راهنمای ضروری برای امنیت سایبر تجاری

امنیت سایبری تجارت کوچک چیزی است که هیچ بنگاه نباید از آن چشم پوشی کند. این صرف نظر از این است که یک تجارت شخصی چقدر "کوچک" یا "بی اهمیت" ممکن است خود را به نظر برساند.


اخبار خبری بزرگ امنیت سایبری روی مواردی مانند نقض بزرگ داده ها در یاهو یا هک باج افزار تبلیغاتی مشهور سال 2017 در سرویس بهداشت ملی انگلیس متمرکز شده اند. با این حال ، سازمان های بسیار کوچکتر هر روز قربانی مجرمان سایبری می شوند.

این آمار وحشتناک است: 43٪ از حملات سایبری به طور خاص در مشاغل کوچک هدف قرار گرفته است. علاوه بر این ، 60٪ از مشاغل کوچک که حملات سایبری را تجربه می کنند طی شش ماه آینده از تجارت خارج شوید.

اگر صاحب مشاغل کوچک هستید و امنیت سایبری را جدی نمی گیرید ، روی یخ های بسیار نازک قدم می زنید.

این راهنمای دقیق به شما کمک می کند تا دقیقاً با چه خطرات مواجه شوید. همچنین به شما نشان می دهد که چگونه می توانید خطرات را تا حد ممکن کاهش دهید.

چگونه امنیت سایبری کسب و کار شکل گرفته است?

از زمان اتصال رایج اینترنت ، مشاغل نیاز به حضور در امنیت آنلاین دارند. با این حال ، سرعتی که جنایت سایبری در آن تحول یافته است حیرت انگیز است.

طبق پیش بینی های انجام شده توسط تحقیقات مشتری ، تخطی از داده ها به تنهایی تا سال 2020 بیش از 2 تریلیون دلار در سال برای شرکت ها هزینه خواهد داشت. در حالی که این رقم چشم نواز است ، اما حتی بیشتر شوکه کننده است که این تعداد فقط در چهار سال چهار برابر خواهد شد. جرایم سایبری به نسبت های حماسی رسیده است. روزهایی که صاحبان شرکت فقط باید اطمینان حاصل کنند که شرکت فناوری اطلاعات محلی آن نصب نرم افزار آنتی ویروس به روز شده مدتهاست از بین نمی رود!

به عنوان نمونه ، بیایید باج افزار را در نظر بگیریم. Ransomware قفل می شود و پرونده ها را رمزگذاری می کند تا اینکه کاربران به هکرها برای رمزگذاری مجدد آنها بپردازند. این در مرکز هک عظیم NHS بود که در بالا به آن اشاره شد. Ransomware در سال 1996 "اختراع" شد و از سال 2005 "در طبیعت" مشاهده شد. این مورد در سال 2012/13 رایج شد. این نشان می دهد که چگونه تهدیدها با گذشت زمان تکامل می یابند. این همچنین ثابت می کند که همیشه چیز جدیدی در انتظار خواهد بود که بتواند مشاغل و عناوین مهم را بدست آورد.

هک شدن می تواند بسیار پرسود باشد. به همین ترتیب ، هکرها نمی خواهند کارهایی را که انجام می دهند از بین بروند یا متوقف شوند. این بدان معناست که مشاغل در هر اندازه باید کار کنند تا یک قدم جلوتر بمانند.

چگونه امنیت سایبری تجاری با امنیت سایبر شخصی متفاوت است?

امنیت سایبر در کسب و کار کوچک بسیار متفاوت از مراقبت از رایانه خانگی ساده است. اگر به یک رایانه خانگی ، مثلاً با یک حمله باج افزار آسیب دیده ، محدودیتی برای خسارت وارد شده وجود دارد. اگر هیچ بکاپی برای بازیابی وجود نداشته باشد ، می تواند یک فاجعه را نشان دهد ، حتی اگر این فقط به معنای انتخاب بین پرداخت باج یا از دست دادن عکس های خانوادگی و سایر خاطرات باشد.

برای یک تجارت کوچک ، تأثیر می تواند بسیار بیشتر باشد. شاید لازم باشد که به مشتری ها بگویید که داده ها و اطلاعات مالی آنها "در طبیعت" است و به طور بالقوه در وب تاریک فروخته می شود. ممکن است توانایی پردازش معاملات و گرفتن پول برای یک روز یا بیشتر را از دست بدهید.

نتیجه دقیق هر چه باشد ، هرگز نتیجه خوبی نخواهد بود. امنیت سایبر کسب و کار بسیار مهم است و کاربردهای آنتی ویروس بسیار بیشتر را شامل می شود.

چرا اهمیت امنیت سایبری ندارد?

من به طور خلاصه در مورد چند اثر احتمالی نقض داده یا حمله سایبری صحبت کرده ام. بیایید ببینیم چه چیزی می تواند با جزئیات بیشتر اتفاق بیفتد.

 • ضرر مالی

پول معمولاً انگیزه حملات سایبری است. در زمان نوشتن ، هیچ کس مشخص نیست که چه کسی در پشت حمله باج افزار WannaCry بوده است که به NHS انگلیس و بسیاری از سازمانهای دیگر در سراسر جهان حمله کرده است. با این حال ، سود مالی انگیزه روشنی بود. هکرها در ازای رمزگذاری دستگاه های آلوده ، خواستار پول شدند که در قالب بیت کوین های ناشناس منتقل شدند.

برخی از سازمان ها به احتمال زیاد به دلیل عدم تهیه پشتیبان قابل استفاده هکرها را پرداخت کردند. با این حال ، این مبلغ در مقایسه با خسارت مالی واقعی ناشی از هک افت اقیانوس بود.

تصور می شود که هکرها حدود 100،000 دلار از پول "باج" گرفته اند. با وجود این ، هزینه کل حمله 1.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است. این به دلیل کار عظیمی است که کسب و کارها برای بازیابی چنین حوادثی باید انجام دهند. این کار به طور معمول شامل بازیابی نسخه پشتیبان تهیه ، بازسازی شبکه ها و محافظت از سیستم ها در برابر حملات آینده است ، همه در حالی که تماشای درآمد از بین می رود. درآمد از دست می رود در حالی که مشاغل قادر به عملکرد صحیح در نتیجه نیستند. همچنین این واقعیت وجود دارد که مشتریان اعتماد به نفس خود را از دست داده و به عقب برمی گردند.

مشاغل کوچکتر غالباً با بودجه کمرنگ فعالیت می کنند. به همین ترتیب ، این چهره برای گرفتن مشکلات اقتصادی جدی نمی گیرد. "صورتحساب پاکسازی" چند هزار دلاری ، همراه با از دست دادن تجارت چند روزه ، می تواند برای فشار آوردن یک تجارت به آستانه ورشکستگی کافی باشد.

 • خسارت اعتبار

خسارات اعتبار و خسارات مالی غالباً در پی حمله سایبری ، حلقه شرارت را برای مشاغل ایجاد می کند. مشتریان وقتی تخلف کرده اند اعتماد به نفس شرکت ها را از دست می دهند ، به خصوص اگر اطلاعات شخصی یا مالی به خطر بیفتد.

بررسی PWC در سال 2016 نشان داد كه خسارت به اعتبار شهرت "بیشترین تأثیر نقض سایبر را در نظر گرفته است."

 • وقفه در تجارت

اگر کسب و کار شما با حمله سایبری روبرو است یا خسارتهای بعد از آن را برطرف می کند ، شما و تیمتان منابع لازم برای اجرای مشاغل را به صورت عادی ندارید.

شدت آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال ، اگر شما معاملات را از طریق وب سایت پردازش می کنید و مجبورید آن را آفلاین کنید ، تا زمانی که مسائل را حل کنید ، جریان توقف درآمد را مشاهده خواهید کرد. از طرف دیگر ، می توانید کارمندان تا زمانی که کامپیوترهای خود را تعمیر یا بازیابی نکنید ، قادر به کار نیستند.

درنهایت ، تأثیر مطلوبی حاصل نشده است ، از این رو ، لازم است تمام تلاش خود را برای کاهش تهدیدات حمله سایبری انجام دهید.

تهدیدات مهم سایبر در مورد تجارت کوچک چیست؟?

چشم انداز تهدید سایبری همه زمانه تغییر می کند. روشهای حمله جدید محبوبیت بیشتری پیدا می کنند در حالی که دیگران از موضع مطلوب خودداری می کنند. با این حال ، تهدیدات اصلی همچنان یکسان است. در اینجا برخی از مهمترین مواردی که باید از آنها آگاه باشید وجود دارد.

باج افزار

ما قبلاً در مورد باج افزار زیادی اشاره کردیم. دلیلش این است که در دنیای امنیت سایبر بسیار جریان دارد و هیچ نشانه ای از محبوبیت آن در حال کاهش نیست. برای هکرها آسان است که بسیاری از شرکت ها و افراد دارای باج افزار را در یک ضربه هدف قرار دهند. این امر به ویژه در مورد عفونت هایی مانند WannaCry صادق است ، که می توانند بطور شایع در شبکه ها پخش شوند. همچنین ردیابی این منبع برای مسئولان نسبتاً دشوار است.

این عوامل ، همراه با پتانسیل مالی روشن ، باج افزار را برای مجرمان سایبری بسیار جذاب می کند. به پایان سال 2016 ، کسپرسکی دید که باج افزار را هدف گرفته است هر کسب و کار هر 40 ثانیه و هر 10 ثانیه یک فرد جدید.

یک پوشش نقره ای کوچک به این ابر وجود دارد: باج افزار واقعاً محافظت در برابر آن بسیار آسان است. نکته مهم این است که از پشتیبان گیری کامل ، به روز و وسیله ای سریع ، امتحان شده و آزمایش شده برای بازیابی آنها استفاده کنید. شما هنوز هم باید برای بهبودی از حمله اقداماتی انجام دهید. با این حال ، اگر نیازی به داده های برگشتی از آنها نباشد ، هکرها نمی توانند پول نقدی بگیرند.

توجه داشته باشید: Ransomware همیشه شامل رمزگذاری داده ها نیست. برخی از تهدیدها شامل قفل کردن رایانه یا دستگاه است ، و آن را تا زمانی که باج ندهید غیر قابل استفاده می کند. به شرط نصب مجدد دستگاه ، امکان حذف عفونت وجود دارد. بدترین سناریو با ransomware پایان دادن به داده های رمزگذاری شده و بدون پشتیبان گیری برای بازیابی است.

فیشینگ

اکثر کاربران فناوری حداقل در مواردی که قربانی آنها نشده باشد ، دست به اقدامات فیشینگ زدند.

در سطح پایه ، فیشینگ شامل ارسال ایمیل های جعلی است که تصریح می کند از وب سایت ها و شرکت های واقعی هستند. اینها اغلب به بانکداری یا خرید آنلاین متصل است. افرادی که از این ایمیل ها فریب خورده اند معمولاً در صفحات ورود به جعلی (گاهی اوقات بسیار واقع بینانه) به پایان می رسند. در آنجا ، نام کاربری ، گذرواژه‌ها و سایر اطلاعات شخصی خود را وارد می‌کنند. این اطلاعات را مستقیماً در اختیار هکرها قرار می دهد.

بسیاری از ایمیل های فیشینگ به راحتی توسط چشم آموزش دیده قابل شناسایی هستند. آنها معمولاً از دامنه هایی هستند که اصیل نیستند ، مانند paypalcustomersupport.com و نه paypal.com. با این حال ، مجرمان سایبری می توانند ده ها هزار نفر از آنها را به طور همزمان ارسال کنند. به همین ترتیب ، هکرها برای سودآوری از افرادی که برای آنها سود می برند ، نیازی به نرخ بالایی ندارند.

برنامه های آنتی ویروس و فیلترهای اسپم به طور فزاینده ای پیچیده تر می شوند. آنها در متوقف کردن ایمیل های فیشینگ بهتر و بهتر می شوند یا حداقل آنها را در پوشه های "نامه های ناخواسته" فیلتر می کنند. با این حال ، برخی ناگزیر به هدف جنایی خود می پردازند و خدمت می کنند.

فیش فیشینگ

فیشینگ اساسی تنها تهدید امنیت سایبری نیست که مشاغل کوچک باید نگران آن باشند. فیشینگ می تواند بسیار پیچیده تر باشد و گاهی اوقات عنصر انسانی را درگیر می کند.

کلاهبرداری های مبتنی بر تلفن از محبوبیت خاصی برخوردار است. مشاغل کوچک (و افراد) غالباً مورد هدف قرار می گیرند. هکرها با یک شرکت تماس می گیرند و وانمود می کنند که از مایکروسافت یا یک شرکت بزرگ فناوری دیگر هستند. آنها می گویند یک مسئله فنی وجود دارد که به رفع مشکل نیاز دارد و کاربران غیرمجاز را ترغیب می کند تا از راه دور به رایانه دسترسی داشته باشند. پس از دسترسی ، آنها به راحتی می توانند نرم افزار ورود به سیستم یا سایر برنامه های خطرناک را نصب کنند. آنها می توانند از اینها برای برداشتن جزئیات شخصی یا دسترسی به سیستم آینده استفاده کنند.

بدتر می شود فیشینگ Spear یک تلاش بسیار هدفمند برای دستیابی به رایانه های خاص برای پرداخت سود مالی است.

اینجوری کار میکنه هکر همانطور که در بالا توضیح داده شد ، با یک شرکت تماس می گیرد و دسترسی به رایانه اداری را بدست می آورد. از آنجا ، آنها مشخص می کنند که کدام شرکت از شرکت برای کارمزد استفاده می کند. آنها در روز پرداخت ، به آن رایانه دسترسی پیدا کرده و همه دستمزدها را به حساب خود تغییر می دهند.

این ممکن است مانند داستان های علمی تخیلی به نظر برسد ، اما واقعاً اینگونه نیست. از این گذشته ، مجرمان سایبری اغلب مشاغل کوچک را با این نوع حمله هدف قرار می دهند. نمونه های مختلفی از این اتفاق به صورت آنلاین وجود دارد.

حملات وب سایت

مشاغل کوچک با حضور آنلاین قابل توجه ، به ویژه مشاغل که برای انجام کار به وب سایت ها اعتماد می کنند ، باید تهدیدهای مربوط به وب سایت های خود را در نظر بگیرند. اینها شامل حملات SQL و انکار سرویس (DoS) است.

برخی از این حملات انگیزه خاصی دارند ، مانند افشای اطلاعات شخصی که در پایگاه های داده آنلاین نگهداری می شوند. برخی دیگر از نظر طبیعت بسیار "بی فکر" هستند. هدف آنها از بین بردن وب سایت ها ، گاهی اوقات برای اندکی بیشتر از kudos در جامعه هک است.

مانند سایر تهدیدات ، فرض بر این که مجرمان سایبری فقط مشاغل بزرگ را هدف قرار می دهند اشتباه است. هر روز بیش از 30،000 سایت هک می شوند. آنها به وضوح همه یاهوها و اشلی مادیسون نیستند!

ویروس ها و تروجان های سنتی

ویروس ها و تروجان های "مدرسه قدیمی" ممکن است امروزه به عناوین خبری نرسند ، اما هنوز در آنجا هستند. آنها هر روز بر مشاغل كوچك محافظت شده تأثیر می گذارند.

از ویرایشگرهای کلیدی که ورود به سیستم و اطلاعات شخصی آنها گرفته شده است ، گرفته تا برنامه های مخرب که به spammers کمک می کنند تا ایمیل های فیشینگ ارسال کنند ، ویروس ها هنوز هم بخش بسیار زیادی از زره پوش های اینترنتی هستند..

خطای برتر امنیت سایبر در کسب و کار کوچک

بزرگترین اشتباه امنیت سایبر در کسب و کار کوچک این است که تصور کنید "این اتفاق برای من رخ نخواهد داد".

اگر احساس می کنید بیش از حد از این مسئله غافل هستیم ، بعداً در این مقاله به برخی از آمارهای امنیت سایبر نگاه کنید.

چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهند?امنیت سایبری 06

 1. به همه کاربران سیستم آموزش دهید

این اغلب یک نقطه شکست انسانی است که منجر به حمله سایبری موفق یا نقض امنیت می شود. فیشینگ موفق و فیشینگ وابسته به شخصی است که در پاسخ به ایمیل قانع کننده یا وارد کردن اطلاعات شخصی به وب سایت جعلی ، فریب خورده باشید. به طور مشابه ، بسیاری از ویروس ها هنگام استفاده از کاربران ناشناس بر روی پیوست ایمیل دو بار کلیک می کنند و چیزی را که لازم نیست نصب کنند..

بنابراین ضروری است که هرکسی که برای تجارت کوچک شما کار می کند در زمینه امنیت سایبری تحصیل کرده باشد. شما همچنین باید آنها را در مورد تهدیدهای جدید به روز نگه دارید. سطح دانش فنی و مهارت بسیار متفاوت است. به همین ترتیب ، هرگز فرض نکنید که کارکنانتان وقتی واقعیت های زندگی آنلاین می شوند ، متین هستند.

 1. از نرم افزارهای امنیتی به روز ، پچ و سخت افزار استفاده کنید

کیفیت خوب و به روز نرم افزار آنتی ویروس در تمام رایانه های شرکت ضروری است. این به معنای نرم افزار تجاری است ، زیرا نسخه های رایگان اغلب فاقد ویژگی های مهم هستند. علاوه بر این ، شرکت های نرم افزاری گاهی در صورت عدم پرداخت هزینه برای فروش محصولات خود ، از داده های شخصی و مرور تاریخ درآمد می کنند.

محافظت در برابر حملات سایبری همچنین به معنای استفاده از فایروال های سخت در وب سایت ها و سیستم های شرکت است. شما همچنین باید همه چیز را مرتباً وصله کنید. با "همه چیز" ، ما واقعاً همه چیز را انجام می دهیم - از افزونه ها در وب سایت های وردپرس گرفته تا بروزرسانی های سیستم عامل در رایانه های شرکت.

یکی از دلایل حمله گسترده WannaCry این است که قادر به جابجایی بین هزاران رایانه ویندوز غیرحضور بود. مدیریت به روزرسانی بهتر می توانست کارهای زیادی برای کند کردن انتشار آن انجام دهد.

 1. دستگاه های تلفن همراه را به خاطر بسپارید

تلفن های هوشمند و تبلت ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین ضروری است که آنها را در استراتژی امنیت سایبری خود لحاظ کنید. کمبود "بدافزار موبایل" وجود ندارد و میلیون ها دستگاه آلوده می شوند.

شاید عجیب به نظر برسد که تلفنهای همراه به آنتی ویروس احتیاج دارند ، اما دستگاههای شرکت که اطلاعات شرکت را در اختیار دارند ، نباید با رایانه ها متفاوت باشد..

 1. خطرات را به راحتی اجتناب کنید

افرادی که در نحوه استفاده از فناوری اشتباهات ساده ای می کنند ، زندگی را برای مجرمان سایبری آسان می کنند. علیرغم امنیت سایبری که مرتباً به سرفصل ها ضربه می زند ، مردم هنوز از رمزهایی مانند "123456" و "qwerty" استفاده می کنند.!

به همین ترتیب ، بسیاری از افراد بدون فکر دوم به شبکه های عمومی Wi-Fi ناامن وصل می شوند و از آنها برای کار با اطلاعات شرکت استفاده می کنند. اگر می خواهند این کار را انجام دهند ، کارکنان همیشه باید از یک شبکه خصوصی مجازی مناسب (VPN) استفاده کنند.

 1. به امنیت جسمی فکر کنید

امنیت سایبری فقط به نصب نرم افزار آنتی ویروس و استفاده از فایروال ها مربوط نمی شود. اگر می خواهید دسترسی به داده های شغلی برای هکرها آسان شود ، کافی است یک پنجره اداری را باز بگذارید ، یا یک لپ تاپ شرکتی در یک نوار شلوغ محافظت نکنید.

 1. رمزگذاری دستگاه های شرکت

خوب است که استفاده از رمزگذاری کامل دیسک را در تمام دستگاه های شرکت به خوبی اعمال کنید. اگر یک هارد دیسک یا SSD رمزگذاری شود ، هرکسی که یک دستگاه را سرقت می کند ، تنها در صورت نداشتن گذرواژه یا کلید رمزگذاری ، قادر به دیدن زباله خواهد بود.

رمزگذاری دستگاه های شما آسان است. مک های مدرن اپل توانایی رمزگذاری به صورت استاندارد را دارند. مایکروسافت امکان انجام این کار را با نسخه های "حرفه ای" ویندوز دارد. همچنین ابزارهای شخص ثالث برای فعال کردن این کار وجود دارد. حتی تلفنهای Android نیز کاملاً رمزگذاری شده اند.

آیا می خواهید ترافیک اینترنت را در چندین دستگاه رمزگذاری کنید؟ روتر VPN یک راه حل ایده آل است ، برای اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنید.

 1. با اخبار فضای مجازی به روز باشید

همراهی با جدیدترین اخبار امنیت سایبری می تواند شما را از قربانی شدن در مورد نقض بزرگ یا هک بعدی محافظت کند. در مورد نقض WannaCry ، آسیب پذیری که بسیار مورد سوءاستفاده قرار گرفت ، بیش از یک ماه قبل از حمله هک به عناوین ، به صورت گسترده منتشر شد - و یک پچ در دسترس بود..

شرکتهایی که با چنین خبری به روز مانده اند ، وقت و دانش لازم برای محافظت از خود داشتند.

آمار امنیت سایبر در کسب و کار کوچک

فقط درصورتی که این مقاله شما را از عملی ترس نکرده باشد ، در اینجا برخی از آمارهای اخیر امنیت سایبری برای مقیاس این تهدیدها آورده شده است:

 • 55٪ از شرکت های مورد بررسی در یک تحقیق اخیر در 12 ماه گذشته نوعی حمله سایبری را تجربه کرده اند.
 • 65٪ از مشاغل كوچك ، سیاست گذرواژه را رعایت نمی كنند ، با وجود اینكه انجام این كار راهی آسان برای تقویت امنیت فناوری اطلاعات است.
 • علیرغم اهمیت آشکار آموزش کاربران ، مطالعه ای در مورد مشاغل انگلستان نشان داد که 81٪ آموزش کار در مورد امنیت سایبری را به کارمندان خود ارائه نمی دهند.
 • تقاضای Ransomware افزایش یافته است 266٪ در سال گذشته.
 • یک میلیارد رکورد حساب آنلاین در سال 2016 نقض شد - سه مورد برای هر شهروند آمریکایی.
 • در حال حاضر 37 میلیون برنامه وجود دارد که حاوی بدافزار هستند.
 • 43٪ تهدیدات مربوط به امنیت سایبری است با هدف مشاغل کوچک.

نکاتی درباره امنیت سایز تجاری

ما با استفاده از نکات سریع آتش برای تکرار نکات کلیدی این مقاله و ارائه برخی توصیه های اضافی به پایان می رسیم.

 1. فراموش نکنید که آموزش کارمندان و ذینفعان خود را در زمینه امنیت سایبر آموزش دهید. یک تیم باهوش می تواند کارهای بیشتری برای محافظت از تجارت کوچک شما انجام دهد.
 2. اختصاص زمان ، تلاش و منابع به امنیت سایبری. این بلافاصله شما را یک قدم جلوتر از بسیاری از مشاغل کوچک که در این کار ناکام هستند قرار می دهد.
 3. اشتباهات ساده ای نکنید که می تواند امنیت داده های شرکت شما را در معرض خطر قرار دهد. اجرای استفاده از گذرواژه‌های قوی و VPN برای Wi-Fi عمومی ، با استفاده از خط مشی شرکت.
 4. برای محافظت از دستگاه های شرکت به نرم افزار رایگان اعتماد نکنید. قیمت گزینه های تجاری در مقایسه با هزینه بازیابی یک نقص ناچیز است.
 5. همیشه یک روش بسیار شکاکانه برای افشای اطلاعات شخصی به صورت آنلاین اتخاذ کنید. اطمینان حاصل کنید که کارکنان خود نیز همین کار را انجام دهند.
 6. از اطلاعات شرکت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید به طور منظم و مداوم توانایی بازیابی از یک نسخه پشتیبان تهیه می تواند به شما کمک کند تا از هر نقض بسیار سریعتر بهبود یابید. در اینجا می توانید راهنمای تهیه پشتیبان از مشاغل کوچک را پیدا کنید.
 7. برای شناسایی کمبودهای فعلی فضای مجازی خود وقت بگذارید و برای اصلاح آنها برنامه ای تهیه کنید. اگر دانش لازم را برای اجرای آنچه مورد نیاز است ندارید ، به یک مشاور قابل اعتماد بپردازید تا این کار را برای شما انجام دهد.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me