در سال 2011 ، جاناتون كیتس مقاله ای را در مجله Wired با عنوان "چرا ویکی پدیا به همان اندازه اهرام مهم است" نوشت. با این حال ، دولت های خاصی وجود دارند که می دانند ویکی پدیا به عنوان تهدیدی برای ارزش های اصلی آنها است.


نقطه عطف در تاریخ ویکی پدیا در سال 2015 رخ داد ، هنگامی که تصمیم گرفت از HTTP به HTTPS مهاجرت کند. HTTPS پروتکل ارتباطی است که برای معاملات پرداخت استفاده می شود. از رمزگذاری برای محافظت در برابر حملات "انسان در وسط" استفاده می کند. این اقدام به معنای این بود که برای کشورهایی مانند چین و ترکیه نمی توان صفحات خاص ویکی پدیا را مسدود کرد. با کمال تعجب ، این حرکت توسط همه کشورها با آغوش باز صورت نگرفت. دولت ها مجبور بودند بین سانسور کردن همه ویکی پدیا یا هیچ یک از آنها تصمیم بگیرند.

مرکز اینترنت و جامعه برکمن کلین در دانشگاه هاروارد اخیراً 15 کشور مختلف را با سابقه سانسور تجزیه و تحلیل کرده است. نتایج از سال 2015 بسیار دلگرم کننده بوده است. توانست نتیجه بگیرد,

"در توازن ، اکنون سانسور کمتر از قبل از انتقال به محتوای تحویل فقط HTTPS در ژوئن 2015 اتفاق می افتد. این داده های اولیه حاکی از آن است که تصمیم به تغییر در HTTPS از نظر تضمین دسترسی به دانش خوب بوده است."

براساس آخرین گزارش ها ، چین و ترکیه تنها کشورهایی هستند که به طور جامع ویکی پدیا را سانسور می کنند.

آیا ویکی پدیا در چین مسدود شده است?

کاربران اینترنت در چین برای دستیابی به محتوای ویکی پدیا چینی تلاش می کنند. به گزارش بی بی سی ، این وضعیت تا زمانی ادامه خواهد یافت که چین نسخه خود را در سال 2020 به بازار عرضه کند. چین 20،000 نفر را استخدام کرده است تا 300،000 مدخل تقریباً 1000 کلمه تولید کند. یانگ موزهی ، رئیس انجمن توزیع کتاب و نشریات دوره ای چین ، گزارش می دهد که چین بر ایجاد دانشنامه ای تمرکز دارد که برای جامعه و جامعه مناسب است. این یک روش خوب برای گفتن است که دولت چین می خواهد بداند که شما همیشه در حال مشاهده هستید. هر چیز دیگری تحمل نمی شود.

سانسور در ظهور

در سال 2017 ، رویترز گزارش داد که چین سانسور خود را از فیلم ها ، وبلاگ ها و محتوای آموزشی تقویت کرده است. این برنامه قصد دارد همه سایت هایی را که رعایت نمی کنند "استانداردهای اصلی سوسیالیستی" را تعطیل کنند. به عنوان بخشی از این روند ، انجمن خدمات Netcasting چین با حمایت دولت مقررات جدید ارسال اینترنتی خود را منتشر کرده است. حسابرسان تعیین می کنند که آیا متن با دیدگاه جامعه مطابقت دارد یا خیر. این طرح شامل سایتهای خارجی و داخلی است.

چرا سانسور در چین بسیار مهم است?

پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد. در طول تاریخ خود ، چین به طور مداوم امپریالیستی بوده است. احساس نمی کند می تواند تسلط بر جهان را در یک کشور دموکراتیک به دست آورد. دولت چین از اینترنت برای توزیع مطالب عظیم در مورد خودش و جلال امپراتوری خود استفاده می کند. در صدد ممنوعیت هرگونه محتوا خلاف این پیام رسانی است. دولت برای جلوگیری از توانمندی منتقدین "حزب" به طرز گسترده ای پیش می رود. این یک استاد در استفاده از اینترنت است تا توجه مردم را به دور از مناطقی که آسیب پذیر است ، منحرف کند. در عوض ، شهروندان را به مناطقی که می تواند درخشان بدرخشد ، منحرف می کند.

امروز در چین ، دولت توزیع مطالب پیرامون میهن پرستی ، میهن پر افتخار ، چاپلوسی مطالب تاریخی ، تقوی اعدام و مراجع سخاوتمندانه به کمک به فقرا را تشویق می کند. شما نمی توانید مطالب مربوط به دین ، ​​توهین در مورد چین ، خشونت آشکار ، سرکوب جنسی ، قمار ، دستگاه تناسلی ، استعمال دخانیات ، کشتن حیوانات در معرض خطر و زبان بد را توزیع کنید. اگر این قوانین را نقض کنید ، آنگاه شمشیر قدرتمند سقوط می کند و دولت وب سایت شما را تعطیل می کند.

چه می توانم بکنم?

اگر در محدوده فایروال بزرگ چین قرار دارید ، اما به چشم انداز بیشتری احتیاج دارید تا اینکه دولت چین مایل است به شما بدهد ، 5 بهترین VPN برای چین در سال 2020 را بررسی کنید..

آیا ویکی پدیا در ترکیه مسدود شده است?

در ماه آوریل ، دولت ترکیه خواستار آن شد که ویکی پدیا دو صفحه انگلیسی را شرح دهد که روابط ترکیه با شبه نظامیان سوری و تروریست های تحت حمایت دولت را حذف می کند. طبق اعلام مرکز اینترنت و جامعه برکمن کلین ، ترکیه مرتباً مقالات ویکی پدیا را از سال 2008 مسدود کرده است. با این حال ، این سایت هرگز تا به امروز کل سایت ویکی پدیا را مسدود نکرده است. بله ، ترکیه در یک باشگاه نخبه و مشکوک به چین پیوسته است.

دستگاه اردوغان موفق شده است ویکی پدیا را مسدود کند. با این حال ، شواهدی وجود دارد که سایتهای "آینه" از طرف کسانی که نمی خواهند ترکیه مانند چین شود ظاهر می شود. به عنوان مثال ، سیستم فایل بین برنامه ای (IPFS) در یک شبکه میزبان نظیر به همتا ساخته شده است. شبکه غیرمتمرکز برای سانسور دشوار است. این تصاویر به جای نسخه های پویا از محتوا ، تصاویر را ارائه می دهد. IPFS تمام تلاش خود را بدون کمک بنیاد ویکی مدیا انجام داد.

چرا سانسور در ترکیه بسیار مهم است?

در 15 ژوئیه 2016 ، جناحی از نیروهای مسلح ترکیه طرحی را برای سرنگونی رئیس جمهور اردوغان ابداع کرد. این تلاش ناموفق بود ، اما موفق شد اردوغان را حتی بیشتر از آنچه که در گذشته بود ، برابری کند. سپس ، در انتخابات رفراندوم در 16 آوریل ، اردوغان پیروزی تنگ به دست آورد و موقعیتی را که بیشتر از یک رئیس جمهور منتخب درست مانند یک استبدادی است ، به دست آورد..

علیرغم قدرت های گسترده ، اردوغان می داند که او و دولتش بر روی یخ های نازک اسکیت می کنند. در صورت جلوگیری از تلاش دیگر کودتا ، آنها باید مخالفت ها را کنار بگذارند.

چه می توانم بکنم?

با توجه به وضعیت بسیار ناپایدار در ترکیه ، بهترین شرط بندی برای کسانی که می خواهند محتوای بدون فیلتر را بخوانند ، دسترسی به بهترین VPN ها برای ترکیه 2020 است.

نتیجه

حرکت HTTP به HTTPS در سال 2015 منجر به کاهش جهانی سانسور شد. با این حال ، کشورها اکنون می دانند که این بازی "همه یا هیچ چیز" با ویکی پدیا (و بسیاری از سایت های دیگر) است. چین و ترکیه نمی توانند کنترل محتوای خود را به شهروندان نشان دهند. بنابراین آنها تصمیم می گیرند که تمام محتوای ویکی پدیا را ممنوع کنند. در حالی که چین در تلاش است ویکی پدیا را با نسخه خاص خود جایگزین کند ، با توجه به اینکه چگونه دنیای ما به صورت دیجیتالی متصل شده است ، قابلیت زنده ماندن آن قابل سؤال است. در همین حال ، ترکیه در حال پشتیبانی از زندگی است و اردوغان از همه می خواهد باور داشته باشند كه سانسور به نفع این كشور است. متأسفانه اوضاع به زودی بهبود نخواهد یافت.

نگرانی واقعی این است که آیا تعداد بیشتری از کشورها در مسدود کردن سایتهایی مانند ویکی پدیا به چین و ترکیه خواهند پیوست. دولت ها به محض یادآوری تاریخ ، سانسور مطالب را انجام می دهند ، بنابراین قابل قبول است که سایر کشورها سایت هایی را که اطلاعاتی را ارائه می دهند مسدود کنند که از روایت رسمی خود جلوگیری کند. ما اکنون در دنیای دیگری زندگی می کنیم. هیچ یک از ما در یک جزیره دیجیتال زندگی نمی کنیم. در حالی که دولتها ممکن است منابع داشته باشند ، جامع نیستند.

اعتبار تصویر: Photostock10 / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me