מערכת אשראי חברתית סינית שתקצה לכל 1.3 מיליארד אזרחיה "ציון אשראי חברתי."


הוא הושק בשנת 2014 ואמור להיות בפריסה ארצית עד 2020. הוא עוקב אחר אנשים, עסקים ואנשי ממשלה כאחד. לאחר השלמתו, לכל אזרח יהיה קובץ שניתן לחפש בו נתונים מורכבים שעוקבים אחר ציון האשראי החברתי שלהם. המערכת עדיין בפיתוח, מכיוון שהממשלה מנסה לרכז את מאגרי המידע המקומיים.

לדברי שינחואנט, סוכנות חדשות מקוונת המשמשת כסוכנות העיתונות הרשמית של ממשלת סין, מערכת זו "מתמקדת באשראי בארבעה תחומים, כולל עניינים מנהליים, פעילויות מסחריות, התנהגות חברתית ומערכת המשפט."

בוושינגטון פוסט מציינים זאת,

"השאיפה היא לאסוף כל פיסת מידע הזמינה באופן מקוון על חברות ואזרחים בסין במקום אחד - ואז להקצות לכל אחד מהם ציון על סמך 'האשראי הפוליטי, המסחרי, החברתי והחוקי שלהם'."

כיצד מערכת האשראי החברתית בסין עשויה לעבוד

איך זה יעבודאזרחים יקבלו נקודות על פעולות חיוביות ונקוזזו נקודות בשליליות. דוגמה פשוטה יכולה להיות אם אתה מלטף, תהיה לך נקודה מנוכה. מצלמה תראה זאת אוטומטית ותנכה את הנקודות. איך זה יעבוד

עם זאת, אם מישהו אחר ירים את זה אחריך, יתווסף לו נקודה. ככל שהפעולה קיצונית יותר, כך גדל שינוי הנקודה של דירוג האשראי החברתי שלכם. המראה השחורה "Nosedive" הפרק הוא השתקפות נהדרת של פעולה זו.

כאמור, מערכת האשראי החברתית תתפקד במלואה עד 2020. פרטים על אופן פעולתה בפועל נותרים דקים על הקרקע.

עם זאת, מספר תוכניות ניסוי ראשוניות הושקו. אלה נותנים לנו אינדיקציה מסוימת לכיוון שאליו הולכת הממשלה.

השלכות מערכת האשראי הסינית

מי שמטפח דירוג גבוה יקבל תגמולים. לדוגמה

 • היכולת לשכור מכוניות או לשכור חדרי מלון בלי צורך לשלם פיקדון
 • היכולת לנסוע לחו"ל ללא הגבלות,
 • קבלת גישה לבדיקות ביטחוניות מפורשות בשדות תעופה
 • התאמות נוספות באתרי היכרויות
 • השגת שיעורי ריבית מועילים יותר

בעלי ציון אשראי חברתי נמוך יקבלו ענישה בדרכים שונות. לדוגמה:

 • מכחישים את הכרטיסים לרכבת בכיתה "רדומה-ישנים"
 • שלל חדרים טובים יותר במלונות,
 • מנע מלשלוח את ילדיהם לבתי הספר הטובים ביותר,
 • מונע מהם לנסוע לחו"ל

מניעים

מניעיםמערכת האשראי החברתית מהווה במידה רבה תגובה ישירה לקריסה של אמון הציבור בקרב פקידי ממשלה ואחרים בתפקידי סמכות. עם אוכלוסייה של כ -1.3 מיליארד איש, הפריחה הכלכלית האחרונה בסין הייתה מאוד כאוטית ובמידה רבה לא מפוקחת.מניעים

זה הוביל לכך שהמדינה התנדנדה על ידי שערוריות בהן היו מעורבים גורמים מושחתים, אוכל מורעל (כולל שערוריית חלב התינוק המורעל המפורסם), הונאות רפואיות, רופאים שלקחו שוחד, ניצול נרחב בשוק העבודה ועוד ועוד..

אלה ללא ספק בעיות אמיתיות מאוד. עם זאת, מערכת האשראי החברתית מחפשת לעשות הרבה יותר מלהביא התנהגות בלתי חוקית כזו לעקב. זהו ניסיון שאפתני מאוד להנדסה חברתית, ומפנה בחזרה ל"קלפי האזרח הטוב "שהנפיקה יפן במהלך כיבושה של סין לקראת מלחמת העולם השנייה..

המפלגה הקומוניסטית שואפת ליצור תרבות של "כנות" ו"חברה סוציאליסטית הרמונית "בה" שמירת אמון היא מפוארת. "

משפט מחוז סוינינג

משפט מחוז סוינינגבשנת 2012 המפלגה הקומוניסטית ניהלה פרויקט משפט במחוז סוינינג במחוז ג'יאנגסו, בדרום סין. בנוסף לחלוקת נקודות עונש בגין עבירות פליליות קלות יחסית, כמו עבירות נהיגה וקבלת שוחד, אזרחים איבדו נקודות בגין:משפט מחוז סוינינג

 • מה שגורם ל"הפרעה "המסבירה את נציגי הממשלה או המפלגה (50 נקודות)
 • אי טיפול בקרובי משפחה קשישים (50 נקודות)
 • להיות חבר ב"כת "(50 נקודות)
 • האשמת שווא באחרים באינטרנט (100 נקודות)

לעומת זאת, הכבוד לאזרחות טובה, או להיות עובד למופת, הוסיף 100 נקודות לציון של האדם. משתמש יכול להרוויח מקסימום 1000 נקודות.

בהתבסס על מספר הנקודות שהיה להם, אזרחים קיבלו דירוג מ- A עד D. אזרחים ממעמד D היו מנועים מלהיכנס לתמיכה ממשלתית או להגיש מועמדות למשרות..

משפט מחוז סוינינג הופסק בחלקו בעקבות זעקה ציבורית. עם זאת, למרות שאזרחים כבר אינם מדורגים א 'עד ד', ממשלת סונינג ממשיכה להקצות לאזרחים ציוני אשראי חברתי.

אשראי שומשום

אשראי שומשוםניסיון אשראי חברתי מוצלח יותר הוא על ידי Sesame Credit. זהו האגף הפיננסי של עליבאבא, השוק המקוון הגדול ביותר בעולם, המתהדר בכ -400 מיליון משתמשים. קרדיט סומסום פועל גם בשותפות עם שירות ההיכרויות הפופולרי ביותר בסין, Baihe, המונה 90 מיליון משתמשים. כל זה אומר שיש לה בסיס משתמש משובץ ענק.אשראי שומשום

אשראי סומסום משתמש במידע שנלקח ממדיה חברתית, הרגלי קניות ומערכות נתונים שונות. הנתונים העניקו לכל אדם דירוג אשראי חברתי שמשווה בין אזרחים סינים זה לזה.

הוא משתמש באלגוריתמים שאושרו על ידי המדינה כדי להגיע לערך מספרי יחיד. לאחר מכן ניתן להשתמש בערך זה על ידי חברות כדי להעריך את "הערך החברתי" של אדם, אשר יכול להשפיע על החלטות להאריך אשראי ולקבל פיקדונות וכו '.

התוכנית כרגע בהתנדבות לחלוטין, אך קיבלה תגובה חמה מצד הצרכנים.

עתיד אפל ואורוליאני?

עתיד אורווליאןנראה כי ממשלת סין נחושה להקדים את התוכניות למאגר אשראי לאומי חברתי. לכן היא צופה בהצלחה רבה של סומסום קרדיט. בכל זאת ישנן בעיות טכניות ולוגיסטיות אדירות שיש להתגבר עליהן להפוך את החלום הזה של אוטופיה סיוטרית מסויטת למציאות..עתיד אורווליאן

חלק מהבעיה נעוץ באחת מסוגיות הליבה שאשראי חברתי נועד לפתור. לסין אין מערכת ציון אשראי (FICO). כפי שמסביר בלוגר הטכנולוגיה והפיננסים ון קוואן,

"אנשים רבים אינם בעלי בתים, מכוניות או כרטיסי אשראי בסין, כך שמידע זה אינו זמין למדידה. לבנק המרכזי יש את הנתונים הכספיים של 800 מיליון איש, אך רק 320 מיליון בעלי היסטוריית אשראי מסורתית."

לכן נטען כי יש צורך בדחיפות במערכת אשראי. לרוע המזל, היעדר חשבונאות אשראי מאורגן זה הופך את הקמת מערכת כזו למאתגרת ביותר.

סוגיה מסבכת נוספת היא שהמפלגה הקומוניסטית, על כל התנופה הסמכותית שלה, היא בעלת עור מאוד דק בכל מה שקשור לביקורת. התנגשות ציבורית, כמו זו שהופעלה נגד משפט מחוז סוינינג, עשויה להפוך את המדיניות הנוכחית. אפשר רק לקוות!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me