ללא ספק הדרך הבטוחה והפרטית ביותר לתקשר עם אדם אחר היא לחש באוזן.


עם זאת, בעולם ההיפר-קשור של ימינו, זה לעיתים רחוקות מעשי, אך בטוח יותר מכפי שאתה יכול לדמיין.

הצורך לתקשר באופן מאובטח ופרטי עם אנשים אחרים עלה באופן אקספוננציאלי בזכות הפריחה הטכנולוגית.

אמנם חיוני לשמור על בטיחות הנתונים שלך, אך גם יוצר אתגר קשה בשגרה שלך.

במדריך זה נראה לך כיצד להגן על התקשורת המקוונת שלך בקלות.

תקשורת הטלפון וה- SMS אינה מאובטחת

הדבר הראשון שיש להבין הוא שטכנולוגיות תקשורת מסורתיות יותר אינן מאובטחות. אני בטוח שכולכם מכירים מתכניות טלוויזיה שהשגנו אחרינו בילדותנו שאפשר יהיה "לאפשר שיחות טלפון" ללא האזנה. "

הצפן טלפון Sms Comm

למרות שהרעיון של "חוט" טלפוני נראה עכשיו די מוזר, היכולת להאזין לשיחות שלך חי מאוד ונוכח. אכן ההתקדמות בטכנולוגיה הופכת את זה מאוד קל לאסוף כמויות עצומות של נתוני טלפון ללא מאמץ מועט או חסר.

ממשלות מאחסנות ומפקחים באופן שוטף אחר נתוני הטלפון שלך. זה כולל נתוני טלפון סלולרי ונתוני SMS. אוסף גורפים בדרך כלל כרוך במטא נתונים.

זה גרוע מספיק, אך מכיוון ששיחות טלפון והודעות SMS אינן מוצפנות, קל מאוד להיות טריוויאלי גם לגשת לתוכן שלהם.

במילים אחרות, הממשלה שלך ופושעים אחרים יכולים להאזין בשיחות הטלפון שלך ולקרוא את הודעות הטקסט שלך. הפיתרון הוא להצפין את התקשורת שלך כך שרק אתה והנמען המיועד יוכלו להשתתף בשיחה ו / או לקרוא הודעות שאתה שולח..

תקשורת מוצפנת

האנלוגיה הישירה ביותר להצפנה היא נעילה. אם יש לך את המפתח הנכון, קל לפתוח אותו. אם אין לכם את המפתח המתאים, תוכלו לנסות לשבור את המנעול. לכל דבר ועניין, אי אפשר לשבור הצפנה טובה.

אם אנו חושבים על נסיעות בטוחות, הרעיון מסתבך יותר. כל מי שאתה רוצה לתקשר איתו צריך להיות מסוגל לפתוח את המנעול. הדרך הקלה ביותר להשיג זאת היא להפקיד לצד שלישי (כמו ספק דוא"ל) לארח את השיחה שלך בשרת מרכזי שלכולך יש גישה אליו..

זה מספק מידה מסוימת של אבטחה מכיוון שכל משתתף בשיחה יתחבר בצורה מאובטחת לשרת זה (ככל הנראה באמצעות HTTPS). הדיון בפועל עצמו (והרשומות שלו) יתפוצץ ככל הנראה כדי להבטיח שהאקרים ושחקנים זדוניים אחרים לא יוכלו להאזין אליו. אבל ...

הבעיה בתקשורת מוצפנת

לשם כך, כדי לעבוד אתה צריך לסמוך על מארח הצד השלישי כדי לאבטח (לנעול) את ההמרה. משמעות הדבר היא שלמארח יש את המפתחות, והוא יכול "לפתוח" את השיחה מתי שהוא רוצה (או נדרש).

הודעה מוצפנת

כלומר, הוא יכול להקשיב אליו ולגשת אליו כל הרשומות שלו במועד מאוחר יותר. במקרה של שיחות טקסט, משמעות הדבר כמעט תמיד שהיא יכולה לגשת לכל תוכן ההודעות שלך. לרוב שירותי הדואר האלקטרוני וההודעות קיימות מדיניות פרטיות נוקשה שמבטיחה שלא לעשות שימוש לרעה בעמדת הכוח הזו. אך מכיוון שעמדת הכוח הזו קיימת, ניתן לנצל אותה.

כמעט בכל יום אנו קוראים על האקרים המתפשרים על מה שמכונה שירותים מקוונים מאובטחים, וסוכנויות אכיפת החוק מגישות באופן קבוע צווי צווי ומחייב בית משפט לשירותי תקשורת למידע השייך למשתמשים שלהם..

כך שתקשורת שמתארחת ומאוחסנת על ידי צד שלישי פשוט לא יכולה להיחשב מאובטחת באמת.

תקשורת מוצפנת מקצה לקצה

אזעקה נרחבת בסדר גודל של מעקב מקוון האיצה את פיתוח הפתרונות לבעיה הנ"ל. והמפתח לכל פיתרון כזה הוא הצפנה מקצה לקצה (e2e).

המשמעות היא שאתה מצפין תקשורת עם המפתחות שלך. הם יכולים להיות מפוענחים רק על ידי מי שתבחר לשתף איתם את המפתחות. זה מסיר את הצורך לסמוך על צד שלישי כלשהו כדי לשמור על בטיחות הנתונים שלך.

האתגר הטכני הגדול הוא למצוא דרך לשתף את המפתחות שלך בצורה מאובטחת ולוודא שהאדם שאתה חושב שאתה משתף איתם באמת הוא אותו אדם. עם זאת, טוב, הצפנה מקצה לקצה היא הדרך היחידה להבטיח תקשורת מאובטחת באמת.

קוד פתוח

קוד פתוח

תוכנת קוד פתוח היא תוכנה שקוד המקור שלה הועמד לרשות הציבור על ידי בעל זכויות היוצרים. המשמעות היא שניתן לבקר באופן עצמאי על שגיאות ולהבטיח שהוא לא עושה משהו שהוא לא אמור לעשות.

עם קוד מקור סגור אין דרך לדעת מה הקוד באמת עושה, ולכן לא ניתן לסמוך על קוד מקור סגור כדי לשמור על אבטחת התקשורת שלכם. מהסיבה הזו, עליכם רק להאמין לאפליקציות ותוכניות בקוד פתוח כדי לשמור על השיחות שלך בטוחות ופרטיות. לדיון נוסף בנושא זה, ראה מדוע קוד פתוח כה חשוב.

סוגי תקשורת מאובטחת

ישנן שלוש דרכים בהן אתה יכול לתקשר באופן מאובטח דרך האינטרנט. הם הפחות מאובטחים ביותר:

 • דוא"ל מוצפן מקצה לקצה
 • VoIP מוצפן מקצה לקצה (טלפוניה באינטרנט)
 • העברת הודעות מוצפנות מקצה לקצה

דוא"ל מוצפן מקצה לקצה

דוא"ל מסורתי הוא אחת הדרכים הפחות בטוחות לתקשר. ישנן דרכים לשיפור מצב זה, אך גם אז עדיף להימנע מאימייל אם האבטחה היא בעלת חשיבות עליונה. כקריפטוגרף בעל שם עולמי ועורך הדין לפרטיות ציין פעם ברוס שנייר:

דוא

"לאחרונה הגעתי למסקנה שהדואר האלקטרוני אינו מהימן באופן בסיסי. הדברים שאנו רוצים מהדואר האלקטרוני, ומערכת דואר אלקטרוני, אינם תואמים בקלות את ההצפנה. אני ממליץ לאנשים שרוצים אבטחת תקשורת לא להשתמש בדואר אלקטרוני, אלא להשתמש בלקוח הודעות מוצפן כמו OTR או Signal. "

זו עצה טובה, ואדבר בהמשך ב- OTR ובאותות. עם זאת, דוא"ל הוא רוע הכרחי בחיים המודרניים, לכן עליכם לנסות ולהפוך אותה לבטוחה ככל האפשר.

לשם כך עומדות בפניך שלוש אפשרויות:

 • השתמש ב- PGP כדי להצפין דוא"ל באמצעות שירות הדוא"ל הקיים שלך
 • עבור לשירות דוא"ל פרטי מאובטח שמציע הצפנת e2e
 • מארח עצמך את שרת הדוא"ל שלך.

PGP

Pgp מקוון

יתרונות:
 • חינם!
 • מאובטח כמו אימייל יקבל אי פעם
 • עובד עם שירות הדוא"ל הקיים שלך
חסרונות:
 • עקומת הלמידה התלולה מאוד
 • בהצלחה לגרום לאחרים להצטרף אליך!

PGP הוא פרוטוקול בחינם וקוד פתוח לצורך הצפנת אימיילים מאובטחת, וניתן להשתמש בהם עם ספק הדוא"ל הקיים שלך. אם נעשה נכון, זה יצפין בצורה מאובטחת את תוכן הדוא"ל שלך, אך לא מטא נתונים כמו למשל מי שלחת אותם ומתי.

אם נעשה נכון, PGP היא ללא ספק הדרך הבטוחה ביותר שניתן לשלוח דוא"ל. אבל הקטע "אם נעשה נכון" הוא רוצח. באמצעות PGP מסובך ומבלבל אפילו למיומנים יותר בינינו.

זה לא רק אומר שקל לעשות טעויות שיכולות לפגוע בביטחון ההודעות שלך, אלא גם לא סביר מאוד שתצליח לחבל הרבה מחבריך, מכללות ומקורבים לטירוף PGP.

הודעה נעולה

אבל זו הדרך הבטוחה ביותר לשלוח דוא"ל שטרם הומצא.

תוסף הדפדפן של מכתבי הדואר מקל על השימוש ב- PGP סובל מאותה חולשה כקריפטוגרפיה אחרת מבוססת דפדפן (ראה להלן). עם זאת, היא מקלה על ידי כך שהיא מאפשרת לאמת זוג מפתחות על ידי השוואה בין טביעות אצבע לשולח.

זה לא לגמרי פותר את הבעיה אם מפתחי Mailvelope מתחילים לדחוף החוצה עדכונים זדוניים אבל עושה דרך ארוכה לקראת זה. ולמרות שזו ככל הנראה הדרך הנוחה ביותר לעשות PGP, זה עדיין די כאב בתחת להשתמש.

שירותי דואר אלקטרוני מאובטחים

ProtonMail Webshot

יתרונות:
 • קל ונוח לשימוש
 • הרבה יותר מאובטח ופרטי מאשר דוא"ל רגיל
 • מטא נתונים מוסתרים (תלוי בשירות)
 • יכול לשלוח אימיילים מוצפנים ללא משתמשים (תלוי בשירות)
חסרונות:
 • הצפנת הדפדפן אינה מאובטחת במיוחד
 • כנראה שתצטרך לשלם על זה

ProtonMail היה שירות הדוא"ל הראשון שהציע קידוד דוא"ל מקצה לקצה זה נוח וקל לשימוש כמו Gmail. עם זאת יש כעת תחרות מצוינת.

בנוסף להצפנה מאובטחת של תוכן ההודעות, רבים משירותים אלה ימזערו את המטא נתונים שנשלחו על ידי הפשטת כתובות IP מהודעות דוא"ל. גרובית מאוד היא העובדה שחלק מהשירותים האלה אפילו מאפשרים לך לשלוח מיילים מוצפנים לאחרים שאינם משתמשים בשירות.

החיסרון של כל שירותי הדואר הפרטיות המאובטחים הללו הוא זה, בזמן שהם מאובטח לאין שיעור מאשר אימיילים רגילים, הם בשום מקום לא בטוחים כמו PGP שנעשה כראוי. עבור רבים, קל להחליף את זה בין אבטחה מוחלטת לנוחות ששירותים אלה מספקים.

החיסרון הגדול האחר הוא זה של להפיק את המרב מהשירותים האלה שתצטרך לנשוך את הכדור ולמעשה לשלם בשבילם. בעיניי, עם זאת, מעבר לשירות דואר אלקטרוני פרטי מאובטח הוא אחד הדברים החשובים ביותר שתוכלו לעשות כדי לשפר את האבטחה של התקשורת היומיומית שלכם..

אנא עיין באפשרויות דוא"ל פרטיות מאובטחות לקבלת מבט מפורט על חלק משירותים אלה ולדיון מלא בנושא הסבר הקריפטוגרפיה של הדפדפן אינו מאובטח במיוחד.

דוא"ל עם אירוח עצמי

מדריך Comm מוצפן Mailcow

יתרונות:
 • אתה שולט במאת האחוזים בדוא"ל שלך!
חסרונות:
 • קשה לעשות
 • קשה להגיע נכון
 • זקוק לתחזוקה שוטפת
 • יכול לתת תחושת ביטחון שגויה

אפשרות קיצונית יותר לכל אחד מהדברים לעיל היא לארח את עצמך את שרת הדואר האלקטרוני שלך. זה יכול להיות נעשה במחשב האישי שלך, או בשרת שכור. זה די מבטיח שגוגל וכדומה לא יתעלפו בהודעות הדואר האלקטרוני שלכם (לפחות ישירות - הם עדיין יוכלו לקרוא מיילים לא מוצפנים שנשלחים למשתמשים בשירותיהם).דוא

עם זאת, הגדרת ותחזוקה של שרת דוא"ל משלך היא עבודה לא טריוויאלית אפילו יותר נוטה יותר מבחינה טכנית. וככל שלמדה הילרי קלינטון בדרך הקשה, הקשה עוד יותר להבטיח שהיא בטוחה. למעשה, אם לא נעשה נכון, אז הפעלת שרת דוא"ל משלך יכולה להיות מסוכנת מכיוון שהיא מספקת תחושת ביטחון שגויה.

זה לא אומר שזה בלתי אפשרי, ויש הרבה שוחרי פרטיות שנשבעים על ידי אירוח עצמי של הדוא"ל שלהם.

תוכנות כמו Mail-in-a Box ו- Mailcow מקלות על העבודה על ידי אוטומציה של התהליך, אך עבוראבטחה מרבית, עליכם לבנות שרת משלכם מאפס. הדרכות מצוינות כיצד לעשות זאת ניתן למצוא כאן וכאן.

VoIP מוצפן מקצה לקצה

VOIP

פרוטוקול Voice over Internet (VoIP) מאפשר לך לדבר עם אחרים דרך האינטרנט באופן זהה לזה של שימוש בטלפון רגיל - לעיתים קרובות עם הבונוס לאפשר שיחות וידאו..

בניגוד לשירותי אירוח VoIP כמו סקייפ (שידוע כמסירת המרות ל- NSA), אפליקציות VoIP מוצפנות מקצה לקצה מבטיחות שרק אתם והמשתתפים שאושרו שהזמנתם יכולים לשמוע או לראות מה שנאמר.

אות

אות רשת

יתרונות:
 • קוד פתוח ומבוקר במלואו
 • משתמש בהצפנה חזקה עם סודיות מושלמת קדימה
 • זמין כעת כקובץ .apk, כך שאין צורך במסגרת Google Play Services
 • חנויות כמעט ללא מטא נתונים
 • צ'אטים בקבוצה מוצפנים
חסרונות:
 • אנשי קשר מתאימים באמצעות מספרי טלפון אמיתיים
 • (אך המספרים האלה לא נחשפים ל- Signal)

האות נרחב נחשב כתקן הזהב להודעות טקסט מאובטחות (ראה להלן), אך הוא כולל גם יכולות VoIP, כולל שיחות וידאו. החל ממרץ 2017, שיחות הקול והווידיאו של Signal מאובטחות באמצעות אותו פרוטוקול Signal המאבטח הודעות טקסט.

ג'יטסי

ג'יטסי רשת

יתרונות:
 • קוד פתוח
 • לבטח
 • כל הפונקציונליות של סקייפ
חסרונות:
 • לא איתות

Jitsi היא תוכנה חופשית וקוד פתוח המציעה את כל הפונקציונליות של Skype בשולחן העבודה. למעט כל שיחות ה- VoIP מוצפנות באמצעות ZRTP. זה כולל שיחות קוליות, ועידת וידאו, העברת קבצים והודעות.

בפעם הראשונה שאתה מתחבר למישהו, זה יכול לקחת דקה או שתיים להגדיר את החיבור המוצפן (המיועד על ידי מנעול). אבל אחר כך ההצפנה שקופה. כתחליף סקייפ ישר לשולחן העבודה, ג'יצי מאתגר לנצח.

העברת הודעות מוצפנות מקצה לקצה

האות נחשב לרוב כדרך הבטוחה ביותר שעדיין הומצאה לתקשר על פני מרחק. עם זאת, פרוטוקול ההודעות לא רשומות (OTR) הוא מצוין.

אות

יתרונות:
 • קוד פתוח ומבוקר במלואו
 • משתמש בהצפנה חזקה עם סודיות מושלמת קדימה
 • זמין כעת כקובץ .apk, כך שאין צורך במסגרת Google Play Services
 • חנויות כמעט ללא מטא נתונים
 • צ'אטים בקבוצה מוצפנים
חסרונות:
 • אנשי קשר מתאימים באמצעות מספרי טלפון אמיתיים
 • (אך המספרים האלה לא נחשפים ל- Signal)

אמנם קיימת גרסת שולחן עבודה, האות הוא בעיקר אפליקציה לנייד. היא מחליפה את אפליקציית העברת ההודעות הטקסט של ברירת המחדל של הטלפון שלך ומשתמשת ברשימת אנשי הקשר הרגילה של הטלפון שלך. אם איש קשר משתמש גם בסיגנל, אז כל הודעה שנשלחה אליהם או מתקבלת מוצפנת באופן מאובטח מקצה לקצה.תקשורת מוצפנת

אם איש קשר אינו משתמש בסיגנל, תוכלו להזמין אותו להשתמש באפליקציה, או לשלוח הודעת טקסט לא מוצפנת באמצעות SMS רגיל. היופי במערכת זו הוא זה האות כמעט שקוף בשימוש, מה שאמור להקל על שכנוע חברים, משפחה ועמיתים להשתמש באפליקציה!

חלקם עשויים לשקול את העובדה שסיגנל משתמש ברשימת אנשי הקשר של הטלפון שלך כדי להתאים לך עם משתמשי איתות אחרים סיכון פרטיות, אך אנשי הקשר שלך לא נחשפים בפני איתות. למעשה, רק מידע על מטא נתונים אות שומרת "התאריך והשעה שמשתמש נרשם בסימן ואת התאריך האחרון של קישוריות המשתמש לשירות האותות."טענה זו הוכחה בבית המשפט.

בעבר, ההסתמכות של Signal על מסגרת שירותי Google Play כדי לדחוף את הודעות ההודעות נגעה לקנאים של פרטיות, אך כעת היא זמינה רשמית כקובץ .apk. אז אין צורך במסגרת שירותי Google Play.

OTR

מדריך תקשורת מוצפן Pidgin Messenger

יתרונות:
 • קוד פתוח
 • לבטח
 • אנשי קשר מזוהים על ידי שם בדוי
חסרונות:
 • בעיקר שולחן עבודה בלבד (למעט Adium)
 • לא מאובטח כמו איתות

פרוטוקול ה- OTR אינו בטוח כמו זה שמשמש את איתות אך בכל זאת מאובטח מאוד. זה פותח כתוסף עבור המסנג'ר Pidgin, אך יכול לשמש אותו כתוסף עבור אפליקציות Messenger אחרות כמו Miranda IM. OTR נתמך גם באופן ילידי על ידי שליחים אחרים כמו ג'יטסי (לטקסט), אדיום וגיבארבוט (שפותח על ידי פרויקט גרדיאן).חיבור

OTR משמש בעיקר ביישומי Messenger Messenger, למרות שג'יטסי זמין כעת לאנדרואיד ו- iOS. בזכות Jabber / XMPP, רוב היישומים התואמים ל- OTR יכולים לדבר זה עם זה בצורה חלקה.

יתרון פוטנציאלי אחד שיש ל- OTR הוא ששמות בדוי מזהים אנשי קשר ולא מתאימים אותם באמצעות מספרי טלפון בעולם האמיתי. איננו רואים בכך בעיה משמעותית עם איתות.

תוספת

הערה על אפליקציות המשתמשות בפרוטוקול האותות

איתות הפך לתקן הזהב להודעות מוצפנות מאובטחות מקצה לקצה. מוניטין זה עודד כמה חברות שנשמעו באופן לא סביר להצטרף אליו כדי להגן על פרטיותם ואבטחת המשתמשים באמצעות פרוטוקול האותות הבסיסי..

WhatsApp, Facebook Messenger ו- Skype משתמשים כעת בפרוטוקול Signal כדי להצפין הודעות מקצה לקצה. להלכה, משמעות הדבר היא uאחיהם של אלה אהוב אפליקציות העברת הודעות יכולות לתקשר אחת עם השנייה בטוחות ממש כמו באמצעות אפליקציית Signal עצמה ....לוגו Skyep WhatsApp Messenger

למעט העובדה שאפליקציות אלה הן תוכנות קנייניות בעלות קוד סגור, כך יש אין דרך לדעת בוודאות שהם לא שולחים עותק של מפתחות ההצפנה של המשתמשים בחזרה לפייסבוק או למיקרוסופט. וגם אם הם לא נמצאים כעת, קל להחליק קוד זדוני לעדכונים עתידיים.

אפליקציית Signal בפועל, לעומת זאת, משתמשת אך ורק בקוד קוד פתוח מבוקר לחלוטין, שתוכלו אפילו להרכיב לעצמכם מחדש אם תרצו..

מצד שני, עם זאת, סביר להניח שיש לך חבורה של חברים ומקורבים שכבר משתמשים ב- WhatsApp, Facebook Messenger ו- Skype, וסביר להניח שלא יעבור ל- Signal בקרוב. למרות כמה סוגיות תיאורטיות, העובדה שהם משתמשים כעת בהצפנת אות מקצה לקצה היא ניצחון משמעותי לפרטיות וביטחון..

פתק ב- Telegram Messenger

המסר של טלגרם ידוע לשמצה בגלל השימוש בו רחבה על ידי ISIL. אכן, ידוע לשמצה זה תפיסה פופולרית כי טלגרם היא מאובטחת ופרטית ביותר, ולעתים קרובות תראו שהיא מומלצת במאמרים כמו זו.

זה מצער מכיוון שלא מדובר בתצוגה המשותפת למומחי פרטיות ואבטחה. בדומה לסיגנל, טלגרם מאמתת משתמשים באמצעות מספרי הטלפון שלהם, אך בניגוד ל- Signal, Telegram Messenger LLP מאחסן מידע זה.

טלגרם רשת

פירוש הדבר שהוא יכול (בתיאוריה) לקשר שיחות מוצפנות מקצה לקצה עם משתמשים בודדים. האם אי פעם יעביר מידע זה לממשלות? כנראה שלא, אבל מי יודע?

דאגה רבה יותר היא העובדה ש טלגרם מאחסנת מידע זה בשרתים שלה. לפיכך הוא פגיע לפריצות ומעקב. ברוסיה בשנה שעברה נפרצו שני חשבונות טלגרם של פעילים, ככל הנראה על ידי שירותי ביטחון רוסיים בשיתוף ספק הסלולרי של הפעילים..

אפשרות מרכזית לטענות הפרטיות והביטחון של טלגרם היא אפשרות צ'אט הסודי שלה. זה משתמש בהצפנה מקצה לקצה כדי לאפשר שיחות פרטיות ומאובטחות. הטלגרם ספג ביקורת קשה על כך שאינו מאפשר צ'אט סודי כברירת מחדל. אלא אם תפעיל באופן ספציפי צ'אט סודי, ההודעות שנשלחו באמצעות טלגרם אינן מאובטחות.

לוגו הטלגרם

משמעות הדבר היא כי Telegram Messenger LLP והאקרים יכולים לגשת אליהם. בשילוב עם שיטת Telegram לאימות משתמשים באמצעות מספרי הטלפון שלהם, הדבר מקל מאוד על ממשלות לתפוס חשבונות ולגשת להודעות לא מוצפנות..

בנוסף לכל אלה, החוקרים ביקורתיים על ההצפנה המשמשת את טלגרם. במקום להשתמש בתקני הצפנה מנוסים, נבדקו וביקורת מלאה, טלגרם משתמשת בפרוטוקול הצפנת MTProto משלה. הצפנת roll-your-own נחשבת לרבים כ- no-no משמעותי על ידי מומחי האבטחה.

כדי להחמיר את המצב, למרות שלקוח הטלגרם הוא קוד פתוח בעיקרו, הוא מכיל כמה אלמנטים (המכונים כתמים בינאריים) שאינם. חלק מהמומחים מתחו ביקורת גם על טלגרם על כך שהיא מפרסמת באטיות את הגרסאות האחרונות של קוד הקוד שלה. זוהי בעיית אבטחה, שכן הניתן לשנות קוד דואר מבלי שאיש היה מודע לכך.

אז לקצץ סיפור ארוך, כן לא ממליץ להשתמש בטלגרם אם עדיפות עבורך פרטיות ואבטחה.

מסקנה בנושא תקשורת מוצפנת

חידושים כמו ProtonMail ו- Signal השפיעו באופן מסיבי על נוף התקשורת המוצפן. עליית הצפנה מקצה לקצה, באופן כללי, וסיגנל בפרט, פירושה שכעת ניתן לדבר מרחוק עם אנשים אחרים בצורה בטוחה יותר ופרטית מתמיד..

למרות שלא בלי בעיות, העובדה ש יישומי המסנג'רים המפורסמים ביותר בעולם משתמשים כעת בהצפנה מקצה לקצה באדיבות פרוטוקול האותות משמעותית מאוד. המשמעות היא שגם אם הם לא מתעלמים מכך, גם התקשורת היום יומית של אנשים רגילים היא בטוחה יותר מכפי שאי פעם הייתה.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me