VPN הוא שירות מנויים מקוון אשר נועד לספק למשתמשים פרטיות דיגיטלית מוגברת. זה עושה זאת בשתי דרכים - על ידי הסתרת מיקום המשתמש (כתובת IP) ועל ידי הצפנה מאובטחת של כל הנתונים שלו.

מפת השיפוט של VPN

אנשים רבים אינם מבינים כי היכן שספק VPN נמצא במטה יכול להיות לו השפעה עצומה על רמת הפרטיות שהספק יכול למעשה להציע. תחומי השיפוט הטובים ביותר עבור ספקי VPN הם מיקומים שבהם הממשלה לא אוכפת שמירת נתונים חובה כלשהי. בנוסף, בטוח הרבה יותר ש- VPN יתבסס במדינה שיש לה חוקים להגנה על נתונים חזקים.

אמנם ישנם מספר מיקומים שנחשבים כ"טובים ביותר לבסיס VPN "(ונדבר על אלה בהמשך), אך עדיף להתחיל לבדוק את המקומות שבהם הכי גרוע ש- VPN יתבסס. הסיבה לכך היא שהבנה של מה רע במקומות אלו שופכת הרבה אור על הסיבה שמקומות מסוימים טובים יותר.

 • 5-עיניים מדינות. Five Eyes (FVEY) הוא הסכם מעקב בין ארה"ב, בריטניה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. כל חמש המדינות חתמו על הסכם UKUSA הרב-צדדי, אמנה לשיתוף פעולה משותף במודיעין איתותים. זוהי ברית הריגול המקיפה ביותר בעולם. כמו כן מדאיג, לרוב מדינות ה- FVEY יש לפחות רמה מסוימת של שמירת נתונים חובה, צווי - ואפילו פקודות איסור פרסום - המאפשרות לסוכנויות ביון להעמיד חברות טק (כמו VPNs) בלחץ למסור יומנים על המשתמשים שלהם..


 • 9-עיניים מדינות. זוהי הרחבה של FVEY שמוסיפה את צרפת, דנמרק, הולנד ונורבגיה להסכם הביון האותותי. בעוד שארבע המדינות הנוספות של 9 עיניים אינן נחשבות לבעייתיות כמו FVEY, הן יכולות להיחשב מתואמות היטב עם הנוהגים הפולשניים של המדינות האחרות..

 • 14-עיניים מדינות. זוהי הרחבה שלישית ואחרונה של אמנת המעקב של FVEY. היא מוסיפה את בלגיה, גרמניה, איטליה, ספרד ושוודיה לרשימת המדינות שיש לראות בהן בחשדנות בכל הנוגע לפרטיות הנתונים..

 • האיחוד האירופי. מדינות החברות באיחוד האירופי נחשבות לעתים פחות נוחות לפרטיות. זה נכון במיוחד אם המדינה מיישמת את הוראת ה- DRD של האיחוד האירופי לשנת 2006 (כעת מנוטרלת, אך מעוגנת ברוב מדינות האיחוד האירופי החוקים המקומיים) נגד ספקי VPN. מדינות האיחוד האירופי שקיימות קשר הדוק יותר עם 14 מדינות עיניים, ככל הנראה משתפות פעולה עם FVEY וכמעט כולן מבצעות רמה מסוימת של מעקב סמוי. למרות זאת, ישנן כמה מדינות באיחוד האירופי שידועות כי הן עולות על השאר בכל הנוגע לפרטיות (עוד על אלה בהמשך).

 • מדינות עם חוקים לשמירת נתונים חובה. חוקים לשמירת נתונים חובה מכריחים ספקי שירותי אינטרנט (ולעיתים חברות טכנולוגיה אחרות) לשמור יומנים מפורטים של כל התעבורה העוברת דרך השרתים שלהם. במדינות רבות באיחוד האירופי יש חוקים לשמירת נתונים חובה החלים ישירות על VPNs וגם על ספקי שירותי אינטרנט.

 • צווי צווי איסור פרסום. מדינות ללא חוקים לשמירת נתונים חובה החלות ישירות על VPN (כגון ארה"ב) אוכפות לעתים קרובות "הוראות איסור פרסום." צו איסור פרסום מונע ממשרד לגלות לציבור כי החלה לשמור ביומני מטעם הממשלה. אפילו VPN עם יומני אפס יכול להיפגע בתוך אומה עם צווי והזמנות איסור פרסום, והמנויים לעולם לא יידעו.

מהן תחומי השיפוט הטובים ביותר ב- VPN?

מבין כל תחומי השיפוט הידועים שבהם מבוססים VPNs, ישנם כמה הבולטים כ"טובים ביותר ". מיקומים אלה נחשבים לטובים יותר עבור VPNs שמבוססים מכל אחת ממסיבות הסיבות:

 • חוקי פרטיות טובים יותר

 • פחות קשרים עם ממשלות המערב ו- FVEY / 14-EYES

 • פחות מסוגלים כלכליים להקדיש כסף למעקב בקנה מידה גדול

להלן רשימה של תחומי השיפוט המועדפים עלינו, עם סיבות לכך שהם בדרך כלל מעדיפים:

 • הונג קונג. למרות קרבתה לסין וקשריה ההיסטוריים לבריטניה, כעת הונג קונג מרוויחה מעצמאות כלכלית ופוליטית. יש לו גם חוקי פרטיות חזקים ההופכים אותו למיקום נהדר עבור בסיס VPN.

 • רומניה. למרות שהיא חברה באיחוד האירופי, רומניה אינה מדינה של 14 עיניים. היא אינה אוכפת שמירת נתונים חובה או DRD של האיחוד האירופי (עבור ספקי שירותי אינטרנט או VPN). זה הופך אותו לאחד המיקומים האירופיים הבודדים שנחשבים לבטוחים עבור חברות VPN.

 • בולגריה. זוהי מדינה אחרת שאינה אוכפת חוקים לשמירת נתונים חובה או DRD של האיחוד האירופי נגד חברות טק (כולל VPN). בולגריה נשארת גם מחוץ לחוזה 14-עיניים.

 • סינגפור. למרות צנזורה רבה, סינגפור היא מכה קפיטליסטית שנחשבת לרוב כמקלט טק. יש לו חוקים נוקשים לפרטיות נתונים המגנים על נתונים של עסקים ופרטים כאחד. זה מקום טוב לחברה VPN מכיוון שהממשלה נוטה להשאיר חברות טק בינלאומיות לבדן.

 • פנמה. במדינה זו אין חוקים לשמירת נתונים חובה, וזו הסיבה שהיא סבורה כי היא טובה לפרטיות. עם זאת, קשריה הפוליטיים החזקים עם ארה"ב עשויים לאפשר לחץ על ממשלת ארה"ב. עדיף על מדינה FVEY או 14-EYES.

 • איי הבתולה הבריטיים. ה- BVI מסדיר את העניינים הפנימיים שלו ואין לו חוקים לשמירת נתונים חובה. עם זאת, מכיוון שהיא נמצאת תחת סמכות השיפוט והריבונות של ממשלת בריטניה, נראה סביר להניח כי בריטניה יכולה להפעיל לחץ על ממשלת BVI ועסקים. אז (וזה ניחוש, מכיוון שהמצב המשפטי מאוד עכור) התבססות ב- BVI נחשבת לבטוחה יותר מאשר להיות מבוססת באומה של 14-עיניים..

 • הולנד. באופן מסורתי, מדינה זו נחשבה לחזקה ביחס לפרטיות הנתונים. חברות רבות המכוונות לפרטיות מבוססות במדינה זו, כולל דף הפתיחה, מנוע החיפוש הממוקד בנושא הפרטיות שאושר על ידי אדוארד סנודן. למרבה הצער, הולנד מנסה להעביר חוקים חדשים למעקב המוני. נכון לעכשיו זה נשאר בליבום בעקבות משאל עם שדחה את המדיניות החדשה הפולשת. חבר ב- 14-EYES.

 • שבדיה. למרות שבשוודיה יש חוקים לשמירת נתונים חובה, DRD אף פעם לא נאכף נגד VPNs. זה הופך את שוודיה לאחת המדינות הבודדות שנחשבות כבטוחות עבור בסיס VPN. עם זאת, היא מבצעת מעקב והיא חברה ב- 14-EYES.

סיכום

בבחירת ספק VPN, חשוב לקחת בחשבון היכן מבוסס אותו VPN. אם VPN מבוסס במדינה FVEY, 9-EYES או 14-EYES, חיוני שיהיה לה מדיניות VPN של יומני אפס. עם זאת, אפילו זה לא יכול להספיק כדי להגן על הנתונים שלך - במיוחד אם מדינה זו אוכפת גם צווי והוראות צו איסור פרסום. בסך הכל, עליך להתרחק מ- VPN במדינות 5, 9 ו- 14-EYE אם אתה מעריך פרטיות, מכיוון שייתכן שהם נפגעו על ידי סוכנויות הביון.

בסופו של יום, הכל מסתכם במודל האיום שלכם. אם אתה זקוק ל- VPN שמגן על הנתונים שלך מ- ISP שלך וממנהל הרשת המקומית שלך, או כדי להגן עליך ב- WiFi ציבורי - יתכן שזה לא יעסוק אותך מאוד היכן מבוסס ה- VPN.

במדריך זה הדגשנו כמה מקומות שנחשבים אידיאליים לבסיס VPN. עם זאת, כדאי לזכור ששרתי VPN פרטניים ברחבי העולם יימצאו תחת תחום השיפוט של מיקומם הפיזי.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me