شما اغلب در مورد حریم خصوصی آنلاین "کشورهای پنج چشم" (و "نه چشم" و "14 چشم") خواهید شنید..


این راهنما بیان می کند که این اصطلاحات به چه معنی است. علاوه بر این ، کدام کشورها جزئی از آنها و سایر چیزهایی هستند که شما باید بدانید.

بنابراین ، اجازه دهید با اصول اولیه شروع کنیم:

چه کسانی کشور پنج چشم هستند?

کشورهای پنج چشم

کشورهای پنج چشم عبارتند از:

 • ایالات متحده
 • انگلستان
 • استرالیا
 • نیوزلند
 • کانادا

Five Eyes (که گاه از آن به عنوان FVEY یاد می شود) یک اتحاد اطلاعاتی است که به اوایل دهه 1940 باز می گردد.

آنها نه کشور هستند?

نه کشور

کشورهای نه چشم عبارتند از:

 • 5 کشور چشم
 • دانمارک
 • فرانسه
 • هلند
 • نروژ

همانطور که ممکن است شک کنید ، نه چشم یک اتحادیه اصلی اتحاد پنج چشم است.

14 کشور چشم هستند?

چهارده کشور چشم

14 کشور چشم عبارتند از:

 • 9 کشور چشم
 • آلمان
 • ایتالیا
 • بلژیک
 • سوئد
 • اسپانیا

این اتحاد همچنین به SIGINT Seniors Europe (SSEUR) معروف است. براساس ویکی پدیا ، "تبادل اطلاعات سیگنالهای نظامی در بین اعضای آن" باید هماهنگی لازم را انجام دهد.

تاریخ اتحاد پنج چشم

در ابتدا پنج چشم به عنوان راهی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در کشورهای اصلی ایجاد شد. به عنوان توافق نامه غیر رسمی UKUSA در سال 1941 تاسیس شد. رسمیت رسمی بین انگلستان و ایالات متحده در سال 1946 ، به دنبال جنگ جهانی دوم بود. با این حال ، از آن زمان ، این کشور شامل سایر کشورهای اصلی نیز می شود.تاریخچه پنج چشم

فراتر از کشورهای اصلی پنج چشم ، سایر کشورهایی که گروه نه و 14 چشم را تشکیل می دهند ، آمده اند. این کشورها به عنوان "کشورهای ثالث" به این طرح پیوستند. علاوه بر این ، اعتقاد بر این است که سایر کشورها در طرح هایی فراتر از کشورهای اصلی ذکر شده قرار دارند. کشورهای مشکوک شامل "متحدین اقیانوس آرام" مانند کره جنوبی و سنگاپور هستند.

پنج چشمان و آرایشهای مشابه (طبق ماهیت) آنها همیشه مخفی است. ویکی پدیا نشان می دهد که تقریباً 30 سال از تشکیل اولیه این توافق نامه گذشته است تا حتی نخست وزیر استرالیا حتی از آن آگاه شود. علاوه بر این ، پنج چشم فقط در سال 2005 مورد توجه عموم قرار گرفت. از سال 2010 امکان یافتن برخی از جزئیات آن به صورت آنلاین در وب سایت بایگانی ملی انگلستان.

اختلاف نظرهای اخیر

توافق نامه پنج چشم هنگامی که پیوندها به NSA ثابت شد ، اهمیت اصلی مدرن را به دست آورد. اینها به عنوان بخشی از نشت بدنام ادوارد اسنودن منتشر شد. افشاگری های وی نشان داد و تأیید كردند كه توافق های صورت گرفته در طول جنگ سرد بطور گسترده در جستجوی نظارت گسترده دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد..اختلاف نظرهای اخیر

مشخص شد که این کشورها برای اهداف فراتر از هوش سیگنال از توافق های اشتراک اطلاعات استفاده می کنند. بنابراین ، آنها به طور مؤثر به سرویس های اطلاعاتی در چندین کشور اجازه می دهند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بدین ترتیب اطلاعات مربوط به هر چیزی از اطلاعات انسانی و دفاعی گرفته تا مسائل مربوط به امنیت ملی به اشتراک گذاشته می شود.

نمونه ای از چگونگی این کار در عمل با افشاگری های اسنودن در سال 2013 منتشر شد. به نظر می رسد که NSA آمریکایی به طور مؤثر برونسپاری را به GCHQ انگلیس کار می کند..

افشاگری های اسنودن نشان داد كه دولت ها از چارچوب پنج چشم برای به دست آوردن قوانینی در مورد نظارت بر شهروندان خود استفاده می كنند. به عنوان نمونه ، MI5 انگلیس می تواند از NSA آمریكا بخواهد تلفن های انگلستان را تحت فشار قرار دهد ، بنابراین "ظاهراً قوانین را دور می زند."

در اینجا نحوه توصیف De Spiegel در آن زمان آمده است:

آژانس اطلاعاتی GCHQ انگلیس می تواند از هر کسی به جز اتباع انگلیس جاسوسی کند ، NSA می تواند نظارت بر هر کسی را بجز آمریکایی ها انجام دهد ، و آژانس اطلاعاتی BND آلمان می تواند از هرکسی جز آلمانی ها جاسوسی کند. به این ترتیب یک ماتریس از نظارت بی حد و حصر ایجاد می شود. "

اتحادهای 5/9/14 Eyes چه می کنند?

اگر فردی آگاه در زمینه حفظ حریم خصوصی هستید ، این یک سوال بسیار معتبر است. علاوه بر این ، این منطقی استدلال است که آنچه آژانسهای موجود در این اتحادها انجام می دهند فراتر از آنچه باید انجام دهند برای اطمینان از "امنیت" جهان است.آنچه انجام می دهند

یکی از مهمترین افشاگری های سرمقاله ادوارد اسنودن مربوط به برنامه PRISM NSA ، یک ابتکار جمع آوری داده های دسته جمعی است که شرکت کنندگان آن شامل همه بازیکنان بزرگ دنیای اینترنت از جمله مایکروسافت ، گوگل و فیس بوک می شوند. PRISM دسترسی NSA (حتی "عوامل سطح پایین" آن) را دسترسی فوق العاده ای به اطلاعات موجود در سیستم عامل های رایج استفاده کرده است. بنابراین ، به دلیل اتحاد ، سایر کشورها نیز به راحتی از این توانایی استفاده می کنند. متأسفانه ، حتی کسانی که اعتقاد دارند "هیچ چیز برای پنهان کردن و هیچ چیز از ترس" ندارند ، با سهولتی که NSA - و بنابراین شرکای اتحاد آنها - می توانند از مکالمات اسکایپ گرفته تا پیام های الکترونیکی ، به هر چیزی دامن بزنند..

سپس می توانیم این واقعیت را اضافه کنیم که نشان داده شده است که این سازمان های امنیتی مشغول به کارهایی هستند که در بهترین حالت - بی تدبیری است. این موارد شامل الگوریتم های رمزنگاری کرک و رشوه دادن شرکت ها برای تضعیف سیستم های امنیتی فناوری اطلاعات خود می باشد

ما نشان نمی دهیم که تنها اهداف اتحاد 5/9/14 چشم این است که از زندگی روزمره شهروندان غافل شوند. متأسفانه ، محصول جانبی بسیاری از آژانسهای مرتبط به آنها امکان می دهد فقط همین کار را انجام دهند.

اتحادها و VPN Use

برای بسیاری ، کل استفاده از سرویس VPN (شبکه خصوصی مجازی) جلوگیری از نظارت دولت است. از این طریق می توانید اینترنت را با سطح معقولی از حریم شخصی مرور کنید.اتحادها و استفاده از VPN

همانطور که از اطلاعات بالا می بینید ، با انتخاب ارائه دهنده VPN مستقر در یکی از کشورها ، می توانید به راحتی آن شیء را شکست دهید. به ویژه کشورهای پنج چشم یا کشورهایی که سرورهای خود را در یکی از آن کشورها قرار می دهند. بدین ترتیب ، مقامات می توانند یک ارائه دهنده را وادار کنند که جزئیات فعالیت های آنلاین شما را تحویل دهد. علاوه بر این ، به لطف اشتراک اطلاعات ، می تواند باشد هر چیزی کشورهایی که در لیست هستند!

استفاده از سرور VPN در یک کشور 5 Eyes

سؤال متداول این است که اگر کسی از ارائه دهنده VPN در کشوری خارج از حوزه 5/9/14 Eyes استفاده کند ، چه جایگاهی دارد. سپس از آن برای اتصال به سرور در کشوری که در آن حوزه است ، مانند ایالات متحده یا انگلیس استفاده می کند.با استفاده از VPN

بدون وارد شدن به جزئیات فنی بیش از حد ، خطر در اینجا وجود دارد. کشور FVEY می تواند ارائه دهنده سرور را برای ورود به سیستم از ارتباط خارج کند (یا حتی نظارت خود را بر روی اتصالات به سرور و خارج انجام دهد). با این حال ، اگر ارائه دهنده VPN اقدامات پیشگیرانه امنیتی مناسبی را در زیرساخت های خود انجام دهد ، خطر باید نسبتاً اندک باشد.

به گفته این ، مردم مشتاق هستند که در معرض اختیارات این اتحادهای اطلاعاتی به حداقل برسانند ، باید از کمترین خطر استفاده کنند. این امر می تواند از ارائه دهنده خارج از صلاحیت 5/9/14 چشم استفاده کند و فقط به سرورهای خارج از حوزه قضایی متصل شود..

بنابراین کدام VPN را باید انتخاب کنم?

یک نقطه شروع خوب این است که به بهترین راهنمای VPN بدون سیاهههای مربوط به ما نگاه کنید.

این سرویس های VPN هیچ سابقه ای از فعالیت مرور شما را حفظ نمی کنند. بنابراین ، اگر از آنها خواسته شده است که جزئیات استفاده را تحویل دهند ، هیچ یک از این اطلاعات را برای اشتراک ندارند.

بنابراین ، یک VPN را انتخاب کنید که خارج از صلاحیت دور از چشم 5/9/14 باشد ، و یک شماره که فعالیتهای شما را حفظ نمی کند. بدین ترتیب شما تمام تلاش خود را انجام می دهید تا شانس فعالیت آنلاین خود را در معرض سطح نظارت مشکوک قرار دهید. به همین دلیل توصیه نمی کنیم از VPN رایگان استفاده کنید زیرا می توانند خطرناک باشند و آنها اغلب داده های شما را می فروشند.

نتیجه

در پایان ، باید تا حد امکان از کشورهای پنج چشم دوری کنید. علاوه بر این ، حتی در صورت امکان از اتحادهای نه و چهارده چشم باید اجتناب شود.

در آخر اینکه ، استفاده از VPN راهی عالی برای کمک به حفظ حریم خصوصی آنلاین شما است. با این حال ، باید خیلی بیشتر مراقب باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد حریم خصوصی و امنیت اینترنت ، از راهنماها و اخبار مفید ما دیدن کنید.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me