کوکی ها پرونده های کوچکی هستند که وب سایت ها روی رایانه شما ذخیره می کنند. آنها بسیاری از کارکردهای مفید را انجام می دهند ، از جمله اینکه می دانید که قبلاً از سایت بازدید کرده اید و تنظیمات برگزیده خود را برای آن سایت به خاطر دارید. همچنین از آنها برای به خاطر سپردن مواردی مانند سبد خرید خود هنگام بازدید مجدد از سایت استفاده می شود.


مشکل این است که می توان از آنها برای چیزهای ترسناک بیشتر استفاده کرد. مخصوصاً کوکی های شخص ثالث. اینها کوکی هایی هستند که در یک وب سایت میزبان هستند ، اما متعلق به وب سایت های دیگر هستند. بنابراین آنها تجربه شما را در آن وب سایت بهبود نمی بخشند بلکه در عوض توسط تبلیغ کنندگان برای ردیابی تاریخچه مرور وب استفاده می شوند.

با گذشت زمان (و معمولاً همراه با اطلاعات بدست آمده از راههای دیگر) ، به تبلیغ کنندگان این امکان را می دهید تا یک مدل مفصل از آنچه شما انجام می دهید (و آنچه را که می خرید!) در اینترنت بسازند. آنها سپس از این هدف استفاده می کنند تا شما را با تبلیغات شخصی سازی شده همیشه هدف قرار دهند.

در حالی که برخی از مردم به این امر اعتنایی ندارند (در واقع برخی حتی دوست دارند تبلیغاتی را برای چیزهایی که دوست دارند نشان داده شوند!) ، اما این نوع ردیابی مزاحم وب آشکارا نقض حریم خصوصی ما است.

کوکی ها را مسدود کنید

تقریباً همه مرورگرهای وب مدرن دارای تنظیمات حریم خصوصی هستند که به شما امکان می دهد کوکی ها را در دستگاه خود ذخیره یا محدود کنید. این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه می توانید این محدودیت ها را در همه مرورگرهای اصلی روی همه سیستم عامل های اصلی فعال کنید.

اکثر مرورگرها سه گزینه فیلتر کوکی را ارائه می دهند: به همه کوکی ها اجازه دهید ، به کوکی های شخص ثالث اجازه دهید یا همه کوکی ها را مسدود کنید.

بسیاری از وب سایت ها به منظور ارائه قابلیت های اساسی و بهبود تجربه بازدید کنندگان ، به کوکی های شخص اول متکی هستند. مسدود کردن همه کوکی ها بسیاری از وب سایت ها را خراب می کند تا شما به هیچ وجه نتوانید از آنها استفاده کنید یا عملکرد آنها کاهش یافته است.

بنابراین برای اکثر افراد ، مسدود کردن فقط کوکی های شخص ثالث یک سازش خوب برای حفظ حریم خصوصی است. کوکی های شخص اول نه تنها مفید هستند (تا جایی که برای بسیاری از وب سایت ها ضروری هستند) بلکه آنها نیستند که شما را ردیابی می کنند.

توجه داشته باشید که مسدود کردن کوکی های شخص ثالث ممکن است هنوز برخی از سایت ها را خراب کند ، اما این موارد بسیار جزئی هستند. مسدود کردن کوکی های شخص ثالث معمولاً تأثیر کمتری بر روی تجربه کلی وب شما خواهد داشت.

اگر کنترل دانه ای بیشتری از کوکی ها را ترجیح می دهید ، این کار با استفاده از افزودنیهای مرورگر قابل دستیابی است.

کوکی های فلش

وقتی افراد در مورد کوکی ها (از جمله ما در این مقاله) صحبت می کنند ، آنها به طور کلی به معنی کوکی های "معمولی" HTTP هستند. اما نوع دیگری از کوکی ها وجود دارد - کوکی های فلش. این موارد همچنین به عنوان supercookies یا Local Shared Objects (LSOs) شناخته می شوند و شامل کوکی های بدنام زامبی هستند - به اصطلاح به این دلیل که هر زمان حذف شده از پوشه کوکی های مرورگر ، کوکی های معمولی HTTP را بازسازی می کنند..

اما ، این روزها به ندرت از فلش استفاده می شود و به طور پیش فرض در هیچ مرورگر مدرنی فعال نمی شود. بیشتر مرورگرهای مدرن نیز هنگام پاک کردن سابقه مرور خود ، کوکی های Flash را حذف می کنند ، بنابراین این تهدیدی نیست که قبلاً وجود داشته باشد.

ما در این راهنمای کوکی های Flash را پوشش نمی دهیم ، اما اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید ، لطفاً بررسی کنید Supercookies ، کوکی های فلش ، کوکی های زامبی چیست?

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Firefox برای Windows ، macOS و Linux

از نظر ما ، Firefox بهترین انتخاب مرورگر برای هر کسی است که درباره حریم شخصی نگران باشد ، اگرچه تنظیمات حریم خصوصی آن نیاز به کمی سفت شدن دستی دارد. یکی از این تنظیمات ، مدیریت کوکی آن است ...

فایرفاکس در اصل در ویندوز ، macOS و لینوکس یکسان است. مرورگرهای با محوریت حریم خصوصی مانند Tor ، Waterfox و Pale Moon از نسخه های قبلی Firefox استفاده می شوند. جزئیات تغییر تنظیمات کوکی این موارد کمی متفاوت از آنچه در اینجا شرح داده شده است اما به اندازه کافی نزدیک هستند که باید بتوانید آنها را از این دستورالعمل های Firefox (نسخه 65.0.1) دریابید..

1. به منو بروید -> گزینه ها.

2. به حریم خصوصی بروید & برگه نوار کناری امنیتی -> حریم خصوصی مرورگر -> مسدود کردن محتوا و "سفارشی" را انتخاب کنید.

3. کادر "سفارشی" را علامت بزنید و "همه کوکی های شخص ثالث" یا "همه کوکی ها" را از منوی کشویی انتخاب کنید..

این گزینه هایی از آنچه شما می توانید حذف کنید از جمله کوکی ها را نشان می دهد

نیازی به ذخیره نیست. پس از پایان کار ، فقط برگه گزینه ها را ببندید.

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Firefox برای Android

Firefox برای اندروید اساساً تجربه کامل Firefox را به دستگاه همراه شما منتقل می کند. همه افزودنیهای رومیزی برای Firefox در Android کار نمی کنند ، اما بیشتر اینها را انجام می دهند.

1. به منو بروید -> تنظیمات

روی کشویی و تنظیمات کلیک کنید

2. حریم خصوصی را انتخاب کنید.

روی حریم شخصی در کشویی کلیک کنید

3. کوکی ها را انتخاب کنید و "فعال ، به استثنای شخص ثالث" یا "غیرفعال" را لمس کنید.

این را از فعال به غیرفعال تغییر دهید

چند بار دکمه عقب را بزنید تا به بازدید منظم وب بروید.

چگونه کوکی ها را در Firefox برای iOS غیرفعال کنیم

فایرفاکس برای iOS باید مطابق با دستورالعمل های دقیق توسعه دهنده اپل باشد. این بدان معنی است که بسیاری از ویژگی های موجود در سیستم عامل های دیگر از جمله امکان اجرای افزونه های مرورگر را از دست می دهد.

به دلایلی که با توجه به اینکه قبلاً امکان پذیر بود کاملاً مشخص نیست ، هیچ مرورگری برای iOS به شما امکان نمی دهد کوکی های شخص ثالث را مسدود کنید. در واقع ، تنها مرورگر iOS که حتی به شما امکان غیرفعال کردن کوکی ها را می دهد Safari است.

ما گمان می کنیم که این موضوع باید با تغییرات اخیر در دستورالعمل های توسعه دهنده اپل ارتباطی داشته باشد ، اگرچه عجیب است که صفری به شما امکان می دهد حداقل همه کوکی ها را مسدود کنید در حالی که Firefox و Chrome نمی کنند.

بنابراین نمی توانید کوکی های Firefox را برای iOS غیرفعال کنید ، اگرچه می توانید آنها را حذف کنید (گزینه ها) -> تنظیمات -> حریم خصوصی -> مدیریت دادهها -> داده های شخصی را پاک کنید -> کلوچه ها).

توصیه رسمی Firefox این است که به جای آن از Firefox Focus استفاده کنید. این مرورگر (با یکپارچه سازی اختیاری Safari) از لیست های جلوگیری برای جلوگیری از انواع مختلف ردیابی وب سایت استفاده می کند ، اما در iOS حتی گزینه غیرفعال کردن کوکی ها را نیز ارائه نمی دهد (البته این گزینه در دسترس کاربران اندرویدی است).

با این حال ، Firefox برای iOS به شما امکان می دهد کوکی ها را به طور کامل غیرفعال کنید.

  1. به گزینه ها بروید -> تنظیمات.
  2. به حریم خصوصی بروید -> مدیریت دادهها.
  3. 3. "کوکی ها" را لمس کنید تا کشویی به سمت چپ حرکت کند و از آبی به خاکستری تبدیل شود.
  4. تنظیمات را لمس کنید -> برای خارج شدن انجام شد.

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Chrome برای Windows ، macOS و ChromeOS

Google با حمله به حریم خصوصی شما پول به دست می آورد تا بتواند کالای شما را بهتر بفروشد. این برنامه همچنین یک بخت و اقبال در زمان و منابع خود را صرف ایجاد یک مرورگر می کند که آن را به صورت رایگان برای "عمومی" در اختیار عموم قرار می دهد. با وجود این ، Chrome تاکنون محبوب ترین مرورگر جهان است ...

توجه داشته باشید که دیگر در Chrome امکان پذیر نیست (این راهنما از نسخه 72.0 استفاده می کند) به طور کامل کوکی ها را مسدود کند ، اگرچه می توانید هنگام بستن مرورگر ، مشخص کنید که همه کوکی ها حذف می شوند..

1. به منو بروید -> تنظیمات.

روی تنظیمات کلیک کنید

2. به پایین صفحه بروید و روی Advanced کلیک کنید -> تنظیمات محتوا. و اگر فکر می کنید Google خیلی راحت کار تنظیم کوکی های Chrome را پیدا نمی کند ... خوب ، ما هم این کار را نمی کنیم.

روی تنظیمات محتوا کلیک کنید

3. روی کوکی ها کلیک کنید ...

روی کوکی ها کلیک کنید

4. سپس روی "مسدود کردن کوکی های شخص ثالث" کلیک کنید. همچنین می توانید "داده های محلی را فقط تا زمانی که مرورگر خود را ترک نکنید ، نگه دارید" ، اما کوکی ها هنوز هم برای مرورگر شما نوشته می شوند و تا زمانی که آن را ببندید همچنان ادامه دارد..

تنظیمات را در گزینه های کوکی تغییر دهید

نیازی به ذخیره نیست. وقتی کارتان تمام شد ، فقط زبانه تنظیمات را ببندید.

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Chrome برای Android

1. به منو بروید -> تنظیمات.

روی تنظیمات کلیک کنید

2. تنظیمات سایت را انتخاب کنید.

در این گزینه به تنظیمات سایت بروید

3. کوکی ها را انتخاب کنید.

روی کوکی ها کلیک کنید

4. برای مسدود کردن کامل کوکی ها ، تنظیمات را لمس کنید تا سوئیچ به سمت چپ حرکت کند و از آبی به خاکستری تبدیل شود.

و این را بکشید تا خاموش شود

یا می توانید کوکی ها را فعال کنید اما با اطمینان از انتخاب کادر انتخاب گزینه "بلوکی کوکی های شخص ثالث" را انتخاب کنید.

برای بازگشت به نمای منظم وب ، سه بار به پشت ضربه بزنید.

چگونه کوکی ها را در Chrome برای iOS غیرفعال کنیم

همانطور که در مورد Firefox برای iOS بحث کردیم ، دیگر نمی توان کوکی ها را در Chrome برای iOS مسدود کرد. این بسیار تکان دهنده است ، اما معمولاً Firefox سازگار با حریم خصوصی نیز با همان مشکل روبرو است ، ما حدس می زنیم که این باید مطابق دستورالعمل های توسعه دهنده اپل باشد.

آنچه شما می توانید انجام دهید کوکی های مهمانی حذف (صفحه اصلی) است -> گزینه ها -> حریم خصوصی -> تاریخ -> کلوچه ها -> کوکی های قسمت سوم را پاک کنید) ، اگرچه این کار به معنای غیرفعال کردن آنها نیست.

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در سافاری برای macOS

اپل از فروش سخت افزار پول می گیرد ، نه از حریم شخصی شما. این باعث می شود Safari نسبت به Google Chrome برای حفظ حریم خصوصی شما بسیار بهتر باشد. با این حال ، مانند سایر نرم افزارهای اپل ، مرورگر منبع بسته است ، بنابراین امکان اطمینان از این امر وجود ندارد.

Safari دیگر از مسدود کردن کوکی های شخص ثالث پشتیبانی نمی کند. این رویکرد همه یا هیچ چیز اساساً بسیاری از افراد را مجبور به پذیرش کلیه کوکی ها در صورت تمایل به اینترنت قابل استفاده می کند. باحال نبود.

1. برو به صفری -> اولویت ها.

روی Safari و تنظیمات برگزیده کلیک کنید

روی Safari و تنظیمات برگزیده کلیک کنید

2. بر روی برگه حریم خصوصی کلیک کنید و کادر "مسدود کردن همه کوکی ها" را علامت بزنید.

روی همه کوکی ها کلیک کنید

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Safari برای iOS

مانند سایر مرورگرهای iOS ، دیگر نمی توان فقط کوکی های شخص ثالث را در Safari برای iPhone ، iPad یا iPod Touch مسدود کرد. با این حال ، شما می توانید کوکی ها را به طور کامل غیرفعال کنید.

1. به تنظیمات بروید -> سافاری.

روی همه کوکی ها کلیک کنید

2. "همه کوکی ها را مسدود کنید تا کشویی به سمت راست حرکت کرده و سبز شود.".

دکمه صفحه اصلی را فشار دهید تا خارج شوید.

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Internet Explorer برای Windows

IE با وجود هر نسخه ویندوز از زمان شروع ، IE علیرغم نشان دادن سن بسیار ، همچنان مرورگر پیش فرض برای بسیاری از افراد است.

1. به تنظیمات بروید (نماد چرخ کوچک cog) -> گزینه های اینترنت.

روی تنظیمات و گزینه های اینترنت کلیک کنید

2. به تب حریم خصوصی بروید -> پیشرفته.

پیشرفته کلیک کنید

3. نحوه برخورد با کوکی های خود را انتخاب کنید. اگر می خواهید تمام کوکی ها را به طور کامل مسدود کنید ، مطمئن باشید که "همیشه کوکی های جلسه اجازه دهید" را بردارید.

برای هر دو گزینه روی بلوک کلیک کنید

بر خلاف اکثر مرورگرها ، اینترنت اکسپلورر می تواند شما را در مورد نحوه رسیدگی به کوکی ها برای هر وب سایت که بازدید می کنید ، بی درنگ کند. ما از احساسات قدردانی می کنیم ، اما این حساب خیلی سریع اذیت می شود!

خوب ، راه خارج از تنظیمات است.

نحوه غیرفعال کردن کوکی ها در Microsoft Edge برای Windows

بسیار مدرن تر از Internet Explorer ، Edge با تمام نسخه های ویندوز 10 همراه است. این یک مرورگر بسیار مناسب و معقول است ، اما مانند خود ویندوز 10 ، telemetry خیلی زیاد شخصی را به مادر مادر مایکروسافت می فرستد.

1. به منو بروید -> تنظیمات.

تنظیمات در مرورگر لبه

2. نوار کناری تنظیمات را به تنظیمات پیشرفته بروید -> تنظیمات پیشرفته را مشاهده کنید.

تنظیمات پیشرفته را مشاهده کنید

3. از نوار کناری تنظیمات پیشرفته به حریم خصوصی بروید & خدمات - > سپس کوکی ها "مسدود کردن همه کوکی ها" یا "بلوکی فقط کوکی های شخص ثالث" را از منوی کشویی انتخاب می کنند.

کوکی های قسمت سوم را مسدود کنید

برای خروج ، در هر نقطه از نوار کناری تنظیمات کلیک کنید.

افزودنی مرورگر Cookie AutoDelete

Firefox و Chrome هم از افزودنیهای مختلف مرورگر پشتیبانی می کنند که کنترل بیشتری بر نحوه مدیریت کوکی ها به شما می دهد. مورد علاقه ما کوکی AutoDelete است.

این مانع از ردیابی با حذف کوکی ها در صورت بسته شدن یک برگه یا مرورگر می شود. نبوغ این راه حل این است که از حریم خصوصی شما محافظت می کند بدون اینکه هیچ وب سایتی را که بازدید می کنید آسیب نبینید.

Cookie AutoDelete منبع باز است ، با Firefox Containers کار می کند ، و به شما امکان می دهد تا سایت های لیست سفید را تهیه کنید. این ویژگی آخر بسیار عالی است ، زیرا به شما امکان می دهد تنظیمات برگزیده و مشابه آن را برای وب سایتهایی که اغلب از آنها استفاده می کنید ، حفظ کنید.

همچنین از محافظت در برابر Etags محافظت می کند و DOM و فضای محلی را نیز پاک می کند. و مانند بسیاری از برنامه های افزودنی مرورگر مستقل ، می تواند برای پاک کردن همه کوکی ها از یک برگه باز نیز استفاده شود.

کوکی های addon auto را حذف کنید

Cookie AutoDelete برای Firefox و Chrome در دسترس است.

استفاده از VPN به شما در حفظ حریم خصوصی آنلاین کمک می کند

به طور مستقیم با کوکی ها ارتباطی ندارد ، اما اگر نگران ردیابی اینترنت هستید ، باید از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) استفاده کنید..

یک VPN آدرس اینترنتی (IP) منحصر به فرد خود را از وب سایتهایی که بازدید می کنید پنهان می کند و ردیابی شما را برای آنها دشوار می کند. همچنین ارتباط این که اطلاعات ردیابی آنها توسط یک هویت در دنیای واقعی جمع آوری می شوند ، برای آنها بسیار سخت تر می شود.

علاوه بر این ، یک VPN وب سایتهایی را که از ارائه دهنده اینترنت (ISP) بازدید می کنید پنهان می کند و از داده های شما با رمزگذاری قوی محافظت می کند تا کسی نتواند آن را ببیند..

برای اطلاعات بیشتر در مورد VPN ، لطفاً به لیست بهترین VPN ما مراجعه کنید.

اقدامات دیگری که می توانید برای جلوگیری از ردیابی آنلاین انجام دهید

اگر در حین مرور وب به محافظت از حریم خصوصی آنلاین خود جدی عمل می کنید ، لطفاً به حریم خصوصی عالی Firefox ProPrivacy.com توجه کنید & راهنمای امنیت

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me