uMatrix (همچنین با عنوان Micro Matrix شناخته می شود) یک پسوند مفید برای Firefox و Chrome است که حریم شخصی بسیار بیشتری را به صورت آنلاین ارائه می دهد. به دلیل سلب مسئولیت این برنامه افزودنی ، بسیاری از کاربران اینترنت غیر تکنیک تصمیم به اضافه کردن این افزونه فوق العاده به مرورگر خود نمی گیرند.

Umatrix Pic 001

خبر خوب این است که با وجود داشتن ویژگی های پیشرفته ، نیازی به استفاده از uMatrix ندارید. در واقعیت ، می توان آن را به سرعت و به راحتی تنظیم کرد حتی توسط افرادی که دانش فنی کمی دارند. و فقط با یک روز تمرین ، هر کس می تواند با استفاده از آزمایشی و خطا ، به بهبود گسترده ای در حفظ حریم شخصی خود با استفاده از uMatrix بپردازد..

در این راهنما ، ما به رابط کاربری uMatrix خواهیم پرداخت و نکات و ترفندهای مفیدی را ارائه می دهیم تا بتوانید استفاده از uMatrix را در Chrome یا Firefox شروع کنید..

uMatrix چه کاری انجام می دهد?

uMatrix مسدود کننده محتوای وب است (فایروال مبتنی بر ماتریس). uMatrix به گونه ای طراحی شده است تا بتوانید آنچه را که مرورگر شما هنگام بازدید از وب سایت ها اجرا می کند ، آسانتر کند. این به شما امکان می دهد مرورگر خود را از وب سایت هایی که بازدید می کنید بارگیری کنید.


uMatrix یک فایروال بسیار مؤثر است که بسیاری از بدافزارها ، bloatware ها ، ردیاب ها ، کوکی ها - و سایر کدهای مخرب - را از کار خود متوقف می کند..

با استفاده از این افزونه مرورگر ، هر کاری که انجام می دهید آنلاین ایمن تر می شود - گشت و گذار و مرور ، بانکداری اینترنتی ، ورود به حساب و حتی ارتباطات مبتنی بر مرورگر در فیس بوک یا از طریق سرویس های ایمیل..

به لطف uMatrix داده کمتری مصرف کنید

نکته جالب در مورد uMatrix این است که علاوه بر بهبود امنیت و حفظ حریم خصوصی دیجیتال ، بارهای صفحه را نیز تسریع می کند. علاوه بر این ، می تواند مصرف داده پهنای باند را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. عالی برای هر کسی که از داده های تلفن همراه یا VPN با مجوزهای پهنای باند استفاده می کند (مانند VPN رایگان).

چرا uMatrix توابع وب سایت لازم را مسدود می کند?

uMatrix بطور پیش فرض همه دامنه های شخص ثالث را مسدود می کند. برخی از این دامنه ها برای استفاده شما از وب سایت هایی که بازدید می کنید لازم است. چرا uMatrix آنها را مسدود می کند؟ به عنوان یک احتیاط به آن فکر کنید ، uMatrix می داند که اگر چیزی در صفحه از دامنه شخص 1 نمی آید ، ممکن است به آن احتیاج نداشته باشید - بنابراین آن را مسدود می کند.

متأسفانه ، برای لذت بردن از بسیاری از وب سایت هایی که بازدید می کنید ، لازم است برخی از آن تنظیمات را تغییر دهید. ممکن است برخی افراد به سادگی بخواهند uMatrix را برای بسیاری از سایتهایی که بازدید می کنند خاموش کنند و فقط از وب سایتهایی که در نظر دارند استفاده کنند "خجالتی" مانند سایتهای پخش و غیره.

این تصمیم کاملاً به عهده شماست. با این حال ، با کمی تمرین ، خواهید فهمید که می توانید با استفاده از ویرایشگر uMatrix ، دامنه ها را به سرعت و به راحتی خاموش و روشن کنید. با این کار می توانید بفهمید که چه کاری می توانید انجام دهید و نمی توانید مسدود کنید تا یک وب سایت به درستی کار کند!

رابط کاربری

اگرچه کمی پیچیده به نظر می رسد ، رابط کاربری همه چیزهایی را که لازم است بدانید با فرمت مبتنی بر رنگ آسان نشان می دهد. هر چیزی که سبز باشد مجاز است و هر چیزی که قرمز است مسدود می شود. اگر چیزی سبز تیره باشد "لیست سفید" است و اگر قرمز تیره باشد "در لیست سیاه" قرار می گیرد..

در بالا سمت چپ رابط ، منوی آبی و ستاره / ستاره (*) به شما امکان می دهند تغییراتی را انتخاب کنید که می تواند همه وب سایت ها (جهانی) یا فقط وب سایتی را که در حال حاضر از آن بازدید می کنید تأثیر بگذارد. منوی آبی در سمت چپ برای تنظیمات سطح سایت است ، در حالی که ستاره / ستاره برای تنظیمات جهانی است. در Firefox ، ستاره / ستاره فقط با کلیک کردن روی آبی قابل دسترسی است "محدوده" برای به دست آوردن یک قطره کشویی حاوی ستاره.

منوی سمت چپ بالای Umatrix

درک این بخش از منو بسیار مهم است ، زیرا اگر تصمیم دارید یک دامنه را به صورت جهانی مسدود کنید (برای کلیه وب سایت ها) ممکن است روی تمام وب سایت هایی که بازدید می کنید تأثیر منفی بگذارد. اگر تغییرات جهانی را نادرست انجام دهید ، ممکن است برای خنثیسازی اقدامات خود بعداً به تنظیمات جهانی (*) برگردید. در حال حاضر ، روی تغییرات سطح سایت (با انتخاب نام دامنه آبی) تمرکز کنید زیرا اصلاح آنها ساده تر است.

هر زمان که تغییراتی در uMatrix ایجاد کنید - می توانید اثر خود را با بارگذاری مجدد صفحه آزمایش کنید.

Umatrix 2

اگر از تغییرات راضی هستید می توانید روی دکمه قفل کلیک کنید. این باعث تغییر در تغییراتی می شود که اخیراً انجام داده اید.

اگر از تغییرات راضی نیستید ، زیرا آنها برخی از کارکردهای مهم را که در سایتی که بازدید می کنید کار می کنند متوقف می کنند ، می توانید به جای ذخیره کردن آنها ، تغییرات را خنثیسازی کنید. برای انجام این کار بر روی ابزار پاک کن کلیک کنید.

Umatrix 3

به یاد داشته باشید که قبل از کلیک بر روی دکمه قفل ، تغییراتی را که با بارگیری مجدد صفحه انجام می دهید ، آزمایش کنید. به این ترتیب می توانید به راحتی از ابزار پاک کن استفاده کرده و تغییراتی را که تازه در ویرایشگر uMatrix آزمایش کرده اید ، لغو کنید. این واقعیت که شما به راحتی می توانید هر تغییری را که ایجاد کرده اید لغو کنید ، به این معنی است که شما می توانید سعی کنید هر دامنه مورد نظر خود را مسدود کنید - اگر پیامد منفی داشته باشد ، به سادگی آن را خنثی کنید!

Umatrix 4

این است "ازمایش و خطا" من قبلاً در مقاله بحث کردم ، و این یک روش بسیار آسان برای یادگیری نحوه استفاده از uMatrix است.

قابلیت مسدود کردن موارد

نکته جالب در مورد uMatrix این است که می توان موارد را طبق دسته مسدود کرد. uMatrix می تواند تنظیم شود تا درخواستهای وب سایت ایجاد شده توسط:

 1. نام دامنه (همه)
 2. کلوچه ها
 3. CSS
 4. تصاویر
 5. رسانه ها
 6. اسکریپت ها
 7. XHR
 8. iframes
 9. دیگران

Umatrix 5

خبر خوب این است که ، شما به عنوان یک مبتدی ، می توانید تمام تنظیمات مستقر در سمت راست "همه" را نادیده بگیرید.

با کمی تمرین ، شما به اندازه کافی پیشرفته خواهید بود که از این تنظیمات استفاده کنید. اما در حال حاضر ، شما می توانید با تمرکز روی درخواست نام میزبان ، از مزایای uMatrix لذت ببرید. این موارد را می توان در سمت چپ یافت. (در زیر "همه".)

Umatrix 6

نحوه روشن یا خاموش کردن یک فیلد (یک جعبه خاص در ویرایشگر)

مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید اینست که می توانید با کلیک کردن روی قسمت بالا یا پایین آن قسمت ، هر زمینه / کادر در uMatrix را روشن یا خاموش کنید. هر قسمت در ویرایشگر ماتریس در واقع دو جعبه است. با کلیک کردن در نیمه اول ، قسمت سبز را سبز می کند (رفع انسداد) ، با کلیک کردن در نیمه پایانی این قسمت ، آن را قرمز (مسدود شده) می کند.

برای رفع انسداد اینجا کلیک کنید

Umatrix Pic 109

برای مسدود کردن اینجا را کلیک کنید

U Matrix Pic 110

شروع کار با uMatrix

هنگامی که برای اولین بار uMatrix را بارگیری کنید ، تأثیر آنی در نحوه رفتار و بارگذاری وب سایت ها خواهد داشت. به نظر می رسد uMatrix مرورگر شما را خراب کرده است. این می تواند کمی پرتلاطم باشد و بسیاری از افراد را به کنار گذاشتن فوری و حذف برنامه های اضافی سوق دهد.

به آن توجه کنید ، زیرا ، در واقعیت ، بسیار آسان است که بتوانید مواردی را که لازم دارید مسدود کنید - مهم نیست از کدام وب سایت بازدید کنید.

چگونه YouTube را با uMatrix کار کنیم

یک نمونه عالی از این YouTube است. هنگامی که uMatrix را نصب می کنید ، به طور خودکار بسیاری از عملکردهای مورد نیاز برای حرکت در YouTube و تماشای فیلم را مسدود می کند. در این بخش به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید آنچه را که لازم دارید از حالت انسداد خارج کنید.

به یاد داشته باشید: می توانید این بخش از راهنمای را برای انسداد موارد از وب سایت های دیگر نیز دنبال کنید. uMatrix بدون توجه به کدام وب سایت شما کار می کند!

 1. با نصب uMatrix به YouTube بروید. متوجه خواهید شد که هیچ چیزی به درستی بارگیری نمی کند. هیچ فیلم پیشنهادی وجود ندارد و شما نمی توانید کانال های مشترک خود را مشاهده کنید. این امر به این دلیل است که uMatrix به طور خودکار دامنه های شخص ثالث را مسدود می کند. همه دامنه های شخص ثالث به طور پیش فرض مسدود شده اند.

  Umatrix Pic 111

 2. برای ظاهر شدن مجدد محتوا در YouTube ، باید دامنه ای به نام خود را از حالت انسداد خارج کنید s.ytimg.com

  Umatrix Ytimg

 3. برای رفع انسداد این دامنه از سمت چپ پیمایش کنید تا زمانی که آن را مشاهده کردید در هر قسمت از قسمت بالای کادر نام دامنه کلیک کنید تا آن را از قرمز به سبز تبدیل کند. می توانید بالای یا پایین هر کادر در uMatrix را کلیک کنید - قسمت بالا جعبه را سبز می کند ، و پایین آن را قرمز می کند.

  در قسمت بالای جعبه ای که فلش را نشان می دهد کلیک کنید تا سبز شود
  Umatrix Pic 112

 4. حالا که s.ytimg.com سبز است ، ده اسکریپتی که برای بارگذاری YouTube لازم دارید مجاز است.

  U Matrix Pic 113

 5. دکمه صفحه تازه کردن را در بالا بزنید و صفحه اصلی YouTube به درستی بارگیری می شود.

  Umatrix Pic 114

 6. اکنون که صفحه به درستی بارگیری شده است. به دنبال قفل در بالای uMatrix باشید. متوجه خواهید شد که در کنار آن یک عدد 1 وجود دارد. این بدان معنی است که شما یک تغییر ایجاد کرده اید. اکنون دکمه padlock را فشار دهید تا این تغییر را ذخیره کنید.

  Umatrix Pic 115

 7. پس از فشردن دکمه قفل ، می توانید با اطمینان از YouTube دور شوید زیرا این تغییرات دائمی است.

با وجود ایجاد این تغییر ، متوجه خواهید شد که YouTube هنوز به درستی کار نمی کند. اگر بر روی یک ویدیو کلیک کرده و منتظر بارگذاری آن باشید ، بارگذاری هرگز تمام نمی شود. دلیل این امر است که uMatrix به طور پیش فرض Google Video را مسدود کرده است - دامنه دیگری که شما به آن نیاز دارید.

برای بارگیری و پخش فیلم ها ، باید 7 مرحله فوق را دنبال کنید. اما این بار ، پیش بروید و دامنه را از حالت انسداد خارج کنید: googlevideo.com

 1. برای رفع انسداد آن ، در نیمه اول آن کلیک کنید googlevideo.com جعبه این کار جعبه را سبز می کند (و چند جعبه دیگر نیز در زیر آن).
 2. اکنون صفحه را با استفاده از دکمه بارگذاری مجدد بارگیری کنید - بررسی کنید که ویدیو پخش می شود.
 3. در آخر ، برای ذخیره تغییرات ، روی نماد قفل ضربه بزنید.

  Umatrix Pic 116

VPN ابزاری دیگر است که از داده های شما محافظت می کند ، افرادی را که ردیابی شما را متوقف می کنند متوقف می کند و به شما امکان می دهد فیلم های یوتیوب را که در منطقه شما در دسترس نیستند ، انسداد کنید. بیشتر خدمات VPN با رده بالا همچنین دارای امکاناتی هستند که تبلیغات را مسدود می کنند.

تنظیمات جهانی

اگر مطمئن هستید که می خواهید دامنه خاصی را در تمام وب سایت هایی که بازدید می کنید مسدود کنید ، پس به جای استفاده از محدوده آبی در بالا سمت چپ - باید از ستاره / ستاره (*) استفاده کنید. انتخاب ستاره (*) به معنای تمام تغییراتی است که هنگام کلیک روی نماد قفل انجام می دهید "جهانی" است.

این روند دقیقاً مشابه روشی است که در بخش YouTube این راهنما شرح داده شده است. تنها تفاوت این است که بر روی هر سایت تأثیر می گذارد. ابزار جهانی بسیار عالی است اگر به عنوان مثال می خواهید ردیابی فیس بوک را در هر وب سایت جدا از خود فیس بوک مسدود کنید. (یا مسدود کردن هر ردیابی دیگری.)

نکات و ترفندها

امکان انجام سریع uMatrix برای انجام کارهای بسیار جالب وجود دارد. در این بخش یک راهنمای سریع طراحی شده است که به شما امکان می دهد تمام تنظیمات حریم خصوصی مورد علاقه ما را برای uMatrix انتخاب کنید!

 1. با کلیک بر روی cog small در سمت چپ بالای رابط کاربری uMatrix. این تنظیمات را باز می کند
 2. "حریم خصوصی" را انتخاب کرده و در هر جعبه ، تیک بزنید. این تنظیمات بسیار مفید هستند و مرورگر شما را وادار می کند تا کوکی های آزار دهنده زیادی را از دستگاه شما حذف کند.

Umatrix Pic 118

نکته قابل تأمل این است که به کاربران Chrome گزینه نهایی (گزینه Spoof کاربر عامل) با انتخاب تصادفی مورد جدید در زیر هر 5 دقیقه داده نمی شود. اگر می خواهید از این ویژگی استفاده کنید - که اثر انگشت فردی مرورگر شما را پنهان می کند - لازم است از uMatrix در Firefox استفاده کنید. به یاد داشته باشید ، اثربخشی جعل عامل کاربر برای محافظت در برابر اثر انگشت مورد سوال قرار گرفته است.

علاوه بر این ، شایان ذکر است که به یاد داشته باشید "HTTPS دقیق: محتوای مختلط را منع کنید" ممکن است برخی وب سایت ها بارگیری برخی از محتوا را متوقف کند. با این حال ، این برای امنیت بهتر است و اکثر وب سایت های خوب امروزه در HTTPS قرار دارند. در حقیقت ، به شما معمولاً توصیه می شود که هیچ یک از سایت های HTTPS را پاک نکنید (البته ، البته این بستگی به کار شما دارد).

uMatrix ضد بدافزار را تنظیم کنید

یکی دیگر از عملکردهای خارق العاده که در uMatrix ساخته شده است ، توانایی آن در مسدود کردن وب سایتهای مخرب و مخرب است. برای این کار از تعدادی مخازن آنلاین استفاده می کند که به طور مرتب با سایت ها و کد های بدخواه به روز می شوند.

برای به روز بودن uMatrix ، روی آن کلیک کنید دارایی های در فهرست تنظیمات و اطمینان حاصل کنید که uMatrix به طور خودکار به روزرسانی ها را بررسی می کند. این "پرونده های میزبان" دایرکتوری های آنلاین هستند که افزونه برای محافظت از شما نیاز دارد. به روز بودن این پرونده های میزبان بدان معنی است که uMatrix به عنوان یک مجموعه ضد بدافزار و همچنین فایروال عمل می کند..

Umatrix Pic 119

خاموش کردن همه اسکریپت ها در uMatrix

از زمان انتشار Firefox Quantum ، بسیاری از افرادی که از NoScript استفاده کرده اند ، عملکردهای کلیدی خود را از دست داده اند. این امر منجر به مهاجرت گسترده به uMatrix شده است. هر کسی که قبلاً از NoScript استفاده می کرد ممکن است بخواهد جلوی همه اسکریپت ها بطور پیش فرض در uMatrix را بگیرد. خبر خوب این است که این تنظیم آسان است.

به طور پیش فرض ، uMatrix به اسکریپت های دامنه شخص اول اجازه می دهد. مبتدیان می خواهند تنظیم uMatrix را مانند این ترک کنند. با این حال ، کاربران پیشرفته می توانند از قطعه کد برای اطمینان از خاموش بودن همه اسکریپت ها استفاده کنند و برای هر وب سایتی که بازدید می کنند باید دوباره روشن شوند..

 1. بر روی cog در سمت چپ بالای رابط uMatrix کلیک کنید
 2. بر روی زبانه "قوانین من" در منوی تنظیمات کلیک کنید
 3. به قسمت پایین کدهای قوانین موقت در سمت راست بروید
 4. برای آخرین قانون موقت موجود ، روی کد کلیک کنید و برای ورود به یک خط جدید ، کلید Enter را فشار دهید

  Umatrix 220

 5. حالا بنویس * * بلوک اسکریپت
 6. روی ذخیره کلیک کنید و این قانون به رنگ سیاه نشان داده خواهد شد.
 7. در آخر ، بر روی "تعهد" در بالای صفحه کلیک کنید تا آن را به سمت قوانین دائمی در سمت چپ تغییر دهید.

اکنون تمام اسکریپت ها به طور پیش فرض مسدود شده اند. این بدان معناست که باید از UI uMatrix UI برای انسداد اسکریپت ها در هر وب سایت بازدیدی ، دقیقاً مانند NoScript ، استفاده کنید.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me