Decentraleyes הוא תוסף קוד פתוח חדש לפיירפוקס שמטרתו לשפר את פרטיותך בזמן הגלישה. זה עושה זאת על ידי אירוח מקורות CND באופן מקומי. כאשר הדפדפן שלך מבקש בקשה לאחד ממשאבי CDN אלה, הבקשה חסומה ומוגשת לך במקום זאת גרסה מקומית.


מה לעזאזל?

בניית אתרים מאפס זו עבודה קשה. במקום להמציא מחדש את הגלגל בכל פעם מחדש, מפתחי אתרים חולקים ספריות של קוד קוד שימושי שעושה משימות נפוצות. לדוגמה, ספריות JavaScript או מסגרות אינטרנט כגון jQuery או Ember.

אז במקום לכתוב את הקוד בעצמם, מפתחים יכולים פשוט להפנות לתסריטים המשותפים האלה מתוך דפי אינטרנט. סקריפטים משותפים אלה מתארחים ברשתות למסירת תוכן (CDN) - רשתות מופצות ברחבי העולם של שרתי פרוקסי הפרוסים במרכזי נתונים מרובים.

לא רק שניתן לחלוק בקלות סקריפטים המתארחים ברשתות מבוזרות אלו בין מפתחים, אלא ש- CDN הם אמצעי יעיל מאוד למסירת תוכן. השימוש במשאבים המתארחים בהם גורם אפוא לטעון דפים במהירות רבה יותר. זה גם מסיר את הנטל הכספי מצד המפתחים על אירוח המשאבים עצמם.

כתוצאה מכך, אחוז גדול מאוד מכל אתרי האינטרנט הקיימים עושים שימוש קבוע בספריות המשותפות ב- CDN.

אז כן! זה נשמע נהדר. לך CDNs?

הבעיה

הבעיה היא שאירוח CDN עולה כסף. וחברות כמו גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט מציעות אירוח כזה בחינם. חינם הוא המחיר האהוב לא פחות על מפתחי אתרים כמו עבור שארנו, ולכן כמות גדולה מאוד של כל מקורות האתר מתארחים כעת ב- CDN שמתארחים על ידי חברות אלה..

וכמו תמיד אצל גוגל et al., למרות שאין עלות כספית, אנו משלמים על השימוש בהם בפרטיות שלנו. ככל שאמרה הפתגם הישן, אם אתה לא משלם עבור מוצר אז אתה המוצר!

בכל פעם שתבקר באתר שמפנה לספריה המתארחת באחד מאותם CDN, גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט וכו 'יידעו עליו ויכולים לעקוב אחרך בזמן שאתה עובר מאתר לאתר..

אפילו יותר מדאיג, אין מניעה שהחברות הללו יחליפו את הקוד המתארח במשהו זדוני יותר. ואין מצב שהדפדפן שלך (או תוכנת אנטי-וירוס) יוכלו למנוע זאת.

פתרונות אפשריים

פיתרון אחד לבעיה זו הוא להשתמש בתוספים כמו NoScript או uMatrix כדי למנוע סקריפטים לפעול. אבל התוספות הללו מיועדות מאוד למשתמשים מתקדמים. הגדרת תצורה נכונה זו משימה קשה וגוזלת זמן. וגם אז, הם "ישברו" אתרים רבים המסתמכים על סקריפטים חיצוניים אלה על מנת לעבוד.

פיתרון אפשרי אחר יהיה שמפתחי אתרים יתאגדו יחד ויוצרים ארגון מבוקר ללא מטרות רווח שיארח את מקורות האינטרנט. אבל זה ייקח זמן וכסף, ולכן לא מתכנן כרגע מהלך כזה.

היכנסו לדקנטריאלים

חנויות התוספות של Decentraleyes Firefox משמשות בדרך כלל למשאבים מקומיים. כאשר אתר מנסה לגשת אליהם ברשת נתמכת, Decentraleyes יחסום את הבקשה ויטען במקום זאת את המשאב המאוחסן באופן מקומי.

- רשתות נתמכות: ספריות מארחות של גוגל, Microsoft Ajax CDN, CDNJS (Cloudflare), jQuery CDN (MaxCDN), jsDelivr (MaxCDN), Yandex CDN, Baidu CDN, Sina Public Resources, ו- UpYun Libraries.

- משאבים מקובצים: AngularJS, Backbone.js, Dojo, Ember.js, Ext Core, jQuery, jQuery UI, Modernizr, MooTools, Prototype, Scriptaculous, SWFObject, Underscore.js ו- Loader Font Web.

לא זו בלבד שמונעת מגוגל וכו 'לעקוב אחריך באמצעות בקשות CDN, אלא שהמשאבים המקומיים תמיד נטענים מהר יותר מאלו המרוחקים. כך שדפי אינטרנט נטענים מהר יותר. לנצח!

סיכום

Decentraleyes הוא רעיון נהדר, והוא שקוף לחלוטין בשימוש. למעשה, זה אולי קצת שקוף מדי. יהיה נחמד אם זה יכול להציג ייצוג חזותי של כמה משאבי CDN שנחסמו בדרך זו. כשמה כן, עליכם להשתכשך במסוף המפתחים של פיירפוקס בכדי לגלות מידע זה

זה יהיה נחמד גם אם Decentraleyes היה עובד עבור יותר משאבים ממה שקורה כיום.

אבל עדיין מדובר בימים מוקדמים, ואני לא יכול לחשוב על שום סיבה שלא להתקין את התוסף החנובי הזה. בכוחות עצמו, זה לא ימנע ממך לעקוב אחר רשת מקוונת, אבל זה בכל זאת כלי חשוב בערכת הכלים שלך לפרטיות.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me