruņu mikrofonus, lai atklātu joslu atrašanās vietu, kas bez atļaujas pārraida spēles nelikumīgi.

Privātuma aizstāvji uzskata, ka uzraudzības laikā tika pārkāptas patērētāju privātuma tiesības. Ir paustas arī bažas, ka La Liga šajā laikā, iespējams, ir piekļuvis privātām sarunām un datiem par Spānijas lietotņu lietotājiem..

Spānijas līga to noliedz, apgalvojot, ka tehnoloģija ir īpaši izstrādāta, lai tikai klausītos apkārtējās vides skaņas, kas atbilst TV pārraidēm,


"Signāls, kas pienāk [no lietotnes], tiek pārveidots binārā kodā, kuru salīdzina ar pārraides signāla kodu automātiska sistēma, kas operāciju veic mazāk nekā sekundē.".

Saskaņā ar La Liga oficiālo paziņojumu tehnoloģija ir automatizēta un darbojas līdzīgi kā lietotne Shazam. Futbola līga apgalvo, ka neviens no darbiniekiem nekad neklausās no lietotnes izrietošās skaņas un ka nekad netiek izveidoti vai saglabāti ieraksti, meklējot vietas, kas nelikumīgi pārraida spēles, nemaksājot.

“Pat ja mēs gribētu, pat ja tiesnesis mums uzdotu, mēs nevarējām ierakstīt sarunas. Vienkārši nav tā, kā tehnoloģija darbojas."

Neskatoties uz to, Spānijas Datu aizsardzības aģentūra (AEPD) ir atzinusi par labu patērētāju privātumam. AEPD nolēma, ka lietotne ir rīkojusies nelegāli, jo tā patērētājiem skaidri nepiemin tās uzraudzības iespējas. AEPD saka, ka lietotnei ir jāinformē patērētāji un jāiegūst piekrišana gan lietotnes lejupielādes laikā, gan aktivizējot novērošanu.

Pēc AEPD domām, patērētājiem ir pārāk grūti precīzi atcerēties, kādas atļaujas datu vākšanai tiek piešķirtas brīdī, kad viņi lejupielādē lietotni. Šī iemesla dēļ datu aizsardzības aģentūra ir ieteikusi lietotnei ekrānā parādīt ikonu, kas parāda, ka ir sākusies pasīva klausīšanās. Tas patērētājiem dotu iespēju atspējot vai atinstalēt lietotni, ja viņi noklausītos.

La Liga uzstāj, ka tā nav izdarījusi neko ļaunu, un paziņoja, ka plāno pārsūdzēt aģentūras lēmumu, kas, pēc tās domām, ir negodīgs. La Liga uzskata, ka tas, ka patērētāji var aizsargāt vietas, kas nelikumīgi pārraida spēles, ir pretrunā ar tās autortiesībām. Spānijas futbola līga oficiālajā paziņojumā paziņoja:

"Mēs dziļi nepiekrītam tam, kā AEPD ir interpretējis šo tehnoloģiju, un patiesi ticam, ka tas nav pielicis vajadzīgās pūles, lai saprastu, kā tā darbojas."

La Liga uzskata, ka ikonas parādīšana, ieslēdzot mikrofonu, varētu "lietotājam rada bailes, ka mēs kaut ko klausāmies, kad šī tehnoloģija nespēj uztvert cilvēku sarunu."

Neskatoties uz šiem apgalvojumiem, paliek fakts, ka lietotne klausījās cilvēku tālruņos un izsekoja viņu atrašanās vietu ar GPS - tas nozīmē, ka ir apkopoti privāti dati par lietotājiem. Pēc AEPD domām, ir pārkāptas arī patērētāju tiesības uz GDPR. Tas apgalvo, ka tiek pārkāptas ES GDPR 5.1. Un 7.3. Sadaļas, jo patērētājiem nekad netiek dota iespēja atsaukt piekrišanu datu vākšanai..

Atklāsmes, ka Spānijas futbola līga ir palielinājusi atļaujas savā lietotnē veikt korporatīvo uzraudzību, ir precīzs atgādinājums par to, cik viegli uzņēmumiem ir izspiegot sabiedrību. Ikreiz, kad lietotne lūdz atļauju piekļūt ierīces mikrofonam - iespējams, ka mikrofons tiek ieslēgts, lai veiktu šāda veida pasīvu klausīšanos.

Citreiz patērētāji ir ziņojuši, ka viņiem tiek piegādāti sludinājumi pēc tam, kad viņi ir apsprieduši produktu sava tālruņa tuvumā. Iepriekš ir parādījušies arī apgalvojumi, ka Facebook veic šāda veida uzraudzību; apgalvojums, ka sociālo mediju gigants ir atspēkojis vairāk nekā vienu reizi.

Patērētājiem vienīgā iespēja ir vienmēr būt uzmanīgiem, lejupielādējot un instalējot mobilo programmatūru. Ja kāda lietotne pieprasa invazīvas atļaujas, kuras tai, šķiet, nav vajadzīgas, patērētājiem ir rūpīgi jāapsver, vai viņi uzticas lietotnei un vēlas to instalēt.

AEPD ir devis Spānijas futbola līgai vienu mēnesi, lai labotu privātuma problēmas, kuras tā ir atradusi lietotnē.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me