Decentraleyes یک افزودنی جدید منبع آزاد Firefox است که هدف آن بهبود حریم خصوصی شما در حین مرور است. این کار را با میزبانی منابع CND به صورت محلی انجام می دهد. وقتی مرورگر شما درخواست یکی از این منابع CDN را می کند ، درخواست مسدود می شود و به جای آن یک نسخه محلی ارائه می شود.


چه جهنمی?

ساخت وب سایت از ابتدا کار سختی است. توسعه دهندگان وب به جای اینکه هر بار چرخ را دوباره اختراع کنند ، کتابخانه هایی با کد منبع باز مفید را که وظایف مشترک دارند انجام می دهند. به عنوان مثال ، کتابخانه های JavaScript یا چارچوب های وب مانند jQuery یا Ember.

بنابراین به جای نوشتن کد خود ، توسعه دهندگان می توانند به راحتی این اسکریپت های مشترک را از طریق صفحات وب ارجاع دهند. این اسکریپت ها به اشتراک گذاشته شده در شبکه های تحویل محتوا (CDN) میزبانی می شوند - شبکه های توزیع شده جهانی از سرورهای پروکسی مستقر در چندین مرکز داده.

نه تنها اسکریپت های میزبانی شده در این شبکه های توزیع شده می توانند به راحتی در بین توسعه دهندگان به اشتراک گذاشته شوند ، بلکه CDN ها ابزاری بسیار کارآمد برای ارائه محتوا هستند. بنابراین ، استفاده از منابع میزبانی شده بر روی آنها باعث می شود صفحات سریعتر بارگذاری شوند. همچنین بار مالی را از طرف توسعه دهندگان میزبان منابع خود حذف می کند.

در نتیجه ، درصد بسیار زیادی از تمام وب سایتهای موجود از کتابخانه های مشترک در CDN استفاده می کنند.

پس بله! به نظر عالی میاد. برو به CDN?

مشکل

مشکل این است که میزبانی CDN هزینه دارد. و شرکت هایی مانند گوگل ، فیس بوک و مایکروسافت چنین میزبانی را به صورت رایگان ارائه می دهند. رایگان به همان اندازه قیمت مورد علاقه برای توسعه دهندگان وب است و برای بقیه ما است ، بنابراین مقدار بسیار زیادی از کل منابع وب سایت اکنون در CDN هاست که توسط این شرکت ها میزبانی می شوند..

و مانند همیشه با Google و همکاران ، گرچه هیچ هزینه پولی وجود ندارد ، ما با استفاده از آن را با استفاده از حریم خصوصی ما می پردازیم. همانطور که گفته قدیمی است ، اگر شما برای یک محصول پرداخت نمی کنید ، آن محصول هستید!

هر بار که به وب سایتی مراجعه می کنید که به یک کتابخانه میزبان در یکی از این CDN ها ، گوگل ، فیس بوک ، مایکروسافت و غیره مراجعه می کند ، از آن مطلع خواهید شد و می توانید از طریق وب سایت به وب سایت دیگر پیگیری کنید..

حتی نگران کننده تر ، هیچ کاری برای جلوگیری از جایگزین کردن کد میزبان با چیزی مخرب تر از این شرکت ها وجود ندارد. و به هیچ وجه امکان ندارد که مرورگر شما (یا آنتی ویروس) بتواند از این امر جلوگیری کند.

راه حل های امکان پذیر

یکی از راه حل های این مشکل استفاده از افزودنی هایی مانند NoScript یا uMatrix برای جلوگیری از اجرای اسکریپت ها است. اما این افزودنی ها بسیار مناسب برای کاربران پیشرفته است. پیکربندی مناسب آنها کاری دشوار و وقت گیر است. و حتی در این صورت ، آنها بسیاری از وب سایتهایی را که برای کار به این اسکریپت های خارجی تکیه می کنند ، "شکسته" خواهند کرد.

راه حل دیگر ممکن برای توسعه دهندگان وب است که بتوانند با هم جمع شوند و یک سازمان غیرانتفاعی حسابرسی شده برای میزبانی منابع وب را تشکیل دهند. اما این کار به وقت و هزینه نیاز دارد ، بنابراین در حال حاضر چنین اقدامی برنامه ریزی نشده است.

Decentraleyes را وارد کنید

فروشگاه های افزودنی Decentraleyes Firefox معمولاً از منابع محلی استفاده می کنند. هنگامی که یک وب سایت سعی دارد به آنها در یک شبکه پشتیبانی دسترسی پیدا کند ، Decentraleyes درخواست را مسدود کرده و به جای آن منبع ذخیره شده محلی را بارگیری می کند..

- شبکه های پشتیبانی شده: کتابخانه های میزبان Google ، Microsoft Ajax CDN ، CDNJS (Cloudflare) ، jQuery CDN (MaxCDN) ، jsDelivr (MaxCDN) ، Yandex CDN ، Baidu CDN ، منابع عمومی سینا و کتابخانه های UpYun.

- منابع همراه: AngularJS، Backbone.js، Dojo، Ember.js، Ext Core، jQuery، jQuery UI، Modernizr، MooTools، Prototype، Scriptaculous، SWFObject، Underscore.js و Web Font Loader.

این امر نه تنها مانع از پیگیری Google و غیره از طریق درخواست CDN می شود ، بلکه منابع محلی همیشه سریعتر از موارد راه دور بارگیری می شوند. بنابراین صفحات وب سریعتر بارگیری می شوند. پیروزی!

نتیجه

Decentraleyes یک ایده عالی است و در استفاده کاملاً شفاف است. در حقیقت ، احتمالاً کمی شفاف است. خوب است که بتواند نمایانگر بصری میزان منابع CDN در این راه مسدود شده باشد. برای پیدا کردن این اطلاعات ، شما باید به کنسول توسعه دهنده Firefox بپیوندید

همچنین خوشایند خواهد بود اگر Decentraleyes بیش از آنچه در حال حاضر است ، برای منابع بیشتری کار کند.

اما هنوز روزهای آغازین است و بدون دلیل می توانم به نصب این افزونه بی نظیر فکر نکنم. به خودی خود ، مانع از ردیابی آنلاین شما نمی شود ، اما با این وجود ابزاری با ارزش در جعبه ابزار حفظ حریم خصوصی شما است.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me