uMatrix (הידוע גם בשם Micro Matrix) הוא סיומת שימושית עבור Firefox ו- Chrome שמציעה לאנשים הרבה יותר פרטיות ברשת. בגלל הוויתור של התוסף, משתמשי אינטרנט רבים שאינם טכניים מחליטים שלא להוסיף תוסף פנטסטי זה לדפדפן שלהם.


Umatrix Pic 001

החדשות הטובות הן שלמרות שיש לך תכונות מתקדמות, אינך צריך להיות חנון כדי להשתמש ב- uMatrix. במציאות, זה יכול להיות מוגדר במהירות ובקלות אפילו על ידי אנשים עם מעט ידע טכני. ועם יום אחד בלבד של תרגול, כל אחד יכול להתחיל להשתמש בניסוי וטעייה כדי לשפר במידה ניכרת את הפרטיות שלהם באמצעות uMatrix.

במדריך זה, נסקור את הממשק עבור uMatrix, ונספק כמה טיפים וטריקים שימושיים כדי שתוכל להתחיל להשתמש ב- uMatrix ב- Chrome או Firefox..

מה עושה uMatrix?

uMatrix הוא חוסם תוכן מקוון ולחץ על תוכן (חומת אש מבוססת מטריקס). uMatrix תוכנן כדי להקל על השליטה על ביצוע הדפדפן שלך כשאתה מבקר באתרים. זה מאפשר לך לציין מה הדפדפן שלך מוריד מהאתרים שבהם אתה מבקר.

uMatrix הוא חומת אש אפקטיבית ביותר שתמנע ממני הרבה תוכנות זדוניות, תוכנות bloatware, עוקבים, עוגיות - וקוד זדוני אחר - לפלס את דרכן אל המחשב שלך..

עם תוסף דפדפן זה, כל מה שאתה עושה באופן מקוון הופך בטוח יותר - גלישה וגלישה, בנקאות באינטרנט, כניסה לחשבונות ואפילו תקשורת מבוססת דפדפן בפייסבוק או באמצעות שירותי דואר אלקטרוני..

צור פחות נתונים בזכות uMatrix

הדבר הנחמד ב- uMatrix הוא שבנוסף לשיפור האבטחה והפרטיות הדיגיטלית, זה גם מאיץ את זמני טעינת העמודים. יתר על כן, זה יכול לשפר משמעותית את צריכת נתוני רוחב הפס. מדהים לכל מי שמשתמש בנתונים ניידים, או VPN עם הרשאות רוחב פס מגביל (כגון VPN בחינם).

מדוע uMatrix חוסם פונקציות אתר נחוצות?

uMatrix חוסם את כל התחומים של צד שלישי כברירת מחדל. חלק מאותם דומיינים נחוצים כדי שתוכלו להשתמש באתרים בהם אתם מבקרים. מדוע uMatrix חוסם אותם? חשוב על זה כאמצעי זהירות, uMatrix יודע שאם משהו בדף לא מגיע מתחום הצד הראשון, ייתכן שלא תזדקק לו - כך שהוא חוסם אותו.

למרבה הצער, יש צורך לשנות חלק מהגדרות אלה כדי ליהנות מרבים מהאתרים בהם אתה מבקר. אנשים מסוימים עשויים פשוט לרצות לכבות את uMatrix עבור רבים מהאתרים שהם מבקרים בהם ולהשתמש בהם רק באתרים שהם מחשיבים עליהם "מפוקפק" כגון אתרי סטרימינג וכו '.

החלטה זו תלויה בך לחלוטין. עם זאת, עם קצת תרגול, תגלו שתוכלו להפעיל ולכבות את הדומיינים במהירות ובקלות באמצעות עורך uMatrix. זה יאפשר לך להבין מה אתה יכול ולא יכול לחסום כדי לגרום לאתר לעבוד כראוי!

ממשק המשתמש

למרות שזה נראה קצת מסובך, ממשק המשתמש מראה לך את כל מה שאתה צריך לדעת בפורמט מבוסס צבע קל להבנה. כל דבר שהוא ירוק מותר וכל מה שאדום נחסם. אם משהו ירוק כהה הוא "מופיע ברשימה לבנה" ואם הוא אדום כהה הוא "מופיע ברשימה שחורה".

בפינה השמאלית העליונה של הממשק, התפריט הכחול וכוכבית / כוכב (*) מאפשרים לך לבחור אם ברצונך לבצע שינויים המשפיעים על כל האתרים (הגלובליים) או רק על האתר שאתה מבקר בו ברגע. התפריט הכחול בצד שמאל מיועד להגדרות ברמת האתר ואילו הכוכבית / כוכב מיועדת להגדרות גלובליות. ב- Firefox הכוכבית / כוכב נגישה רק על ידי לחיצה על הכחול "היקף" כדי לקבל נפתח נפתח המכיל את הכוכבית.

Umatrix תפריט שמאלי למעלה

חשוב להבין את החלק הזה בתפריט, מכיוון שאם תחליטו לחסום דומיין באופן גלובלי (לכל האתרים) זה עשוי להשפיע לרעה על הפונקציונליות בכל האתרים בהם אתם מבקרים. אם תבצע שינויים גלובליים שאינם נכונים, ייתכן שתצטרך לחזור על ההגדרות הגלובליות (*) מאוחר יותר כדי לבטל את פעולותיך. נכון לעכשיו, התמקדו בשינויים ברמת האתר (על ידי בחירת שם הדומיין הכחול) מכיוון שאלו קלים יותר לתקן.

בכל פעם שאתה מבצע שינויים ב- uMatrix - אתה יכול לבדוק את ההשפעה של אותו שינוי - על ידי טען מחדש של הדף.

אומטריקס 2

אם אתה מרוצה מהשינויים, תוכל ללחוץ על כפתור הנעילה. זה חוסך את השינויים שביצעת זה עתה.

אם אינך מרוצה מהשינויים, מכיוון שהם מפסיקים כמה פונקציות חשובות בעבודה באתר בו אתה מבקר, תוכל לבטל את השינויים במקום לשמור אותם. לשם כך לחץ על כלי המחק.

אומטריקס 3

זכור לבדוק את כל השינויים שביצעת על ידי טען מחדש של הדף לפני שאתה לוחץ על כפתור הנעילה. ככה תוכלו להשתמש בכלי המחק כדי לבטל את השינויים שבדקתם זה עתה בעורך uMatrix. העובדה שאתה יכול לבטל בקלות את כל השינויים שאתה מבצע, פירושו שאתה חופשי לנסות לחסום כל תחום שתרצה - אם יש לו השלכה שלילית, פשוט בטל אותו אחר כך!

אומטריקס 4

זה "ניסוי וטעייה" שיטה עליה עמדתי קודם במאמר, וזו דרך קלה מאוד ללמוד כיצד להשתמש ב- uMatrix.

יכולות חסימת פירוט

הדבר הנחמד ב- uMatrix הוא שאפשר לחסום דברים לפי קטגוריות. ניתן להגדיר uMatrix כך שיחסום בקשות לאתר שנעשו על ידי:

 1. שם דומיין (הכל)
 2. עוגיות
 3. css
 4. תמונות
 5. מדיה
 6. תסריטים
 7. XHR
 8. iframes
 9. אחרים

אומטריקס 5

החדשות הטובות הן שכמתחיל אתה יכול להתעלם מכל ההגדרות הממוקמות מימין ל"כולם ".

עם קצת תרגול, תוכלו להיות מספיק מתקדמים בכדי להשתמש בהגדרות אלה. אך לעת עתה, תוכלו ליהנות מהיתרונות של uMatrix על ידי התמקדות בבקשות לשם מארח. ניתן למצוא את אלה בצד שמאל. (מתחת "את כל".)

אומטריקס 6

כיצד להפעיל או לכבות שדה (תיבה ספציפית בעורך)

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור הוא שתוכל להפעיל או לכבות כל שדה / תיבה ב- uMatrix על ידי לחיצה על החלק העליון או התחתון של אותו שדה. כל שדה בודד בעורך המטריצות הוא למעשה שתי תיבות. לחיצה במחצית העליונה הופכת את השדה לירוק (ביטול החסימה), לחיצה במחצית התחתונה של השדה הופכת אותו לאדום (חסום).

לחץ כאן לביטול החסימה

Umatrix Pic 109

לחץ כאן כדי לחסום

U מטריקס תמונה 110

תחילת העבודה עם uMatrix

כשאתה מוריד לראשונה את uMatrix זה ישפיע באופן מיידי על אופן הפעולה של אתרים וטוענים. זה יכול לגרום לזה להראות כאילו uMatrix שבר את הדפדפן שלך. זה יכול להיות קצת מכריע ומביא אנשים רבים לוותר מיד ולהסיר את ההתקנה של התוסף.

שמור על זה כיוון שבמציאות, קל מאוד לבטל את החסימה של הדברים שאתה צריך - לא משנה באיזה אתר אתה מבקר.

כיצד לגרום ל- YouTube לעבוד עם uMatrix

דוגמא מושלמת לכך היא יוטיוב. כשאתה מתקין uMatrix הוא חוסם אוטומטית הרבה פונקציות שאתה צריך כדי לנווט ב- YouTube ולצפות בסרטונים. בחלק זה נראה לך כיצד לבטל את החסימה של מה שאתה צריך.

זכור: תוכל לעקוב אחר החלק הזה של המדריך לביטול החסימה של דברים באתרים אחרים. uMatrix עובד אותו דבר לא משנה באיזה אתר אתה נמצא!

 1. עבור אל YouTube עם התקנת uMatrix. תבחין ששום דבר לא נטען כמו שצריך. אין סרטונים מומלצים ואינך יכול לראות את הערוצים המנויים שלך. הסיבה לכך היא uMatrix חוסם אוטומטית תחומים של צד שלישי. כל תחומי הצד השלישי נחסמים כברירת מחדל.

  Umatrix Pic 111

 2. כדי לגרום לתוכן להופיע מחדש ב- YouTube אתה צריך לבטל את חסימת הדומיין שנקרא s.ytimg.com

  אומטריקס יטימג

 3. כדי לבטל את החסימה של תחום זה, גלול מטה לצד שמאל עד שתראה אותו ו- לחץ במקום כלשהו במחצית העליונה של תיבת שם הדומיין לגרום לזה להפוך מאדום לירוק. אתה יכול ללחוץ על החלק העליון או התחתון של כל תיבה ב- uMatrix - החלק העליון גורם לתיבה להיות ירוקה, והתחתית הופכת לאדומה.

  לחץ על המחצית העליונה של התיבה בה החץ מכוון כדי להפוך אותו לירוק
  Umatrix Pic 112

 4. עכשיו זה s.ytimg.com הוא ירוק, עשר הסקריפטים שאתה צריך כדי לטעון YouTube מותר.

  U מטריקס תמונה 113

 5. לחץ על כפתור דף הרענון בחלקו העליון ודף הבית של YouTube נטען כראוי.

  Umatrix Pic 114

 6. עכשיו שהדף נטען כראוי. חפש את המנעול בראש uMatrix. תבחין שיש לידו מספר 1 קטן. פירוש הדבר שביצעת שינוי אחד. כעת לחץ על כפתור הנעילה כדי לשמור שינוי זה.

  Umatrix Pic 115

 7. לאחר לחיצה על כפתור המנעול תוכלו לנווט בבטחה משם מ- YouTube מכיוון שהשינוי הוא קבוע.

למרות שביצעת את השינוי הזה, תבחין בכך ש- YouTube עדיין לא עובד כמו שצריך. אם תלחץ על סרטון ויחכה שהוא יטען את הווידאו לעולם לא יסיים לטעון. הסיבה לכך היא uMatrix חסם את Google Video כברירת מחדל - תחום אחר שאתה זקוק לו.

בכדי לגרום לטעינת וידיאו של קטעי וידאו תצטרך לבצע את 7 השלבים שלמעלה. אולם הפעם המשך לבטל את חסימת הדומיין: googlevideo.com

 1. כדי לבטל את החסימה לחץ על המחצית העליונה של googlevideo.com קופסא. זה יהפוך את התיבה לירוקה (וגם כמה תיבות אחרות מתחתיה).
 2. טען מחדש את הדף באמצעות כפתור הטעינה מחדש - כדי לבדוק שהסרטון מופעל.
 3. לבסוף, לחץ על סמל הנעילה כדי לשמור את השינויים.

  Umatrix Pic 116

VPN הוא כלי נוסף שיגן על הנתונים שלך, יפסיק אנשים לעקוב אחריך ויאפשר לך לבטל את החסימה של סרטוני YouTube שאינם זמינים באזור שלך. לרוב שירותי ה- VPN המתקדמים יש גם תכונות החוסמות מודעות.

הגדרות כלליות

אם אתה בטוח שאתה רוצה לחסום דומיין מסוים בכל האתרים שבהם אתה מבקר, אז במקום להשתמש בהיקף הכחול בצד שמאל למעלה - תצטרך להשתמש בכוכבית / כוכב (*). בחירת הכוכבית (*) פירושה שכל השינויים שאתה מבצע כאשר אתה לוחץ על סמל הנעילה הם "גלובליים".

תהליך זה זהה לזה שמתואר בסעיף YouTube במדריך זה. ההבדל היחיד הוא שהוא משפיע על כל אתר. הכלי העולמי נהדר אם, למשל, ברצונך לחסום מעקב בפייסבוק בכל אתר מלבד פייסבוק עצמה. (או לחסום כל מעקב אחר.)

טיפים וטריקים

אפשר להתקין במהירות את uMatrix כדי לעשות לא מעט דברים מגניבים. סעיף זה הוא מדריך מהיר שנועד לאפשר לכם לבחור את כל הגדרות הפרטיות המועדפות עלינו עבור uMatrix!

 1. לחץ על השן הקטן שבפינה השמאלית העליונה של ממשק המשתמש uMatrix. זה יפתח את ההגדרות
 2. בחר "פרטיות" והוסף סימון בכל תיבה אחת. הגדרה זו שימושית מאוד ותאלץ את הדפדפן למחוק הרבה עוגיות מעצבנות מהמחשב שלך.

Umatrix Pic 118

דבר אחד שכדאי לזכור הוא שמשתמשי Chrome לא יקבלו את האפשרות הסופית (מחרוזת User-Agent לזייף על ידי בחירה אקראית של אחד חדש מתחת ל -5 דקות). אם תרצה להשתמש בתכונה זו - שמסתירה את טביעת האצבע האישית של הדפדפן שלך - תצטרך להשתמש ב- uMatrix בפיירפוקס. זכור, האפקטיביות של זיוף סוכן המשתמש שלך להגנה מפני טביעת אצבעות הוטלה בספק.

בנוסף, כדאי לזכור זאת "HTTPS קפדני: אסור על תוכן מעורב" עלול למנוע מחלק מהאתרים לטעון תוכן כלשהו. עם זאת, הדבר טוב יותר לאבטחה, ורוב האתרים הטובים נמצאים ב- HTTPS בימינו. למעשה, בדרך כלל מומלץ להימנע מאף אתר HTTPS (אם כי כמובן שזה תלוי במה שאתה עושה).

הגדרת uMatrix Anti-Malware

פונקציה פנטסטית נוספת המובנית ב- uMatrix היא היכולת שלה לחסום תוכנות זדוניות ואתרים זדוניים. לשם כך הוא משתמש במספר מאגרי מקוון המתעדכנים באופן קבוע באתרים וקוד רשעים.

כדי לשמור על uMatrix מעודכן, לחץ על נכסים בתפריט ההגדרות וודא כי uMatrix בודק אוטומטית עדכונים. "קבצי מארחים" אלה הם הספריות המקוונות הדרושות להרחבה כדי להגן עליך. שמירת קבצי מארח אלה מעודכנת פירושה ש- uMatrix פועלת כחבילה נגד תוכנות זדוניות כמו גם חומת אש..

Umatrix Pic 119

מבטל את כל הסקריפטים ב- uMatrix

מאז שחרור Firefox Quantum, אנשים רבים שהשתמשו ב- NoScript איבדו מעט פונקציונליות מפתח. זה הוביל להגירה המונית ל- uMatrix. כל מי שנהג להשתמש ב- NoScript עשוי להמשיך לחסום את כל הסקריפטים כברירת מחדל ב- uMatrix. החדשות הטובות הן שזה קל להתקנה.

כברירת מחדל, uMatrix מתיר סקריפטים של תחומי צד ראשון. מתחילים ירצו להשאיר את תוכנית ההתקנה של uMatrix ככה. עם זאת, משתמשים מתקדמים יכולים להשתמש בקטע של קוד כדי להבטיח שכל הסקריפטים כבוי כברירת מחדל ויש להפעיל אותם מחדש עבור כל אתר שהם מבקרים..

 1. לחץ על השן בצד שמאל למעלה של ממשק uMatrix
 2. לחץ על הכרטיסייה "הכללים שלי" בתפריט ההגדרות
 3. גלול לתחתית קודי הכללים הזמניים בצד ימין
 4. לחץ על הקוד אחר הכלל הזמני האחרון הקיים ולחץ על Enter כדי להגיע לשורה חדשה

  אומטריקס 220

 5. עכשיו תכתוב * * חסימת סקריפט
 6. לחץ על שמור והכלל יופיע בשחור.
 7. לבסוף, לחץ על "התחייב" בראש המסך כדי לגרום לו לעבור לכללים קבועים בצד שמאל.

כעת כל הסקריפטים חסומים כברירת מחדל. פירוש הדבר שתצטרך להשתמש בממשק המשתמש uMatrix כדי לבטל את חסימת הסקריפטים בכל אתר שאתה מבקר, ממש כמו ב- NoScript.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me