Google Chrome به راحتی محبوب ترین مرورگر جهان است و سهم بازار آن حدود 65.5 درصد است (از آوریل 2020). همچنین توسط فعالان حریم خصوصی به طور گسترده جاسوسی تلقی می شود. چرا?


Google تأیید نمی کند که از Chrome برای جاسوسی از کاربران استفاده می کند و از آنجا که Chrome با استفاده از مقدار زیادی کد منبع بسته اختصاصی ساخته شده است ، هیچ راهی برای اثبات این مسئله وجود ندارد. با این وجود دلایل بسیار قانع کننده ای وجود دارد که باور کنید ...

چگونه Google درآمد کسب می کند?

با ارزش خالص 2020 به ارزش 167.7 میلیارد دلار ، گوگل به عنوان دومین مارک بزرگ روی کره زمین در حال افزایش پاشنه اپل است..

اینکه اپل چگونه پول خود را بدست می آورد مشخص است - سخت افزار بسیار محبوب پریمیوم را می سازد و می فروشد. از طرف دیگر ، گوگل طیف وسیعی از خدمات گران قیمت و محصولات گرانقیمت را برای ارائه به قیمت های محبوب همه ارائه می دهد: رایگان. آنها همچنین شیک ، کاربردی آسان و از قابلیت های پیشرفته دارند.

با کمال تعجب ، این سرویس ها و محصولات به ویژه مرورگر Chrome مورد تأثیرگذاری قرار گرفته است. بنابراین چگونه گوگل مبالغ هنگفتی را از محصولاتی که به صورت رایگان ارائه می دهد ، کسب می کند?

مدل تجاری Google

Google از جمع آوری داده هایی که می تواند در مورد شما داشته باشد و سپس با استفاده از آن داده ها برای ارائه تبلیغات بسیار هدفمند به صفحه شما درآمد کسب می کند. هرچه بیشتر درباره شما آگاهی داشته باشد ، این تبلیغات شخصی تر می شود و از نظر آماری احتمال محتمل تر شدن محصول از یکی از شرکای تبلیغاتی آن وجود دارد..

هرچه شرکای تبلیغی خود درآمد بیشتری کسب کنند ، Google را بیشتر می کنند تا تبلیغات خود را به شما تحویل دهند. تخصص گوگل در ارائه تبلیغات مناسب به افراد مناسب بدین معنی است که تبلیغ کنندگان بیش از هر شرکتی دیگر به Google اعتماد می کنند تا ارزش زیادی برای پول ارائه دهند.

بین سالهای 2009 تا 2013 Google کاملاً با برنامه نظارت بر انبوه NSA در PRISM همکاری کرد. ادعا می کند که متوقف شده است ، اما چگونه می توانیم این موضوع را به طور مشخص بدانیم?

نتیجه این است که گوگل بر بازار درآمد تبلیغاتی دیجیتالی حاکم است و سهم بازار 2020 را 32.4 درصد دارد. بنابراین ، کل مدل تجاری Google در مورد تهاجم به حریم خصوصی کاربران آن پیش بینی شده است. و همانطور که ارزش خالص آن به شدت نشان می دهد ، یک چیز فوق العاده موفق است.

اون چطور انجامش میدهد?

Google آنچه را که ما بصورت آنلاین انجام می دهیم - آنچه را که جستجو می کنیم (با استفاده از موتور جستجوی نامگذاری شده آن) ، وب سایت هایی که پس از آن بازدید می کنیم (با استفاده از تاکتیک هایی از قبیل کوکی ها ، شبکه همه جا AdSense و دکمه های اشتراک گذاری 1+) ، نحوه تعامل با برنامه ها () استفاده از چارچوب سرویس Android Play ، که همچنین اطلاعات مکان را جمع می کند) ، و حتی نحوه تعامل با سایر افراد در زندگی واقعی (به عنوان مثال با نگه داشتن زبانه ها در برنامه های فعالیت روزانه ما از برنامه تقویم آن).

در سال 2017 گوگل قول داد که دیگر به منظور هدف قرار دادن کاربران با تبلیغات متناسب ، ایمیل را اسکن نمی کند. این بدان معنا نیست که اسکن ایمیل برای اهداف دیگر متوقف شده است. ویژگی پاسخ هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی آن ، این مسئله را بدون شک نشان می دهد.

خصوصاً تکان دهنده کننده این است که از سال 2015 ، گوگل ایمیل های خود را در Gmail اسکن می کند تا تمام خریدهای انجام شده را ثبت کند ، حتی اگر اینها هیچ ارتباطی با Google نداشته باشند.

برای بدتر شدن امور ، هیچگونه تنظیمات حریم خصوصی برای جلوگیری از این امر وجود ندارد و تنها راه حذف اطلاعات حذف ایمیل های اصلی مربوط به خرید است.!

در مورد Chrome?

بنابراین می دانیم که Google از ما جاسوسی می کند ، اما Chrome چیست؟ بر خلاف جستجوهای ما و محتوای ایمیل های ما ، مشخص نیست که چگونه Google (و در واقع ، اگر) از محبوب ترین مرورگر جهان چگونه کسب درآمد می کند.

دلیل محبوبیت Chrome این است که مبلغ زیادی برای توسعه (و ادامه توسعه) آن ریخته شده است. بعید است که گوگل چنین محصولی را به صورت رایگان منتشر کند و هیچ چیزی برای آنها وجود ندارد.

بدون اجازه شما را به حساب Chrome خود وارد می کند

تا سپتامبر سال 2018 ، سیاست حفظ حریم خصوصی Chrome یک سندی بود که در سادگی و وضوح آن تکان دهنده بود. می توانید وارد سیستم Chrome شوید ، در این صورت صریحاً موافقت کردید که تمام داده های خود را به Google تحویل دهید.

یا می توانید پنجره های بازشو را نادیده بگیرید و از Chrome در "حالت اصلی مرورگر" استفاده کنید ، جایی که داده ها اساساً در مرورگر باقی می مانند و به Google ارسال نمی شود (یا حداقل آن چیزی است که گوگل ادعا می کند).

در مورد Chrome 69 ، مرورگر هر زمان که به یک سرویس Google مانند Gmail وارد شوند ، به طور خودکار کاربران را وارد Chrome می کند. گوگل این تغییر را که پیامدهای مهمی در حفظ حریم خصوصی است ، بدون هیچ گونه اخطاریه یا درخواست رضایت کاربران خود ، معرفی کرد.

مردم وقتی متوجه شدند که این نماد در نوار وظیفه Chrome مشاهده شده اند ، از این مسئله آگاهی پیدا کردند که نشان می دهد آنها به Chrome رسیده اند!

اگر از طریق منوی Advanced Settings در Chrome شکار می کنید ، می توانید این ورود به سیستم را غیرفعال کنید ، اما Google از راه خود خارج شده است تا این گزینه را تا حد ممکن مخفی کنید. این وضعیتی است که باعث ترس و نگرانی از اینکه گوگل قصد دارد پس از کم شدن منافع عمومی در این موضوع ، بی سر و صدا گزینه حذف را حذف کند ،.

مسدود کننده تبلیغات آروم

در فوریه 2018 ، گوگل آگهی مسدود کننده را معرفی کرد ، که بلافاصله به دلیل خدمت به خود دچار طوفان انتقاد شد. همانطور که گاردین بیان کرد:

"این طرح ساده و تقریباً صریح است: فقط تبلیغات کافی را مسدود کنید تا مطمئن شوید مردم نیازی به نصب یک adblocker را ندارند که همه آنها را مسدود کند."

باز هم ، این به سختی باعث ایجاد اعتماد می شود.

Chrome تمام پرونده های شما را بدون اجازه اسکن می کند

در مارس 2018 ، ابزار به روزرسانی حریم خصوصی Chrome با شروع به اسکن پرونده ها بر روی رایانه های کاربران ، از جمله در پوشه اسناد آنها ، برای بدافزار ، به فعالان حریم خصوصی هشدار داد..

اگرچه به طور کلی پذیرفته می شود که این حرکت خوش خیم بوده است,

"به نظر نمی رسد عدم رضایت صریح و شفافیت معیارهای مربوط به" نرم افزار کاربر پسند "را که سیاست مربوط به پاکسازی Chrome [ابزار] را آگاه می کند ، نقض کند."

افکار نهایی

پرونده علیه Google Chrome قطعی نیست ، اما به اندازه کافی قوی است که محققان و فعالان حفظ حریم خصوصی تقریباً به اتفاق آراء مخالف استفاده از آن را توصیه می کنند. گوگل دلیل بسیار کمی برای اعتماد به ما به ما داده است ، و همانطور که نمونه های فوق به روشنی نشان می دهد ، نسبت به رضایت کاربر بسیار صریح است.

برخی از مرورگرهای عالی عالی در آنجا وجود دارند که از منبع آزاد استفاده می کنند و برای رعایت حریم شخصی کاربران از زمین طراحی شده اند. قابل توجه ترین این موارد Mozilla Firefox است که هم اکنون از نظر سرعت و پایداری کروم مطابقت دارد و در عین حال قابل تنظیم تر و دارای قابلیت ردیابی داخلی و محافظت از اثر انگشت بوم است..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me