امروزه ، مردم دستگاه های کاملی دارند که از طریق اترنت یا WiFi به روتر خود متصل می شوند. رایانه های شخصی ، لپ تاپ ها ، تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، دستگاه های هوشمند ، کنسول های بازی - برای نامگذاری چند مورد. هنگامی که دستگاه های آنها به اینترنت متصل می شوند ، وب سایت ها و سرویس های آنلاین باید با استفاده از آدرس IP عمومی خود با آنها ارتباط برقرار کنند.


آدرس IP عمومی یک آدرس دیجیتالی است که توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما به شما داده می شود. با این حال ، آن آدرس IP عمومی به روتر شما اختصاص داده شده است - هر یک از دستگاه های منفرد در خانه شما. این بدان معنی است که آدرس دیگری برای روتر شما برای انتقال صحیح داده به هر دستگاه جداگانه در شبکه شما مورد نیاز است.

آدرس IP خصوصی

آدرس های IP خصوصی / محلی

وقتی دستگاه های شما به روتر شبکه شما متصل می شوند ، به هر یک از آنها با استفاده از پروتکل تنظیمات میزبان پویا (DHCP) یک آدرس IP خصوصی اختصاص می یابد. این آدرس IP محلی فقط در شبکه محلی یا زیر شبکه (خانه شما) قابل مشاهده است. از آن آدرس های IP محلی برای شناسایی هر دستگاه جداگانه استفاده می شود.

با این حال ، هنگامی که دستگاه ها می خواهند از طریق اینترنت با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند - لازم است از یک آدرس سوم برای بروز شبکه استفاده شود. اینجاست که آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) وارد می شود.

آدرس MAC چیست؟?

هر دستگاه موجود در شبکه شما دارای یک آدرس MAC بی نظیر است. یک آدرس MAC هر دستگاه جداگانه متصل به یک شبکه محلی را مشخص می کند. از MAC به عنوان یک شماره شناسایی شخصی متعلق به هر دستگاه جداگانه فکر کنید.

یک آدرس MAC هنگام تولید به دستگاه شما اختصاص داده می شود و در سیستم عامل سخت شده است.

یک آدرس MAC معمولاً شش مجموعه از دو رقم / کاراکتر است که توسط ستون ها جدا می شوند. (00: 0a: 95: 9d: 68: 16). همچنین شایان ذکر است که هر کارت رابط شبکه دارای آدرس MAC است. بنابراین ، رایانه های شخصی با پورت های چند LAN یا ماژول های WiFi نیز دارای چندین آدرس MAC هستند.

آدرس مک

آدرس MAC چگونه کار می کند?

اگر روی پیوند YouTube کلیک کنید ، درخواست شما باید برای رسیدن به مقصد نهایی خود ، در بسیاری از سرورها و روتر هاپ (hop) حرکت کند. آدرس IP عمومی و خصوصی شما در طول سفر یکسان است ، اما آدرس MAC بطور دائم در حال تغییر است به عنوان مرکز داده های شما در سراسر جهان. وقتی درخواستی را به وب سایت ارسال می کنید ، آدرس MAC هربار به روز می شود که داده ها به یک روتر جدید در سفر به مقصد نهایی خود می رسند..

هنگامی که روتر درخواستهای خارج از کشور را ردیابی می کند ، آدرس IP خصوصی را به آنها وصل می کند به گونه ای که وقتی بسته ها از اینترنت برمی گردند می داند کدام دستگاه را برای ارسال آنها به.

سوال دو واقعیت

MAC مفید

از آنجا که آدرس های MAC هرگز تغییر نمی کنند ، آنها ابزاری مطمئن برای مشخص کردن فرستنده ها و گیرنده های داده بر روی شبکه هستند. آنها همچنین یک ابزار تشخیصی بسیار مفید برای مدیران شبکه برای شناسایی مشکلات در شبکه محلی خود هستند.

علاوه بر این ، با توجه به اینکه هر دستگاه آدرس MAC بی نظیری دارد ، می توان از شماره های MAC برای جلوگیری از برقراری ارتباط دستگاه های ناخواسته در یک شبکه استفاده کرد. این امر به دلیل حذف داده های حاصل از دستگاه هکر ، مثلاً مفید است.

این فرآیند با نام فیلتر MAC نامیده می شود و در صورت تلاش برای هكر كردن یك آدرس IP از شبكه ، بسیار مفید است. با وجود فیلتر MAC ، فقط رایانه هایی که آدرس MAC آنها تأیید شده اند قادر به برقراری ارتباط در شبکه هستند. در نتیجه ، درخواست های مزاحم فیلتر شده اند - و جرایم سایبری قادر به انجام هرگونه کار مخرب در شبکه نیستند.

کدهای سازنده

آدرسهای MAC شامل داده های تولید کننده در ابتدای آدرس هستند. به این شناسه های سازمانی یا منحصر به فرد OUI می گویند. تولید کنندگان شناخته شده کارت شبکه شامل Dell ، CISCO و Belkin هستند. در اینجا کدهای OUI برای آن تولید کنندگان ذکر شده است:

  • دل: 00-14-22
  • سیسکو: 00-40-96
  • بلکین: 00-30-BD

بنابراین ، لازم به یادآوری است که یک شماره MAC اطلاعاتی در مورد سیستم مورد نظر خود ارائه می دهد.

آدرس IP VS MAC - نتیجه گیری

آدرس های IP و آدرس های MAC هر دو برای ارتباط رایانه ها (و سایر دستگاه های متصل) از طریق اینترنت لازم هستند. اگرچه دو طرح خطاب از یکدیگر مستقل هستند ، اما آنها با ارائه خدمات ضروری در لایه های مختلف شبکه که اتفاق می افتد با هم همکاری می کنند..

آدرس های IP بطور دوره ای تغییر می کنند. آدرسهای MAC متفاوت هستند زیرا مهم نیست که به چه شبکه ای به آن وصل شوید همیشه یکسان هستند.

بنابراین ، یک آدرس MAC یک شناسه ثابت و منحصر به فرد است که می تواند برای اهداف ردیابی موقعیت مکانی فیزیکی (تحت شرایط بسیار خاص) مورد استفاده قرار گیرد. اما برخلاف آدرس IP ، آدرس MAC از یک زیر شبکه به دیگری پخش نمی شود و بنابراین ، توسط وب سایت ها قابل ردیابی نیست..

اعتبارات تصویر: Profit_Image / Shutterstock.com ، پیشکووا / Shutterstock.com ، SevenyFour / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me