Facebook ir izvēlējusies nedaudz sliktu dalībnieku, nevis armija, un tas bija spiests nodot daļu no sava sociālo mediju kešatmiņas. Diezgan maz cilvēku, kas bija nolēmuši sēt nesaskaņas ASV vēlētāju starpā, bija pietiekami, lai kompromitētu sociālo mediju gigantu un radītu visa veida neskaidrības. Tagad nāk apsūdzības un norāda uz pirkstiem. Kā tas varēja notikt? Vai Facebook kļuva pārāk liels pārāk ātri bez iekšējas uzraudzības? Vai tās grūtības radīs nevēlamu ārēju uzraudzību - vai vēl sliktāk? Interesanti jautājumi.


Šis jautājums un ar to saistītie jautājumi šajās dienās ir aktuāli un centrāli pēc speciālā prokurora Roberta Muellera apsūdzības trīspadsmit krieviem, kuri, domājams, ir iefiltrējušies Facebook, izraisot visa veida vēlēšanu sezonas mērenību. Lai gan daudzi ir izteikuši satriecošu - patiesu vai patiesu -, Wall Street Journal pauž uzskatu, ka tas nebija pārsteigums. Kāpēc?

Pēc WSJ domām, vēsturiskie pētījumi it kā pierādījuši, ka spēcīgu, centralizētu tīklu trūkums ir to uzņēmība tikt iefiltrētiem un izmantotiem. Rakstā kā galvenie piemēri minētas Padomju Savienība un Eiropas reformācija. Notikumi, kas sākās vienā virzienā ar noteiktu virzienu un mērķiem, galu galā izgāja no rokām. WSJ rakstā teikts, ka tas noticis ar Facebook, un norādīts uz iespējamo punktu, kurā solījums noveda pie krīzes.

Solījums gulēja internetā ar tā potenciālu pazemināt vecās hierarhijas un sagatavot ceļu demokrātijas un jauno runas brīvību izplatīšanai iesācējiem. Tas, ka solījums netika pilnībā izpildīts pēc tādiem notikumiem kā Arābu pavasaris 2011. gadā, bija fakts, ka, neraugoties uz visiem tehnoloģiskajiem jauninājumiem, galu galā internetu pārvaldīja cilvēki un cilvēki to izmantoja ar visām savām nepilnībām un foibles.

Visi devās gājienā, kā visiem pieņemamie “netizens” (lai izmantotu Facebook vārdu). To darot, mēs zaudējām kritisko efektivitāti. Rakstā uzsvērts, kā vienmēr šķiet, ka tehnoloģiskās priekšrocības virza ideju līdz vietai, kurā organizācija kļūst pārāk hierarhiska, iespējama tirāniska, taču noteikti mazāk efektīva. Padomju Savienības sākuma un pacelšanās gadījumā telegrāfs un telefons atbalstīja komunistisko lietu, kas, iespējams, uzsāka valsts pagrimumu ar Žozefa Staļina nesaudzīgumu, pārstāvot hierarhiju ārpus saskares..

Ar Eiropas (protestantu) reformāciju tas bija inovācijas iespiešanā un it īpaši Bībeles iespiešanā. “Luters domāja, ka būtu lieliski, ja visi būtu savienoti un varētu lasīt Bībeli dzimtajā valodā,” sacīja vēsturnieks Niall Ferguson, 2018. gada grāmatas “Kvadrāts un tornis: tīkli un spēks, no brīvmūrniekiem līdz Facebook” autors. Šis priekšstats draudēja iedibinātajai katoļu hierarhijai, taču drīz jaunajam ticīgo skaitam pieauga sava hierarhija, kā rezultātā 200 gadus ilgais asiņainais karš.

Šādā kontekstā Facebook atrodas dominējošā sociālo mediju pozīcijā. Bet laikā, kad ASV politikā valda konflikts starp konservatīvajiem un liberāļiem, katras partijas galējībās un vidusdaļa ir auglīga teritorija. Facebook mantoja šo vietu un dažu gadu laikā kļuva par pasaules galveno ziņu un informācijas nodrošinātāju 2,2 miljardiem cilvēku..

Bet pat šeit dominēja hierarhija, jo darbinieku un inženieru skeleta apkalpe kontrolēja, kādu informāciju masas saņems. Un tas paliktu neitrāls (daži apgalvo atšķirīgi) par šo informācijas plūsmu.

Tieši šajā neitralitātē Krievija uzsāka sevi uz platformas pacelšanu. Tas ātri ieguva ietekmi uz vietni. Arī Facebook bija līdzdalīgs un nobriedis līdzatkarīgai izvēlei, negribot palīdzot Krievijai, izstrādājot ieteikumus un ziņu padeves algoritmus, lai aktivizētu lietotājus un palielinātu tās popularitāti. Iespējams, ka Facebook ir izracis savu kapu, acīmredzot rīkojoties tā, it kā būtu reklāmdevēju aģents, nodarot kaitējumu tā lietotājiem un visai sabiedrībai.

To darot, tas ļāva iekļauties krievu sazvērestībā par iejaukšanos vēlēšanās. Rezultātā tā var maksāt lielu cenu par to, ka tagad nonākusi nacionālās drošības debašu epicentrā, kas var izraisīt aicinājumus to regulēt.

Tā būtu briesmīga tablete, ko norīt, un skumja diena sociālo mediju gigantam, kas sākās ar šādu solījumu būt nevaldāmam brīvās izpausmes čempionam. Tā ir arī brīdinoša pasaka.

Attēla kredīts: Autors: BigTunaOnline / Shutterstock.
Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me