האינטרנט הוא כלי שימושי שניתן ליהנות ממנו למטרות חינוכיות, חברתיות ובידור. אמנם משאבי האינטרנט חריגים - אך חשוב לזכור כי מרחב הסייבר יכול להכיל סוגיות אבטחה ופרטיות פוטנציאליות עבור ילדיכם..


כילידים דיגיטליים ילדיכם פגיעים, ובעוד היבול הבא מוגדר להיות הדור המתמצא ביותר בכל הזמנים - עדיין יש מספר עצום של מלכודות שמחכות להם שהורים צריכים להיות מודעים אליהם.

Contents

מדוע בטיחות באינטרנט חשובה?

הסכנות שבעולם המחובר הן אמיתיות כמו היתרונות, וההורים חייבים להבין את הסוגיות שילדיהם יתמודדו איתם ברשת. במאמר זה נדגיש את השיקולים החשובים ביותר - תוך כדי הנחייתך בכל הצעדים הנדרשים כדי להבטיח שפעילות ילדך לא תוביל אותם לסכנות מקוונות או השלכות בעולם האמיתי..

בילינו שנים במתן צרכנים עצות בנושא פרטיות דיגיטלית ואבטחת אינטרנט, ובמשך הזמן הזה חקרנו נושאי אבטחה מקוונים רבים שמועילים להורים..

אין פיסת תוכנה אחת שההורים יכולים להשתמש בהם בכדי לספק לילדיהם בטיחות מקוונת מקיפה. במקום זאת, אנו מאמינים כי ידע הורי הוא המפתח למזעור הסיכונים שאנשים צעירים מתמודדים איתם ברשת.

במדריך זה, נלך אתכם דרך פתרונות התוכנה הטובים ביותר בהם תוכלו להשתמש, ובנוסף נסביר מדוע תשומת לב, ידע וחינוך חשובים לא פחות..

מה קיימות הסכנות המקוונות?

האינטרנט מלא בהזדמנויות מרגשות ללמוד ולחקור ואין בכוונתנו להפחיד את ההורים לגרום לילדיהם להימנע ממשאב פנטסטי זה. במקום זאת, אנו שואפים לספק מידע על הסכנות הפוטנציאליות שלה - לצד עצות קונסטרוקטיביות להתמודדות עמן.

כדי להתחיל, יצרנו רשימה של הסכנות הגדולות ביותר העומדות בפני ילדים ובני נוער כיום.

מעבר Cyberstalking

Cyberstalking הוא פעולת השימוש באינטרנט או בשירות המקוון כדי להטריד מישהו. במקרה הגרוע ביותר, סיבובי רשת יכולים להשפיע על מצוקצם על חיי הקורבן, וזו הסיבה שההגנה על ילדים כל כך חשובה.

בזכות שירותי מדיה חברתית מעולם לא היה קל יותר לצפות באנשים ברשת. בזמן ששיתוף באמצעות פייסבוק, אינסטגרם או טוויטר יכול להיות בילוי מהנה - שיתוף יתר יכול להיות מסוכן מכיוון שאפשר לזרים להתאבד עלייך או על פעילויות משפחתך..

על ההורים להבין כי כל מידע המועלה לאינטרנט עשוי לגרום לכם להיות חשופים למסלולי סייבר.

בריונות ברשת

על פי דיווח של Kids Health, בריונות ברשת מתרחשת בדרך כלל בקבוצת השווים של ילד. למרות זאת, בריונות ברשת יכולה להיות מאוד עניינית וכל מידע שילדך מפרסם ברשת עלול לגרום לקורבן.

בריונות ברשת יכולה לנוע בין הקנטות סתמיות למקרים שגורמים לאיום רציני על בריאותו הנפשית של הילד ובטיחותו. הנתונים הסטטיסטיים מראים שכ- 50% מהילדים נחשפו לסוג כלשהו של בריונות ברשת, מה שאומר שחיוני ההורים להגן על ילדיהם..

כשמדובר במתן טיפול, תוכנה אינה מצליחה כיום להחליף את העין הפקוחה של ההורה ואת תשומת ליבו. מה שחשוב לזכור הוא שילדים בדרך כלל לא ששים לדון בסוגיות של בריונות ברשת, כלומר ההורים חייבים להתמודד עם הנושא הפוטנציאלי בראשם..

דיונים פתוחים תכופים יכולים לעזור לגרום לילדים להרגיש בטוחים יותר בצ'אט על בעיותיהם, וחיוני שההורים יחזקו שילדם לא יתקשה בצרות, לא משנה מה יכול היה לקרות להם ברשת.

ראוי להזכיר גם שקרן מייגן מאייר טוענת ש -15% מבני הנוער מודים שהם עצמם ברשת. הורים, צריכים לבקש להיות ערניים לכל עדות לכך שילדם עשוי להתנהג ולהבריח אחרים.

תוכן מגונה ופוגעני

האינטרנט יוצר הזדמנות לילדים להיחשף לפורנוגרפיה כמעט על בסיס יומיומי. מסיבה זו כל כך חשוב להורים לפקח על מה שילדיהם עושים ברשת - ולהגדיר מנעולי הורים המבטיחים כי תוכן למבוגרים אינו נגיש בקלות.

על פי נתוני GuardChild, 70% מהילדים נתקלו בטעות בפורנוגרפיה מקוונת וכי רק שליש מהמשפחות משתמשות בפילטרים או בתוכנת בקרת הורים כדי למנוע את התרחשותה של התרחשות זו..

תוכנה בלבד אינה יכולה למנוע מילדים להיתקל בפורנוגרפיה - מכיוון שכל קונסולת משחקים, סמארטפון, טאבלט, טלוויזיה חכמה היא נקודת גישה פוטנציאלית. מסיבה זו, על ההורים להישאר ערניים.

בנוסף, ה- NSPCC טוען כי כ- 25% מהילדים נחשפו "להודעות גזעניות או שנאה" ברשת. חומר מסוג זה נפוץ באופן מקוון, מה שאומר שההורים חייבים לפקח ולתקשר עם ילדיהם על כל החומרים הפוטנציאליים שהם יכולים למצוא ברשת. על ההורים לקבוע חסימות הורים על כל תוכן שנחשב לשנוא או מטריד בדרך אחרת.

סיקסטורשן

Sextortion כולל שימוש בחומרים המשותפים באופן מקוון כדי לסחוט את הקורבן, וזו הסיבה שחיוני ללמד ילדים שאסור להם לשתף תמונות חושפניות של עצמם ברשת בשום פנים ואופן. יש צעירים שאף נאלצו למפגשים מיניים בכדי למנוע את הפצת תמונותיהם.

הדרך הטובה ביותר למזער את הסיכוי שילדך יהפוך לקורבן היא להסיע הביתה את הנקודה שאפשר להעביר כל דבר שמשותף ברשת באופן מקוון, וכי מקובל שתמונות המשותפות ברשת ישמשו לקורבנות הסחיטה. אפילו תמונות המשותפות עם חברים מהימנים או ריסוק עלולות להוביל מאוחר יותר לפורנו נקמה או לשיתוף לא רצוי בקרב קבוצות עמיתים. 11% מהבני נוער מדאיגים הודו ששיתפו תמונות עירומות של עצמם ברשת או באמצעות הודעת טקסט.

עברייני מין בילדים

זה אולי הסיכוי המפחיד ביותר, אך חשוב להבין כי הפוטנציאל של ילדים לפגוש עברייני מין ברשת.

במקרים מסוימים, ילדים ממשיכים בהמשך לפגוש אנשים שהם פוגשים ברשת בחיים האמיתיים, וזו הסיבה שחיוני שכל האפוטרופוסים יידעו לאתר סימנים פוטנציאליים לטיפוח.

הנתונים העלו בעבר כי רבים מכל אחד משבעה ילדים נחשפו לסוג של שידול מיני באינטרנט. על הורים לתקשר עם ילדיהם על הסכנות הכרוכות בפגישה עם זרים באופן מקוון ולהיות ערניים לכל תקשורת חריגה במכשירים של ילדיהם כדי להבטיח שלא יתקיימו קשרים לא בריאים עם זרים..

איומים טכניים והונאות

פושעי רשת יודעים שילדים רגישים יותר לסוגים מסוימים של איומים. בדומה למבוגרים, ילדים ובני נוער לרוב ממוקדים על ידי האקרים ששולחים להם תוכנות זדוניות, ניסיונות דיוג ותרמיות אינטרנט אחרות.

חלונות קופצים רשעים המביאים לחשיפה לתוכנות ריגול ותוכנות זדוניות מוטבעים לרוב באתרים שליליים לכאורה לילדים. פושעי רשת יודעים שילדים משתמשים לעתים קרובות במחשב האישי או במחשב הנייד של ההורה שלהם, מה שאומר שאם הם יקבלו דריסת רגל על ​​מכונה הם עלולים בסופו של דבר לגנוב את פרטי ההתחברות הרגישים של ההורה או את פרטי הכרטיס..

בני נוער הם גם יעד נפוץ לרמאים המעוניינים להקריב אותם באמצעות הצעות מזויפות, חינונים חינם וגירסאות פירטיות לא חוקיות של תוכנה, משחקים, סרטים או מוסיקה..

ילדים לומדים לעיתים קרובות היכן להוריד סרטים ותכניות טלוויזיה בחינם מחבריהם, והסכנות הפוטנציאליות עשויות להוות סיבה לדאגה אם ילדכם אינו מתמצא כיצד לאתר את ההפעלה המסונבלת באתרי הורדות..

אפילו הזרמת תוכן בחינם באינטרנט יכולה לחשוף ילדים לוירוסים ותוכנות זדוניות, מה שאומר שחייבים לחנך ילדים לעולם לא ללחוץ על חלונות קופצים וקישורים ולסגור אותם במקום.

הורדה דרך אתרי BitTorrent אינה חוקית, ואם כתובת ה- IP שלך מסומנת יכול האדם שמשלם את החשבון לעמוד בפני חשבונות או פעולה משפטית אפשרית. מסיבה זו, חיוני לחנך ילדים על הסכנות הכרוכות בהורדת תוכן פיראטי.

השכלה ומודעות כיצד להשתמש באתרים בצורה מאובטחת היא הדרך הטובה ביותר להתקדם. יתכן והכי חשוב, על ההורים לחנך את עצמם גם לגבי הונאות אינטרנט כמו דיוג, שנועדו לגרום לקורבנות להיות חלק מהפרטים האישיים שלהם. נתונים אלה הם בעלי ערך, ובעוד שיש פחות סיכוי שיש לילדים חשבונות בנק וכרטיסי אשראי, עדיין ניתן להשתמש בנתונים האישיים שלהם לגניבת זהות, מה שעלול לגרום לבעיות מתמשכות בהמשך החיים..

לבסוף, מיקרו-עסקאות במשחק הן אפשרות נוספת. אלה מאפשרים לילדים להתקדם עוד במשחקים או להשיג תכונות או דמויות נוספות - בתמורה לכסף. אמנם אין מדובר בהונאה, אך הם עלולים לגרום לכך שילדך יגבה חשבונות ענק בכרטיס האשראי או החיוב המחובר שלך.

פרטיות מקוונת

השימוש בשירותים מקוונים ומדיה חברתית הוא הדרך הקלה ביותר להפר את פרטיותך. מסיבה זו, חיוני שההורים יעזרו לילדים להבין מה בטוח לשתף ומה לא. יש להשתמש בהגדרות הפרטיות במלואן, ויש לעודד את הילדים להימנע ממסירת מידע אישי שעלול לגרום למיקודם על ידי עובדי רשת..

לספקי שירותים כמו פייסבוק יש רקורד נורא ביחס לשמירת פרטי הצרכנים. מסיבה זו יש לעודד את הילדים למנוע מידע אישי מפלטפורמות אלה (אפילו בהודעות פרטיות) ככל האפשר.

מכשירים המחוברים לאינטרנט יכולים גם הם להפר את פרטיותם של ילדים. החברה שעומדת מאחורי CloudPets ספגה בעבר הפרת אבטחה שחשפה את פרטי ההתחברות של כמעט מיליון לקוחות. הפרה זו חשפה מיליוני הקלטות שיצרו ילדים להאקרים. VTech, חברה אחרת שמייצרת צעצועים, השאירה בטעות תמונות של ילדים בשרת לא מוגן - ושוב מאפשרת לפושעי רשת לגשת אליהם..

אמנם יש הורים מועטים שיכולים לעשות כדי לעצור הפרות מסוג זה, אך הורים יכולים לעזור לילדיהם בכך שהם מבטיחים שהם רק ישתמשו במוצרים מחוברים שנעשו על ידי יצרנים ידועים. מכשירים וצעצועים מחוברים זולים (אולי מיוצרים בסין או במקומות אחרים) עומדים בפני פגמים פוטנציאליים רבים יותר, מה שעלול לאפשר פריצה או הוספה של מכשירים אלה לבוטנט.

אנו ממליצים להורים לשים לב לשלבי ההתקנה של כל המכשירים המחוברים בכדי להבטיח שהם משתמשים בסיסמאות חזקות וייחודיות. על ההורים להקפיד גם על בעיות אבטחה שעלולות להתעורר עם אחד מאותם מוצרים ועליהם להיות מוכנים לקבל עדכונים ותיקונים ברגע שהם יהיו זמינים..

האינטרנט המודרני: הטובים והרעים

בהתחשב באיומים שתוארו לעיל, ההורים ייסלחו להם בשקלול ביטול הפס הרחב שלהם ורישום כל המכשירים האלקטרוניים של המשפחה ב- eBay.

עם זאת, המציאות היא שהאינטרנט הוא כלי חינוכי המשנה חיים, שיכול לאפשר לילדים ללמוד כמעט כל דבר. זו הסיבה שנגישות האינטרנט משמשת כמקלת מדידה של בית החופש כאשר שופטים את דרגות החופש ברחבי העולם.

יש לתת לכל אחד גישה לאינטרנט, וזו הסיבה שההורים צריכים להזדקק להתעדכן בכל המהמורות הפוטנציאליות שלה..

כיצד להגן על המשפחה שלך

אולי הכלל החשוב ביותר שהוא מגיע לאינטרנט הוא שיש להשתמש בו באחריות. על ההורים להשתמש באינטרנט עם ילדיהם - והם חייבים תמיד להציע תמיכה ופיקוח כאשר הם עושים זאת.

יש להודות, רבים מהאיומים המקוונים שתוארו לעיל הופכים רלוונטיים יותר ככל שצעירים מתחילים להגיע לשנות העשרה שלהם. עם זאת, האיום בלחיצה על חלונות קופצים והסכמה להרשאות סביר עוד יותר כאשר ילדים קטנים יותר. זה תמיד רעיון טוב להתחיל את השכלתם מוקדם, כדי להבטיח שהם כבר ערים לכל הסיכונים המקוונים עם התבגרותם.

חשוב מכל, חשוב להבהיר שהאינטרנט הוא דבר שתמיד ישמש תחת פיקוח.

כללי בית למחשבים

קיום כללי בית למחשבים הוא נקודת פתיחה טובה עבור משפחות שרוצות למתן את הסכנות הנובעות מהאינטרנט. משפחות ללא ספק יהיו בעלות גישות שונות. עם זאת, להלן סיפקנו עשרה כללי בית אפשריים הנחשבים לשיטת העבודה הטובה ביותר.

1. שמור מחשבים באזורי מגורים

המקום הטוב ביותר למחשב המשפחתי הוא באזור מגורים משותף, בו ילדים יודעים שהורה עשוי להשקיף מעבר לכתפיים בכל עת. זה יבטיח שילדים יבינו שמפקחים עליהם.

2. הטמיע "אמברגו אינטרנטי".

הגבלת זמן הגישה של ילדכם לאינטרנט יכולה לעזור להבטיח כי הם לא יהיו קשורים באובססיביות להיות מקוונים. ילדים צריכים גם לעסוק בפעילויות ומשחקים גופניים, וההורים צריכים לנסות להבטיח שילדיהם מבלים זמן בפעילויות מגוונות.

האינטרנט אמור לשמש בעיקר למטרות חינוכיות, כאשר זמן לבילוי חברתי או לבידור מקוון מוגבל בזהירות לגבולות מתאימים. לילדים צעירים יותר, הסרת מכשיר או סמארטפון מחובר לאינטרנט לפני השינה מתאים לחלוטין.

3. מסכים שההורים "יחברו" ילדים ברשתות החברתיות שלהם

כאשר ילדים מתחילים לחוות את נוכחותם המדיה החברתית שלהם, חיוני שההורים יתיידדו בפלטפורמה זו. זה יאפשר להם לעקוב אחר הפעילות והאינטראקציות של ילדיהם. על ההורה להיות בעל יכולת ישירה גם להיכנס לחשבון זה כדי לפקח על תוכן ההודעות ולעיין בהגדרות הפרטיות על בסיס קבוע כדי להבטיח שהנוכחות המקוונת של הילד בטוחה..

4. על ההורים להיות בעלי גישה באמצעות סיסמא למכשירים של ילדים

לילדים אסור שיהיו להם מכשירים מוגנים באמצעות סיסמה המאפשרים להם לנעול את פעילותם. על ההורים להתעקש לדעת את מספר סיכת נעילת המסך של הילד או את התבנית כדי להבטיח שהם יכולים לפקח על כל האפליקציות במכשירים שלהם.

חשוב גם להיות מודעים לכך שאפשר למחוק אפליקציות ולהתקין אותן מחדש על בסיס יומי. מסיבה זו יתכן שיהיה צורך לעקוב אחר היסטוריית חנות האפליקציות של הילד (או להגדיר נעילת הורים בחנות האפליקציות כך שלילד צריך לעבור דרך ההורה כדי לגשת לאפליקציות חדשות).

בכל הנוגע לבני נוער, כדאי לזכור שניתן לנקות כל יום היסטוריית חנות אפליקציות. אם ההיסטוריה מתנקה - עליכם לשאול את ילדכם מדוע הם מוחקים אותה באופן קבוע. אם הם מוחקים באופן קבוע, יתכן שיש חשש - מכיוון שהילד מנסה להסתיר את השימוש באפליקציה.

5. ההורים מאשרים או מטילים וטו על שימוש ברשתות חברתיות חדשות

אם ילד מעוניין להצטרף לרשת חברתית חדשה - חשוב שיבינו שעליו לבקש אישור תחילה.

ה- NSPCC מספק משאב שימושי שעוזר להורים ללמוד על רשתות חברתיות חדשות, מה הם עושים ואילו גילאים הם מתאימים. בנוסף, על ההורים לשים נעילת הורים בחנות האפליקציות של ילדיהם כדי להבטיח שהם לא יוכלו להשיג אפליקציות ללא אישור.

6. על ילדים לספר להורים לפני שמספקים מידע אישי באופן מקוון

מסירת מידע אישי באופן מקוון צריכה להיות היוצאת מן הכלל ולא הכלל. ילדים צריכים להבין מדוע זה רעיון גרוע למסור כתובות ומספרי טלפון ויש לעודד אותם לבדוק עם הורה בכל עת שמבקשים נתונים מסוג זה..

על ההורים להסביר לילדים שהם לעולם לא מוסרים את הנתונים האישיים שלהם אלא אם הדבר נחוץ.

7. על ילדים להשתמש בצ'אט מקוון רק עם אנשים שהם מדברים איתם בחיים האמיתיים

זה אמור להיות מבוטל, אך GuardChild קובע כי כמעט 70% מבני הנוער מתקשרים באופן קבוע על ידי זרים באופן מקוון ללא ידיעת הוריהם. תזכורות בלתי פוסקות בנושא זה הינן בעלות חשיבות עליונה, ויש לנקוט בפיקוח על מנת להבטיח את ביצוע הכללים.

8. אין למחוק את היסטוריית הגלישה באינטרנט

אנשים צעירים שמוחקים ללא הרף את היסטוריית הרשת שלהם בדרך כלל בודקים דברים שהם לא רוצים שאחרים יידעו עליהם. לכן, אולי תרצה להפוך את מחיקת היסטוריות הדפדפן לפעולה אסורה עבור ילדיך. הדבר נכון גם לשימוש במצבי גלישה בסתר או בגלישה פרטית, כדי למנוע שמירה על היסטוריה כלשהי. אם ילד בילה שעות בגלישה ברשת ואין היסטוריה להראות זאת - זה כנראה גורם לדאגה.

9. על ילדים לדווח על בריונות או על כל מצוקה שהם רואים ברשת

עידוד ילדיכם להיות פתוחים בנוגע למה שהם נתקלים ברשת (מתוך ביטחון כי פעולה זו לא תביא אותם לבעיות) היא דרך נהדרת לשמור על קווי תקשורת פתוחים.

דיון מתמשך ופתוח בנושאים כמו בריונות ברשת אמור לעזור לגרום לילדים להרגיש בנוח יותר עם שיתוף הנושאים שלהם. הרבה יותר סיכוי שילדים יהיו פתוחים עם הורים כאשר הם מאמינים באמת וההורים שלהם בצד ורוצים לעזור.

10. הפרות חייבות להיות אובדן הרשאות

כמעט בלתי נמנע שילדים יכופפו את החוקים בשלב מסוים. כאשר הם עושים זאת, חשוב להורים לעקוב אחר הסנקציות המאוימות שלהם - או שאף אחד לא יתייחס ברצינות לעתיד בעתיד. תמיכה בילדים היא חיונית, אך יש להעניש עימם ישירות על כללי הבית בעת הצורך.

התקנת תוכנת אנטי-וירוס

תוכנית אנטי-וירוס חיונית לבריאות המחשב והיא קו ההגנה הראשון מפני תוכנות לא רצויות. תוכנת אנטי-וירוס טובה סורקת באופן פעיל אחר כל התוכניות הזדוניות כולל וירוסים, תוכנות זדוניות, תוכנות ריגול, סוסים טרויאנים ותולעים. ושירותים מסוימים יכולים אפילו להתריע בפניכם מפני אתרי הונאה וניסיונות דיוג.

להלן מספר עצות שכדאי להיות מודעים אליהם בכל הנוגע לתוכנת אנטי-וירוס:

1. לא כל תוכנות האנטי-וירוס שוות

כדאי לבדוק ביקורות לפני שתבחר בתוכנת האנטי-וירוס שלך מכיוון שלא כל מוצר מציע הגנה בפני מים. תשלום נוסף עבור אנטי-וירוס לא בהכרח יביא לך ביטחון טוב יותר. אפילו כמה אפשרויות בחינם בסיסיות מספקות את כלי האנטי-וירוס הדרושים ביותר. אז, עשו את המחקר שלכם.

2. שום תוכנת אנטי-וירוס אינה יעילה במאת האחוזים

אי אפשר שמוצר אנטי-וירוס יהיה יעיל במאת האחוזים, ולא תמצא מוצר שטוען שהוא כזה. הסיבה לכך היא שהגנה מפני וירוסים ותוכנות זדוניות היא משחק קבוע של חתול ועכבר, בו האקרים מייצרים עלילות חדשות וספקי אנטי-וירוס חייבים לטרוף כדי להגן על המשתמשים שלהם נגדם. כיוון שכך, חינוך וערנות הם בעלי חשיבות עליונה - כמו גם לשמור על עדכון מעודכן של האנטי-וירוס שבחרת.

3. גם מחשבי Mac זקוקים לאנטי-וירוס

השאלה אם מחשבי Mac של אפל זקוקים לתוכנת אנטי-וירוס הייתה דיון רב. עם זאת, בימים אלה מוסכם כי יש להגן על מחשבי מקינטוש. ישנם דיווחים תכופים על וירוסים חדשים הספציפיים ל- Mac, והתרעות על כך שמחשבי Mac אינם מאובטחים כמו שאנשים חושבים. מסיבה זו אנו ממליצים בחום לקבל אנטי-וירוס עבור Mac.

שקול מנוע חיפוש ידידותי לילדים

ישנן אלטרנטיבות למנועי חיפוש פופולריים כמו גוגל ויאהו שמציעות לילדים הגנה נוספת מפני מעידה על תוכן לא רצוי

 1. KidRex.org יושב בראש טכנולוגיית החיפוש של גוגל במטרה להחזיר רק תוצאות ידידותיות לילדים.
 2. ילדים קליק! רק מעלה תוצאות שאצרות מתוכן שהוקרן על ידי ספרנים בארה"ב.
 3. KidTopia מכוון לגיל הרך ומשרת רק אתרים "מאושרים על ידי חינוך".

למרות שאין דרך כוללת למנוע באופן קסום מילדים למצוא תוכן לא הולם ברשת, האתרים שלמעלה יכולים להפחית במידה ניכרת את הפוטנציאל להיתקל בחומרים לא רצויים. לכן אנו ממליצים להגדיר אחת מהאפשרויות הללו כדף הבית במחשב האישי המשפחתי - תוך שימוש במנעולי הורים בכדי להסיר גישה למנועי חיפוש פופולריים אחרים (במיוחד לילדים קטנים יותר)..

השתמש בבקרות הורים

הטמעת בקרת הורים היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את בטיחותם המקוונת של ילדיכם. עם זאת, בעוד ששימוש בפקדים אלה הוא יעיל - אסור שהוא ייחשב תחליף לפיקוח על ההורים.

הורים אחרים לא בהכרח יישמו את אותם בקרות וכללי הבית. משמעות הדבר היא כי כל המאמצים שלך אינם מבוטלים אם ילדכם מבקר בבית של חבר - או אפילו אם הוא משתמש בסמארטפון של מישהו אחר. למרות זאת, בקרות הורים מציעות את שיטת ההגנה הטובה ביותר העומדת לרשותך.

בנוסף, כדאי לדון בשימוש בבקרת הורים עם הורי חבריהם של ילדיכם - כדי להבטיח שהם ראו מאמר זה ולהבין כיצד להפוך את ביתם לבטוח.

1. בקרת הורים ברמת החיבור

ספקי שירותי אינטרנט מסוימים מאפשרים לך לקבוע בקרות הורים, החוסמות אוטומטית את כל הפורנוגרפיה ותכנים אחרים שעלולים להיות פוגעים. במדינות מסוימות (כמו בריטניה) בקרות אלה מופעלות כברירת מחדל, מה שאומר שאתה חייב לבטל את הסכמתך לסינון כדי לגשת לכל תוכן למבוגרים בלבד (וגם למגוון אתרים אחרים שנאספים בתהליך).

הגנה שמיכה מסוג זה יכולה להיות שימושית, והורים שמחליטים לחסום את כל התוכן למבוגרים יכולים לבחור להשתמש ב- VPN כדי לקבל גישה מחדש בעצמם. עם זאת, להורים שלא רוצים לנעול את עצמם מהתוכן כדי להגן על ילדיהם - אפשרויות אחרות זמינות.

כמו כן, ראוי לציין כי כל חסימת אתר שמופעלת על ידי ספקיות האינטרנט יכולה גם להיות עוקפת בקלות על ידי ילדים המשתמשים ב- VPN או פרוקסי. מסיבה זו, חשוב להבטיח שתעקוב אחר השימוש של ילדים ב- VPN, ובמידת הצורך להשתמש ברשימה השחורה או בתוכנת חסימת DNS של Net Nanny כדי להבטיח שקיסים לא יוכלו לגשת לאתרים מסוימים אפילו עם VPN..

2. בקרת הורים של מערכת ההפעלה

בשנים האחרונות שופרו משמעותיות אפשרויות בקרת ההורים המובנות במערכות הפעלה. במחשבי מקינטוש, למשל, הורים יכולים להגדיר חשבונות משתמשים של ילדים כך שהם יעבדו רק בשעות מסוימות, ויחסמו את הגישה לאתרים ואפליקציות מסוימים. אפשר אפילו למנוע מילד להשתמש במצלמת רשת של מחשב, אם זה נחשב לדאגה.

האפשרויות עבור Microsoft Windows דומות, עם הגבלות על אפליקציה, משחק ואתרי אינטרנט אפשריות. פרטים זמינים כאן. לרוע המזל, ההתעקשות של מיקרוסופט לקשור את כל האפשרויות הללו לחשבונות מקוונים של מיקרוסופט אכן הופכת את העבודה למאמץ למדי. עם זאת, חשוב שתעשה זאת.

3. תוכנת בקרת הורים ייעודית

תוכנה כמו Net Nanny לוקחת את הבטיחות באינטרנט לשלב הבא. הוא מספק תכונות לחסימה של תכנים, שליטה על הגישה למדיה החברתית ואפילו פיקוח על השימוש באינטרנט המשפחתי, כך שתוכלו לדעת בדיוק לגישה ומתי.

Net Nanny זמין גם במכשירי אנדרואיד ו- iOS לנייד, מה שאומר שאפשר להשתמש בו כדי לנעול מכשירים ניידים שילדים משתמשים בהם מחוץ לבית (בבית הספר או במקום אחר).

החיסרון העיקרי הוא שהמורכבות של תוכנה מסוג זה יכולה לגרום להקמתה של קצת כאב. אמנם זה ייקח קצת מאמץ, אך בהחלט כדאי לעשות זאת מכיוון שילדים המשתמשים במכשירים עם בקרת הורים הם הרבה יותר בטוחים מאלו המשתמשים בחיבורים לא מוגנים.

בני נוער והאינטרנט

בני נוער נוטים לרדוף אחר עצמאותם בצורה מכרעת יותר, מה שיכול להפוך את האבטחה שלהם למאתגרת יותר מאתגרת. עם הפרדיגמה החברתית של היום המחוברת כל כך למרחב הסייבר, זה בלתי נמנע שנושאים הקשורים לאינטרנט יהיו נפוצים בזמן ההורות..

כמו תמיד, יש ליצור איזון עדין בין מתן חופש למתן ביטחון. איזון זה יהיה ייחודי לדינמיקה המשפחתית האישית ולאישיותם של ילדים פרטיים.

בריונות ברשת, גבעולים, טורפים - והאיומים האחרים המדוברים במדריך זה - הופכים כולם לרלוונטיים יותר כאשר ילד נכנס לשנות העשרה שלהם; כך שההורים חייבים לעבוד קשה כדי ליצור אמון והקשר עם ילדיהם.

פסיכולוגי ילדים מציעים הרפיה הדרגתית של כללי הבית עליהם נדונו בעבר כאשר ילדים מתבגרים. ואם יישמת בהצלחה חינוך סייבר מגיל צעיר - היית צריך להבטיח כי:

 1. ילדיכם כבר מודעים לסוגי הסיכונים המקוונים שהם עלולים להתמודד איתם.
 2. ילדי יורו יודעים שהם יכולים לבוא אליכם לקבלת עזרה וייעוץ ללא חשש משיפוט ועונש.
 3. ילדיכם יודעים שמופעלת ומסתבר שלא תשתעשעו.

זו הסיבה שההורים חייבים לחנך את עצמם על סכנות מקוונות ולא להשאיר את כל הידע בידי ילדיהם.

משתרע

על פי DoSomething.org, 24% מהילדים בני 14 עד 17 היו מעורבים באיזושהי סוג של עירום. אז אמנם נושא הסיקסטינג יכול להיות קשה להעלות אצל ילדיכם, אך יש לעשות זאת.

גישה אחת היא לשתף איתם חלק מהנתונים הסטטיסטיים של DoSomething.org. ילדים צריכים להבין שאחד מכל חמישה אנשים חולקים תקשורת פרטית עם צדדים שלישיים שהם לא היו מיועדים להם במקור.

יש ללמד בני נוער ששום דבר אינו פרטי באמת ברגע שהוא מופץ ברשת. יש להסביר את הפוטנציאל לפורנו נקמה.

קשרים מקוונים & פגישה עם זרים בחיים האמיתיים

על פי הסטטיסטיקה, שליש מגילאי 15 עד 18 מנסים לפגוש אנשים שהם פוגשים ברשת בחיים האמיתיים. לעיתים קרובות, זה כנראה תמים, וכמה נוצרות חברות ידידות מודרנית - אולי הם פגשו ילדים מבתי ספר מקומיים אחרים שאוהבים מוסיקה דומה או שיש להם אותם תחביבים..

עם זאת, פגישה עם זרים בחיים האמיתיים עלולה להוות סכנות חמורות מאוד - וזו הסיבה שיש לפקח על צעירים ולתת להם כללים. זו דוגמא מצוינת לאופן שבו כללי בית, עקביות הורית, וערנות מתמדת נפגשים כדי להקל על תהליך ההגנה על ילדים.

על ההורים לחפש להיות מעורבים בבירור בדיוק עם מי ילדיהם מחליטים להיפגש ומדוע. ועליהם לבקש להבטיח שזה יתרחש במרחב ציבורי או בבטיחות הבית המשפחתי עצמו.

שוב, זהו תחום רגיש, בו על ההורים לנהל איזון סביר בין ויתור על שליטה בצאצאים לבין מתן בטיחות והשגחה..

פסיכולוגי ילדים מסכימים כי עדיף לחתור לדיאלוג פתוח בו בני נוער מרגישים מספיק נוחים כדי לומר להוריהם מה הם מתכוונים לעשות. עם זאת, הם גם מזכירים להורים כי יש לשפוט את רמת האחריות המוענקת לילדים בכל מקרה לגופו - מכיוון שלא כל הילדים זהים.

התנהגות מקוונת וטרולינג

ככל הנראה, כל בני הנוער ייחשפו לרמה מסוימת של טרולינג והתנהגות שנאה. הסטטיסטיקה מציעה כי מספר לא מבוטל של בני נוער הם קורבנות או מבצעי התנהגות מסוג זה.

לדוגמה, מחקר אינטרנט בטוח יותר בבריטניה, שפורסם על ידי The Guardian, מצא כי 80% מה"מתבגרים ראו או שמעו שנאה מקוונת במהלך 12 החודשים האחרונים. "

שוב, דיאלוג פתוח בין צעירים להורים הוא דרך הפעולה הטובה ביותר.

בטיחות מכשירים ניידים

הטלפונים החכמים והטאבלטים מקשים על שמירת קטינים מקוונים. לעיל דנו בשימוש בבקרות הורים וחלקם ניתנים לפריסה במכשירים ניידים. אפשר לחסום גישה לתכנים למבוגרים ברמת הרשת - כך שאתרים אלה חסומים כאשר ילדים גולשים באינטרנט דרך חיבורי רשת סלולרית 3G, 4G או 5G. הגדרת ברירת המחדל היא שרשת הסלולר הסלולרית קיימת, לאחר סינון זה במקום. עם זאת, כל זה יוצא מהחלון אם ילדכם מתחבר לרשת WiFi ללא סינון כזה במקום.

השימוש בתוכנה כמו Net Nanny הוא קרוב ככל שתגיע "לנעול" מכשיר של ילד לפי העדפותיך. עם זאת, חינוך ומעקב נותרו חשובים. אינך יכול להעביר את האחריות להגנה המקוונת של ילדיך לתוכנה - לא משנה כמה אתה משלם עבורו.

אבטחת Wi-Fi

רשתות WiFi בחינם הן ברכה וקללה. היכולת להיכנס באופן מקוון בחינם היא מותרות שיכולה לחסוך להורים כסף, עם זאת, זה אומר שהבית חוקים וחוסמים שהגדרת בבית כבר אינם במקום.

בנוסף, רשתות WiFi ציבוריות טומנות בחובה סכנות ייחודיות משל עצמן - כולל מתן אפשרות להאקרים ליירט ולגנוב את הנתונים של ילדכם. אם אתה זקוק למידע נוסף על הסכנות של WiFi ציבורי אנא לחץ כאן. מאמר זה יספק לך עצות כיצד להגן על ילדיך באמצעות רשת וירטואלית פרטית (VPN). עם זאת, VPN יכול גם לאפשר לצעירים לעקוף חסימות אחרות ואמצעי סינון שנקטתם - לכן חיוני שתעריך במלואם את הסיכונים.

דבר המפתח הוא להבטיח לצאצאיך להבין ש- WiFi ציבורי אינו בטוח כמו השימוש בו בבית וייתכן שהם ירצו להימנע מהזנת פרטי תשלום וסיסמאות רגישות בעת השימוש בהם אלא אם הם מחוברים ל- VPN אמין..

מיקום גיאוגרפי

תכונות מיקום גיאוגרפי ומעקב GPS יכולות לאפשר לחברות לעקוב אחר ילדיך. Fitbits ושובשים אחרים המחוברים היו במרכז מספר הולך וגדל של חששות בנושא פרטיות בשנים האחרונות. אפילו תכונות המיקום הגיאוגרפי במשחקים כמו פוקימון גו היו ידועות כגורמות לבעיות מסוימות, בכך שהיא מאפשרת לעוקבים ופושעים לאתר את האנשים לספל או לתקוף אותם. מסיבה זו, כדאי לקחת בחשבון את השימוש במכשירי מעקב GPS בזהירות.

עם זאת, כשמדובר בפיקוח על ילדים, מעקב אחר מיקום יכול למעשה להיות מועיל למדי. למכשירי Apple iOS יש אפליקציית "מצא חברים", המאפשרת לחברים ובני משפחה נבחרים לראות היכן אנשים (או לפחות מכשירי האייפון או האייפד שלהם) נמצאים. אם יש לכם ולילדיכם מכשירי אייפון, הגדרת זה היא דרך טובה להבטיח שתמיד תדעו היכן הם נמצאים.

הצד הפשוט של זה הוא שניתן להשתמש באותה תוכנה כדי לסחוב את ילדיכם, ולכן חשוב לוודא שהם לא יעניקו גישה למיקום שלהם לאנשי קשר אחרים. למרבה המזל, זה קל לבדוק וההורים צריכים לפקח מקרוב על המצב אם הם אכן משתמשים בתכונה זו.

ניתן להגדיר אפליקציות אחרות כמו פריסקופ כדי להציג את המיקום של סרטון שהועלה, והוא מסוגל לחשוף היכן בדיוק אתה גר אם סרטון הועלה מהבית. יש לשלול בקפידה גישה לאפליקציות מסוג זה למעקב GPS אחרת ילדך יכול לחשוף בטעות את מיקומם בפני זרים.

אמצעי אבטחה למכשירים ניידים

טלפונים חכמים וטאבלטים רגישים למספר עצום של נגיפים וניצולים שעלולים לסכן את ילדיכם. מכשירי אנדרואיד נמצאים בסיכון ביותר, כך שאם ילדכם משתמש במכשיר שווה להתקין אנטי-וירוס. AVL היא אפשרות ידועה שיכולה לסייע בהשבתת אפליקציות זדוניות ואתרי דיוג כמו גם וירוסים וסוסים טרויאניים.

אפל ממשיכה לדבוק שמערכות אנטי-וירוס מסוג זה אינן נדרשות במכשירי ה- iOS שלה בגלל התכנון של מערכת ההפעלה. עם זאת, ישנה כמות הולכת וגוברת של ראיות המראות כי אנשים ממוקדים בהצלחה עם וירוסים במכשירי iOS. לפיכך, כדאי מאוד לחשוב על שימוש בתוכנת אנטי-וירוס (הדבר הופך להיות חיוני אם מכשיר ה- iOS שבור בכלא)..

בנוסף, חיוני לחצות את כל המכשירים הניידים על ידי ביצוע הצעדים הבאים:

 • השתמש תמיד בסיסמאות ובמכשירים לנעול כדי למנוע ממיקוד בקלות על ידי גנבים.
 • שמור על התקנים ואל תשאיר אותם שוכבים במקום שאפשר יהיה לגנוב אותם.
 • יש להתעלם משיחות ממספרים לא ידועים או חסומים.

במידת האפשר, כדאי מאוד להשתמש גם בתכונות מיקום גיאוגרפי למטרות אבטחה כמו אפליקציית Android Device Manager. אפליקציה זו שפורסמה על ידי גוגל מאפשרת למשתמשים לאתר, לצלצל, לנעול ולנגב את המכשירים שלהם מרחוק.

רשתות חברתיות

הרשתות החברתיות הן המקום הקל ביותר בו צאצאיכם עשויים בסופו של דבר לפגוש זרים או להיחשף להשפעות שליליות. ידידים של חברים נחשבים לרוב לבטוחים, אך המציאות היא שאי אפשר למשטר על כל איש קשר במעגל החברים של כל חבר, במיוחד אם הורים אחרים אינם כה יסודיים בכל הקשור להבטיח שילדיהם משתמשים בהגדרות פרטיות ולהימנע מבקשות חברים אקראיות..

במובנים רבים, הדרך היחידה לפקח על הנעשה עם כל רשת היא להצטרף אליה בעצמך, ולהיות "חסיד" או "חבר" של ילדך. זה יאפשר לך לעקוב אחר פעילויותיהם אך גם לעשות שימוש בתכונות שלה וללמוד להבין את תחומי הבעיות שלה. כהורה, עליך לבחון את כל הגדרות הפרטיות שלו ולהיות מסוגל לבדוק שהילד שלך עשה את החשבון שלו רק כ גלוי (או בלתי נראה) לפי הצורך.

משאב ה- NSPCC הוא נמל קריאה ראשון שימושי ביותר למידע על הרשתות החברתיות האחרונות שהופכות פופולריות. עם זאת, למרות שהמלצות הגיל שלה מהוות מדריך שימושי, אין תחליף לנסות את השירותים האלה בעצמך. אם ילד מבלה זמן רב ברשת מסוימת ואינך מרגיש שאתה מבין אותה באופן מלא, זה בהחלט הזמן להוריד ולהשתמש בה. להלן כמה דוגמאות למה שיש ל- NSPCC לומר על כמה מהרשתות החברתיות הפופולריות ביותר:

פייסבוק

פייסבוק היא כל כך מרשימה שרוב ההורים בטח יודעים למה לצפות, אך באופן מעניין 58% מהילדים עצמם מזהים סיכונים בשימוש בה. אלה כוללים קשר עם זרים, בריונות ברשת ובעיות פרטיות. ה- NSPCC מציע 13 כגיל המתאים ביותר לפייסבוק.

סנאפצ'אט

ל- Snapchat יש גם המלצת גיל מינימום של 13. זוהי רשת מדאיגה להורים בגלל השימוש בה בהודעות וידאו שנעלמות לאחר הצפייה. מפתח אחד לשימוש בסנאפצ'ט בבטחה הוא להבטיח שילדים מתקשרים רק עם חבריהם, ולא משאירים את חשבונם "פתוח". ידוע שילדים חולקים את ידית הסנאפצ'אט שלהם במשחקי מחשב ובאינסטגרם, זהו תרגול שיכול להוביל ל מספר גדול של אנשים לא רצויים לצפות בסרטוני snapchat.

אינסטגרם

אינסטגרם חולקת את המלצת הגיל של 13, ולמרות שהיא לא נתפסת כמסוכנת כמו פייסבוק על ידי אנשים צעירים יותר, אמונה זו נראית מפוקפקת למדי. אינסטגרם שוכנת הרבה תוכן למבוגרים ולא הולם והיא מקום קל לילדים להיחשף למגעים חומריים ובלתי ידועים. כאשר אינסטגרם מקבל עוקבים זה שם המשחק, ולרוב מדובר במשיכת כמה שיותר זרים להסתכל בתמונות שלך ולהעיר עליהן. זה יכול להוביל לתקשורת עם זרים, שיכולים להחליט אז לתקשר באמצעות הודעות פרטיות.

מלון הבבו

מלון הבבו הוא אחד שרבים מבוגרים ככל הנראה לא שמעו עליו, אך הוא אחד הרשתות החברתיות הפופולריות ביותר בבריטניה, על פי ה- NSPCC. לכאורה, מדובר בסביבה מגובשת, בה אנשים מתקשרים במלון וירטואלי. היא חולקת דירוג 13. עם זאת, ידוע שיש לו "חשבונות מזויפים" רבים ונודע כי ילדים צעירים יותר ניגשים אליהם. הסיבה לכך נובעת מכיוון שלדברי ה- NSPCC היא חושפת ילדים לדבר עם זרים.

מיינקראפט

Minecraft הוא למעשה משחק מבוסס-בניה שפונה לעתים קרובות לילדים מתחת לגיל 13. הסכנות במשחק זה כוללות בריונות, הערות גסות ולא הולמות והסיכון לחשבונות פרוצים. זה אולי אחד שבו ההורים עשויים להרגיש נוטים יותר לבטל את המלצת גיל 13 של ה- NSPCC כל עוד חשבונות מוגדרים כראוי ונאסר על רכישות בלתי מורשות במשחק.

בכל המקרים, מה שהילדים מורשים להשתמש בהם חייבים בסופו של דבר להיות מוכרעים על ידי הורים בודדים. בהכרח יש להורים שונים ערכים, סדרי עדיפויות וגישות שונות לסיכון. אין להעמיד פנים שזה לא פחות משדה מוקשים, במיוחד ברגע שחלק מחברי קבוצת השווים מתחילים להשתמש בדברים שאחרים אינם.

זה דומה מאוד להחלטת הורים לגבי תעודות משחק וסרטים - אם זה קצת יותר מסובך. כל עוד אתה מקפיד על פיקוח ומתעקש על שימוש בתכונות פרטיות המונעות את החשבונות הפתוחים ללא קשרים, יהיה זה אפשרי לאפשר לילדך להשתמש במדיה חברתית ללא סיבה לדאגה. עם זאת, אנו קוראים לך להמשיך ולעקוב אחר ילדיך ולפקח עליהם בכל עת.

עובדות בטיחות באינטרנט

במאמר זה נגענו בכמה עובדות וסטטיסטיקות. עם זאת, כדי לחזק את הצורך בבטיחות ברשת חשבנו שנוסיף את הידיעה הזו של עובדות מעניינות:

 1. על פי נתוני ה- BBC Newsround, 72% מבני 10 עד 12 פעילים במדיה החברתית. זה עומד בסתירה ישירה להצעות ה- NSPCC ומשמעותה שההורים אינם יודעים או אינם מגנים מספיק על מה שילדיהם עושים ברשת.
 2. בשנה שעברה חשפה OFCOM כי הזמן המקוון בקרב צעירים עלה על הזמן מול הטלוויזיה לראשונה.
 3. מחקר שפורסם ב- CNBC מצא כי הגיל הממוצע שאזרח אמריקני מקבל את הטלפון הנייד הראשון שלו הוא בין 10 ל 12.
 4. Childline, ארגון צדקה לילדים בבריטניה, יצר קשר עם למעלה מ 11,000 ילדים בנוגע ל"נושאים מקוונים "בשנת 2016 בלבד, כפי שנחשף על ידי מטרו.
 5. האינטרנט משמש כיום רק תחת 50% מהאוכלוסייה העולמית. זה מייצג צמיחה של כמעט 1000% מאז שנת 2000, על פי נתוני הנתונים הסטטיסטיים העולמיים באינטרנט.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me