آیا فکر می کنید با قالب بندی دیسک سخت ، SSD یا USB ، داده های شخصی خود را با موفقیت پاک کرده اید?نحوه SSD را قالب بندی کنید


متأسفانه ، این یک تصور غلط رایج است.

واقعیت این است که مگر اینکه مراحل موجود در این راهنمای نحوه شکل دهی SSD را دنبال کنید ، هر کس با مهارت های صحیح می تواند داده های حذف شده از درایوهای قدیمی شما را بازیابی کند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که فرمت کردن درایو SSD کافی است. با این حال ، داده های پاک شده هنوز قابل بازیابی هستند. اگر کامپیوتر قدیمی شما به مالکیت شخص دیگری ختم شود ، این می تواند خطر ایجاد کند. یک متخصص یا جرائم سایبری می تواند مقادیر زیادی از داده ها را از آن به راحتی بازیابی کند.

چگونه SSD را بطور ایمن قالب بندی کنیم

همانطور که بعداً مشاهده خواهید کرد ، بازیابی اطلاعات از SDD بسیار آسان است.

در واقع ، آنقدر آسان است که عدم اطمینان از حذف کامل داده ها از درایوهای قدیمی بسیار احمقانه است.

خوشبختانه ، روش هایی برای صحیح قالب بندی درایوهای SSD وجود دارد تا داده ها کاملاً پراکنده شوند. از این پس به شدت توصیه می کنیم این مراحل را انجام دهید.

پاک کننده نرم افزار HDD

ارزان ترین و ساده ترین راه برای پاک کردن کامل درایو با پاک کن نرم افزاری حرفه ای است. نرم افزار Darik's Boot And Nuke (DBAN) رایگان است و روشی بدون دردسر برای قالب بندی SSD است. برای استفاده از آن ، کافیست هارد دیسک مورد نظر را به رایانه شخصی متصل کرده و نرم افزار را اجرا کنید.قالب امن SSD

با این حال ، لطفاً توجه داشته باشید که این نرم افزار زمان بسیار طولانی می برد. علاوه بر این ، روی دیسک های معیوب کار نمی کند.

برای استفاده از نرم افزار ، یک سی دی یا دی وی دی پاک کنید. اکنون درایو موردنظر را برای پاک کردن در رایانه شخصی وارد کرده و نرم افزار را اجرا کنید. بسیار مراقب باشید درایو حاوی داده های مورد نیاز خود را به طور تصادفی پاک نکنید زیرا نمی توانید پس از آن دوباره آن را بازیابی کنید.

توصیه می کنم از یک رایانه یدکی - یا حداقل قطع تمام هارد دیسک های مورد نیاز خود - در سمت مطمئن استفاده کنید. اشکالی ندارد که این کار را انجام دهید زیرا از دیسک Boot And Nuke که ساخته اید بوت می شوید ، نه درایو داخلی.

لطفاً مستندات Boot و Nuke را به طور کامل بخوانید. اگر اشتباه کنید و دیسک اشتباه را پاک کنید ، داده ها برای همیشه از بین می روند.

ابزارهای قالب بندی خاص SSD

درایو حالت جامد (SSD) با استفاده از امکانات تولید کننده می تواند به صورت ایمن قالب بندی شود. بهترین راه برای یافتن این ابزارها جستجوی وب سایت سازنده SSD است. در اینجا پیوندهایی به برخی از محبوب ترین تولید کنندگان وجود دارد:

 • جعبه ابزار SanDisk SSD
 • نرم افزار جادوگر سامسونگ
 • جعبه ابزار حالت جامد اینتل
 • جعبه ابزار SSD Corsair

این ابزارها شما را در طی فرآیند طی می کنند ، و کاملاً توضیح می دهند.

تخریب HD / SSD

برای هرکسی که برای یافتن ابزاری برای حذف درایو SSD خود مشکل دارد ، "خرد کردن آن" با چکش و میخ شش اینچی مناسب است. این روش با هارد دیسک های معمولی نیز کار می کند.

فقط تعداد زیادی میخ را مستقیماً از طریق درایو بکشید. بهتر است اگر این کار را در خارج از چوب انجام دهید. چهار ناخن به طور مساوی با فاصله از طریق درایو باید برای از بین بردن آن کافی باشد. متأسفانه این باعث می شود ارزش فروش مجدد نیز نابود شود.

بازیابی یک هارد دیسک یا SSD

از نرم افزار برای بازیابی هر دو پرونده "حذف شده دائمی" (SHIFT + DELETE در ویندوز) و درایوهای کاملاً فرمت شده استفاده می شود.بازیابی یک هارد دیسک

علاوه بر این ، اگر هارد دیسک های شما آسیب دیده یا به ویروس آسیب دیده اند ، نرم افزار بازیابی فایل می تواند یک نعمت باشد. با این حال ، مجرمان سایبری نیز از این نوع نرم افزار برای بازیابی داده های قدیمی از دیسک های سخت استفاده می کنند. این می تواند پنجره ای به زندگی شما ببخشد و به آنها اجازه دهد همه نوع دردسر را ایجاد کنند.

سرقت کارت اعتباری ، سرقت حساب ، سرقت داده ها ، سرقت از مالکیت معنوی: لیست جرایم احتمالی که با بازیابی هارد دیسک های قدیمی حاصل می شود ، نگران کننده است. به همین دلیل ، بسیار مهم است که قبل از پرتاب ، فروش و یا دادن آنها به درستی داده های قدیمی را از درایوها پاک کنید..

در اینجا لیست کاملی از برخی از مشکلاتی که در صورت عدم صحیح قالب بندی درایو ممکن است رخ دهد وجود دارد:

 • دزدی هویت
 • کلاهبرداری مربوط به اشتغال
 • کلاهبرداری در تلفن یا ابزار
 • کلاهبرداری بانکی
 • دولت از کلاهبرداری سود می برد
 • تقلب مالیاتی
 • کلاهبرداری در وام
 • کلاهبرداری در کارت اعتباری
 • هک شدن

فرآیند بازیابی

انواع مختلفی از نرم افزارهای بازیابی حرفه ای در بازار وجود دارد. هنگامی که شما - یا یک هکر - یکی از این برنامه ها را پیدا کردید ، بازیابی پرونده ها آسان است.

برای بازیابی فایل ها ، شما هارد دیسک را به عنوان یک درایو ثانویه در رایانه کار قرار می دهید. پس از نصب ، و رایانه آن را در اکسپلورر نشان می دهد ، شما آماده بازیابی اطلاعات از آن هستید. جادوگر بازیابی داده را اجرا کنید و مکان (هارد دیسک) را با پرونده های پاک شده دائمی که نیاز به بازیابی دارند انتخاب کنید. اکنون کلیک کنید اسکن.

بازیابی نرم افزار معمولاً این گزینه را دارد اسکن سریع یا بررسی عمیق برای یافتن همه پرونده های از دست رفته.

پس از شروع نرم افزار برای یافتن فایل های قدیمی ، می توانید آنها را پیش نمایش و انتخاب کنید. اگر موردی مورد علاقه است ، کلیک کنید بازیابی برای ذخیره آن داده ها در یک پوشه در رایانه شخصی یا یک دستگاه ذخیره سازی خارجی. پس از بازگرداندن داده ها به دیسک سخت ، کاملاً در دسترس است.

نتیجه

در این مقاله ، ما همه چیزهایی را که باید در مورد قالب بندی هارد دیسک های ایمن بدانید ، شرح داده ایم. روند کار آسان است ، بنابراین شما واقعاً دلیلی ندارد که با پیروی از این رویه ها در آینده از خود محافظت کنید. ارزششو داره!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me