הנשיא היוצא ברק אובמה, בצעד של שעה אחת עשרה, הקפיץ את עונש המאסר בן 35 השנים של צ'לסי מאנינג (לשעבר ברדלי מאנינג). הפעולה זועמת על רבים, בעיקר רוב הרפובליקנים, אשר ראו בהרשעה הצדקה לפשעים בוגדניים ומזיקים. הם חוששים שזה קבע תקדים מסוכן שעלול להחדיר אחרים לדלוף מידע סודי בחסרות מעש, מבלי לדאוג לתוצאות חמורות.

פתוח לדיון הוא האם זהו ניצחון משמעותי עבור תומכי דיבור חופשי. או שמא מדובר במקרה של מעט מדי, מאוחר מדי - לא יותר מפרידה פולטנית שנורתה על ידי נשיא החוש במורשתו עומדת להצטמצם מאוד על ידי ממשל טראמפ הנכנס? בינתיים, אלה שוחרים חנינה בפני אדוארד סנודן, נותרו מנופלים, מכיוון שזה עשוי להפחית את הסיכוי שלו.

אי סיוע למטרתם הוא שבעוד שמנינג הביע חרטה, סנודן נותר חסר חשיבות. כמו כן, מנינג שירת כמעט שבע שנים מאחורי סורג ובריח, ואילו סנודן, בגלות, התחמק עד כה מהעמדה לדין. ולמעשה, זה עתה קיבל שלוש שנים יותר מקלט.

דרך נוספת להסתכל על זה היא שהאדיבות כלפי אדם כמו סנודן, שהשפיע כל כך חיובי על חקיקת הפרטיות ומדיניות הפרטיות הלאומית, צריכה לשבת במושב האחורי. הסיבה לכך היא שהבית הלבן רצה לצבור נקודות עם הקהל הפוליטיקלי קורקט והלהט"בי. Snowden, אם כן, הולך אל "אחורי התור" (לשאול הצעת מחיר מאובמה, שאמר זאת כדי להזהיר את הבריטים במהלך שורת הברקסיט.)

התומכים בנסיעתה של מנינג (היא לא זכתה לחנינה, מה שיחזיר רבים מזכויותיה) מצביעים על ניסיונות ההתאבדות הרבים שלה בזמן שהיתה כלואה, ונחישותה, כסיבות חזקות להסביר את המניע של הנשיא. כצפוי, תומכיה התלהבו מההחלטה.


"לכולנו מוטב לדעת שצ'לסי מאנינג תצא מהכלא אישה חופשית," אמר צ'ייס סטראנגיו, פרקליטת איחוד חירויות אמריקאיות המייצגת את מאנינג. חלקם אף התלבטו אם היא אי פעם הייתה נחשבת לחנינה אם היא נותרה בראדלי - זכר.

אחרים רואים בפעולת הנשיא ניסיון להפוך כמעט עשור של מדיניות הפרטיות של הבית הלבן המדכא באמצעות מכת עט. הבית הלבן התמודד לעתים קרובות עם סיעות פרטיות / דיבור חופשי בשנים האחרונות. נסיעות כאלה מוזהבות במיוחד מכיוון שהפעולות הן קבועות ולא ניתן לבטל את הנשיא הנכנס דונלד טראמפ.

בעוד שגופים יכולים לדעת אם הגילויים של סנודן מציבים ביטחון וחיים בסכנה, אין שום השערה כזו לגבי מאנינג. היא ביצעה פשעים. המקרה היה דאנק. היא הדליף מסמכים ממשלתיים וצבאיים מסווגים לוויקיליקס, יחד עם קטעי וידיאו בשדה הקרב. זו הייתה הפרה ברורה של חוק הריגול. ובניגוד לסנודן, היא הורשעה בפשעיה.

יו"ר הבית, פול ראיין, אמר ביקורת חריפה על הנשיא היוצא, "בגידת צ'לסי מאנינג סיכנה את חייהם של אמריקנים וחשפה כמה מהסודות הרגישים ביותר של מדינתנו." המילים האלו עשויות לתת הפסקה אחת לזכור רטוריקה דומה המתערבלת לאחר חשיפתו של סנודן. למעט במקרה של סנודן, זו הייתה רק הנחה, וגם היו לו הרבה אנשים בפינה.

מעשיו של מאנינג לא ניתנו לוויכוח ונדונו בהקשר הפלילי ההוא. מקהלת הקולות התומכים בה רק הלכה וגברה ברצינות לאחר ניסיונות ההתאבדות שלה, שנאמר לנו שנועדו להפנות את תשומת לב למצוקתה כאדם טרנסג'נדרי כלוא.

כעת, לאחר שהתקבלה ההחלטה הבלתי ניתנת לביטול, תשומת הלב מופנית לשחקן אחר בדרמה של מדליפי הצבא - מייסד WikiLeaks ג'וליאן אסאנג '. אסאנג צייץ כי יסכים להסגרה אם יוטל עונשו של מאנינג. נכון לכתיבת שורות אלה, מעמדו של ההסגרה נותר ללא שינוי ולא ברור.

אמנם יתכן שמאנינג קיבל חנינה רק כדי לנסות לתפוס את הדגים הגדולים יותר, Assange, זו לא סיבה סבירה. מהימן יותר הוא שמדובר בסתם עוד ניסיון של אובמה לעשות ברגע האחרון את מה שהוא לא יכול היה לעשות בעת כהונתו במשך שמונה שנים. שמונה שנים בהן נראו פרטיות, חירויות בעיתונות וחופש הדיבור סובלות מכות חוזרות ונשנות.

עורכים מציינים: כמו תמיד, השקפותיו של סטן הן לגמרי שלו, ואין לראות בהן כמשקפות את עמדותיהם של אנשי צוות אחרים של ProPrivacy.com..

 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me