معلوم شده است که لیگ فوتبال اسپانیا ، لالیگا ، میکروفن های گوشی هوشمند را به منظور گوش دادن به طرفداران در هنگام تماشای مسابقات ، روی میکروفون های گوشی هوشمند را روشن کرده است. لالیگا به دلیل سوء استفاده غیرقانونی از مجوزهای برنامه برای درگیر کردن میکروفونهای دستگاه و مشخص کردن مکان طرفداران فوتبال در طول مسابقات با استفاده از GPS و سیگنال های برج تلفن همراه 250،000 یورو جریمه شده است..


هواداران فوتبال اسپانیا

برنامه La Liga ، که تصور می شود تقریباً چهار میلیون هوادار فوتبال اسپانیا از آن استفاده می کنند ، با استفاده از میکروفون های هوشمند برای کشف محل میله های پخش مسابقات به طور غیرقانونی و بدون مجوز.

طرفداران حفظ حریم خصوصی معتقدند که حقوق حریم خصوصی مصرف کننده در میان نظارت نقض شده است. همچنین نگرانی هایی مطرح شده است که احتمالاً لالیگا در این مدت به مکالمات خصوصی و داده های مربوط به کاربران برنامه های اسپانیایی دسترسی پیدا کرده است.

لیگ اسپانیا این ادعا را رد کرد و ادعا کرد که این فناوری بطور خاص برای گوش دادن به صداهای محیطی که مطابق با پخش تلویزیون هستند طراحی شده است,

"سیگنالی که [از برنامه] وارد می شود به یک کد دودویی تبدیل می شود که با کد سیگنال انتقال توسط یک سیستم خودکار مقایسه می شود که این عملیات را در کمتر از یک ثانیه انجام می دهد.".

طبق بیانیه رسمی لالیگا ، این فناوری به صورت خودکار است و به روشی مشابه برنامه Shazam کار می کند. لیگ فوتبال ادعا می کند که هیچ کارمند انسانی تاکنون به صداهای برگرفته از برنامه گوش نمی دهد و هیچ گونه ضبطی در روند یافتن مکانهایی که مسابقات را بطور غیرقانونی و بدون پرداخت هزینه پخش می کند ایجاد یا ذخیره نمی شود..

"حتی اگر ما می خواستیم ، حتی اگر به ما توسط قاضی دستور داده می شد ، نمی توانستیم مکالمات را ضبط کنیم. این ساده نیست که چگونه این فناوری کار می کند."

با وجود این ، آژانس محافظت از داده های اسپانیا (AEPD) به نفع حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان است. AEPD حكم كرد كه برنامه به طور غيرقانوني عمل كرده است زيرا نتوانسته صريحاً از ويژگي هاي نظارت خود را بر مصرف كنندگان بيان كند. AEPD می گوید برنامه باید در زمان بارگیری برنامه - مصرف کنندگان را آگاه کند و به دنبال رضایت باشد - و هنگامی که نظارت فعال شده است.

براساس AEPD ، مصرف کنندگان بسیار دشوار هستند که دقیقاً به خاطر داشته باشند که در زمان بارگیری یک برنامه ، چه مجوزهایی برای جمع آوری داده ها به شما داده می شود. به همین دلیل ، آژانس حفاظت از داده ها پیشنهاد کرده است که برنامه باید یک نماد را روی صفحه نمایش دهد که نشان می دهد شروع گوش دادن غیرفعال نشان داده شده است. این امر به مصرف کنندگان این فرصت را می دهد که اگر خودشان به گوش رسیدند ، برنامه را غیرفعال یا حذف کنند.

لالیگا اصرار دارد که هیچ کار اشتباهی نکرده است ، و اظهار داشته است که قصد دارد تصمیم آژانس را تجدید نظر کند ، که به نظر او ناعادلانه است. لالیگا احساس می کند که به مصرف کنندگان اجازه می دهد از مکانهایی که مسابقات را پخش می کنند ، به طور غیرقانونی خلاف حق چاپ آن محافظت کنند. در بیانیه رسمی ، لیگ فوتبال اسپانیا اظهار داشت:

"ما عمیقاً با نحوه تفسیر AEPD این فناوری مخالف هستیم ، و صمیمانه معتقدیم که تلاش لازم را برای درک چگونگی عملکرد آن انجام نداده است."

لالیگا معتقد است که هنگام روشن کردن میکروفون می توانید یک نماد را نمایش دهید "هنگامی که این فن آوری نتواند مکالمه انسانی را ضبط کند ، باعث ترس کاربر می شود که ما به چیزی گوش می دادیم."

با وجود این ادعاها ، واقعیت این است که برنامه در حال گوش دادن به تلفن های افراد بوده و مکان آنها را با GPS ردیابی می کند - به این معنی که داده های خصوصی درباره کاربران جمع آوری شده است. مطابق گفته های مصرف کنندگان AEPD ، GDPR مصرف کنندگان نیز نقض شده اند. ادعا می کند که بندهای 5.1 و 7.3 از GDPR اتحادیه اروپا نقض می شود زیرا مصرف کنندگان هرگز توانایی برداشت رضایت از جمع آوری داده ها را ندارند..

افشاگری هایی مبنی بر اینکه لیگ برتر فوتبال اسپانیا مجوز اعمال برنامه های خود را برای انجام نظارت بر شرکت ها به کار گرفته است ، یادآوری دقیق این است که شرکت ها برای جاسوسی در مورد مردم چه سادگی دارند. هر زمان که یک برنامه درخواست دسترسی به میکروفون دستگاه را بخواهد - امکان دارد که میکروفون را برای انجام این نوع گوش دادن غیرفعال روشن کرده باشد..

در بعضی مواقع ، مصرف کنندگان گزارش داده اند که پس از بحث درباره محصول در نزدیکی تلفن خود ، در تبلیغات ارائه می شوند. پیش از این ادعاهایی نیز مطرح شده بود که فیس بوک این نوع نظارت را انجام می دهد. ادعایی مبنی بر اینکه غول رسانه های اجتماعی در بیش از یک مورد رد کرده اند.

برای مصرف کنندگان ، تنها گزینه این است که همیشه در زمان بارگیری و نصب نرم افزار تلفن همراه توجه کنید. اگر برنامه ای بخواهد مجوزهای تهاجمی را که به نظر نمی رسد نیاز داشته باشد ، بخواهد ، مصرف کنندگان باید با دقت فکر کنند که آیا به این برنامه اعتماد دارند یا می خواهند آن را نصب کنند.

AEPD برای اصلاح مشکلات حریم خصوصی موجود در برنامه ، یک ماه به لیگ فوتبال اسپانیا داده است.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me