Google Analytics ابزاری قدرتمند است که به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا ترافیک وب سایت های خود را ردیابی و تجزیه و تحلیل کنند. این امر کاملاً مشهور است ، زیرا بینش زیادی درمورد تعامل بازدید کنندگان با وب سایت ها ارائه می دهد. این امر به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا طراحی وب سایت های خود را بهبود بخشند ، که البته این به بهبود سود کمک می کند.


طبیعتاً ، تمام این ردیابی بازدید کنندگان وب سایت دارای پیامدهای مهمی در زمینه حریم خصوصی است. مدتی بود که گوگل خط مشی رازداری ساده Google Analytics را منتشر کرد ، اما اکنون به خط مشی رازداری عمومی آن وارد شده است یا در تعدادی از صفحه های سنگین با نشاط پخش شده است.

این امر در درجه اول برای پنهان کردن این واقعیت است که Google به طور چشمگیری باعث کاهش تعداد حفاظت از حریم خصوصی بازدید کنندگان وب سایت می شود.

Google Analytics محبوب ترین سرویس آمار وب سایت در جهان است که در 55 درصد از 10،000 محبوب ترین وب سایت استفاده می شود. این همه جا به طرز چشمگیری خطر Google Analytics را برای حفظ حریم شخصی کاربران عادی اینترنت ایجاد می کند.

پس این خطرات چیست؟ در حقیقت ، دو مسئله کاملاً جداگانه در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد: تهدید حریم خصوصی توسط مستقیم Google و تهدید حریم خصوصی توسط مشتریان Google Analytics (صاحبان وب سایت).

آنچه Google جمع می کند

مدل تجاری Google این است که هرچه بیشتر اطلاعات شخصی را در مورد هر کاربر اینترنتی جمع کند تا بتواند تبلیغات بسیار هدفمند را بفروشد. در این خیلی خوب است.

به طور کلی ، گوگل تمام اطلاعاتی را که از کاربران سرویس های خود جمع آوری می کند (از جمله محتویات ایمیل ارسال شده از طریق Gmail و اصطلاحات جستجو) با اطلاعات جمع آوری شده از ردیابی کاربران اینترنتی در هنگام گشت و گذار در وب ، ترکیب می کند. این به وضوح در خط مشی رازداری آن بیان شده است.

از لحاظ تئوری ، شرایط خدمات Google Analytics ایجاب می کند که مشتریان موافقت کنند که هیچ اطلاعاتی را به Google ارسال نکنند که بتواند شخصاً کاربران خود را شناسایی کند. این یک بند مفید برای Google است. این مسئولیت حفظ حریم خصوصی بازدید کنندگان وب سایت را به جای خود گوگل در دست مشتری خود قرار می دهد.

در عمل ، گوگل ابزاری را فراهم می کند که به مشتریان امکان می دهد اطلاعات شناسایی شخصی را برای آنها ارسال کنند.

در واقع ، مشتریان باید پارامترهای لازم برای ناشناس کردن اطلاعات ارسال شده به Google را به صورت دستی تنظیم کنند. علاوه بر این ، با وجود این واقعیت که مشتریان به طور قراردادی ملزم به ارسال چنین اطلاعاتی به گوگل نیستند ، این پارامترها به وضوح دارای برچسب "اختیاری" هستند!

با کمال تعجب ، تعداد کمی از مشتریان Google Analytics زحمت می کشند که اطلاعات ارسال شده را ناشناس کنند. به عنوان یک نکته جانبی ، مشتریان Google Analytics موظف هستند یک سیاست حفظ حریم خصوصی را در وب سایت خود نمایش دهند که به کاربران هشدار می دهد از Google Analytics برای ردیابی آنها استفاده می شود. با این حال باز هم ، این مورد به طور گسترده نادیده گرفته می شود.

آنچه مشتریان Google Analytics می دانند

کلوچه ها

Google Analytics در درجه اول از کوکی های شخص اول و "فناوری های مشابه" استفاده می کند تا به صاحبان وب سایت اجازه دهد تا آنچه را که کاربران خود در اینترنت پیدا می کنند را ردیابی کنند. توجه داشته باشید که این فقط چیزی نیست که آنها در وب سایت های خودشان ظاهر می شوند بلکه در سایر وب سایتهایی که کاربران آنها از آنها بازدید کرده اند نیز نیست. کلوچه ها

تقریباً هر وب سایتی که بازدید می کنید کوکی ها را در مرورگر شما قرار می دهد. اینها قطعات کوچکی از کد هستند که هنگام بازدید از آن وب سایت ضبط می کنند ، صفحاتی که به آنها نگاه کرده اید ، کدام لینک ها و تبلیغات را کلیک کرده اید و موارد دیگر.

Google Analytics ابزاری را فراهم می کند که به مشتریان امکان دسترسی به این کوکی ها را می دهد تا بتوانند نحوه تعامل شما با هر دو وب سایت خود و سایر سایت ها را ردیابی کنند. این می تواند خصوصاً تهاجمی باشد وقتی با ویژگی بازاریابی AdWords آن ترکیب شود. این به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا بازدید کنندگان را با تبلیغات پس از ترک وب سایت های خود ، هدف قرار دهند.

کوکی اصلی مورد استفاده Google Analytics ، کوکی "__ga" ، اطلاعات شناسایی شخصی را جمع آوری نمی کند. با این حال ، Google در ارتباط با اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از آن و کوکی های مشابه با هویت های دنیای واقعی بسیار خوب است.

به لطف مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی در ارتباط با استفاده از کوکی ها ، اتحادیه اروپا از نظر قانونی به وب سایت هایی نیاز دارد تا به شهروندان اتحادیه اروپا توانایی خودداری از پذیرش کوکی ها را ارائه دهند. این شرط معمولاً توسط شرکتهای غیر اتحادیه اروپا نادیده گرفته می شود. حتی هنگام اجرای آن ، معمولاً کاربران برای پذیرش کوکی یا عدم دسترسی به وب سایت به طور واضح واضح هستند.

توجه به بیت "فناوریهای مشابه" که قبلاً به آن اشاره کردم مهم است. Google همچنین از اثر انگشت بوم ، JavaScript (به عنوان مثال analytics.js) ، پروتکل اندازه گیری و سایر تکنیک ها برای جمع آوری داده های تعامل کاربر بدون نیاز به کوکی استفاده می کند..

پروتکل اندازه گیری

پروتکل اندازه گیری Google Analytics به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا درخواست های HTTP را انجام دهند ، و داده های خام جمع آوری شده از این موارد را برای تجزیه و تحلیل به Google ارسال کنند. توسعه دهندگان وب سایت می توانند پارامترهای این درخواست HTTP را تنظیم کنند تا حجم عظیمی از اطلاعات بسیار شخصی را در مورد کاربران خود جمع کنند.

این شامل مواردی مانند آدرس IP ، شناسه کاربر "ناشناس" شما (برای ردیابی درگیری در جلسات و دستگاه ها) و اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از پارامترهای مختلف اثر انگشت مرورگر است که می توانند شما را به طور منحصر به فرد شناسایی کنند (به پارامترهای اطلاعات سیستم مراجعه کنید)..

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، این اطلاعات کاملاً در اختیار دارندگان وب سایت است که باید قبل از ارسال آن به Google ، این اطلاعات را ناشناس کنند. پارامترهای ناشناس سازی (از جمله IP Anonymize) دارای اختیاری هستند و به طور پیش فرض فعال نمی شوند.

یکی از مزایای بیان شده این است که می توانید پروتکل اندازه گیری را تهاجمی بدانید ، این است که می تواند "به صورت آنلاین به رفتار آفلاین وصل شود."

امتناع

به منظور رفع نگرانی از حریم خصوصی ، Google دو ابزار انتخاب کردن را ارائه می دهد.

کنترل حریم خصوصی

کنترل حریم خصوصی هدف کلی Google برای همه دارندگان حساب Google در دسترس است. از آنها می توان برای محدود کردن میزان اطلاعاتی که گوگل در مورد شما جمع می کند استفاده کرد و از استفاده اطلاعاتی که جمع آوری می کند برای جلوگیری از تبلیغات شخصی شما جلوگیری می کند..

کنترل حریم خصوصی

مهمتر از همه ، کنترل حریم خصوصی به شما امکان می دهد به Google بگویید که تاریخ Google شما را خاموش کند. این بدان معناست که جستجوهایی که انجام می دهید ، داده های مکان جمع آوری شده از دستگاه تلفن همراه ، فیلم های YouTube که مشاهده می کنید و موارد دیگر ، دیگر توسط Google ضبط نمی شوند.

آیا Google واقعا ضبط این اطلاعات را متوقف می کند؟ چه کسی می داند؟ اما استفاده از این اطلاعات برای ایجاد نمایه ای دقیق از شما که با اطلاعاتی که از Google Analytics جمع آوری شده است ، متوقف می شود.

افزودنی مرورگر امتناع Google Analytics

کاربران مرورگر Google Chrome (فقط) می توانند افزونه مرورگر امتناع Google Analytics را نصب کنند. این "مانع از جاوا اسکریپت Google Analytics (ga.js ، analytics.js و dc.js) است که در وب سایت ها از به اشتراک گذاری اطلاعات با Google Analytics در مورد فعالیت بازدید جلوگیری می کند."

گزینه های امتناع شخص ثالث

شما همچنین می توانید به جای اعتماد به حریم شخصی خود به Google ، امور را به دست خودتان بردارید. Mozilla Firefox یک مرورگر منبع باز است که از برخی از پسوندهای عالی برای حفظ حریم خصوصی پشتیبانی می کند. این بسیاری از تکنیک هایی را که مشتریان Google Analytics می توانند برای ردیابی شما استفاده کنند ، مسدود می کند.

از قابل توجه ترین این افزونه ها:

  • نشانگر حریم خصوصی یک افزودنی ضد ردیابی رایگان و منبع باز (FOSS) است که توسط بنیاد الکترونیکی Frontier (EFF) ایجاد شده است. همچنین وظیفه مضاعف را به عنوان یک مسدود کننده تبلیغات انجام می دهد و در برابر Google Analytics (و سایر ردیاب ها) مؤثر است
  • uBlock اصل و نسب یک مسدود کننده تبلیغاتی سبک وزن FOSS است که به جلوگیری از ردیابی نیز کمک می کند. توصیه معمول استفاده از uBlock Origin و Privacy Badger در کنار هم است.
  • uMatrix توسط همان تیم uBlockOrigin توسعه داده شده است و انواع اسکریپت های وب را مسدود می کند. این شامل JavaScriptts و اسکریپت های دیگری است که توسط Google Analytics استفاده می شود. در صورت استفاده از uMatrix ، دیگر نیازی به اجرای برنامه Badger و uBlock Origin ندارید. شایان ذکر است که NoScript حتی از uMatrix قدرتمندتر است ، اما برای اکثر مردم زحمت استفاده از آن از مزایای آن بالاتر است..
  • کوکی های خود مخرب - اکثر مرورگرها به شما امکان می دهند که همه کوکی ها را مسدود کنید. مشکل این است که این باعث می شود بیشتر وب سایت ها خراب شود! کوکی های خود-تخریب با پذیرفتن کوکی ها به طور موقت به این مسئله می پردازند ، بنابراین می توانید از وب سایت استفاده کنید. اما وقتی وب سایت را ترک می کنید ، آنها را حذف می کند. همچنین از محافظت در برابر ذخیره سازی HTML5 و سایر تاکتیک های ردیابی حیله گر استفاده شده توسط Google Analytics استفاده می کند.

گزارش اجمالی حفظ حریم خصوصی Google Analytics

تمایل صاحبان وب سایت برای پیگیری مشارکت کاربران کاملاً قابل درک است و اغلب کاملاً خوش خیم است. با این حال ، به عنوان یک بازدید کننده وب سایت ، باید بدانید که فعالیت شما در حال ردیابی و تجزیه و تحلیل است. این نه تنها توسط هر صاحب وب سایت خاص بلکه در بسیاری از وب سایت ها انجام می شود.

در واقع ، حتی برای صاحبان وب سایت نیز می توان اطلاعاتی را که از این طریق جمع آوری شده است به منظور آفلاین کردن رفتار ، پیوند زد.

بیشتر اطلاعات جمع آوری شده توسط Google Analytics نیز به Google ارسال می شود. این امر ضروری است ، زیرا گوگل افزایش کمی برای تجزیه و تحلیل "تحلیل" می کند. از لحاظ تئوری ، تمام اطلاعات ارسال شده از این طریق به گوگل ناشناس است. با این وجود ، فرض این که چنین است ، امنی نیست.

همچنین باید بدانید که حتی هنگامی که داده های ارسال شده از اطلاعات شخصی شناسایی نشده نیز استفاده می شود ، Google در تطبیق آن با سایر مجموعه های داده جمع آوری شده به منظور پیوند دادن آن با هویت های واقعی بسیار خوب است..

اعتبار تصویر:
عکس جلد: fatmawati achmad zaenuri // Shutterstock.
کوکی ها: اولگ ویشنفسکی // Shutterstock
بررسی اجمالی حریم خصوصی: بلک جک // Shutterstock
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me