یک دادگاه روسیه پس از ادعای استفاده گسترده آن توسط تروریست ها ، برنامه پیام رسانی محبوب Telegram را ممنوع اعلام کرده است. این اقدام به دنبال خواسته های سرویس امنیت فدرال (FSB) است که تلگرام کلید رمزگذاری خود را به جانشین مخفی KGB واگذار کند..

بنیانگذار و مدیرعامل Telegram ، پاول دوروف ، تبعیدی روس است که در سال 2014 پس از شرکت شبکه اجتماعی وی ، VKontakte (VK) ، این کشور را گریخت و علناً از واگذاری داده های معترضین اوکراینی به سازمان های امنیتی روسیه خودداری کرد و از مسدود کردن فعالیت مخالف خودداری کرد. صفحه الکسی ناوالنی در VK.

شاید با کمال تعجب آور ، پاسخ دوروف به خواسته های FSB مخالف بود:

"در تلگرام ما این لوکس را داریم که مراقب جریان درآمد یا فروش تبلیغات نباشیم. حریم خصوصی برای فروش نیست و حقوق بشر نباید از ترس یا حرص و آز به خطر بیفتد."

تلگرام چیست?

Telegram یک برنامه پیام رسان است که مورد استفاده حدود 200 میلیون نفر در سراسر جهان است و 9.5 میلیون کاربر در روسیه دارند. بیشتر محبوبیت آن بر این ادعای عمومی استوار است که بسیار ایمن و خصوصی است ، تصوری که خود مبتنی بر شهرت تلگرام است به عنوان ابزاری که داعش از آن استفاده می کند..


همانطور که در زیر بحث می کنم ، این شهرت برای حفظ حریم خصوصی و امنیت تا حد زیادی قابل دفاع نیست. تلگرام با احترام زیاد توسط رمزنگاران و کارشناسان حفظ حریم خصوصی برگزار نمی شود.

ممنوعیت

روز جمعه 19 آوریل ، دادگاهی در مسكو ، راسكومنادورز ، رصدكننده ارتباطات و فناوری روسیه ، را به ممنوعیت دسترسی به شبکه تلگرام مجاز كرد. وکلای تلگرام در اعتراض به جلسه 18 دقیقه ای شرکت نکردند.

این حكم به دنبال سقوط دادخواست ماه گذشته تلگرام در برابر خواسته های FSB برای کلیدهای رمزگذاری آن است. تلگرام بارها تأكید كرد كه قادر به رعایت این تقاضا نیست زیرا چنین کلیدهایی وجود ندارد. ادعا می کند که کلیدهای جدید برای هر جلسه برای هر کاربر مذاکره می شوند و هیچ کلید اصلی وجود ندارد که بتواند حتی اگر می خواست دست به دست هم بدهد..

تلگرام آنقدر امن نیست!

در این مورد ، تلگرام کاملاً صادقانه نیست. در واقع با استفاده از گزینه راز گپ تلگرام ، کلیدهای جدید بی نظیر ایجاد می شوند. این با استفاده از رمزگذاری end-to-end (e2e) امکان مکالمه خصوصی و ایمن را فراهم می آورد.

این بدان معناست که همه پیام ها هنگام فعال کردن گفتگوی مخفی روی دستگاه فرستنده رمزگذاری می شوند. پیام ها فقط می توانند در دستگاه گیرنده مورد نظر رمزگشایی و خوانده شوند.

متأسفانه ، Secret Chat به طور پیش فرض فعال نمی شود. این بدان معناست که بیشتر مکالمات منظم در حقیقت با استفاده از کلیدهای رمزگذاری مادی از طریق تلگرام قابل دسترسی هستند!

استفاده تلگرام از پروتکل رمزنگاری MTProto غیر استاندارد خود نیز توسط محقق رمزنگاری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است ، و استفاده از حباب های باینری با منبع بسته در کد منبع باز آن در غیر این صورت انتقاداتی را جلب کرده است.

یا به عبارت دیگر ، اگر حفظ حریم خصوصی و امنیت دلیل اصلی استفاده از تلگرام است ، آن را خندیده و به جای آن از Signal استفاده کنید!

غلبه بر ممنوعیت

دوروف اظهار داشته است که تلگرام از آن استفاده می کند "سیستم های داخلی "که به غلبه بر ممنوعیت کمک می کند. با این حساب ، وی تقریباً به این معناست که از شبکه های ابری خدمات وب آمازون (AWS) و Google Compute Engine (GCE) استفاده می کند..

اما وی همچنین گفت که استفاده از VPN تنها راه تضمین دسترسی کامل به تلگرام است. و به نظر می رسد که روسها او را به تعبیر او می گیرند. از زمان ممنوعیت ، تردد به صفحه 5 بهترین VPN های روسیه ما تقریباً 800٪ افزایش یافته است!

چرا استفاده از VPN بر غلبه بر ممنوعیت غلبه می کند

یک VPN به شما امکان می دهد تا بر این ممنوعیت غلبه کنید زیرا این واقعیت را که شما از طریق اینترنت و یا ارائه دهنده تلفن همراه خود به شبکه Telegram متصل هستید مخفی می کند (و بنابراین Roskomnadzor).

آنها نمی توانند داده های شما را ببینند ، زیرا امنیت رمزگذاری شده توسط VPN است ، و نمی توانند ببینند که شما به شبکه Telegram وصل می شوید ، زیرا تمام اتصالات از طریق یک سرور VPN هدایت می شوند که آنچه را که از طریق اینترنت دریافت می کنید پنهان می شوند..

در واقع ، این که روسیه می تواند اقدامات کمی برای جلوگیری از استفاده از تلگرام از VPN برای دسترسی به این سرویس انجام دهد ، توسط الکسی ولین ، معاون وزیر ارتباطات تصریح کرده است:

"بسیاری از کاربران تلگرام قبلاً پیام رسان های مختلفی را اتخاذ کرده اند ، و کسانی که می خواهند در کنار این محصول بمانند ، روشهای زیادی برای دور زدن ممنوعیت و ادامه استفاده از خدماتی که قبلاً استفاده می کردند ، می دانند."

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد یک VPN لطفا و می توانید از ممنوعیت تلگرام روسیه جلوگیری کنید ، لطفا VPN را برای مبتدیان ببینید - آنچه باید بدانید.

حتی کرملین از VPN برای ضرب و شتم ممنوعیت تلگرام خود استفاده می کند!

در آنچه که فقط می تواند به عنوان نوعی رویداد Kafkaesque توصیف شود ، به نظر می رسد خود کرملین برای دسترسی به تلگرام از VPN استفاده می کند! دلیل این امر این است که دولت روسیه برای ارتباط با مطبوعات و ترتیب دادن جلسات با سخنگوی رئیس جمهور پوتین به تلگرام متکی است. که همه باعث می شود این ممنوعیت برای آن بسیار ناخوشایند باشد!

به نقل از رویترز ، این شخص از دولت روسیه خواسته است "بخاطر حساسیت موضوع" را شناسایی نکند "در مورد چگونگی عملکرد آن بدون دسترسی به تلگرام. این پاسخ تصویری از تلفن همراه او با یک برنامه VPN باز بود.

نتیجه

ممنوعیت تلگرام روسیه از آن جهت حائز اهمیت است که نشان از تمایل روزافزون دولت روسیه به پلیس اینترنت و جاسوسی یا سانسور آنچه مردم از طریق اینترنت دریافت می کنند جاسوسی یا سانسور می کند. اما در کوتاه مدت ، این چیزی بیشتر از یک ژست است ، زیرا به سادگی با استفاده از VPN به روسها این امکان را می دهد که دسترسی خود را به تلگرام بدون مانع ادامه دهند.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me