پس از شنیدن برنامه جدید Carrot Rewards در کانادا ، سخت نیست که بتوانید موازی با رمان اولین پیامبر کوری دکتراو ، پایین و بیرون در پادشاهی جادو باشید. دکترو در کتاب ، یک واقعیت متناوب آینده نگر را ارائه می دهد که در آن فناوری تمام مشکلات بشریت را برطرف کرده است. مرگ ریشه کن شده است ، و شهروندان زندگی فراوان دارند.


در آرمانشهر خارج از کلید واژه ، پول با نوعی سرمایه اجتماعی جایگزین شده است که به مردم امکان ارزیابی و طبقه بندی آسان را می دهد. نقاط محبوبیت فوراً از طریق اینترنت قابل دسترسی است که در ذهن شخصیتهای رمان قابل دسترسی است.

اکنون ، شهروندان کانادایی می توانند Carrot Rewards را دریافت کنند ، برنامه ای است که از طرف دولت حمایت می شود و به آنها برای کسب انتخاب های سالم امتیاز می دهد. در میان کارشناسان حفظ حریم خصوصی ، این اپلیکیشن به همان دلایلی که مورد انتقاد از نقاط کنجد چین قرار گرفته است ، تحت آتش سوزی قرار گرفته است. یعنی ، که هویج هویج فقط یک قدم دیگر در مسیر حرکت به جامعه ای است که در آن علوم رفتاری با دقت مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند توده ها را دستکاری کند.

این برنامه دو سال پیش ظاهر شد ، هنگامی که دولت فدرال برای اولین بار با 5 میلیون دلار بودجه پاداش هویج را تأمین کرد. از آن زمان ، دولت های محلی انتاریو ، بریتیش کلمبیا و نیوفاند لند و لابرادور همه بودجه بیشتری را برای برنامه مهندسی اجتماعی فراهم کرده اند. انتاریو ، جدیدترین دولت برای تأمین بودجه ، 1.5 میلیون دلار هدیه داد.

آندریاس سووالیوتیس ، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پاداش تحولات اجتماعی مستقر در تورنتو ، Carrot Insights ، برنامه را برای دولت به بازار عرضه می کند. او می گوید که:

"کانادا اولین کشور در جهان است که یک برنامه ملی ایجاد می کند ، یک بستر تلفن همراه ملی برای پاداش دادن شهروندان خود برای زندگی سالم تر."

به گفته سووالیوتیس ، اپلیکیشن Carrot Rewards کمک خواهد کرد که کانادا مناسب ترین کشور در جهان باشد. در واقع ادعای جسورانه.

به من پاداش بده!

بنابراین مردم چه نوع پاداشهایی را می توانند انتظار داشته باشند و برای دریافت این رفتارهای تحریم شده توسط دولت چه باید کرد؟ در حال حاضر ، به کاربران برنامه ها امکان دریافت مایل هوایی ، پتروپوینت ها ، امتیازات بیشتر یا نقاط صحنه سینمایی داده می شود..

پاداش هویج

کاربران به محض روشن کردن برنامه شروع به دریافت پاداش می کنند. آنها با یک سری سؤالات در مورد سبک زندگی ارائه می شوند ، از جمله: "آیا چرخش در صندلی شما به عنوان یک ورزش محسوب می شود؟"

گفتن اینکه مسابقه آسان است ، یک عدم رضایت است. با پایان سؤالات نسبتاً متداول ، کاربران 100 امتیاز جوایز کسب کرده اند. آفرین!

پشتیبانی بیش از حد

دولت کانادا چه کاری را برای تهیه برنامه تناسب اندام انجام می دهد؟ از این گذشته ، در حال حاضر تعداد زیادی برنامه تناسب اندام مانند Fitbit و Lifelog در دسترس هستند. سرنخی برای پاسخ به این سؤال را می توان در آمار چاقی کشور یافت ، که نشان می دهد: "در سطح ملی ، بار اقتصادی تخمین زده شده سالانه منسوب به وزن اضافی در حال حاضر 25 درصد بیشتر از وزن مصرف دخانیات ، 23.3 میلیارد دلار در مقایسه با 18.7 دلار است. بیلیون."

بنابراین ، روی سطح ، ظاهراً این برنامه از تمایل به تغییر آن آمار ناشی می شود. هیچ کس نتوانست انکار کند که این ایده فکر آینده است. Doctorow ، برای کسی (که خود کانادایی است) ، این نوع سیستم پاداش را در سال 2003 برگرداند. شاید با کمال تعجب ، این برنامه پشتیبانی زیادی را از بخش های دولتی و خصوصی دریافت کند..

همکاران جوایز هویج

بنیاد قلب و سکته مغزی کانادا ، Diabetes Canada ، Alliance Health Living Alliance و Sun Life (یک شرکت بیمه عمر کانادا) همه پشت این پروژه هستند. با حمایت دولتهای محلی و آژانس بهداشت عمومی ، این امر قطعاً به اعتبار بخشی برنامه کمک می کند.

می تواند پاداش هویج کار کند?

شکی نیست که امروزه افراد آموزش دیده اند تا به این نوع سیستم پاداش پاسخ دهند. بسترهای نرم افزاری مانند فیس بوک و توییتر در حال حاضر به سیستمهای دوست داشتن اجتماعی متکی هستند تا به خاطر فعالیتهای روزمره خود به مردم از خودشیفتگی پاداش دهند. به این واقعیت اضافه کنید که مردم دوست دارند چیزی را به صورت رایگان دریافت کنند و بدون شک شما یک ترکیب برنده دارید.

در نهایت ، ایده نزدیک شدن به تعطیلات با صرفه جویی در مایل های هوایی در نتیجه خوردن سالم ، دویدن و مسواک زدن هر روز صبح ، مطمئناً مورد توجه بسیاری از افراد خواهد بود. اما آیا برنامه زندگی سالم بی ضرر است؟ یا اینکه جنبه شومتری دارد?

مشکل در حال ظهور با جوایز هویج

جوایز هویج اولین بار نیست که ما در غرب شاهد علائم نگران کننده ای هستیم. در آگوست سال 2015 ، یک حق ثبت اختراع به روز شده در فیس بوک مشخص کرد که این برنامه می تواند برای کمک به وام دهندگان به تبعیض وام گیرندگان بر اساس اتصالات شبکه اجتماعی خود استفاده کند. این مسئله بسیار در مورد توجه به اینکه Facebook در مورد مردم چه چیزی می داند ، بسیار جالب است. مطمئناً زنگ هشدارهایی درباره هویج هویج به صدا در می آورد ، به خصوص وقتی که فکر می کنید یک شرکت بیمه عمر (Sun Life) آشکارا از برنامه پشتیبانی می کند.

بنابراین ، اطلاعات جمع آوری شده توسط برنامه Carrot Rewards به کجا ختم می شود؟ این یک سوال مهم است. متأسفانه ، سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران را در محلی از خاکستری قرار می دهد. آن کاووکیان ، مدیر اجرایی موسسه حفظ حریم خصوصی و داده های بزرگ در دانشگاه رایرسون (و کمیساریای سابق اطلاعات و حفظ حریم خصوصی در استان کانادا انتاریو) به ProPrivacy.com گفت,

"Carrot Rewards قول می دهد که "هیچ یک از اطلاعات شخصی جمع آوری شده به اشتراک گذاشته نمی شود ، و داده های جمع آوری شده فروخته نمی شوند." و با این وجود ، آنها ادامه می دهند: "هویج هویج امتیازاتی را از برنامه ها خریداری می کند ، که سپس به دولت ها می فروشد." این به نظر می رسد یک تضاد آشکار است.

"من مردم را نسبت به ارائه اطلاعات شناسایی شده شخصی خود به جوایز هویج بدون اطمینان از داشتن آهنین به هیچ اطلاعاتی با دولت یا شخص ثالث دیگری به اشتراک می گذارم. آنها باید در نظر بگیرند كه از طرق رازداری با استفاده از صدور گواهینامه طراحی ، تضمین حریم شخصی کاربران را در رابطه با شیوه های خود ارائه دهند."

هشدار

مراقب باش!

کریس کلین ، مدیر عامل انجمن بین المللی متخصصان حفظ حریم خصوصی (IAPP) با این دیدگاه موافقت می کند. کلین با اظهار نظر در مورد سیاست حفظ حریم خصوصی هویج ، به من گفت,

وی اظهار داشت: "جالب است بدانید كه مردم می توانند نگران اشتراك با دولت باشند. برای من این سؤال را ایجاد می کند که آژانس های مختلف دولتی چه نوع شریک زندگی دارند؟ چه نقشی ایفا می کنند؟ از نگاهی گذرا به وب سایت آنها مشخص نیست. "

مانند کاووکیان ، کلاین به کاربران Carrot Rewards هشدار می دهد که باید از نگرانی های مربوط به حریم شخصی در استفاده از چنین برنامه ای آگاه باشند:

"به عنوان یک قاعده کلی ، من فکر می کنم شما باید آزمایش معقول بودن را برای این طرح ها اعمال کنید تا ببینید که آیا آنها منتقل می شوند یا خیر. مطمئناً شیب لغزنده ای وجود دارد. برخی از برنامه ها ممکن است خوب باشد. برخی ممکن است از آنچه منطقی دانسته می شود فراتر روند.

"از آنجا که ما خیلی زود به این فناوری ها دچار مشکل هستیم ، پیش بینی اینکه افراد ، قضات یا تنظیم کننده ها در آینده منطقی خواهند دید ، دشوار است. به عنوان مثال ، ما قبلاً دیده ایم که کمیسر حفظ حریم خصوصی علیه صنعت بیمه بیرون آمده و درخواست نمونه DNA را دارد. در حقیقت ، پارلمان حتی درگیر شد و قانونی را در این باره به تصویب رساند. بنابراین ، به وضوح ، برخی از انواع برنامه ها وجود دارد که ما آنها را غیر منطقی می دانیم.

"همه اینها را می گویم ، برنامه هویج هویج به نظر بسیار ناشایست است. من فقط امیدوارم که مردم بدانند که آنها از حریم شخصی خود برای بازی کردن دست می کشند. "

عقاید خود نویسنده است.

عنوان تصویر اعتبار از وب سایت Carrot Rewards گرفته شده است.

اعتبار تصویر: Marta Design / Shutterstock.com ، الكساندر لویایی / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me