כמה מהשדרים הידועים ביותר בבריטניה נמצאים בדיונים על האפשרות ליצור שירות סטרימינג מקוון בריטי. על פי הדיווחים, ה- BBC, ITV וערוץ 4 - כמו גם השדרנית האמריקאית NBC יוניברסל - בוחנים את הרעיון ליצור שירות מבוסס מנוי שיתחרה בענקיות סטרימינג מקוונות כמו נטפליקס ואמזון..


בבריטניה, 4.3 מיליון בתים מנויים ל- Amazon Prime Video. נטפליקס נהנית מבסיס משתמשים גדול עוד יותר, עם מנויים של 8.2 מיליון בסך הכל. מדובר במספרים עצומים, ושדרנים בריטים מסורתיים מתחילים לדאוג שהם עלולים להישאר מאחור.

ילדים צופים בנטפליקס

ה- BBC הודה כי צעירים בגילאי 16 עד 24 מבלים זמן רב יותר בצפייה בנטפליקס מדי שבוע מאשר הם צורכים תוכן של ה- BBC - הן באמצעות הטלוויזיה והן של ה- iPlayer יחד. זו תהיה גלולה מרה עבור הדודה ביב לבלוע, מכיוון שתמיד פינה את שוק הטלוויזיה והרדיו הבריטי.

הבעיה העיקרית עבור השדרנים הבריטיים המזדקנים היא שהילדים החדשים שנמצאים בשכונה היוו דגם של מנוי פורח בכך שהם משקיעים רבות בתכנות חדשות לגמרי. הפיצוץ היצירתי הזה מכה בהם קשה מכיוון שהוא מספק בדיוק את מה שהצרכנים רוצים.

וזה לא רק טלוויזיה. ה- BBC אישר כי צעירים נוטשים גם את תחנות הרדיו שלה לטובת שירותי סטרימינג כמו ספוטיפיי ו- iTunes.

גורם עם מידע על השיחות המתמשכות אמר ל- Guardian כי השדרים בבריטניה מתכוונים להקים שירות המאפשר להם להישאר רלוונטיים.

"כל האפשרויות פתוחות, מדובר בשיחות מוקדמות ועדיין שום כיוון אינו תקין. אבל הם יודעים שהפעלה של פלטפורמת וידאו על פי דרישה תהיה הגנה אמיתית לתעשיות היצירתיות בבריטניה. "

משהו חייב להיעשות

טוני הול, מנכ"ל ה- BBC, ציין לאחרונה כי אלא אם כן הוא יגרוף את גרביים "הנוף התקשורתי העולמי ישולט על ידי ארבעה, אולי חמישה, עסקים בחוף המערבי של אמריקה בשנים הבאות."

זה נראה כמו פרוגנוזה סבירה. אחרי הכל, הצרכנים כבר לא רוצים להיות מתכנתים בכפית - במקום זאת הם מעדיפים לצרוך תוכן ברגע שהם רוצים.

זו לא הפעם הראשונה ש- BBC, ITV וערוץ 4 בוחנים את האפשרות למיזם משותף.

פרויקט קנגורו

עוד בשנת 2007, שלושת השדרים הגדולים בבריטניה תכננו להשיק שירות מקוון בשם Kangaroo. המיזם הזה, שתואר כ"פורץ דרך ", היה מייצר הכנסות בכך שהוא מאפשר לצרכנים לשלם כדי לצפות בטלוויזיה מחוץ לחלון הראשוני של 7 ימים..

למרבה הצער, מושג החשיבה קדימה הוטל בסופו של דבר על ידי ועדת התחרות של בריטניה. באותה עת אמר פיטר פרימן, יו"ר ועדת התחרות:

"לאחר בחינה מפורטת וזהירה החלטנו שמיזם משותף זה יהווה איום גדול מדי על התחרות בשוק מתפתח זה ויש להפסיק אותו."

גורם המקורב ל- BBC אמר ל- Guardian כי נראה כי שירות הסטרימינג החדש הוא "קצת אבק מהקנגורו, שהיה רעיון טוב שלעולם לא היה צריך לחסום אותו."

למה לצפות?

מאז שהוצע בקנגורו במקור, הרבה השתנה. ITV Hub ו- All 4 עבדו קשה כדי לגבש לעצמם מקום בשוק הדיגיטלי, ושניהם נהנים מהצלחה סבירה.

על פי המקורות, ה- BBC מעוניין לשמור על iPlayer כמותג אמן בפרויקט החדש - אך נראה כי זה לא סביר שיהיה נעים לשדרנים האחרים..

ניתוח פרטיות

באופן מסורתי, הרישיון לתוכן הווידיאו מורשה לאזורים ספציפיים על כל מקרה לגופו. זה הוביל לשימוש נרחב במגבלות גיאוגרפיות. טכנולוגיית VPN, המאפשרת לאנשים להעמיד פנים שהם במדינה אחרת, מייתרת במהירות את הגבלות הגיאוגרפיה. לדוגמה, באמצעות VPN מנויי Netflix יכולים לגשת לתכני Netflix שנחסמו בעבר באזורם. זה הופך להיות יותר פופולרי.

על ידי הפקת מקורי נטפליקס ורכישת תוכן על בסיס השירות שלה, נטפליקס מסוגלת להציע תוכן בכל השווקים בבת אחת. כעת אנו רואים את אותו הדבר כמו אמזון והולו.

צורה חדשה זו של הפצת תוכן גלובלית מאיימת ישירות על מודל המימון של ה- BBC. בבריטניה, כל משק בית שצופה או מקליט שידורי טלוויזיה בשידור חי בזמן שהם משודרים נדרש להחזיק ברישיון טלוויזיה.

אין זה סביר כי ה- BBC אי פעם יוותר על ביצת הזהב שלה (דמי רישיון חובה), אך עם דור חדש של צרכנים שמחים לוותר על הטלוויזיה בשידור חי, הביב יכול היה להניח את הקרקע לשירות טלוויזיה מבוסס מנויים שזמין לא רק בבריטניה, אך ברחבי העולם.

הדעות הן של הסופר.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me