בשנת 2012 נחשף כי למעלה מ- 83 מיליון חשבונות פייסבוק היו מזויפים. הגילוי גרם למחיר המניות של פייסבוק לרדת מתחת ל 20 דולר. למותר לציין כי פייסבוק החליטה לפייס את בעלי המניות באמצעות התכווצות לשימוש בשמות בדויים.

כמובן שפייסבוק מעוניינת שתאמין שזה רק מעלה את טובתך. עם זאת, עבור אנשים שרוצים לשמור על חייהם הפרטיים והעסקיים לאורך הנשק, אנשים הסובלים מבעיות בריאות הנפש, אנשים טרנסג'נדרים, אנשי מקצוע המוכרים בדרך כלל בשם בדוי או שם במה, פמיניסטיות או קבוצות אחרות של פעילים הנתונות לשנאה פשעים - או אנשים שרק מעדיפים להסתיר את זהותם מסיבות פרטיות אישיות - הכלל הוא מקור לתסכול עצום.

כן, נכון שיש מקרים של פושעי רשת המשתמשים בפרופילים לא חוקיים, מזויפים ושכפולים כדי להונות אנשים. פרופילים מזויפים משמשים לגבעול אנשים, ואף היו מקרים של מעצבי ריצה המשתמשים בפרופילים מזויפים (נראה שהם שייכים לסינגלטונים נשיים אטרקטיביים) כדי להדביק את הצבא הישראלי בתוכנות זדוניות. הרשימה עוד ארוכה.

ובכל זאת, לכל סיפור שאתה שומע על הסכנות שבחשבונות פייסבוק מזויפים, יש מקרה נוסף הנוגע למישהו עם סיבה סבירה ולגיטימית לרצות להסתיר את זהותו האמיתית..

זהויות מוטרדות

בכל רחבי העולם, אנשים נתונים למבט לא רצוי של מעריצים סודיים, אוהבי לשעבר וחסרי גזעים. עבור אותם אנשים היכולת ליהנות משיחת פייסבוק עם יקיריהם וחברים מגיעה עם הסיכון להתנכלות. כמובן, כל אחד יכול להדק את הגדרות הפרטיות שלו, ובכל זאת, אין דבר אטום כמו להסתתר מאחורי כינוי אחר לגמרי.


רק בשבוע שעבר נרצחה סופריה ג'יין, תושבת הודו בהודו, לאחר שהפייסבוק נעקר על ידי אהוב לשעבר. אהובתה לשעבר האמינה שהיא מתערערת באופן גלוי מדי עם בני המין השני - ומביאה בושה לעצמה ולקהילה שלה. במציאות, לג'יין היו אנשי קשר גבריים תמימים לחלוטין בפייסבוק שהסיעו את האקס שלה לזעם קנאי פסיכוטי.

למרבה הצער, נראה שג'יין לא הבינה את הסכנה בה היא נמצאת - ונראה שהיא מעולם לא התלבטה באמצעות שם בדוי בפייסבוק. עם זאת, אם היא שרדה את ההתקפה שלה, נראה סביר להאמין שהיא אולי החלה לרצות להשתמש בזהות מזויפת כדי לשפר את ביטחונה. על פי הכללים הנוכחיים של פייסבוק, היא לא הייתה מותרת.

למרבה הצער, סיפורים כאלה נפוצים למדי. במדינות בהן מדובר בעבירה מאסר לכלא להיות חבר בקהילה הלהט"בית - ובמקום שנחשף כלהט"בי עלול לגרום לרצח בידי חבר הקהילה הקנאי באדיקות - שם פייסבוק מזויף יכול להיות ההבדל בין החיים לבין מוות. אווה בלום-דמונטט, חוקרת ב- Privacy International, אמרה ל- ProPrivacy.com,

"אנונימיות מקוונת חשובה במיוחד עבור קבוצות מסוימות, כולל נשים ואנשים להט"בים, מכיוון שהיא מאפשרת ליצור מרחב בו הם יכולים לחקור את זהותם תוך שמירה על השליטה במי שיכול לראות ולדעת עליהם דברים. אנונימיות מתירה גבולות, שהם חיוניים כאשר אנשים עשויים להיות עדיין לא פומביים לגבי זהותם המגדרית או המינית ובעיקר במדינות בהן זהות פלילית נפגעת.."

מדיניות מבולבלת

באופן לא יאומן, בעוד שאנשים מסוימים נקלעים לשימוש בשם מזויף, אנשים אחרים נאלצים למעשה לא להשתמש בשמם האמיתי. הסיבה לכך היא שפייסבוק משתמשת באלגוריתם כדי לחפש שמות מזויפים פוטנציאליים.

בקהילה הילידים, מקובל שלאנשים יש שמות שניים שהם תיאוריים. מאז אכיפת מדיניות השם האמיתי שלה, היו דיווחים רבים על אנשים אמריקאים ילידים עם שמות שניים כמו Brown Eyes ו- Kills The אויב שנאלצו לשנות את שמם כדי להישאר בפייסבוק.

אפילו בעקבות קשר ישיר עם פייסבוק, והעמדת ראיות לכך שזה שמם הנתון האמיתי; פייסבוק סירבה לא פעם להתפטר ולתת לאנשים האלה להשתמש בשמם האמיתי. עם זאת, אם כפי שטוען פייסבוק:

"פייסבוק היא קהילה בה כולם משתמשים בשם שעובר עליהם בחיי היומיום. זה עושה את זה כך שתמיד תדע עם מי אתה מתחבר. "

האם אין פירוש הדבר שצוקרברג מכריח באופן פעיל כמה מחברי הפורום החברתי לשבור את הכללים שלו עצמו? בשנת 2015 התאגדו ארגונים שונים לזכויות אדם כדי להפעיל לחץ על פייסבוק בטענה שמדיניות השם האמיתי:

"מתעלם מנסיבות המשתמשים במדינות שאינן מערביות, חושף את משתמשיה לסכנה, מכבד את זהות המשתמשים שלה ומצר את הדיבור החופשי."

משרד חשוך

שוטרים בצללים

אמנם קל לפייסבוק לטעון שרק אנשים עם כוונות לא טובות משתמשים בחשבונות מזויפים, אך יש דרך להתנגד בטענה זו כלאחר יד. בארצות הברית היו דיווחים רבים על שוטרים המשתמשים בפרופילים מזויפים בניסיון לאסוף מידע על חשודים, פעילים ואנשים אחרים בעלי אינטרסים. אם זה קורה בארה"ב, אתה יכול להמר על הביפי המתוק שלך שזה קורה במקום אחר.

כפי שהוא עומד, זה נוגד את כללי הפייסבוק של שוטרים להשתמש בחשבונות מזויפים כדי להעמיד את האנשים תחת מעקב. ניתן לטעון שזהו החיסרון היחיד במדיניות השמות האמיתיים. ובכל זאת, זהו תרגול שהשוטרים עדיין עוסקים בו.

אני מאמין שהחוק צריך להשתנות כדי להפוך את המשטרה לא חוקית להשתמש בחשבונות מזויפים כדי לחטט אנשים. עם זאת, זה גם נראה כמו עניין שעל מחוקקי ממשל להתמודד - ולא בפייסבוק. אחרי הכל, אם שוטרים רוצים להשתמש בחשבונות מזויפים - וזה מבחינה טכנית זה חוקי להם לעשות זאת - האם פייסבוק אמורה להיות מסוגלת לעצור אותם?

ואם זה לא המקום של פייסבוק להחליט - האם זה לא צריך ללכת בקלות על האנשים הרגילים שרוצים להשתמש גם בחשבונות מזויפים? אחרי הכל, כששוטרים משתמשים בחשבונות מזויפים כדי לחטט אנשים, זה נשמע כמו אימה מאוד. ואילו כשאנשים קבועים משתמשים בחשבון מזויף, עולה משהו פחות מרושע...

חופש הביטוי

ידוע שבמדינות עם אקלים פוליטי קשה, פייסבוק משמשת לארגון הפגנות והפגנות. עבור אנשים החיים במשטרים טוטליטריים, הבעת דעות נפרדות עלולה להיות מסוכנת ביותר.

עבור אזרחים שיש להם סיבה לגיטימית להפיץ מידע חיוני מתחום בועת התעמולה שהוטלה על ידי הממשלה - שמות מזויפים יכולים להיות משמעות ההבדל בין חיים למוות.

וזכרו שכשמסוכן לדבר את דעתכם אנשים נוטים לצנזר את עצמם. לפיכך, מדיניות השם האמיתי של פייסבוק עומדת לפגוע במספר גדול של אנשים שיש להם תפקיד חשוב בשיפור החברה. בלום-דומונטט העיר:

"אנונימיות היא לרוב התנאי להבעת דעות פוליטיות אך גם לפריצת השריקה. האם תנועת MeToo הייתה קיימת באותה צורה אם כל חשבון מדיה חברתית היה קשור לשם אמיתי? "

הגדרה לא חוקית

בקשה שלא כדין

למרות ההתעקשות של פייסבוק כי המדיניות שלה נועדה "ליצור סביבה בטוחה בה אנשים יכולים לסמוך ולהחזיק זה בזה באחריות." המציאות היא שמדיניות השם האמיתי שלה מעולם לא עסקה בהגנה על משתמשים. מאז הקמתה, זה תמיד עסק ברווחים מהכנסות מפרסום, והשקע במחיר המניה שלה שגרם חשבונות מזויפים בשנת 2012.

כעת, בית משפט בגרמניה קבע כי המדיניות של פייסבוק הן בעלת מוטיבציה מסחרית והן בלתי חוקיות. על פי נתוני איגוד ארגוני הצרכנים הגרמניים (VZBV), ההתעקשות של פייסבוק להשתמש בשמות אמיתיים היא שיטה סמויה להשגת הסכמת משתמשים לשמירה, שיתוף ורווחים מנתוני שמות אמיתיים. הערכה זו אושרה כעת על ידי בית המשפט האזורי בברלין.

אף שמדובר בזכייה קטנה עבור פעילי פרטיות דיגיטלית, פייסבוק מתכוונת לערער על ההחלטה. מה שכן, גם אם היא אושרה, סביר להניח שפייסבוק רק תרחיב את המדיניות שלה באזורים שבהם היא נאלצה לעשות זאת.

כתוצאה מכך, קל להסיק שלפייסבוק לא אכפת מבטיחות האנשים. למען האמת, נראה ברור שהיא תעדיף לסכן אנשים באופן מכוון בכדי להתמיד במודל ההכנסות הלא מוסרי שלה..

מדריך למשתמש

כיצד להשתמש בפייסבוק עם שם מזויף

אם אתה מרגיש חזק שלא להשתמש בפייסבוק עם שם אמיתי, אנו נוטים להסכים שזה רעיון טוב. הנתונים הפחות אמיתיים שאתה נותן לפייסבוק על עצמך; ככל שענקית המדיה החברתית קשה יותר להרוויח ממך כסף.

בנוסף, עובדה ידועה היא כי קבוצות סיכון רבות - כולל ילדים - יכולות להפיק תועלת רבה מהשימוש בשמות בדויים המוכרים רק להם ולבני משפחתם ובני משפחתם. למרבה המזל, מכיוון שפייסבוק משתמשת בעיקר באלגוריתם לחיפוש שמות מזויפים, ניתן להשתמש בהצלחה בשם מזויף בפייסבוק מבלי להיתפס..

אם כי, כמובן, אם אתה מתגלה (או שמישהו מבקש ממך להשתמש בשם מזויף; כן עליך לבחור את החברים שלך בזהירות) אתה עלול בסופו של דבר להיאלץ לחזור לשם הלידה האמיתי שלך. כל מי שרוצה להשתמש בשם מזויף בפייסבוק צריך לבצע את הכללים הפשוטים הבאים:

  1. בחר שם שנראה שהוא אמיתי. שמות מטופשים, או כינויים שלא נחשבים "אמיתיים" יסומנו במהירות רבה בהרבה משם פשוט כמו סם סמית '.

  2. אל תשתמש בשמות מפורסמים. אמנם זה יכול להיות כיף להפוך את עצמך לקרדשיאן; סביר להניח שזה יגלה לך הרבה יותר מהר.

  3. התרחק מדמויות בדיוניות מתוך ספרים וסרטים; גם אם הם שמות "רגילים". טיילר דורדן אולי נראה כמו שם מגניב, אבל אתה לא מתקשה להסתתר ממשטרת השם בפייסבוק!

  4. נעל את הגדרות הפרטיות שלך. אם אתה משתמש בשם שקשה לאלגוריתם האוטומטי של פייסבוק לזהות שהוא מזויף; הדרך היחידה שלך להיתפס היא על ידי משתמש אחר שמסמן אותך. מסיבה זו, זה רעיון נהדר להסתיר את הפרופיל שלך מכל מי פרט לחברים קרובים.

קרדיט תמונת כותרת: PK Studio / Shutterstock.com

קרדיט לתמונות: Gorodenkoff / Shutterstock.com, Casimiro PT / Shutterstock.com, Bakhtiar Zein / Shutterstock.com,

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me