اگر تازه وارد شبکه های خصوصی مجازی (VPN) هستید ، ممکن است تعجب کنید که چرا دقیقاً باید آدرس IP خود را مخفی کنید. ممکن است شما بخاطر فکر کردن مورد بخشش قرار بگیرید: "چه فایده ای دارد - فقط یک عدد است."


درست است که یک آدرس IP فقط تعداد زیادی شماره است ، اما این شماره ها برای شما بی نظیر است. بدون آدرس IP منحصر به فرد شما ، وب سایت ها نمی توانند ترافیک را به سمت شما هدایت کنند. متأسفانه ، نحوه عملکرد آدرس های IP نیز به این معنی است که آنها می توانند موقعیت مکانی شما را فاش کنند.

در این مقاله همه کارهایی که می توان با یک آدرس IP انجام داد را توضیح خواهیم داد. ما خواهیم دید که بیشتر از IP ها استفاده می شود و در چه شرایطی محافظت از IP شما با VPN ضروری است.

ردیابی آدرس IP

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، هر بار که به یک وب سایت می روید ، آدرس IP شما مشاهده می شود ، و معمولاً وارد سیستم می شوید. با نگه داشتن زبانه ها در آدرس های IP ، شرکت ها قادر به ایجاد پروفایل مشتری خود هستند. آنها می دانند که این اولین بار برای شما در سایت است یا اینکه شما مشتری مکرر هستید ، آنچه را در موارد قبلی خریداری کرده اید ، و با برون یابی ، در آینده چه می خواهید؟.

بنابراین وقتی به یک وب سایت می روید ، چیزی بخرید ، یا فقط چیزی را در Google جستجو می کنید - آدرس IP شما وارد شده است. بنابراین ، آدرسهای IP روشی مهم برای ردیابی کاربران آنلاین به صورت آنلاین است ، اگرچه آنها از طیف دیگری از تاکتیک های زیرکانه نیز استفاده می کنند.

علاوه بر Google و وب سایتهایی که بازدید می کنید ، ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) نیز اغلب سابقه مرور شما را ردیابی کرده و آن را در پرونده در کنار آدرس IP شما ذخیره می کند..

تصویر آدرس IP

حفظ اطلاعات اجباری

در برخی از کشورها ، مانند انگلیس یا استرالیا ، تاریخچه مرور وب باید توسط ISP ها به نمایندگی از دولت ذخیره شود. در ایالات متحده ، این اجباری نیست ، اما ISP ها تاریخچه مرور وب را در کنار آدرس های IP به هر حال ذخیره می کنند ، زیرا قانون به آنها اجازه می دهد که آن داده ها را به اشخاص ثالث بفروشند.

کارهایی که بصورت آنلاین انجام می دهید ، می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا استنتاج های مفصلی درباره شما انجام شود. به همین دلیل است که شرکت ها اغلب داده های مرتبط با آدرس IP شما را در شرکت های بازاریابی می فروشند. نتیجه این است که تعداد بیشتری از افراد می توانند به داده های شما دسترسی پیدا کنند و چیزهایی راجع به شما بفهمند.

دفتر کمیسر حفظ حریم خصوصی کانادا

برای دیدن اینکه چقدر می توان داده ها را از یک آدرس IP اختصاصی استخراج کرد ، دفتر کمیسر حفظ حریم خصوصی کانادا (OPC) یک تحقیق را تأمین کرد. محققان از موتور جستجوگر استفاده کردند تا دریابند که به سایت ها و خدمات زیر از آدرس IP خاص دسترسی پیدا کرده اند:

  • مشاوره حقوقی مربوط به قانون بیمه و دادخواست صدمه شخصی
  • یک گروه مذهبی خاص
  • وب سایت های بدنسازی
  • اشتراک گذاری عکس آنلاین
  • تاریخچه ویرایش ویکی پدیا
  • سایتی مربوط به ترجیحات جنسی

جزییاتی مانند موارد کشف شده در بالا امکان ایجاد مشخصات بسیار خاص و مفصل راجع به شخص ایجاد می کند. نگران کننده ترین؟ از این جزئیات می توان برای ایجاد استنتاج ثانویه استفاده کرد. فقط کافی است سطح استنتاج های شخصی را که می تواند با تجزیه و تحلیل شخصی "لایک" در فیس بوک نتیجه گرفته شود ، بفهمد تا دقیقاً چقدر این اقدامات تهاجمی باشد.

سوال مارک Trust Fbi

چه شخصی می تواند از IP من در مورد من اطلاعاتی کسب کند?

هرکسی که آدرس IP شما را داشته باشد می تواند از آن استفاده کند تا بفهمد ISP شما کیست. علاوه بر این ، آنها به راحتی می توانند مکان تقریبی شما (منطقه / شهر / شهر) را پیدا کنند. این امر به این دلیل است که ISP ها برای سهولت ، تمایل دارند IP های IP را به همان مناطق اختصاص دهند. با تلاش کافی حتی با برقراری ارتباط با ISP می توان آدرس فیزیکی یک آدرس IP خاص را کشف کرد.

با این حال ، ISP ها (معمولاً) احتمالاً با داده های شخصی شما جزئی نیستند ، مگر اینکه مرتکب جرم شده باشید. با گفتن اینكه ، در آمریكا ، دولت ترامپ اقدام به فروش ISP های وب به اشخاص ثالث برای ISP قانونی كرده است. این باعث می شود که سوابق شما توسط شخص ثالث تصادفی خریداری شود.

پس چه مدت این سوابق ISP ادامه دارد؟ در استرالیا ، ISP ها باید تاریخ مرور وب را به مدت دو سال ذخیره کنند ، در حالی که در انگلیس ، نگهداری اجباری داده ها 12 ماه طول می کشد. در ایالات متحده ، در آنجا که به ISP ها مجاز به سودآوری از چنین سوابق هستند ، می توانند به طور نامحدود به دور خود آویزان شوند.

آیا یک IP ماندگار است?

بیشتر اوقات ، آدرس IP اختصاص داده شده توسط ISP شما ثابت نیست. اکثر ISP ها IP های پویا را از مجموعه آدرس ها ارائه می دهند. این بدان معنی است که آنها فقط موقتی هستند. در برخی شرایط ، خاموش کردن روتر شما ممکن است کافی باشد تا یک IP جدید از استخر به شما اختصاص دهد.

با وجود این واقعیت ، IP پویای شما همیشه به ISP شما مشهور است. بنابراین حتی اگر به طور خودکار آدرس IP جدیدی به شما اختصاص داده شود (این کار در ابتدا انجام می شود ، ابتدا بر اساس سرویس ارائه می شود) ، عادات مرور وب شما هنوز توسط ISP شما ضبط می شود..

تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند با یک آدرس IP

ساختن یک پروفایل کاربری دقیق از آدرس های IP یک علم دقیق نیست. آدرسهای پویا هنگام واگذاری مجدد تغییر می کنند ، و تعدادی از افراد معمولاً یک آدرس IP مشترک را به اشتراک می گذارند. به عنوان مثال ، هر خانه معمولاً دارای یک آدرس IP خاص است که توسط یک خانواده با علاقه و دامنه متنوعی به اشتراک گذاشته شده است. این باعث می شود که هدف قرار دادن تبلیغات بر اساس آدرس های IP تا حدودی ناکارآمد باشد.

با وجود این ، شما ممکن است متوجه شده باشید که پس از شریک زندگی ، دوست یا عضو خانواده خود ، چیزی را جستجو کنید - مانند ساعت یا کیف دستی - شما همچنین تبلیغاتی را برای این محصولات در دستگاه های خود دریافت می کنید. این به دلیل تبلیغات هدفمند آدرس IP است.

تبلیغات هدفمند IP نیز برای انجام تبلیغات آگاهانه از مکان استفاده می شود. این تضمین می کند که شما فقط می توانید تبلیغات مربوط به چیزهای نزدیک به محل زندگی خود را مشاهده کنید. همچنین شایان ذکر است که تبلیغات هدفمند از بسیاری از روش های ردیابی دیگر استفاده می کنند.

IP P2P

چرا در صورت BitTorrent باید آدرس IP خود را پنهان کنید

اگر از یک سرویس گیرنده BitTorrent برای بارگیری محتوای سرقت استفاده می کنید ، دیدن یک آدرس IP برای یک صاحب حق چاپ بسیار آسان است ، زیرا همسالان همیشه می توانند آدرس IP سایر همسالان خود را در حال بارگیری همان محتوا مشاهده کنند. صاحب حق چاپ می تواند به سادگی از ISP شما بخواهد تا در زمان وقوع تخلف کاربر آن IP را شناسایی کند ، شما را دچار مشکل کند.

شرکتهای حقوقی که به نمایندگی از دارندگان حق چاپ کار می کنند ، جریمه هایی را برای افرادی که معتقدند از طریق P2P سرقت می کنند ، جریمه می کنند. به عنوان مثال ، قانون ACS از آدرسهای IP برای پیوند دادن افراد به بارگیریهای غیرقانونی استفاده می کند. این مؤسسه حقوقی نامه هایی را که از طرف دارندگان کپی رایت مبلغ 500 دلار غرامت درخواست می کند ، ارسال کرد.

به همین دلیل ، توصیه می شود اگر قصد بارگیری از طریق P2P را دارید ، از VPN محافظت کنید.

آدرس هک هک

آیا لازم است که نگران هکرها از دانستن آدرس IP خود باشم?

در کل ، پاسخ این سؤال خیر است. با این حال ، شرایط خاصی وجود دارد که دانستن آدرس IP شما ممکن است برای شخصی هک کند کافی باشد. اگر سیستم عامل قدیمی (OS) ، فایروال و یا ضد ویروس ندارید ، قابل تصور است که شخصی می تواند برای هک کردن شما اقدام کند.

اگر یک سیستم به روز دارید ، از طرف دیگر ، این احتمال وجود دارد که قبلاً برای حمله به شما نیاز به آلوده شدن به بدافزار یا ویروس داشته باشید. امروزه ، آسیب پذیری های بی شماری ، بدافزار برای روترها و حتی آسیب پذیری های سخت افزاری وجود دارد که می توانند مورد سوء استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل ، به طور کلی توافق می شود که پنهان کردن آدرس IP واقعی خود هنگام استفاده از اینترنت ، مفید باشد.

اگر BitTorrent ، هکرها می توانند به آدرس IP من حمله کنند?

وقتی از طریق P2P با استفاده از یک سرویس گیرنده BitTorrent بارگیری می کنید ، به طور مستقیم به تعدادی رایانه در سراسر جهان وصل می شوید. این امکان وجود دارد که در طی آن فرآیند ممکن است به یک همسن بدخواه که متعلق به یک هکر است وصل شوید.

اگر به ویروس آلوده شده اید که هکر می داند چگونه از آن سوءاستفاده کند ، شما دارای درگاه باز هستید ، سیستم عامل قدیمی خود را اجرا کرده اید یا فایروال ندارید ، ممکن است هکر بتواند به شما حمله کند. در اینجا یک نمونه از IP که برای هک کردن رایانه از راه دور با استفاده از Kali استفاده می شود ، آورده شده است.

به همین دلیل ، عاقلانه است که آدرس IP خود را از همسالان BitTorrent با یک VPN مخفی کنید.

چه کاری با آدرس IP من می تواند انجام دهد - نتیجه گیری

کارهایی که شما از طریق آدرس IP خود به صورت آنلاین انجام می دهید در نهایت می تواند به شما گره خورده باشد (یا شخصی که قبض اینترنت شما را پرداخت می کند). اگرچه هک کردن با آدرس IP به تنهایی بسیار بعید است - از این موضوع غافل نیست. بنابراین ارزش دارد که با پنهان کردن IP خود از خود محافظت کنید.

VPN به شما امکان می دهد تا آدرس IP واقعی خود را از وب سایت هایی که بازدید می کنید مخفی کنید تا مانع از ردیابی آنها و ایجاد نمایه در شما شوید. همچنین ISP شما را قادر به نگه داشتن زبانه ها در آنچه انجام می دهید آنلاین می کند. VPN روشی بسیار مقرون به صرفه برای بهبود امنیت آنلاین و حریم خصوصی دیجیتال شماست.

اعتبار تصویر عنوان: ایمیلیان / Shutterstock.com

اعتبارات تصویر: FlashMovie / Shutterstock.com ، WEB-DESIGN / Shutterstock.com ، Rawpixel.com/Shutterstock.com ، Profit_Image / Shutterstock.com ، Gorodenkoff / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me