Windows אינה מערכת הפעלה מאובטחת או פרטית. הסיבה לכך היא שחלונות היא מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בשולחן העבודה בעולם, ולכן היא הייתה היעד העיקרי עבור האקרים ורוכלים זדוניים. כמו כן, בל נשכח שמיקרוסופט הייתה גם החברה הראשונה (בהיקף מסוים) ששיתפה פעולה עם תוכנית המעקב ההמונית PRISM של NSA..


במדריך זה אנו מפרטות את שלוש החלופות הטובות ביותר למערכת ההפעלה Windows ומפרטות את חששות הפרטיות סביב מערכת ההפעלה Windows.

מערכת הפעלה של חלונות

מיקרוסופט אוספת גם המוני טלמטריה מהמערכת שלך בין אם תרצה או לא.

החלופות הטובות ביותר של חלונות

להלן פירטנו את החלופות הטובות ביותר למערכת ההפעלה Windows. פירטנו את היתרונות של השימוש בכל חלופה של Windows למה לחפש אם בכוונתכם להשתמש במערכות הפעלה אלה.

1. לינוקס

לינוקס היא מערכת הפעלה בחינם וקוד פתוח שיכולה לעשות כל מה שמערכת Windows יכולה. אך בניגוד לחלונות, לינוקס מאובטחת מטבעה והיא בנויה מתוך מחשבה על פרטיות. הרבה תוכניות חלונות "ספינת דגל" זמינות גם עבור לינוקס, ובמקום שאינן נמצאות, בדרך כלל יש אלטרנטיבה טובה עם קוד פתוח לינוקס.

אם אתה רוצה לשמור על חומרת המחשב הקיימת שלך ופשוט לשנות את מערכת ההפעלה שלך, לינוקס היא פחות או יותר האפשרות היחידה שלך. מנהלי התקנים של לינוקס (רשמיים או לא רשמיים) זמינים עבור חומרת המחשב הפופולרית ביותר, אם כי יתכן שתצטרך להחליף רכיב או שניים למען התאימות..

ראוי לציין כי לינוקס היא הרבה פחות עתירת משאבים מאשר חלונות, מה שאומר שהיא פועלת טוב על מכונות ישנות וקטנות יותר..

לינוקס מגיעה במגוון טעמים מבולבל, המכונה "דיסטרואים", שלכל אחד מהם יש נקודות חוזק וחולשה משלו. רבים מיועדים למקרה שימוש מאוד ספציפי, בעוד שאחרים מתמקדים מאוד בפרטיות.

הגרסאות של לינוקס בהן אנו מדברים במאמר זה אינן מתעדפות את הפרטיות מחוץ לתיבה, מכיוון שאנו מחפשים מערכת הפעלה יותר המשכפלת את הפונקציונליות הכללית הרחבה של Windows.

זה יכול להיות קשה ללמוד כיצד להשתמש ב- Linux

כמו שאנחנו אוהבים את לינוקס, אין מנוס מהעובדה שיש לה עקומת למידה הרבה יותר תלולה מאשר חלונות.

דיסטרואים כמו אובונטו ומנטה עשו צעדים גדולים לשיפור הידידותיות למשתמש של לינוקס, אבל אפילו עם אלה, לא ייקח זמן רב ותמצא את עצמך צריך להזין פקודות טקסט אדירות בשורת הפקודה Terminal..

יש הרבה עזרה מקוונת מבסיס מעריצים לינוקס נלהב, אך אנו מהססים להמליץ ​​על כך לחובבי הטכנולוגיה היותר גדולים. מצד שני, אם פרטיות היא המוטיבציה העיקרית שלך להשאיר את חלונות מאחור אז לינוקס היא מערכת ההפעלה האלטרנטיבית היחידה שמובטחת פחות או יותר לא לרגל אחריך..

משחקי מערכת ההפעלה לינוקס

בהתחשב בבסיס המשתמשים הקטן יחסית שלה, ישנם מספר מפתיע של משחקים שהועברו ללינוקס (בעיקר לאובונטו). אכן, Steam אפילו כולל פורטל לינוקס ייעודי. עם זאת, קטלוג המשחקים של לינוקס קטן פי כמה מזה של חלונות.

גיימרים רבים של לינוקס, אפילו קנאים קוד פתוח הקשים, מתים אפוא לאתחל כפול ל- Windows למשחקים. ההשלכות על הפרטיות של השימוש בחלונות מתמעטות מהעובדה שרבים מהמשחקים האלה משתמשים רק ב- Windows כדי לשחק במשחקים, ועוברים חזרה ללינוקס לכל המשימות האחרות..

תקליטור חי, DVD חי ומופעי USB Live

אחת התכונות המגניבות של לינוקס היא תקליטורי Live Live, DVD ו- Live USB והמחוזות הניתנים לאתחול. אלה מאפשרים לך להפעיל את מרבית הגרסאות של לינוקס ישירות ממקור מדיה הניתן לאתחל ללא צורך להתקין אותן לצמיתות.

חלק מהמחוזות הממוקדים מאוד בפרטיות, כגון TAILS, נועדו לרוץ רק כ CDים חיים שאינם מותירים זכר למחשב האישי שלך. עם זאת, עבור מערכות הפעלה חלופיות של Windows, תרצה להתקין הפגנה כראוי לשימוש במשרה מלאה.

תקליטורים חיים (וכו ') מאפשרים לך לנסות גרסאות שונות של לינוקס לפני שתחליט איזה מהן אתה מעדיף. הם גם דרך נהדרת לבדוק אם יש בעיות תאימות של מנהלי התקנים וכדומה לפני שמתחייבים להפרעה מסוימת.

אילו דיסטרואים של לינוקס הם החלופות הטובות ביותר ל- Windows

ישנן גרסאות רבות של לינוקס, לכל אחת מהן בסיס מעריצים נאמן משלה. הרשימה שלהלן כוללת כמה מאפשרויות החלפה לשולחן העבודה "ידידותיות למתחילים" הפופולריות ביותר, וכולן בחינם.

שים לב כי כפילוסופיה בחרנו להמליץ ​​על מהדורות Linux של מיינסטרים על פני מחוזיות קטנות יותר (אם כי מאוד ידידותיות למשתמש של Windows) כמו מערכת הפעלה Zorin ו- Pinguy OS.

החלטנו גם להמליץ ​​על המלצות על מחוזות מיינסטרים פופולריים כמו קשת ופדורה (כולל FOS לחלופין CentOS), מכיוון שאיננו מרגישים כי אלה הופכים תחליפי חלונות מתאימים למשתמשים מתחילים או מזדמנים יותר. YMMV.

אובונטו

אובונטו

אובונטו היא ללא ספק הגרסה הפופולרית ביותר של לינוקס. בהתבסס על דביאן, היא עשתה יותר מכל הפרעה אחרת כדי להפוך את לינוקס למערכת הפעלה מלאה וידידותית למשתמש שכל אחד יכול להשתמש בה..

ברירת המחדל שלה המותאמת אישית מאוד לשולחן העבודה GNOME 3 (ממשק משתמש) מרגישה מאוד מודרנית ואינטואיטיבית בשימוש, אם כי ללא ספק היא תרגיש מעט מוזרה לפליטים האחרונים מ- Windows. משתמשי מקינטוש, לעומת זאת, ירגישו ממש בבית.

בגלל הפופולריות שלה, אובונטו נתפסת לעתים קרובות כגרסת "ברירת המחדל" של לינוקס. משמעות הדבר היא שתוכנת לינוקס רבה מפותחת במיוחד עבור אובונטו, ואובונטו, אפוא, נהנית מרמה גבוהה ביותר של תמיכה ותאימות של כל מחוזות לינוקס. אכן, קשה להפריז בחשיבותה של נקודה זו.

על מנת לספק התקנה קלה ותאימות חזקה עם מבחר רחב ככל האפשר של חומרת מחשב, Ubuntu מתקינה כברירת מחדל מנהלי התקנים קנייניים וסיבוכים וסיבובים אחרים של מקור סגור. הוא כולל גם תוכנה שאינה חינמית במאגר החבילות הראשי שלה.

יחד עם כמה החלטות מפוקפקות שקיבלו המפתח Canonical בעבר (שאינן משפיעות על הגרסאות האחרונות של אובונטו), קוד פתוח ופרטיות למות יכולים להיות מעט רטוש לגבי מערכת ההפעלה.

עם זאת, העובדה שעוברת היא כי אובונטו (יחד עם המוצא שלה, Mint, ראה להלן) נחשבת לרעה כגרסה הקלה ביותר לשימוש והכי ידידותית למתחילים של לינוקס סביב.

מנטה

Distro Linux מנטה

מנטה מבוסס על אובונטו, אך שולחן העבודה של קינמון כברירת מחדל מציע חוויה הרבה יותר דמוית Windows. תוכנת אובונטו עובדת ללא רבב במנטה, והתמיכה האחורית קרובה לאובונטו, כך שניתן להשתמש ברוב מדריכי אובונטו במנטה די כמות שהיא.

אף על פי שהמשיכה העיקרית של Mint מעל אובונטו היא שמשתמשי Windows ירגישו באופן מיידי יותר בבית, מנהל התוכנה שלה מהיר וקל יותר לשימוש מאשר באובונטו, והוא מגיע עם אפליקציות לינוקס חובה כמו VLC ו- GIMP המותקנות מחוץ ל- -התיבה.

מנטה הוא גם קל יותר מאובונטו, ולכן פועל היטב במערכות בעלות סוג נמוך יותר.

דביאן

דבריאן לינוקס distro

המנטה מבוססת על אובונטו, ואובונטו מבוססת על דביאן. רבים מטהרי לינוקס מעדיפים את דביאן על פני אחד מהפורסומים הפופולריים שלה מכיוון שמדובר בתוכנה אמיתית שפותחה על ידי הקהילה וחבילת ההתקנה העיקרית אינה כוללת חבילות מקור סגור.

אמנם זה ראוי לשבח, פירוש הדבר שמשתמשים עשויים להיתקל בבעיות נוספות בתאימות לחומרה שבהן מתקינים אובונטו או Mint. עם זאת, קיימת חבילת התקנה הכוללת תוכנה קניינית המיועדת לשפר מצב זה.

עם זאת, החוכמה שהתקבלה היא שאובונטו ומנטה טובים יותר למתחילים, בעוד שדביאן מתאים יותר למשתמשי לינוקס מנוסים. וזו הערכה שאנחנו לא מתכוונים להתווכח איתה.

לדביאן מחזור שחרור איטי בהרבה מאשר אובונטו, שנוטה להפוך אותו ליציב יותר אך פחות חוד החנית. שימושי מאוד בהתחשב בבסיס המשתמשים הגדול של אובונטו הוא העובדה שרוב חבילות התוכנה של אובונטו עובדות מצוין בדביאן.

מחוץ לקופסה, Debian תומך במגוון רחב של סביבות שולחן עבודה, כולל GNOME (מוצג לעיל), KDE, קינמון, MATE, ועוד. השימוש בשולחן העבודה של Cinnamon יספק חוויה מאוד דמוית Windows / Mint.

OpenSUSE

מערכת ההפעלה OpenSUSE

בניגוד למחוזות הלינוקס האחרונים המתחילים הרשומים במאמר זה, OpenSUSE אינו מבוסס על Debian. אכן, מדובר במהדורה עצמאית שאינה מבוססת על אף אחד מסניפי Linux האחרים העיקריים. למרות שתוכנת FOSS פותחה על ידי הקהילה, היא ממומנת על ידי SUSE Linux GmbH וחברות אחרות.

מה שבאמת גורם ל- OpenSUSE להתבלט כתחליף חלונות הוא מרכז הבקרה של YaST. שלא כמו כמעט כל גרסה אחרת של לינוקס, זה מספק ממשק משתמש גרפי אינטואיטיבי להתמודדות עם כמעט כל היבט של מערכת ההפעלה, כולל חלוקת דיסק קשיח, הגדרת מערכת, עדכונים מקוונים, תצורת רשת וחומת אש, ניהול משתמשים, ניהול חבילות, ועוד.

אם כבר מדברים על ניהול חבילות, OpenSUSE משתמשת ב- RPM, ולא בחבילות DEB המועדפות על ידי מערכות מבוססות Debian. עם זאת, חבילות RPM מופצות באופן נרחב, כך שסביר להניח שזו לא בעיה (ולא קשה להתקין חבילות DEB ב- OpenSUSE בכל מקרה).

החלטה חשובה לקבל עם OpenSUSE היא האם להתקין את הגרסאות Leap או Tumbleweed. ל- Leap יש לוח זמנים לעדכונים רגיל של 8 חודשים והיא נחשבת בדרך כלל כגרסת ה- OpenSUSE היציבה יותר.

ל- Tumbleweed מחזור שחרור מתגלגל, מה שאומר שהחבילות מתעדכנות על בסיס יומי. משתמשים, אם כן, נהנים ממערכת הפעלה מדממת, אך אולי במחיר היציבות (אם כי חובבים רבים מתנגדים בכל נושא היציבות עם Tumbleweed).

KDE Plasma (מוצג בצילום המסך למעלה) ו- GNOME הן סביבות שולחן העבודה העיקריות הנתמכות במהלך ההתקנה, אם כי כמו בכל גרסה של לינוקס תוכלו בהמשך לשנות לכל שולחן עבודה שתרצו..

2. macOS

os os

מערכת ההפעלה האלטרנטיבית הברורה ביותר ל- Windows היא macOS. עבור מרבית האנשים, החיסרון הגדול ביותר של אפשרות זו הוא שהיא כמעט ודאי מחייבת רכישת מחשב חדש לחלוטין כדי להריץ אותו, ומחיר מפואר במחיר זה.

ואף על פי שללא ספק מכונות יפות, מחשבי מקינטוש אינם מייצגים תמורה טובה לכסף מבחינת המפץ עבור הדולר או התכונות החדישות בהשוואה למחשבי Windows (לא כל שכן מחשבים שנבנו בעצמו!).

מאז שמאקסים החלו להשתמש במעבדי אינטל עוד בשנת 2006 ניתן היה לבנות בעצמם "האקינטוש" בזול באמצעות חלקי מחשב, אך זו אינה משימה לביישנית מבחינה טכנית. למרות שהמצב השתפר בשנים האחרונות הודות לבסיס מעריצים נלהב, בעיות תאימות לחומרה פירושן שלרוב אלה עובדות בצורה הטובה ביותר כאשר הן נבנות מהיסוד באמצעות רכיבים הנתמכים על ידי מנהלי התקנים רשמיים של מק..

תחליף אמיתי ל- Windows

אבל מבחינת היותו תחליף חלונות ישר, macOS קשה לנצח. זה עושה דברים אחרת, כך שיש עקומת למידה כשמחליפים אותה לראשונה, אך macOS הוא יפה, בוגר, יציב, ניתן לטעון אפילו יותר קל לשימוש מאשר חלונות, ומגיע יחד עם חבילות מחוץ לתיבה עם כל תוכנת הפרודוקטיביות שאנשים רבים מציעים. אי פעם צריך.

זה גם נתמך באופן מלא על ידי כמעט כל מפרסם תוכנה בעולם. אכן, תעשיות יצירתיות רבות מאמצות תוכנת מק שאינה זמינה אפילו עבור חלונות, או שפותחה בעיקר עבור macOS כאשר יציאות Windows הן דבר מהמחשבה שלאחר מכן.!

יוצא מן הכלל לכך, הם משחקים. בדומה לינוקס, Steam תומך רשמית ב- macOS, אך קטלוג משחקי ה- Mac קטן בהרבה מזה של Windows. בדומה לינוקס, גיימרים של מק לעתים קרובות בוחרים לאתחל כפול ל- Windows כדי ליהנות ממבחר גדול יותר של כותרות.

אולם לעומת בניגוד למשתמשי לינוקס, הם לעתים קרובות נקלעים לעובדה שאפל אינה מקדימה את חומרת המשחק (כגון כרטיסי גרפיקה) בעת תכנון מחשבי ה- Mac (הלא ניתן לשדרוג) שלה..

אז אם כסף אינו מטרה ואינך משתמש במחשב האישי שלך למשחקים, macOS הוא מערכת הפעלה נהדרת להחלפה עבור Windows. אלא שזה לא קוד פתוח. זה אולי לא הכי מדאיג, אבל כאן ב- ProPrivacy מדובר בדאגה אמיתית.

חששות בנושא פרטיות עם מערכת ההפעלה Mac

אפל מרוויחה מכספי מכירת חומרה מובחרת, ולכן יש לה פחות תמריץ לרגל אחר המשתמשים שלה למטרות רווח מאשר חברות כמו גוגל שכל המודל העסקי שלה מסתמך על פלישה לפרטיות המשתמשים שלהם. אכן, אפל עשתה לאחרונה עסקה גדולה מאוד מההתחייבות שלה לפרטיות המשתמשים.

אבל זה אכן שיתף פעולה עם תוכנית הריגול ההמוני של ה- NSA של NSA (אם כי הרבה יותר מאוחר מכל חברות אחרות המעורבות). ומכיוון שמערכת macOS היא תוכנת מקור סגור, אי אפשר לדעת בוודאות למה היא מסתכמת.

3. ChromeOS

מערכת ההפעלה של Chrome

הילד החדש בחסימה של מערכת ההפעלה השולחנית הוא ChromeOS. כפי שקורה (בדרך כלל) עם macOS, תצטרך לקנות מחשב חדש כדי להשתמש בו. בניגוד לחומרת מקינטוש, עם זאת, קיימים שפע של מחשבי Chromebook בעלות נמוכה, נמוכה, וכן מספר הולך וגדל של אמצעים עד סוף מתקדמים).

תחילה תוכנן ChromeOS כחלופה קלילה במיוחד לחלונות. מכיוון שרבים מאיתנו עושים כמעט כל מה שקשור למחשב בדפדפן בימינו, הרעיון של גוגל היה פשוט - מדוע לא להפוך את דפדפן כרום למערכת הפעלה שלמה?

להפתעתם של רבים מהמשקיפים, רעיון מוזר לכאורה זה אכן עבד! מכיוון ש- ChromeOS היה מעט יותר מדפדפן פשוט, ניתן היה להתקין אותו במחשבים ניידים זולים ללא זול ללא השפעה רבה על הביצועים שלהם (שלא כמו חלונות נפוחים)..

נושא חשוב בהתחלה היה שכמשתמש בדפדפן, ChromeOS היה חסר תועלת ללא חיבור אינטרנט פעיל. עם זאת, הדבר הפך פחות לעניין עם הזמן, שכן יישומי אינטרנט HTML5 כמו Google Docs הפכו לתפקודיים יותר ויותר בזמן שהם במצב לא מקוון.

זה הפך את ChromeOS לבחירה טובה עבור משתמשים לא תובעניים, מה שמאפשר להם לגלוש ברשת, להזרים את נטפליקס, לבדוק את הדוא"ל שלהם ולהפיל את האות המוזרה ב- Google Docs על מחשבים ניידים בעלות נמוכה. ויש לומר כי Google Docs מציעה כעת תמיכה חזקה בעריכה וייצוא של מסמכי Microsoft Office.

עם זאת, זו לא הייתה מערכת הפעלה "אמיתית" כמו Windows, Linux או macOS. אבל…

תחליף אמיתי ל- Windows?

השינויים האחרונים עיצבו את פוטנציאל ה- ChromeOS. החל משנת 2018 כמעט כל מכשירי Chromebook החדשים יותר יכולים להריץ אפליקציות אנדרואיד בשולחן העבודה של ChromeOS. והחל משנת 2020 כל מכשירי ה- Chromebook החדשים ישלחו עם תמיכה ביישומי לינוקס הפועלים בשולחן העבודה של ChromeOS מופעל כברירת מחדל (דבר שהיה אפשרי במחשבי Chromebook רבים המשתמשים בהאקים לא רשמיים מזה זמן).

למותר לציין שכל אחד מהמהלכים הללו (שלא לדבר על שניהם יחד) מרחיב מאוד את מה שאתה יכול לעשות עם ChromeOS. היכולת להריץ אפליקציות אנדרואיד, למשל, פותחת קטלוג ענק של משחקים (גם אם תוכנן להפעלה בטלפונים ניידים) ואפילו יכולת הפעלת Microsoft Office..

זה גם מאפשר למשתמשים לשחק בקטלוג הענק של משחקי אנדרואיד. בטח, הם אינם מכבי קונסולת AAA, אבל הם משחקים טוב גם במחשבי Chromebook נמוכים.

תמיכה בלינוקס מכניסה תוכנות פרודוקטיביות ברמה מקצועית כמו GIMP ו- LibreOffice לידי משתמשי Chromebook. אפליקציות לינוקס פועלות טכנית במכונה וירטואלית של Debian 9 (VM), אך האינטגרציה עם מנהל הקבצים של Chrome OS Files מרשימה.

באפשרותך להתקין חבילות DEB ישירות מתוך קבצים, למשל, וניתן לגשת ישירות לקבצי Linux בקבצים.

חששות בנושא פרטיות

ChromeOS הוא מוצר בעל קניין מקורה סגור של גוגל, חברה שכל המודל העסקי שלה מסתמך על התעלמות מפרטיות המשתמשים על מנת למקד מודעות המותאמות במיוחד אליהם. גוגל גם שיתפה פעולה עם תוכנית ה- PRISM של NSA.

כמו בדפדפן כרום הרגיל, העובדה ש- ChromeOS הוא מקור סגור הופכת את כל זה לבלתי אפשרי לדעת בוודאות אם הוא מרגל אותך בשביל גוגל בדרכים שהוא באמת לא אמור לעשות זאת. אבל ברצינות אנשים, גוגל אינה חבר שלך.

מחשבות אחרונות

אם אתה רציני בנוגע לפרטיות, עליך לזרוק את Windows מייד ולהשתמש במקום זאת בלינוקס. זהו תחליף חלונות שירה וריקוד לכל דבר, ולא משנה באיזו גרסה תבחרו, לינוקס בנויה - לכבד את פרטיותכם.

ומכיוון שזה קוד פתוח, ניתן לוודא שזה בדרכים שפשוט לא אפשרי עם מערכות הפעלה מקורות סגורות קנייניות..

עם זאת, אין מנוס מהעובדה שלינקס לעולם לא תהיה (קלה לפחות בעתיד הנראה לעין) קלה כמו Windows. לימוד השימוש בלינוקס דורש רמת מסירות, ובניסיון שלנו, יכולת להתמודד עם תסכולים בהתמדה.

אבל זו מערכת הפעלה נהדרת שרבים אוהבים, ואם אכפת לך באמת מפרטיות, אין לך ברירה אלא להפשיל שרוולים ולהיתקע בה.

macOS היא מערכת הפעלה מעודנת באמת שיכולה ללכת ראש בראש עם Windows כמעט בכל דרך (והיא מעולה ברבים). אכן, תוכנת ה- macOS היא הסיבה לכך שמספר גדול של אנשים מפריש סכומי כסף מגוחכים על חומרת פרימיום, שהיא במובנים רבים נחותים ממקבילות Windows זולות בהרבה בהרבה..

האם macOS הוא בטוח יותר מ- Windows הוא סיבה להרבה ויכוחים סוערים, אך מה שבטוח הוא שהוא ממוקד הרבה פחות מ- Windows על ידי האקרים וסוחרי תוכנות זדוניות. כמה זה טוב לפרטיות, תלוי מאוד בכמה שאתה סומך על אפל.

לאחר שהייתה לנו ההזדמנות להשתמש במערכת ההפעלה של Chrome על מחשב נייד מודרני עם תמיכה מלאה באנדרואיד ולינוקס, עלינו לומר שאנחנו די מתרשמים. אנו בטוחים שמשתמשי כוח יתקלו בתסכולים שונים ככל שעובר הזמן, אך אנו חושבים שמערכת ההפעלה של Chrome התפתחה למערכת הפעלה חזקה ואלגנטית המספקת אלטרנטיבה אמיתית לחלונות, אך היא נוצרה על ידי גוגל.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me