سیستم اعتبار اجتماعی چین که به همه 1.3 میلیارد شهروند خود "نمره اعتبار اجتماعی" اختصاص می دهد.


این در سال 2014 راه اندازی شد و قرار است تا سال 2020 در سطح کشور باشد. افراد ، مشاغل و مقامات دولتی را به طور یکسان ردیابی و رتبه بندی می کند. پس از اتمام ، هر شهروند پرونده قابل جستجوی داده های تلفیقی را مشاهده می کند که نمره اعتبار اجتماعی خود را ردیابی می کند. این سیستم همچنان در حال توسعه است ، زیرا دولت در تلاش است تا پایگاه داده های محلی را متمرکز کند.

به گفته شین هوانت ، یک آژانس خبری آنلاین که به عنوان آژانس رسمی مطبوعاتی برای دولت چین عمل می کند ، این سیستم "در چهار حوزه از جمله امور اداری ، فعالیت های تجاری ، رفتارهای اجتماعی و سیستم قضایی بر اعتبار تأکید دارد."

واشنگتن پست خاطرنشان می کند,

"آرمان این است که تمام اطلاعات موجود در باره شرکت ها و شهروندان چین را در یک مکان واحد جمع آوری کنیم - و سپس بر اساس اعتبار سیاسی ، تجاری ، اجتماعی و قانونی خود به هر یک از آنها امتیاز اختصاص دهیم."

چگونه سیستم اعتبار اجتماعی چین ممکن است کار کند

چگونه کار خواهد کردشهروندان برای اقدامات مثبت امتیاز کسب می کنند و امتیازات منفی برای آنها صادر می شود. یک مثال ساده اگر شما بستر باشید ، یک نکته را کسر خواهید کرد. یک دوربین این کار را به صورت خودکار مشاهده می کند و امتیاز را کم می کند. چگونه کار خواهد کرد

با این حال ، اگر شخص دیگری پس از شما آن را انتخاب کند ، یک امتیاز اضافه شده دارد. هرچه این عمل شدیدتر باشد ، تغییر امتیاز اعتبار اجتماعی شما بزرگتر خواهد شد. آینه سیاه "نوازنده" اپیزود بازتاب خوبی از این در عمل است.

همانطور که گفته شد ، سیستم اعتبار اجتماعی تا سال 2020 کاملاً کاربردی خواهد بود. جزئیات مربوط به چگونگی عملکرد آن در عمل همچنان نازک است.

با این حال ، تعدادی از طرح های آزمایشی اولیه راه اندازی شده است. اینها نشانه هایی از مسیری که دولت در آن حرکت می کند به ما می دهند.

پیامدهای سیستم اعتباری چین

کسانی که رتبه بالایی کسب می کنند ، پاداش دریافت می کنند. مثلا

 • قادر به کرایه اتومبیل یا اجاره اتاقهای هتل بدون نیاز به پرداخت وجه
 • قادر به سفر به خارج از کشور بدون محدودیت,
 • دسترسی به ابراز بازرسی های امنیتی در فرودگاه ها
 • مسابقات بیشتر در سایت های دوست یابی
 • دریافت نرخ سود سودمندتر

افرادی که نمره اعتباری کم دارند ، از طرق مختلف مجازات خواهند شد. مثلا:

 • بلیط قطار کلاس "خواب آرام" رد شد
 • اتاق های بهتری در هتل ها رد شد,
 • از فرستادن فرزندانشان به بهترین مدارس جلوگیری می شود,
 • جلوگیری از مسافرت آنها به خارج از کشور

انگیزه ها

انگیزه هاسیستم اعتبارات اجتماعی تا حدود زیادی پاسخی مستقیم به فروپاشی اعتماد عمومی به مقامات دولتی و دیگران در سمتهای اقتدار است. با جمعیت حدود 1.3 میلیارد نفر جمعیت ، رونق اقتصادی اخیر چین بسیار آشفته و عمدتاً کنترل نشده است.انگیزه ها

این امر باعث شده است كه این كشور با رسوایی های مربوط به مقامات فاسد ، مواد غذایی مسموم (از جمله رسوایی شیر مادر مسموم مشهور) ، کلاهبرداری پزشکی ، پزشكانی كه رشوه می گیرند ، بهره برداری های گسترده در بازار كار و موارد دیگر.

اینها قطعاً مشکلات بسیار واقعی هستند. با این حال ، سیستم اعتباری اجتماعی به دنبال انجام کارهای غیرقانونی بیشتر از انجام چنین رفتارهای غیرقانونی است. این یک تلاش بسیار جاه طلبانه در مهندسی اجتماعی است و به "کارت های خوب شهروندی" صادر شده توسط ژاپن در زمان اشغال چین در جنگ جهانی دوم باز می گردد..

حزب کمونیست در تلاش است تا فرهنگ "صداقت" و "جامعه سوسیالیستی هماهنگ" را ایجاد کند که "حفظ اعتماد به نفس با شکوه است".

دادگاه دادگاه Suining

دادگاه دادگاه Suiningدر سال 2012 حزب کمونیست یک پروژه آزمایشی را در استان سوینینگ استان جیانگ سو در جنوب چین اجرا کرد. شهروندان علاوه بر دادن امتیاز مجازات برای جرایم نسبتاً جزئی مانند جرائم رانندگی و پذیرش رشوه ، امتیاز را از دست دادند:دادگاه دادگاه Suining

 • ایجاد یک "آشفتگی" که باعث ناراحتی مسئولان دولت یا حزب شود (50 امتیاز)
 • عدم مراقبت از بستگان سالخورده (50 امتیاز)
 • عضو "فرقه" (50 امتیاز)
 • متهم کردن دیگران به دروغ در اینترنت (100 امتیاز)

برعکس ، داشتن افتخار شهروندی خوب یا اینکه یک کارگر نمونه باشید ، 100 امتیاز را به امتیاز یک فرد اضافه کرده است. یک کاربر می تواند حداکثر 1000 امتیاز کسب کند.

براساس تعداد امتیازاتی که در اختیار داشتند ، از شهروندان درجه A به شهروندان امتیاز داده شد. D. از شهروندان کلاس D از دسترسی دولت به حمایت دولت یا درخواست شغل جلوگیری شد..

دادگاه شهر Suining به دنبال اعتراضات عمومی تا حدی متوقف شد. با این حال ، اگرچه شهروندان دیگر رتبه A تا D ندارند ، دولت Suining همچنان به امتیازهای اعتبار اجتماعی به شهروندان اختصاص می دهد.

اعتبار کنجد

اعتبار کنجدیک محاکمه اعتباری اجتماعی موفق تر توسط Sesame اعتبار است. این بال مالی Alibaba ، بزرگترین بازار آنلاین در جهان است که حدود 400 میلیون کاربر دارد. Sesame اعتبار همچنین با همکاری محبوب ترین سرویس دوستیابی چین ، Baihe ، که 90 میلیون کاربر دارد ، کار می کند. همه این بدان معنی است که دارای یک پایگاه کاربر بزرگ جاسازی شده است.اعتبار کنجد

اعتبار کنجد از اطلاعات گرفته شده از رسانه های اجتماعی ، عادات خرید و مجموعه های مختلف داده دیگر استفاده می کند. این داده ها به هر فرد امتیاز اعتباری اجتماعی داده اند که شهروندان چینی را با یکدیگر مقایسه می کند.

از الگوریتم های تصویب شده برای دستیابی به یک مقدار عددی واحد استفاده می کند. این ارزش سپس توسط شرکت ها می تواند برای ارزیابی "شایستگی اجتماعی" فرد مورد استفاده قرار گیرد ، که می تواند در تصمیم گیری در مورد افزایش اعتبار و پذیرش سپرده و غیره تأثیر بگذارد..

این طرح در حال حاضر کاملاً داوطلبانه است ، اما یک واکنش گرم از سوی مصرف کنندگان دریافت کرده است.

آینده ای تاریک و اورولین?

Orwellian Futureبه نظر می رسد دولت چین مصمم است تا برنامه هایی را برای ایجاد بانک اطلاعات ملی اعتبار اجتماعی پیش ببرد. بنابراین ، با موفقیت بسیار چشمگیر موفقیت Sesame Credit را مشاهده می کند. با این وجود ، مشکلات عظیم فنی و لجستیکی زیادی وجود دارد که باید برطرف شود تا این رویای یک تومور کابوس کمونیا کمونیست به واقعیت تبدیل شود.Orwellian Future

بخشی از مشکل در یکی از موضوعات اصلی نهفته است که منظور از اعتبار اجتماعی برای حل آن است. چین سیستم اعتباری (FICO) ندارد. همانطور که ون کوان ، وبلاگ نویس فناوری و مالی توضیح می دهد,

بسیاری از مردم خانه ، اتومبیل یا کارتهای اعتباری در چین ندارند ، بنابراین این نوع اطلاعات برای اندازه گیری در دسترس نیست. بانک مرکزی داده های مالی 800 میلیون نفر را در اختیار دارد ، اما فقط 320 میلیون نفر سابقه اعتبار سنتی دارند."

بنابراین استدلال می شود که نوعی سیستم اعتباری مورد نیاز فوری است. متأسفانه ، این عدم حسابداری اعتبار سازمان یافته ، ایجاد چنین سیستمی را بسیار چالش برانگیز می کند.

مسئله پیچیده تر این است که حزب کمونیست به خاطر همه اقتدارگرایانه خود ، هنگام انتقاد بسیار لاغر است. یک واکنش عمومی مانند آنچه علیه دادگاه Suining County انجام شد ، می تواند سیاست فعلی را معکوس کند. فقط می توان امیدوار بود!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me