סנכרון


סינכרון היא תוכנית סינכרון קבצים מבוזרת מבודדת לעמית (P2P) המאפשרת לסנכרן קבצים בין התקנים ברשת מקומית או דרך האינטרנט. במובנים רבים זה דומה לסינכרון BitTorrent, פרט לכך שהוא קוד פתוח לחלוטין (FOSS).

סנכרון דף הבית

ProPrivacy.com ציון
8 מתוך 10

סיכום

סנכרון מאפשר לך לבצע גיבוי מאובטח של נתונים ללא צורך לסמוך על ספק ענן של צד שלישי. נתונים מגובים למחשב או לשרת בהם אתה שולט ישירות ואינם נשמרים בשום שלב על ידי צד שלישי.

זה מכונה במעגלים טכניים "BYO (Cloud) דגם", שם אתה מספק את החומרה במקום ספק מסחרי של צד שלישי. ההצפנה המשמשת היא גם מלאה מקצה לקצה, כפי שאתה מצפין אותה במכשיר שלך, ורק אתה יכול לפענח אותה. אף אחד אחר לא מחזיק במפתחות ההצפנה.

תמחור ותכונות

הסינכרון הוא בחינם (בכל מובן המילה). עם זאת, תרומות לקראת פיתוחו מתקבלות באמצעות כרטיס (מעובד על ידי Stripe) או ביטקוינס.

התוכנית זמינה עבור חלונות, OSX, לינוקס ואנדרואיד, בתוספת מספר פלטפורמות פחות פופולריות. גרסת iOS עוברת בדיקת בטא בזמן הכתיבה, אך לא פורסם מועד פרסום רשמי.

כל המהדורות חתומות דיגיטלית, וניתן להוריד את אפליקציית אנדרואיד מ- F-Droid למי שמעדיף לא להשתמש בחנות Google Play.

תכונה אחת בולטת המשותפת לשירותי ענן היא תמיכה בגרסת קבצים. אם משתמשים באפשרות זו, סנכרון ארכיב גרסאות ישנות יותר של קבצים כאשר הם נשמרים מעל או נמחקים. ניתן לגשת אליהם בנקודה מאוחרת יותר. זה מוגדר על בסיס תיקיה, ואתה מחליט כמה גרסאות קודמות של קובץ יועברו לארכיון.

פרטיות ואבטחה

כפי שכבר צוין, הסינכרון הוא פרטי מאוד, שכן נתונים נשמרים ישירות למיקום שבחרתם. אין צדדים שלישיים צריכים להיות מעורבים. מכיוון שההצפנה הינה מקצה לקצה, שרתי ממסר המשמשים אותם אינם יכולים לקרוא את הנתונים שלך.

בחזית הטכנית, הנתונים שלך מוגנים על ידי פרוטוקול Block Exchange v1. זה משתמש באימות מבוסס TLS 1.2 בשילוב עם "חבילת צופן חזקה" ו- Secure Perward Secrets (PFS).

דוגמאות לסוויטות צופן חזקות

חילופי המפתח הקריפטוגרפי דיפי-הלמן (DHE) גרמו לאחרונה מחלוקת עצומה ביחס לשימוש חוזר שלה במערכת מוגבלת של מספרים ראשוניים, מה שהופך אותו לפגיע לפיצוח על ידי יריב חזק כמו ה- NSA. עם זאת, היא מאפשרת להשתמש בסודיות פרפוד קדימה במהלך אימות TLS, ואם היא משולבת עם RSA להחלפת מפתחות (כפי שהיא בכל הדוגמאות לעיל), תגן מפני התקפות MitM, והיא אמורה להיות מאוד מאובטחת..

במילים אחרות, כל הדוגמאות שניתנו הן אכן סוויטות הצפנה חזקות. פרטים נוספים על פרוטוקול Block Exchange v1 המשמש את Syncthing זמינים באתר האינטרנט שלו. דיון על רבים מהמונחים המשמשים בו ניתן למצוא כאן (למרות שהמאמר דן בהצפנת VPN, חלק גדול מהנאמר חל כאן באותה מידה).

האתר והתמיכה

למרות היותה תוכנת FOSS מפותחת בהתנדבות, אתר Sycthing מספק שפע של תיעוד מעמיק וכולל פורום דיונים מלא חיים..

התהליך

אין צורך בהרשמה. כל שעליך לעשות הוא להוריד את קבצי התוכנית הרלוונטיים לכל מכשיר שאתה מתכנן לסנכרן. לבדיקה זו אסנכרן קבצים בין מחשב Windows 10 לטלפון אנדרואיד שלי (וכן, אני יודע שעלי להשתמש בלינוקס כדי להשיג כל אבטחה אמיתית במחשב שלי, אבל רוב הקוראים ישתמשו ב- Windows).

לאחר ההורדה, קבצי Windows צריכים להיות מחוסמים אך לא דורשים התקנה נוספת (מלבד יצירת תיקיית ברירת מחדל לסנכרון).

סנכרון התחלת מחשב

כשתפעל, Syncthing יפתח ממשק אינטרנט. כאשר ההפעלה הראשונה היא תיצור גם תיקיית ברירת מחדל לסנכרון

סנכרון מכשיר להוסיף מחשב

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להוסיף מכשיר חדש ...

סנכרון אנדרואיד

הורדתי את האפליקציה לטלפון אנדרואיד ושיתפתי את מזהה המכשיר שלה לשולחן העבודה שלי באמצעות הדוא"ל. מזהה מכשיר הוא מזהה ייחודי ומאובטח קריפטוגרפי הנוצר כחלק מדור המפתח בפעם הראשונה שתתחיל לסנכרן. מזהי מכשירים אינם צריכים להישמר בסוד מכיוון שהם מהווים בעיקרם את המפתח הציבורי

סנכרון מכשיר הוסף אנדרואיד

יש להגדיר את שני המכשירים כדי לדבר אחד עם השני. שיתפתי את מזהה ההתקן של המחשב האישי שלי עם הטלפון שלי על ידי סריקת קוד QR באמצעות מצלמת הטלפון שלי. אחרי כמעט כל שלב בתהליך ההתקנה, יש צורך להפעיל מחדש את הסינכרון בשני המכשירים, אך זה לוקח מספר שניות בלבד לביצוע

סנכרון מחשב ליצור תיקיה חדשה

צור תיקיה במכשיר אחד (או פשוט שתף עם מכשירים אם התיקיה כבר קיימת, כפי שעושה ברירת המחדל של סינכרון) ...

סנכרון אנדרואיד ליצור תיקיית מראה

... ותקבל הודעה מצד שני. בטלפון שלי, זו הייתה התראה אנדרואיד רגילה. אתה יכול לבחור היכן למקם את הסנכרון המזווג שלו במכשיר האחר. הקפד לפגוע בסמל שמור (בצד שמאל למעלה) ולא ליצור תיקיה בסיום!

קבצים שנוספו לתיקיה במכשיר אחד יסונכרנו כעת לתיקיה התואמת בהתקן האחר. קבצים שנמחקו מתיקיה אחת יימחקו גם מהקבוצה השנייה אלא אם נבחר מצב "תיקיית מאסטר". במקרה זה, מתעלמים משינויים בתיקיה במכשירים אחרים. זה שימושי לשמירת "עותקי אב" של קבצים.

אציין שלמרות שזה נראה פשוט על הנייר, מצאתי את התהליך של התאמת תיקיות מאוד מבלבל בפועל. למען האמת זה היה כל כך מבלבל, שאיני יכול לקבוע אם הבלבול היה תוצאה של באגים בתוכנית, או פשוט של עצמי הייתי עמום (ויותר מבולבל).

לדוגמה, יצרתי תיקיית סנכרון שנייה במחשב שלי. בטלפון שלי, הבקשה לכך הצביעה על תיקיית ברירת המחדל. פתרתי זאת על ידי שינוי ידני של מזהה התיקיה של הבקשה לזה של תיקיית ה- PC החדשה שלי, אך לאחר מכן קיבלתי בקשה לשתף את התיקיה החדשה בחזרה למחשב האישי (אותה אחת ששיתפתי עם האנדרואיד מהמחשב מלכתחילה )! גאה!

סנכרון סנכרון

לאחר שהכל מוגדר, הכל עובד טוב מאוד.

סנכרון הגדרות תיקיה מתקדמות

כברירת מחדל, תיקיות נסרקות כל 60 שניות, כך שיכול להיות עיכוב קל לפני תחילת הסנכרון. ניתן לשנות זאת באופן ידני. אתה יכול גם לקבוע את הסדר בו מסונכרנים הקבצים (אלפביתית, אקראית, הראשונה הראשונה וכו '), ולהגדיר פרמטרי גרסאות.

מנתק הגדרות תיקיה מתקדמות

מבחני מהירות

כדי לתת מושג כמה זמן לוקח להעביר נתונים באמצעות Syncthing, סנכרנתי כמה קבצי בדיקות בגדלים שונים. המתודולוגיה שלי הייתה פשוט כמה זמן לקח להעביר את הקבצים מהמחשב לטלפון שלי באמצעות שעון עצר. נתונים אלה הם אפוא מעט גסים אך אמורים לספק אינדיקציה שימושית עד כמה יעיל פרוטוקול ההעברה.

הבדיקה נערכה באמצעות חיבור אינטרנט בפס רחב של 50 מגהבייט / 3Mbs ורשת הבית שלי IEEE 802.11n 2.5 GHz. התקדמתי לשנייה הקרובה ביותר. VPN פעל גם במחשב האישי וגם בטלפון שלי. המרתי מהירויות הורדה ל- Mbps באמצעות ממיר מגה-מגה-בייט של גוגל.

20 מגה בייט = 5 שניות (32 מגהביט לשנייה)

100 מגה בייט = 15 שניות (53.3 Mbps)

512 מגה בייט = 72 שניות (56.9 Mbps)

1 ג'יגה-בתים = 180 שניות (44.5 Mbps)

במילים אחרות, העברות של קבצים גדולים יותר התרחשו כמעט עד המהירות המרבית של האינטרנט שלי. צבע אותי התרשמתי!

סיכום

אהבתי

  • תוכנת קוד פתוח בחינם
  • עובד ללא הגדרה ברגע שהתקנה
  • אין צורך לסמוך על צדדים שלישיים
  • הצפנה חזקה מקצה לקצה
  • העברות מהירות בוערות
  • גרסת קובץ

לא אהבתי

  • מצאתי שההגדרה מאוד מבלבלת. יתכן שזה או לא תוצאה של באגים בתהליך (לאחר מספר ניסיונות התקנה מוצלחים בסופו של דבר, אני חושב שזה).

לאחר ההתקנה, סינכרון הוא דרך פנטסטית לגבות בצורה מאובטחת קבצים בין כל המחשבים והמכשירים הניידים שלך. זו גם דרך נהדרת פשוט להעביר קבצים ביניהם באופן אלחוטי. זה נעשה בצורה פשוטה ואינטואיטיבית (פשוט שחרר את הקבצים שלך בתיקיית הסנכרון, והם יופיעו באורח פלא בתיקיה התואמת במכשיר האחר).

למעשה, הסינכרון מספק את מרבית היתרונות בשימוש בשירות גיבוי בענן כמו Dropbox, אלא שלאף גורם שלישי אין גישה לקבצים שלך. קשורה לכך היא שיש לשבח את Syncthing על השימוש בה בהצפנה חזקה מאוד מקצה לקצה.

עם זאת, ההתקנה הייתה בעיה. לאחר שעברתי את התהליך מספר פעמים, אני עדיין מגלה שהוא מבלבל. אני משוכנע יותר ויותר כי זו תוצאה של באגים בדרך שבה אימות התיקיות במכשירים שונים. עם זאת, לאחר השלמת ההתקנה, כל תהליך העברת הקבצים נראה יציב מאוד ומהיר להפליא.

אם אתה מחפש פיתרון גיבוי דמוי ענן עם קוד פתוח, Syncthing הוא פחות או יותר האפשרות היחידה שלך. למרבה המזל (ברגע שמתגברים על בעיות התקנה), זה עובד טוב מאוד.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me