Glens Grīnvalds ir amerikāņu jurists, žurnālists un autors, kurš strādāja ASV Guardian un kurš bija viens no pirmajiem žurnālistiem Edvardam Snowdenam, kuram uzticēja publicēt savu milzīgo NSA spiegošanas dokumentu kešatmiņu. Pateicoties tādiem vīriešiem kā Glen Greenwald, plašajai sabiedrībai tagad ir zināms par NSA (un tās partneru aģentūru visā pasaulē) uzbrukuma milzīgo raksturu tikai par ikviena privātumu un brīvību.


Nesenā TED runā ar nosaukumu “Glenn Greenwald: Kāpēc privātumam ir nozīme”, viņš eleganti un pārliecinoši apgalvo, cik būtiska ir privātuma aizsardzība cilvēka brīvībai un cik kodīgs ir priekšstats “ja jums nav ko slēpt, tad jums nav no kā baidīties”..

Tā kā būtībā mēs pilnībā piekrītam Grīnvaldes izteiktajam un tāpēc, ka viņš pats ir kodolīgs un daiļrunīgs runātājs, mēs šeit aprobežosimies ar īsu Grīnvaldes 20 minūšu runas kopsavilkuma iesniegšanu kopā ar dažiem viņa pateicīgākajiem citātiem..

Glens Grīnvalds: Kāpēc privātumam ir nozīme?

Glens Grīnvalds: Kāpēc privātumam ir nozīme? Glens Grīnvalds: Kāpēc privātumam ir nozīme?

Pilni runas subtitri / stenogramma ir atrodami TED vietnē

Grīnvalde iesākumā sniedz piemēru cilvēkiem, kuri nodarbojas ar privātu darbību un kuriem šausmas liek atrast savus antics filmētus un augšupielādētus YouTube, atzīmējot, ka tas rosina sajust: “Tas ir kaut kas, ko es ar mieru darīt, tikai tad, ja neviens cits neskatās . '

Pēc tam viņš izvēršas par šo piemēru, izmantojot to, lai ilustrētu masu novērošanas draudus vārda brīvībai,

"Amerikas Savienotās Valstis un tās partneri, nepazīstot visu pasauli, internetu, savulaik pasludinātu par vēl nebijušu atbrīvošanās un demokratizācijas instrumentu, ir pārveidojis par vēl nepieredzētu masu zonu, kas nav izraudzīta."

Īpaši kodīgs ir Google izpilddirektora Ērika Šmidta priekšstats, kurš teica: “Ja jūs darāt kaut ko tādu, ko nevēlaties, lai citi cilvēki zinātu, varbūt jums tas vispirms nevajadzētu darīt.”

“Cilvēki, kuri patiesībā saka, ka ir iesaistījušies ļoti ekstrēmā pašnovērtēšanas darbībā. Tas, ko viņi patiesībā saka, ir,"Es esmu piekritis sevi padarīt par tik nekaitīgu, neapdraudošu un neinteresantu cilvēku, ka es faktiski nebaidos, ja valdība zinātu, ko es daru. ”

Grīnvalde apgalvo, ka neviens īsti netic, ka viņiem nav ko slēpt,

Viņi ieliek paroles savā e-pastā un sociālo mediju kontos, viņi pieliek slēdzenes pie savas guļamistabas un vannas istabas durvīm, veicot visas darbības, lai neļautu citiem cilvēkiem iekļūt tajā, ko viņi uzskata par savu privāto pasauli, un zinātu, kas ir tas, ko viņi nevēlas citi cilvēki, kas jāzina. ”

Atzīmējot, ka “cilvēki vārdos var ļoti viegli apgalvot, ka nenovērtē viņu privātumu, bet viņu rīcība noliedz šīs pārliecības autentiskumu”, Grīnvalde novēro, ka pat tie, kuri nenogurstoši un evaņģēliski strādājuši, grauj visu citu privātumu, piemēro atšķirīgu noteikumi sev,

“Pagājušajā gadā Marks Zukerbergs un viņa jaunā sieva par kopējo summu 30 miljoniem dolāru iegādājās ne tikai savu māju, bet arī visas četras blakus esošās mājas Palo Alto, lai nodrošinātu, ka viņi bauda privātuma zonu, kas neļauj citiem cilvēkiem pārraudzīt, ko viņi to dara personīgajā dzīvē. ”

Kad cilvēki jūt, ka viņus novēro, viņi nespēj izturēties patiesi pret savu dabu,

"Tagad ir iemesls, kāpēc privātumu tik ļoti alkst vispārēji un instinktīvi. Tā nav tikai refleksīva kustība, piemēram, gaisa elpošana vai dzeramais ūdens. Iemesls ir tas, ka, atrodoties stāvoklī, kur mūs var uzraudzīt, kur mēs varam Esiet modri, jo mūsu uzvedība krasi mainās ... Ir desmitiem psiholoģisku pētījumu, kas pierāda, ka tad, kad kāds zina, ka viņus var novērot, viņu izturēšanās ir daudz konformiskāka un atbilstošāka. ”

Atsaucoties arī uz Džordža Orvela un franču filozofa Mišela Fuka, piemēram, Grīnvalds saka par Jeremy Bentham (in) slaveno visu redzošo Panopticon cietumu,

"Tas, kas viņu tik ļoti uzbudināja par šo atklājumu, bija tas, ka tas nozīmētu, ka ieslodzītajiem nāksies pieņemt, ka viņi jebkurā brīdī tiek novēroti, un tas būs galvenais paklausības un pakļaušanās likuma izpildītājs."

Tieši šis novērošanas psiholoģiskais aspekts (vai bailes tikt uzraudzītam) visu laiku ierobežo mūs kā indivīdus, un tāpēc tas ir spēcīgs instruments ikvienam, kurš mūs apspiestu,

"Masu uzraudzība rada cietumu prātā, kas ir daudz smalks, lai arī daudz efektīvāks līdzeklis, lai veicinātu atbilstību sociālajām normām vai sociālajai ortodoksijai, daudz efektīvāks nekā brutāls spēks, kāds jebkad varētu būt."

Tas ir fakts, kas ir labi pazīstams un izmantots jau ilgi pirms visuresošās uzraudzības tehnoloģijas pieejamības,

"Ābrahāmas reliģijas līdzīgi uzskata, ka pastāv neredzama, visu zinoša autoritāte, kas savas visaptverošās zināšanas dēļ vienmēr vēro visu, ko jūs darāt, kas nozīmē, ka jums nekad nav privāta brīža, kas ir galvenais pakļaušanās tā diktātam."

Viņa dažādie piemēri rāda, ka uzraudzība ir tirānijas draugs,

“To, ko atzīst visi šie šķietami atšķirīgie darbi, ir secinājums, ka viņi visi sasniedz, ka sabiedrība, kurā cilvēkus vienmēr var uzraudzīt, ir sabiedrība, kas audzina atbilstību un paklausību un pakļaušanos, tāpēc katrs tirāns, visatļautākais ļoti smalki alkst pēc šīs sistēmas. ”

Uzraudzība ir apspiešanas līdzeklis, kas uzbrūk mūsu visprimālākajiem priekšstatiem par brīvību,

"Kad mēs ļaujam pastāvēt sabiedrībai, kurā mēs pastāvīgi uzraugāmies, mēs ļaujam smagi kropļot cilvēka brīvības būtību."

Pēc tam Grīnvalde piebilst, ka mūsu veselajam saprātam par to, ko nozīmē “darīt sliktas lietas”, mūsu valdnieki nav vienisprātis,

'Viņiem, "darot sliktas lietas" parasti nozīmē darīt kaut ko tādu, kas rada nozīmīgus izaicinājumus mūsu pašu spēka izmantošanai. ”

Noslēguma piezīmēs Grīnvalds atgriežas pie sava argumenta galvenā virziena: masveida uzraudzība principā nomāc mūsu brīvību,

"Bet vissvarīgākais iemesls ir tas, ka masveida uzraudzības sistēma visādos veidos nomāc mūsu pašu brīvību. Tas padara neierobežotu visu veidu uzvedības izvēli, pat nezinot, ka tas ir noticis..

Viņš beidz ar slaveno Rosa Luksemburgas citātu,

'"Kas nekustas, viņš nepamana savas ķēdes."Mēs varam mēģināt padarīt masveida uzraudzības ķēdes neredzamas vai nenosakāmas, taču ierobežojumi, ko tā uzliek usdo, nekļūst mazāk spēcīgi. ”

Mēs pilnībā mudinām lasītājus, kuri kādreiz domājuši, ka viņiem nav ko slēpt, un tāpēc viņiem nav no kā baidīties (vai arī, kuri kādreiz ir strīdējušies ar kādu, kam ir šāds viedoklis), skatīties lekciju vai lasīt stenogrammu, jo Grīnvalds padara pārliecinošu un bezkaislīgu aizsardzība pret privātuma nepieciešamību.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me