פייסבוק נבחרה על ידי קומץ שחקנים רעים - לא על ידי צבא - ונאלצה לוותר על חלק מהכתל המדיה החברתי שלה. מעטים יחסית האנשים שהתכופפו לזרוע מחלוקת בקרב ציבור הבוחרים בארה"ב הספיקו כדי להתפשר על ענקית המדיה החברתית ולגרום לכל מיני בלבול. כעת מגיעות ההאשמות והפניית האצבעות. איך זה יכל לקרות? האם פייסבוק גדלה מהר מדי בלי פיקוח פנימי? האם מצוקתו תביא לפיקוח חיצוני לא רצוי - או גרוע מכך? שאלות מעניינות.


סוגיה זו, והשאלות הנלוות הן הקדמיות והמרכזיות בימינו בעקבות כתב האישום של התובע המיוחד רוברט מולר על 13-עשר רוסים שעל פי החשד חדרו לפייסבוק, וגרמו לכל מיני מהומות בעונת הבחירות. בעוד שרבים הביעו זעזוע - כושל או אמיתי - וול סטריט ג'ורנל סבור כי הדבר לא היה מפתיע. למה?

על פי נתוני ה- WSJ, מחקרים היסטוריים הראו לכאורה כי החיסרון של רשתות עוצמתיות ומרכזיות הוא רגישותם להסתננות וניצול. המאמר מציין את ברית המועצות ואת הרפורמציה האירופית כדוגמאות ראשיות. אירועים שהתחילו בדרך אחת עם כיוון מסוים ומטרות יצאו בסופו של דבר על הסף. במאמר WSJ עולה כי הדבר התרחש עם פייסבוק, ומצביע על הנקודה האפשרית בה הבטחה הביאה למשבר.

ההבטחה טמונה באינטרנט, עם הפוטנציאל שלה להפיל היררכיות ישנות ולסלול את הדרך לדמוקרטיה המפוזרת ולחופשויות חדשות - דיבור, בתור התחלה. שההבטחה לא ממש התגשמה לאחר אירועים כמו האביב הערבי בשנת 2011 נעוצה בעובדה שלמרות כל החדשנות הטכנולוגית, האינטרנט, בסופו של דבר, מנוהל על ידי בני אדם ומשמש את בני האדם על כל הפגמים והפגמים שלהם..

כולם צעדו במנעולן כ"נתנים "המקובלים על כולם (להשתמש במונח פייסבוק באופן יחיד). ובכך איבדנו את היעילות הקריטית שלנו. המאמר מדגיש כיצד נראה כי יתרונות טכנולוגיים תמיד מביאים רעיון עד כדי כך שהארגון הופך להיות היררכי מדי, רודני אפשרי - אך בהחלט פחות יעיל. במקרה של ראשית ברית המועצות ועלייתו, הטלגרף והטלפון התקרבו למטרה הקומוניסטית, מה שלכאורה החל בירידה למדינה, באכזריותו של יוזף סטלין המייצג את ההיררכיה מחוץ למגע..

עם הרפורמציה האירופית (הפרוטסטנטית), זה היה החידוש של הדפוס, ובמיוחד הדפוס של התנ"ך. "לותר חשב שזה יהיה נהדר אם כולם היו מחוברים ויוכלו לקרוא את התנ"ך בשפה השפה", אמר ההיסטוריון ניאל פרגוסון, מחבר ספר 2018 "הכיכר והמגדל: רשתות וכוח, מבונים חופשיים לפייסבוק." רעיון זה איים על ההיררכיה הקתולית שהוקמה, אך עד מהרה המוני המאמינים החדשים התפתחו בהיררכיה משלהם, שהביאה ל -200 שנות מלחמה עקובה מדם..

עם רקע זה, פייסבוק מוצאת עצמה בעמדה דומיננטית במדיה החברתית. אך בתקופה שבה הפוליטיקה של ארה"ב מסתובבת בסכסוך בין שמרנים לליברלים, בקצוות של כל מפלגה, והאמצע הוא שטח פורה. פייסבוק ירשה את המרחב הזה, ותוך כמה שנים הפכה למובילה העיקרית בעולם של חדשות ומידע עבור 2.2 מיליארד איש.

אך גם כאן, ההיררכיה שררה, שכן צוות שלד של עובדים ומהנדסים שלט באיזה מידע ההמונים יקבלו. וזה יישאר ניטרלי (יש הטוענים כי הוא נוגע) לגבי זרימת המידע ההיא.

אל הניטרליות הזו, רוסיה המשיכה את עצמה לייצר את הפלטפורמה. זה זכה במהירות להשפעה באתר. פייסבוק גם הייתה מסובכת ובשלה לביצוע שיתוף פעולה, ועזרה לרוסיה מבלי משים על ידי בניית המלצות ואלגוריתמים של עדכוני חדשות כדי לגלוון משתמשים ולהעצים את הפופולריות שלה. ייתכן שפייסבוק חפרה קבר משלה ככל הנראה כאילו היה סוכן למפרסמים לרעת המשתמשים שלה והציבור הרחב.

בכך היא הרשתה לעצמה להיות חלק מהקנוניה הרוסית להתערב בבחירות. כתוצאה מכך היא עשויה לשלם מחיר תלול מכיוון שהיא מוצאת עצמה כעת במוקד הדיון בביטחון לאומי שעלול להוביל לקריאות להסדרתו..

זה יהיה גלום נורא לבלוע, ויום עצוב לענק המדיה החברתית שהתחיל בהבטחה כזו להיות אלוף חסר רסן של ביטוי חופשי. זהו גם סיפור זהירות.

קרדיט תמונה: מאת BigTunaOnline / Shutterstock.
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me