VPN تقریبا همیشه قانونی است. در بیشتر کشورها ، شهروندان از حق قانونی برای حفظ حریم خصوصی برخوردار هستند و صرفاً استفاده از سرویس VPN در خیلی از مکانها غیرقانونی است.

کشورهای سرکوبگر مانند چین ، ایران و مصر سعی در جلوگیری از دسترسی کاربران به سرویسهای VPN خارج از کشور دارند. اما آنها فقط شهروندان را به دلیل تلاش برای انجام این کار جرم نمی دانند.

روسیه اجرای سرویسهای داخلی VPN هایی را که مجوز دولتی دریافت نکرده اند ، جرم شمرده است ، اما باز هم ، این باعث نمی شود کسانی که به سادگی سعی در استفاده از آنها دارند جرم نگیرند..

در این مقاله ما به هر کشوری نگاه می کنیم که استفاده از VPN غیرقانونی ، ممنوع یا محدود شده است. با این حال ، قبل از این کار ، نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم.

کاری که شما هنگام استفاده از VPN انجام می دهید ممکن است غیرقانونی باشد

VPN ها می توانند به شما کمک کنند تا آنچه را که در اینترنت به دست می آورید پنهان شوند ، و بنابراین بعضی اوقات توسط مجرمان برای پنهان کردن فعالیت های غیرقانونی خود استفاده می شوند. نیازی به گفتن نیست ، صرفاً استفاده از VPN هیچ یک از این فعالیتهای غیرقانونی را غیرقانونی نمی کند.


اگر "جرایمی" که با استفاده از VPN صورت گرفته است از نظر فرهنگی و فقط در چند کشور غیرقانونی است ، بعید است که خدمات بین المللی VPN به دولت های محلی یا نیروهای پلیس در گرفتن "عاملان" کمک کند. "بنابراین هیچ ارائه دهنده VPN احتمالاً نمی تواند به مقامات کمک کنید تا افرادی را که از یک VPN استفاده می کنند برای تماشای پورنو در امارات به دست آورد.

به طور مشابه ، ارائه دهندگان بین المللی VPN بعید است که بیشتر دولت های سرکوبگر در گرفتن مخالفان سیاسی کمک کنند. بنابراین منتقدان رئیس جمهور اردوغان در ترکیه تقریباً مطمئناً می توانند از خدمات VPN اروپایی یا آمریکایی بدون ترس از خیانت توسط این سرویس ها استفاده کنند.

اما اگر شرکت هایی که در سطح بین المللی به عنوان جنایتکار شناخته می شوند یا دولت های قدرتمند سیاسی را با دسترسی بین المللی ناراحت می کنند ، شرکت های VPN هیچ تلاشی برای محافظت از شما نخواهند کرد..

اگر شواهد و مدارک کافی وجود داشته باشد که مبنی بر ارتکاب یک جرم جدی ارائه شود ، بسیاری از شرکتهای VPN داوطلبانه حتی به تحقیقات پلیس در خارج از کشور نیز کمک خواهند کرد. و مطمئناً آنها با حکم دادگاه معتبر مبارزه نمی کنند. کاملاً ساده ، هیچ کارمند VPN مایل به جرم جنایات شما با زندان روبرو نخواهد شد.

هیچ پرونده ای ارائه دهندگان VPN نباید بتوانند تنها کمترین کمک را به تحقیقات ارائه دهند ، اما حتی این موارد را می توان مجبور به شروع به نگه داشتن سیاهههای مربوط کرد. و به هر ارائه دهنده VPN که قول می دهد هیچگونه سیاهه ای نباشد قابل اعتماد نیست.

VPN ها همه گیر هستند

شبکه های تجاری VPN از نوعی که ما در اینجا مورد بحث قرار می دهیم چیزی از نتایج غیرقابل پیش بینی از هدف اصلی فناوری است. VPN ها ساخته شده اند تا کارمندان از راه دور بتوانند به طور ایمن به اینترانت شرکت ها دسترسی پیدا کنند ، انگار که در دفتر هستند.

و از این رو همچنان به عنوان تجارتهای عادی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند ، که برای تضمین سیستم های LAN داخلی خود از هکرها و محافظت از اطلاعات حساس در هنگام دسترسی توسط کارمندان از طریق اینترنت ، به VPN متکی هستند..

این بدان معنی است که:

الف) حتی در کشورهای محدودتر ، به سادگی استفاده از VPN به هیچ وجه "مشکوک" به نظر نمی رسد. این یک بخش معمول از مشاغل روزانه است..

ب) مسدود کردن ترافیک VPN بسیار دشوار است ، زیرا این کار به توانایی عملکرد مشاغل آسیب می رساند ، بنابراین به اقتصاد محلی نیز آسیب می رساند. البته مکانهایی مانند چین و مصر مایل به پذیرش این خطر هستند.

قانونی بودن تنها موضوعی نیست که باید نگران آن باشید

بسیاری از دفاتر ، مدارس ، خوابگاه های دانشگاه و مواردی از این دست ، دسترسی به وب سایت ها و سایر محتوای اینترنتی را مسدود می کنند - اغلب به دلایل بسیار خوب! استفاده از VPN برای غلبه بر چنین بلوک هایی معمولاً غیرقانونی نیست ، اما گرفتار شدن ممکن است عواقب ناخوشایند دیگری داشته باشد.

از این گذشته ، اگر او شما را با استفاده از VPN برای پیام رسانی به دوستان در فیس بوک در حین سخنرانی ، تحت تأثیر قرار دهد ، بعید است که معلم شما تحت تأثیر قرار گیرد. گرفتار شدن توسط رئیس خود با استفاده از VPN برای تماشای محتوای نامناسب در محل کار ممکن است کاملاً به درستی کیسه شما را بدست آورد!

کشورهایی که دارای مشکلات قانونی هستند که کاربران VPN باید از آن آگاه باشند

در زیر تنها کشورهایی هستند که VPN از هر طریق ممکن است غیرقانونی تلقی شوند. در هرجای دنیا ، استفاده از VPN 100٪ قانونی و غیرقابل بحث است.

کشورهایی که استفاده از VPN ها خلاف قانون است

ایران

دولت ایران دسترسی به طیف گسترده ای از وب سایت ها از جمله فیس بوک و توییتر را مسدود کرده است. برنامه پیام رسان تلگرام نیز ممنوع است. شهروندان مجاز به استفاده از ارائه دهندگان داخلی VPN داخلی تصویب شده اند ، اما استفاده از خدمات بین المللی VPN برای دور زدن بلوک های سانسور ممنوع است..

از نظر تئوری ، هرکسی که از VPN برای بازدید از وب سایت ممنوع استفاده می کند ، می تواند از 91 روز به یک سال زندان محکوم شود. در تئوری.

در واقعیت ، استفاده از VPN گسترده است. این نشان می دهد که حدود 12 تا 17 میلیون کاربر فیس بوک و 23 میلیون کاربر تلگرام ایرانی هستند! حتی ادعا می شود که بیشتر اعضای پارلمان ایران از VPN ها برای دور زدن قوانین سانسور خود استفاده می کنند!

با توجه به اینکه استفاده از VPN در ایران بسیار رایج است ، بعید به نظر می رسد که خطر استفاده زیادی از آن وجود داشته باشد ، و ما از مواردی که یک کاربر VPN دستگیر شده ، آگاه نیستیم. لطفا 5 بهترین VPN برای ایران را برای بحث در مورد استفاده از VPN در ایران بررسی کنید.

عراق

ما گزارش های تأیید نشده ای را خوانده ایم که VPN ها "ممنوع" هستند در عراق برای جلوگیری از سوء استفاده آنها توسط دولت اسلامی. ما نمی دانیم که اوضاع به چه صورت است ، اما عراق زیرساخت فنی برای اجرای بلوک های VPN یا شناسایی کاربران VPN ندارد.

بسیار ممکن است که استفاده از VPN در مناطقی با دسترسی به اینترنت متداول باشد ، اما به همان اندازه ممکن است که به شدت در یک سطح واقعی در سطح محلی اداره شود..

امارات متحده عربی

در سال 2016 به طور گسترده ای گزارش شد كه امارات متحده عربی استفاده از VPN ها را غیرقانونی كرده است و گفته است كه "دست زدن به اینترنت جرم است."

با وجود این ، عدم صراحت وجود دارد ، در مورد اینکه آیا استفاده از VPN به خودی خود غیرقانونی است یا اینکه فقط از VPN استفاده می کند تا به محتوای برنامه ریزی شده توسط سازمان تنظیم مقررات تلفنی امارات متحده عربی (TRA) دسترسی داشته باشید که این یک جرم است..

در عمل ، تفاوت را می توان کمی آکادمیک دانست ، زیرا بیشتر مطالبی که ممکن است بخواهید از VPN استفاده کنید ، توسط TRA به طور رسمی ممنوع است..

هر کس که گرفتار شود ، مجازات جریمه تا 2 میلیون AED (حدود 500،000 دلار) و / یا زمان زندان را دارد. ما نشنیده ایم که کسی در واقع به دلیل استفاده از VPN محکوم شود ، اما گزارش ها حاکی از استفاده متداول VPN است..

مهاجمان ، به طور خاص ، به طور مرتب از VPN ها برای aces Netflix و سایر محتوای بین المللی جریان استفاده می کنند. خطر این کار کم به نظر می رسد ، و بعید است که مقامات UEA با ایجاد نگرانی از چنین نقض های بی ضرر ، جامعه بین المللی پر سود آن را نگران کنند. اما چه کسی می داند?

تهدید برای شهروندان امارات متحده عربی با استفاده از VPN برای جلوگیری از سانسور یا مشارکت در مخالفت های سیاسی احتمالاً بسیار بیشتر خواهد بود.

میزان توانایی شرکتهای مخابراتی امارات در تشخیص استفاده از VPN مشخص نیست. مشخص است که از تکنیک های بازرسی بسته های عمیق (DPI) برای تحلیل ترافیک اینترنت استفاده می شود ، اما به نظر نمی رسد دسترسی به وب سایت های VPN و اتصالات VPN مسدود شود..

اگر تصمیم می گیرید که مزایای استفاده از VPN در امارات متحده عربی از خطرات احتمالی بالاتر است ، ما اکیداً توصیه می کنیم از خدمات VPN استفاده کنید که فناوری مخفی کاری و یا مانع (یا در واقع استفاده از آن فناوری!) را ارائه می دهند..

کره شمالی

به طور کلی فرض بر این است که استفاده از VPN در کره شمالی غیرقانونی است. اگر واقعاً اینگونه باشد ، به نظر می رسد قانونی نسبتاً بی معنی است.

به نظر می رسد دولت کره شمالی علاقه چندانی به سانسور دسترسی بازدید کنندگان بین المللی به اینترنت ندارد ، بنابراین تلاش برای پنهان کردن آنچه که از طریق اینترنت می توانید هنگام بازدید از کشور پنهان کنید ، ممکن است علاقه این خدمات امنیتی را به اوج خود برساند. اما اگر شما فقط یک توریست هستید ، شانس خوبی وجود دارد که آنها فقط به آنها اهمیتی نمی دهند.

در هر صورت ، ممکن است این ایده بسیار خوبی باشد که از آن ایمن بازی کنید و از هرگونه رفتاری که ممکن است در هنگام کشور مشکوک تلقی شود ، دوری کنید. قرار گرفتن در سمت اشتباه دولت کره شمالی تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود.

از طرف دیگر شهروندان کره شمالی تقریباً به اینترنت دسترسی ندارند. دسترسی به چنین گروههایی محدود به دانش آموزان نخبه ، دانشمندان ، مقامات ارشد دولتی ، روزنامه نگاران (احتمالاً) و موارد مشابه است..

بدون شک این افراد از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرند ، و احتمالاً برای انجام هر کاری در اینترنت که باعث نارضایتی دولت آنها می شود ، دچار مشکلات جدی می شوند. این احتمالاً شامل استفاده از VPN برای پنهان کاری است که از دست می یابند.

اما بعید به نظر می رسد که کره شمالی با تصویب قانونی روبرو شود که VPN را برای چنین شرایط محدودی "غیرقانونی" کند..

عمان

قانون ارتباطات از راه دور در عمان استفاده از هر روش رمزگذاری را بدون اخذ مجوز صریح از قبل از دولت ممنوع اعلام می کند. اما از آنجا که حتی برای ابتدایی ترین عملیات تجارت الکترونیکی رمزگذاری لازم است ، چنین قانونی عملاً غیر عملی است.

وی گفت: "در سال 2010 ، [سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از راه دور (TRA)] به دنبال مشاوره عمومی درباره پیش نویس مقررات بود که باعث می شود VPN کاملاً غیرقانونی برای استفاده خصوصی باشد و به موسسات نیاز داشت تا مجوز خود را از TRA دریافت کنند تا از VPN برای استفاده تجاری استفاده کنند. این پیش نویس مقررات هرگز تحقق نیافته و بازخورد TRA درباره آنها هرگز منتشر نشده است. "

ما گزارش های تأیید نشده ای را خوانده ایم كه كاربران اینترنت در عمان موظفند فقط از خدمات VPN داخلی تحت تحریم دولت استفاده كنند ، اما اگر این مورد باشد ، این قوانین به طور گسترده نادیده گرفته می شوند.

استفاده از VPN ها برای جلوگیری از بلوک های سانسور اینترنتی عمان "بسیار رایج" است و هیچگونه اقدامات فنی برای جلوگیری از آن صورت نگرفته است.

سوریه

اگر کمی درباره وضعیت VPN در عراق بدانیم ، کمتر در مورد آن در سوریه می دانیم. ما می دانیم که جنگ بی رحمانه در حال انجام یک اینترنت بسیار ناپایدار است و سانسور دولت و ارعاب پلیس (از جمله دستگیری و شکنجه) خبرنگاران و دگراندیشان یک واقعیت روزمره در کشور است..

چنین زیرساخت های اینترنتی که هنوز وجود دارد کاملاً در دست دولت اسد است و کافی نت ها به شدت تحت نظارت قرار می گیرند. در نتیجه ، اتصالات ماهواره ای غیرقانونی و تلفن های همراه با استفاده از سیم کارتهای شبکه ترکی یا لبنان راه اصلی دسترسی به اینترنت باز است.

ترکمنستان

ترکمنستان یکی از بسته ترین و سرکوبگرترین کشور در جهان است. تقریباً مانند کره شمالی ، تعداد بسیار کمی از شهروندان آن به هیچ وجه به اینترنت دسترسی ندارند. بسیار گران قیمت است ، سرعت آن به عمد کند است و تقریباً سانسور می شود.

فقط یک ISP تنها تحت کنترل دولت وجود دارد. طبق این گزارش:

"تلاش برای استفاده از سرورهای پروکسی و VPN شناسایی و مسدود شده است. کاربران آنها تحت مجازات های اداری قرار گرفته و برای "مکالمات پیشگیرانه" به وزارت امنیت ملی احضار شده اند ، جایی که آنها با ارعاب روبرو هستند. "

لایک ها!

کشورهایی که VPN ها مسدود شده اند

وقتی می خوانید که VPN در این کشور یا آن کشور "ممنوع" است ، آنچه تقریباً همیشه بدان معنی است این است که تلاش های فنی انجام می شود تا کاربران اینترنت در آن کشور از استفاده از VPN برای دور زدن اقدامات سانسور دولتی جلوگیری کنند..

به سادگی استفاده از VPN (یا تلاش برای استفاده از VPN) در این مناطق غیرقانونی نیست و هنوز کسی برای انجام این کار دچار مشکل نشده است.

چین

فایروال بزرگ چین (GFW) دورترین و پیشرفته ترین سیستم سانسور اینترنت در جهان است. بنابراین جای تعجب ندارد که چین علاقه ای به 1.5 میلیارد شهروند خود ندارد که از VPN برای دور زدن آن استفاده می کنند!

چین طیف گسترده ای از فناوری های طراحی شده برای جلوگیری از دسترسی به خدمات بین المللی VPN را به کار می گیرد. این محدوده ها از لیست های ساده آدرس IP است که به سرورهای VPN تعلق دارند ، تا تکنیک های پیشرفته بازرسی بسته های عمیق (DPI) که می توانند هنگام استفاده از پروتکل های VPN تشخیص دهند. نیازی به گفتن نیست ، دسترسی به اکثر وب سایت های VPN مسدود شده است.

با وجود جمعیتی در حدود 720 میلیون نفر با استفاده از اینترنت ، با این حال ، حتی دورترین و پیشرفته ترین سیستم نظارتی اینترنت در جهان نیز مجبور به مبارزه است. بیشتر سرویس های VPN در حقیقت در چین مسدود شده اند ، اما تعدادی از ارائه دهندگان انواع مختلفی از فناوری انسداد ("خفا") را برای پنهان کردن واقعیت استفاده از VPN ارائه می دهند..

نتیجه اینكه تعدادی از خدمات VPN در چین به طور گسترده ای در دسترس هستند ، اگرچه این امر باعث می شود زندگی مسافرتی آسان تر شود در صورت ثبت نام در یك سرویس و بارگیری نرم افزار آن قبل از ورود به سرزمین اصلی (هونگ كنگ تحت پوشش GFW نمی باشد) اینترنت رایگان و بدون سانسور).

به طور گسترده ای گزارش شده است که چین "VPN ها را سرکوب کرده است" ، اما این فقط در مورد شرکت هایی که خدمات VPN داخلی را اجرا می کنند صدق می کند. این مجازات افرادی که از VPN ها استفاده می کنند را برای فرار از فایروال بزرگ مجازات نمی کند ، و چنین اقداماتی در برابر سرویس های بین المللی VPN بدون دندان است..

ابرها ممکن است در افق جمع شوند. در سال 2016 یک فروشنده VPN با زمان کوچک (و نه خیلی موفق) به مدت 9 ماه در زندان به سر برد. این یک پرونده یک طرفه در یک دادگاه محلی (دونگوان ، واقع در استان گوانگدونگ) بود و بیانگر وضعیت حقوقی در جای دیگر چین نیست. همچنین کسی بود که از فروش بسته های VPN سود (کوچک) کسب کرد ، نه کسی که فقط از VPN استفاده می کند.

این که آیا این یک فرصت بزرگ برای رسیدن به چیزهایی است ، فقط زمان خواهد گفت. تصور این چندان دشوار نیست ، هرچند که چین ممکن است از سیستم جدید اعتباری اجتماعی ترسناک خود ، که برای برنامه ریزی کامل در سال 2020 برنامه ریزی شده است ، استفاده کند تا شهروندان گرفتار شده با استفاده از VPN را با رتبه های منفی مجازات کند. این امر البته مورد نگرانی مهاجران و بازدیدکنندگان از چین قرار نخواهد گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از VPN در چین ، لطفاً به 5 بهترین VPN برای چین مراجعه کنید.

مصر

در تابستان سال 2017 ، دولت مصر شروع به مسدود كردن دسترسی به وب سایتهای خبری كرد. در آخرین حساب ، بیش از 400 وب سایت مسدود شده است. دولت با درک اینکه شهروندان از VPN برای دور زدن چنین سانسور استفاده می کنند ، دولت همچنین مانع از دسترسی به وب سایت های VPN شد.

علاوه بر این ، ISP ها برای شناسایی و انسداد ترافیک VPN از تکنیک های DPI استفاده می کنند. به نظر می رسد این بلوک ها بسیار کارآمد هستند و همه پروتکل های اصلی VPN مسدود می شوند مگر اینکه از فن آوری های انسداد استفاده شده باشند.

ما گزارش هایی دریافت کرده ایم که پروتکل های WireGuard ، AnyConnect و SoftEther همچنان به کار خود ادامه می دهند ، اگرچه ما قادر به تأیید این موضوع نیستیم. اگر مهارت های فنی شما به آن ربط داشته باشد ، احتمالاً ساده ترین راه برای راه اندازی چنین سرور شخصی VPN است.

با توجه به دانش ما ، هیچ کس برای دور زدن بلوک های VPN مصر دچار مشکل نشده است ، اما با وجود دولت نظامی سختگیر فعلی ، انجام چنین کاری ممکن است کاملاً بدون خطر باشد. خیلی مراقب باش.

روسیه

در نوامبر 2017 ، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین لایحه ای را برای منع VPN و سایر خدمات پراکسی امضا کرد. با این وجود فاقد دندان است زیرا روسیه توانایی فنی برای اعمال ممنوعیت خدمات بین المللی VPN را ندارد. این به سادگی چیزی مانند فایروال بزرگ چین ندارد.

آنچه انجام داده است (و تنها کاری که می تواند انجام دهد) تعهد IPS داخلی برای جلوگیری از دسترسی به وب سایت های بین المللی VPN است و نیاز به خدمات داخلی VPN برای پیاده سازی لیست های حاوی محتوای (در درجه اول سیاسی) دولت که شهروندان روسی نمی خواهند آن را مشاهده کنند..

همچنین بسیاری از ارائه دهندگان بین المللی VPN را مجبور به خاموش کردن سرورهای مستقر در روسیه کرده و از اپل خواسته است که برنامه های VPN را از فروشگاه App روسیه خود حذف کند (کاری که این کار را برای چین انجام داده است ، اما هنوز برای روسیه نیست)..

سرورهای VPN واقع در خارج از روسیه به راحتی از داخل روسیه قابل دسترسی هستند و ما از هیچ خطری (قانونی یا غیرقابل استفاده) در استفاده از آنها آگاهی نداریم.

ویتنام

دولت ویتنامی دسترسی به طیف گسترده ای از مطالب اینترنتی از جمله دیده بان حقوق بشر ، بی بی سی و فیس بوک را مسدود می کند. ابتکار عمل OpenNet لیستی از سال 2012 میلادی را منتشر کرد که در آن وب سایت ها مسدود شده بودند ، و علاوه بر تعداد زیادی سایت با زبان ویتنامی ، متوجه شد که بسیاری از سایت های پروکسی وب و دیگر ابزارهای دور زدن اینترنت مسدود شده اند.

وی افزود: "در رده ابزار اینترنت ، [FPT Telecom و Viettel] فیس بوک را مسدود کردند (http://facebook.com). هر دو سرویس دهنده اینترنتی همچنین وب سایت های دور زدن را برای فیلتر کردن هدف قرار داده اند اما در سایت های خاصی که آنها را مسدود کرده اند تفاوت دارند. به عنوان مثال ، ویتل http://anonymizer.com ، http://the-cloak.com ، http://anonymouse.org/ ، https://megaproxy.com ، http://proxyweb.net/ ، و http://inetprivacy.com ، در حالی که FPT فقط http://inetprivacy.com را فیلتر می کند. "

امسال ویتنام علاوه بر تشکیل یک واحد جدید جنگ نظامی سایبری 10 هزار نفری برای مقابله با دیدگاه های "اشتباه" در اینترنت ، از زمان کنونی تلاش های خود را برای سانسور دسترسی به محتوا افزایش داده است. بنابراین منطقی است که فرض کنیم بسیاری از وب سایتهای VPN اکنون مسدود شده اند.

با این وجود این بلوک ها بسیار پیچیده نیستند و باید بدون نیاز به تاکتیک های انسداد عضویت ، آسان باشد تا زمانی که می توانید برای یک سرویس ثبت نام کرده و نرم افزار آن را بارگیری کنید. به بازدید کنندگان توصیه می شود این کار را قبل از ورود به کشور انجام دهند ، در حالی که ساکنان می توانند از یکی از تاکتیک های مورد بحث در نحوه چگونگی دور زدن بلوک های VPN استفاده کنند.

یکی برای تماشای

بوقلمون

ترکیه سابقه مسدود کردن وب سایت هایی را دارد که به آن توهین کرده اند ، یا از نظر سیاسی حساس هستند. ISP ها حتی از مسمومیت DNS برای جلوگیری از دسترسی شهروندان به YouTube در هنگام ممنوعیت در سال 2014 استفاده کردند.

با ریاست جمهوری تازه تأیید شده که قدرتهای اجرایی وی را تا حد زیادی گسترش می دهد ، اگر رجب اردوغان همچنان به دسترسی خود به اینترنت ادامه دهد ، هیچ کس را شگفت زده نخواهد کرد. و چنین حرکاتی تقریباً مطمئناً شامل اقدامات با هدف جلوگیری از شهروندان ترکیه از استفاده از خدمات VPN برای دسترسی به اینترنت باز خواهد بود.

نتیجه

در خارج از مناطق جنگی و VPN های کره شمالی استفاده قانونی تقریباً در همه جا وجود دارد. در معدود مکانهایی که نیستند ، یا جایی که قانونی بودن آنها ممکن است "منطقه خاکستری" تلقی شود ، کمی در نحوه اجرای چنین قوانینی وجود ندارد.

مسدود کردن دسترسی به وب سایت های VPN بسیار رایج است ، اما فقط چین و مصر واقعاً زیرساخت های اینترنتی لازم را دارند تا بطور جدی استفاده از VPN ها را برای جلوگیری از سانسور محدود کنند..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me