פרטיות חשובה, וככל שאנו חיים את חיינו יותר ויותר במרחב הדיגיטלי, טבעי לדאוג אם פולשים לפרטיות הדיגיטלית שלנו. טכנולוגיות כמו שירותי VPN יכולות להיות יעילות מאוד להסתיר את מה שאנחנו עושים באופן מקוון, אך הן לא עוזרות אם למישהו יש גישה ישירה למחשב שלך ומשתמש בו ללא הסכמתך..


זה אולי נשמע פרנואידי למדי, אך מחקר שנערך לאחרונה על ידי ProPrivacy.com מצא כי 63 אחוז מהמם של הנשאלים הודו שהסתכלו בטלפון של בן זוגם כשיצאו מהחדר, בעוד שכמעט 47 אחוזים בדקו את היסטוריית הגלישה של בן זוגם. אלה לא נתונים מרגיעים.

ישנן שתי דרכים שמישהו יכול לגשת למחשב שלך ללא הסכמתך. בן משפחה או מכללת עבודה נכנסים פיזית למחשב או לטלפון כשאתה לא בסביבה, או שמישהו ניגש למחשב שלך מרחוק.

שלטי סיפור

  • בדוק את היסטוריית הגלישה שלך. אם זה מציג אתרים שביקרת בהם יתכן שיהיה לך פורץ.
  • בדוק קבצים אחרונים במנהל הקבצים שלך (כגון Windows File Explore או macOS Finder). שוב, אם נפתח משהו שלא פתחת אז זה הזמן לדאוג.
  • פורץ מנוסה טכנולוגי יותר עשוי לנסות לכסות את עקבותיהם על ידי מחיקת היסטוריית הגלישה או הקבצים שלך, כך שלא תוכל לנקוט בצעדים לעיל. אז אם אתה מוצא אחד מאותם מחוקים באופן מסתורי, זה עשוי להעיד על אורח לא מוזמן.
  • זה אולי קצת ברור, אבל אם סמן העכבר שלך מתחיל לנוע בלי שתשלוט בו, זה הזמן להיכנס לפאניקה.

ניתן גם לראות מי התחבר למחשב שלך ובאיזו שעה להשתמש בפונקציונליות הכניסה המובנית של הפלטפורמה שלך. אם אתה המשתמש היחיד במחשב שלך, חפש כניסה לפעמים אתה יודע שלא השתמשת במחשב שלך.

כיצד לבדוק כניסה במערכת Windows

שים לב שביקורת כניסה מלאה זמינה רק באמצעות Windows Professional. משתמשי Windows Home מוגבלים רק לראות כניסות מוצלחות, אך זה אמור להספיק כדי להתריע בפניך שמישהו משתמש במחשב האישי שלך ללא אישור.

ההוראות שלהלן מיועדות ל- Windows 10, אך דומות לגירסאות קודמות של Windows.

1. לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על התחל -> צופה באירועים.

גישה למציג אירועים

2. חפש אירועים עם מזהה אירוע: 4625, קטגוריית המשימות: כניסה.

זה מראה את כל האירועים במחשב האישי שלך

3. תוכלו ללחוץ פעמיים על אירוע לפרטים נוספים.

מציג את פרטי האירועים הרשומים

אתה יכול גם לבדוק אם מישהו אחר מחובר מרחוק למחשב שלך. לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על התחל -> שורת הפקודה -> סוג משתמש בשאילתה והכה Enter.

בדיקת יומני אירועים באמצעות שורת הפקודה

אני די הקלה לראות שהאדם היחיד שנרשם הוא אני, אני ואני.

כיצד לבדוק כניסה ב- macOS ובלינוקס

מסוף פתוח. ב- macOS ניתן לעשות זאת באמצעות Launchpad או לעבור ליישומים -> כלי עזר -> מסוף. באובונטו על ידי מעבר אל Show Applications -> מסוף.

סוג אחרון והכה Enter.

בדיקת יומני אירועים ב- Mac OSX -

כעת תוכל לראות את כל הכניסה האחרונה, יחד עם חותמת זמן. בזמן שאתה נמצא, אולי תרצה לבדוק שאף משתמשים אחרים לא מחוברים מרחוק באמצעות SHH או telnet. סוג מי למסוף ופגע Enter.

מראה יומני אירועים

שוב, אני שמח לראות שאין לי חברה.

מה לעשות אם מישהו משתמש במחשב שלך ללא הסכמתך

שנה את סיסמת הכניסה שלך

הדבר הראשון שעליך לעשות אם אתה חושד כי פורץ דיגיטלי הוא לשנות את סיסמת הכניסה שלך למשהו שהוא חזק ושאיש לא יוכל לנחש. שקול להשתמש בביטוי סיסמה מאובטח (משפט המורכב ממילים קלות לזכירה אך מלים אקראיות פלוס רווחים), מכיוון שזה כמעט תמיד מאובטח יותר משימוש בסיסמה של מילים בודדות..

השתמש באימות דו-גורמי לצורך כניסה

אימות גורם אחד מאבטח את הכניסה שלך באמצעות משהו שידוע, כלומר פרטי הכניסה שלך. אימות דו-גורמי (2FA) מספק אבטחה נוספת בכך שאתה דורש לאמת את זהותך באמצעות משהו שרק יש לך פיזית..

ללא דבר נוסף זה (כגון YubiKey) לא ניתן יהיה להתחבר למחשב שלך, גם אם פורץ מכיר (או יכול לנחש) את הסיסמה שלך..

תמיד התנתק או הפעל נעילת מסך בכל פעם שאתה משאיר את המחשב ללא השגחה

פעולה זו תמנע מכל הפורץ הטכנולוגי מלבד הגישה הפיזית לגשת למחשב כשאינך נמצא.

הצפן את הכוננים הקשיחים שלך

אם אתה מודאג מפני פורץ טכני ומתוחכם הגישה למחשב שלך כשאתה אינך נמצא, עליך לאפשר הצפנת דיסק מלא לאבטחת הנתונים שלך.

משתמשי Windows 10 Pro יכולים להפעיל את הצפנת הדיסק המלא של Bitlocker על ידי מעבר ללוח הבקרה -> קידוד כונן BitLocker, בעוד שכל משתמשי Windows יכולים לאבטח את הכוננים שלהם באמצעות קוד פתוח VeraCrypt.

כיצד להצפין את הכונן הקשיח באמצעות נעילת סיביות

משתמשי מקינטוש יכולים להפעיל את FileVault על ידי מעבר להעדפות מערכת -> אבטחה & פרטיות -> הכרטיסייה FileVault.

הפעל את מסתם הקבצים להצפנה

למשתמשי לינוקס יש את תוכנית ההצפנה המובנית של dm-crypt דיסק דיסק מלא, אם כי אנשים רבים מעדיפים לשלב זאת עם כלי ניהול המפתח הגמיש יותר של Linux Unified Key Setup (LUKS). מדריך טוב לכך זמין כאן.

השתמש בתוכנית אנטי-וירוס טובה

ושמור על הגדרותיו מעודכנות. רוב הנגיפים המופצים האקרים פליליים בימינו הם או keyloggers המרחפים את כל הסיסמה שלך בזמן שאתה מקליד אותם, או תוכנת כופר שנועלת אותך מהמחשב שלך אלא אם כן אתה משלם כסף כופר..

אך קיימים סוגים אחרים של וירוס, כולל כאלה המאפשרים ליריב להשיג שליטה מלאה על הנוסע שלך. ההגנה האמיתית היחידה כנגד אלה היא להשתמש בבודק וירוסים טוב ולשמור על היגיינת אינטרנט טובה (כמו לא לפתוח קבצים מצורפים לדוא"ל ממקורות לא ידועים, לא לבקר באתרי פיראטים וכדומה)..

השתמש במצלמת האינטרנט שלך כדי לתפוס פולשים!

זה אולי נשמע מעט קיצוני, אבל בסביבה משרדית זה לא מספיק כדי פשוט למנוע ממישהו גישה למחשב שלך כשאתה מחוץ לחדר. אם יש לך אויב במקום העבודה, כל הקריירה שלך עשויה להסתמך על זיהוי מי הם!

Lockscreen Pro עבור Windows היא אפליקציית קוד פתוח שיכולה לצלם תמונת מצב באמצעות מצלמת האינטרנט של המחשב שלך בכל פעם שמישהו נכנס או מנסה להיכנס ללא הצלחה. חנות ה- Mac App כוללת מספר אפליקציות למסך נעילה עם פונקציונליות דומה, אם כי יש לומר שאף אחת מהן לא נבדקת היטב.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me