מקבל הנגוע על ידי תוכנות זדוניות הוא אחד הדברים הגרועים ביותר שיכולים לקרות לך!


יתכן שתבחין שהמחשב שלך לא עובד כמו שצריך.

אתה עשוי לחשוב שהמחשב שלך בסדר לגמרי, או שאתה עלול לחוות פתאום כיבוי, התרסקות או הודעת אזהרה שמציינת שמשהו השתבש להחריד במחשב שלך.

תוכנה זדונית יכולה להתגורר במחשב שלך מבלי לשים לב במשך חודשים ואז לפתע לפתע.

כאשר תוכנות זדוניות מופיעות יותר ויותר בחדשות, עליכם לנקוט ככל האפשר אמצעי זהירות כדי להגן על עצמכם מפני הנזקים. בעוד ששירותי VPN וגיבויים הם צעד ראשון טוב, יש עוד הרבה דברים שעליך לחפש.

מה זה תוכנות זדוניות?

"תוכנות זדוניות" היא גרסה מקוצרת למונח "תוכנה זדונית". המונח מכסה מגוון קטגוריות של תוכניות פולשניות, כולל:

 • וירוסי מחשב
 • טרויאנים
 • תוכנות ריגול
 • תוכנות פרסום
 • כופרה
 • כלי חרס
 • חולצות קליקים
 • תוכניות Botnet

תוכנות זדוניות אינן רק התחום של האקרים וגנבים. ארגונים מסחריים משתמשים באופן קבוע בקודי מעקב ותוכנות ריגול למחקר שוק ופרסום ממוקד.

ההגדרה הכללית של תוכנה זדונית כוללת תוכניות הפועלות על מחשב ללא תועלת לבעלים של אותו מחשב, אך במקום זאת, משרתות את מטרותיו של צד שלישי שהעלה את התוכנית למחשב ללא אישור או באמצעות הטעיה..

כיצד אוכל לדעת אם אני נגוע בתוכנה זדונית?

מרבית התוכנות הזדוניות אינן ניתנות לזיהוי. מעצם טבעם, מערכות ריגול ומעקב לא רוצות שנדע שהן במחשב שלך. וירוסים יכולים לשבש את התנהגות המחשב שלך וטרויאנים באופן מסורתי פותחים סדרה של אתרים ללא רשותך.

במקרה של תוכנות כופר, כמו פטיה או WannaCry, תקבל הודעה המבקשת כסף. במקרים אלה, התוכנה הזדונית תצפין את כל הקבצים במחשב ותדרוש תשלום כדי לאפשר לך גישה שוב.

WannaCry Ransomware

תוכנות זדוניות מסוימות ישנו את הגדרות המפתח במחשב שלך על ידי הגדרת מנוע החיפוש המועדף עליה כברירת מחדל או חטיפת הגישה שלך לאינטרנט על ידי הגדרת שרת פרוקסי לחיבורים שלך..

שיטה ערמומית נוספת שחלק מהתוכנות הזדוניות עשויה להשתמש בה כדי לשלוט בגישה לאינטרנט היא חטיפת שירות ה- DNS שלך. מערכת שמות הדומיינים דומה לספרייה הממפה בין כתובות אינטרנט וכתובות אינטרנט. אם פורץ יכול לשלוט על הגדרה זו, הוא יכול להפנות את כל השיחות שאתה מבצע לאתרים ידועים, כמו מערכות דואר, ולגרום לדפדפן שלך להציג עותק מזויף במקום זאת.

תוכנה זדונית יכולה גם לאלץ את הדפדפן שלך להפנות מחדש לאתר מזויף על ידי מניפולציה של זיכרון המטמון של המחשב.

להלן כמה בדיקות מהירות שתוכל לבצע כדי לחפש חטיפה בהגדרות המחשב.

בדוק את הגדרות ה- Proxy שלך

הגדרות פרוקסי של Windows

ב- Windows אתה יכול לעקוב אחר ההוראות הבאות כדי לראות אם תנועת האינטרנט שלך נחטפת ומנותבת מחדש. שלבים אלה זהים, לא רלוונטיים באיזו גרסה של Windows אתה משתמש.

 1. לחץ על כפתור התחל
 2. הקלד נכסי אינטרנט (או מאפיינים) ולחץ על Enter
 3. עבור לכרטיסייה חיבורים ולחץ על הגדרות Lan.מאפייני אינטרנט של Windows
 4. ודא שהגדרות שרת ה- Proxy ריקותהגדרות פרוקסי

הגדרות פרוקסי מק

במחשב מקינטוש, באפשרותך לבצע את הצעדים הבאים כדי לגלות אם הרשת שלך נחטפת.

 1. בחר תפריט אפל > לחץ על העדפות מערכת ולחץ על רשת
 2. בחר את הרשת בה אתה משתמש, למשל אתרנט או WiFi
 3. לחץ על מתקדם ואז לחץ על פרוקסי
 4. ההגדרות צריכות להיות ריקות

בדוק את הגדרות ה- DNS שלך

במקום להשתמש בשרת פרוקסי להפניית תנועה, תוכנה זדונית עשויה לשנות את הגדרות ה- DNS שלך. זה יאפשר גם להאקרים לפקח ולהשתלט על המחשב שלך מרחוק. אתה יכול להשתמש בשלבים הבאים כדי לראות אם ה- DNS שלך מופנה מחדש.

בדוק את הגדרות ה- DNS שלך ב- Windows

ב- Windows אתה יכול לבצע את הצעדים הבאים כדי לבדוק את הגדרות ה- DNS שלך.

 1. בסרגל המשימות לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על חיבור האינטרנט שלך ולחץ על פתח רשת ושיתוף מרכז
 2. לחץ על שנה הגדרות מתאם
 3. לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על הרשת בה אתה משתמש ולחץ על מאפיינים
 4. לחץ פעמיים על ערך TCP / IPv4.
 5. ההגדרות תחת "השתמש בכתובות שרת ה- DNS הבאות" צריך להיות ריק
 6. בצע את אותה הסימון עבור ערך TCP / IPv6

בדוק את הגדרות ה- DNS שלך ב- Mac

במחשב Mac, תוכלו לבצע את הצעדים הבאים לבדיקת הגדרות ה- DNS שלכם.

 1. עבור אל תפריט אפל > העדפות מערכת ולחץ על רשת
 2. בחר את הרשת בה אתה משתמש ולחץ על מתקדם
 3. תחת תפריט DNS הוא אמור להיות ריק

בדיקת תוכנה זדונית מלאה

בעוד שהבדיקות שלעיל אמורות לעזור לזהות אם יש תוכנות זדוניות מסוימות, אין זה בהחלט ערובה. הדרך הטובה ביותר לבדוק אם יש לך תוכנות זדוניות היא להשתמש בכלי מקצועי כדי לגלות זאת.

כלי הבדיקה וההסרה הטובים ביותר של תוכנות זדוניות הקיימות כיום בשוק הם Malwarebytes ו- Bitdefender. אלה זמינים עבור מספר פלטפורמות ומערכות הפעלה. בעוד שהם אכן מגיעים עם מחיר, זה זול יותר מאשר לאבד את הנתונים שלך בגלל זיהום.

כיצד אוכל להסיר תוכנות זדוניות?

אם אתה מזהה שינויים בהגדרות שהוסברו בסעיף הקודם, בצע ביקורת על השירותים שאתה מנוי אליהם. לדוגמה, אם מותקן VPN מבוסס דפדפן, הדבר ישנה את הגדרות ה- Proxy שלך ועליך להשאיר אותם לבד. אם אתה נרשם לשירות DNS חכם, להגדרת SNS יהיו ערכים בתוכם. בכל המקרים האחרים פשוט כבה את יכולת ה- DNS ואת ה- Proxy על ידי לחיצה על לחצני הבחירה בראש חלקי ההגדרות הללו. פעולה זו תמחק את כל ההגדרות שנכתבו לאותם סעיפים.

תוכנת הסרת תוכנות זדוניות

למרבה המזל, יש כמה אפליקציות להסרת תוכנות זדוניות שם. רבים מהם הם בחינם ותוכלו להיות בטוחים אם תבחרו בכלים המיוצרים על ידי חברות תוכנה בעלות שם.

נסה אחת מחמש התוכניות הנהדרות להסרת תוכנות זדוניות:

 • ביטפנדר
 • מלווארבייטס
 • Spybot
 • SUPERAntiSpyware
 • ערכת חירום של Emsisoft

הבעיה עם תוכנות זדוניות היא שאתה לא יודע שיש לך את זה עד שיהיה מאוחר מדי. אפילו תוכניות לגילוי תוכנות זדוניות באיכות מעולה, כגון הכלי להסרת תוכנות זדוניות ממיקרוסופט, אינן יכולות לזהות תוכנית זדונית אם היא רדומה בזמן הטאטה..

תוכניות Rootkit נכנסות למערכת ההפעלה כדי להסוות את נוכחותן. על ידי זיהוי עצמם כתוכניות אחרות, לגיטימיות או חסימת מנהל המשימות לאיתור פעילויותיהם, הם הופכים את התהליכים שלהם לתוכניות בלתי נראות או מקובלות שכלי הסרת תוכנות זדוניות לא יגעו בהן. אם הפכת קורבן לתוכנות זדוניות פעילות, יהיה קשה מאוד להסיר אותה. האפשרות הטובה ביותר שיש לך היא להימנע מלתפוס את התוכנה הזדונית ההיא על המחשב שלך מלכתחילה.

כיצד להגן מפני תוכנות זדוניות

מרבית משתמשי המגורים ניגשים לאינטרנט דרך נתב WiFi, שכבר מובנה בו הגנת חומת אש. יכולתם של האקרים להיכנס למחשב שלך מרחוק ולהכניס תוכנה זדונית חסומה כעת לחלוטין.

אינך מקבל תוכנה זדונית במחשב באופן בלתי צפוי. האקרים פיתחו שיטות להערים אתכם להזמין תוכנה מזיקה זו פנימה. הדרך היחידה בה תוכלו להגן מפני תוכנות זדוניות היא לשנות את הרגלים שלכם.

אלה כמה משיטות המפתח בהן משתמשים האקרים בכדי להיכנס למחשב שלך:

 • קבצי PDF
 • סרטוני פלאש
 • קבצים מצורפים לדוא"ל
 • פורמטי קבצים להורדה של סיקור לא סטנדרטיים
 • כלי עזר נוספים לתוכנה בחינם

אתה צריך להגביר את רמת החשד שלך באינטרנט ולבטל את הייאוש והדחיפות שלך כשאתה ניגש לתוכן באינטרנט. אם אתה מגלה אפליקציה חינמית נהדרת, זה יכול להיות מלכודת, פשוט חזית להתקנה של פיסת תוכנה זדונית.

להלן פרטים נוספים על כל אחת מאותן נקודות כדור אזהרה.

קבצי PDF

פורמט Adobe PDF מכיל מספר הזדמנויות להאקרים להזרים קוד סודי להוראות העיצוב של המסמך. למרות שקבצים אלה נראים תקינים לחלוטין, כשאתה פותח אותם, התוכנה הזדונית בפנים תעתיק תוכנות למחשב שלך ואף תיצור חיבורים לשרת ההאקר. חומות אש מונעות בקשות חיבור נכנסות בלתי צפויות אך אינן מפסיקות חיבורים יוצאים.

התוכנה הזדונית המוסתרת במסמכי PDF עוברת בדרך כלל טאטאות אנטי-וירוס, כך שהדרך היחידה לשמור על עצמך מפני תוכניות אלה היא פשוט לא לפתוח אותן. הקפד לפתוח קובצי PDF שמקורם במקורות שאינך מכיר היטב.

שלושה צעדים שתוכלו לנקוט כדי למנוע עליית תוכנות זדוניות במערכת באמצעות קבצי PDF הם:

 • השבת JavaScript ב- Adobe Acrobat
 • מנע הצגת קובצי PDF בדפדפנים
 • חסום מקוראי PDF גישה למשאבי מערכת קבצים ורשתות

נגן הפלאש של Adobe

בנוסף לפורמט Acrobat, Adobe היא גם הבעלים של נגן הפלאש. תוכנה זו מציעה מסלול נוסף להאקרים לקבל תוכנות זדוניות למחשב שלך.

סרטון פלאש זורם יורד לתיקיה זמנית בחלק התוכניות במחשב שלך. מערכת קבצי ה- Flash מכילה מספר ספריות לעוגיות בהן האקרים יכולים להשתמש בכדי להוריד תוכנות זדוניות לתוכנה.

התוכנה הזדונית אינה מחופשת לסרטון, היא מצליחה לבצע פיגי-אפ על הפעלת סטרימינג, כך שחומת האש ותוכנת האנטי-תוכנות הנמצאות במחשב שלך יאפשרו לתוכנית הזדונית לעבור, מתוך מחשבה שהיא חלק מהקוד החיוני הדרוש בכדי לגרום לווידאו להפעלה..

כשאתה משתמש בשיטות סטנדרטיות בכדי לנקות את הקובץ השמור של הדפדפן שלך או למחוק את כל קובצי ה- cookie, קבצי Flash נותרו במקום מכיוון שהם לא מאוחסנים בספריות הרגילות השייכות למבנה הקבצים של תוכנית הדפדפן..

קבצים מצורפים לדוא"ל והורדות סיקור

ההגנה הטובה ביותר מפני תוכנות זדוניות בהודעות דוא"ל והורדות טורנט היא זהירות. פתח קבצים מצורפים לדוא"ל רק אם הם מגיעים ממישהו שאתה מכיר וסומך עליו. היזהר במיוחד בהורדת קבצים עם סיומות קבצים שאינך מזהה. היצמד לקבצי מדיה הכוללים סוגי קבצים ידועים, כגון MP3 או MP4.

עליכם להיות זהירים במיוחד בקובצי zip. ספריות דחוסות אלה נהדרות להעברת קבצים גדולים תוך זמן קצר, אך ניתן להסוות אותן גם כתוכנות להתקין..

אם במחשב שלך פועלת תוכנית אנטי-וירוס, היא תזהיר אותך כשאתה מנסה להוריד קבצים חשודים או להריץ אותם.

השימוש ב- VPN בעת סיבוב יכול גם לשמור על בטיחותך. עם זאת, וודא שאתה בוחר ספק התומך בהפרעה ולא היינו ממליצים להשתמש ב- VPN בחינם. למידע נוסף, עיין במאמר ה- vpn הטוב ביותר שלנו לכתיבת סופות.

הגנה למחשבי מקינטוש

אין שום דבר במערכת ההפעלה Mac OSX שהופכת אותה לחסונה מפני תוכנות זדוניות. יותר מ- 7,000 מחשבי מקינטוש נדבקו על ידי תוכנת הרישומון KeRanger בשנת 2016. תוכנה זדונית זו עלתה למחשבים דרך לקוח ה- BitTorrent Transmission..

למרבה הצער, משתמשי מקינטוש אפילו צריכים להיזהר בהתקנת תוכנות נגד תוכנות זדוניות, מכיוון שיש מספר מערכות אבטחה מזויפות שהן למעשה תוכנות זדוניות. אלה כוללים Mac Defender, Mac Protector ו- Mac Security.

אפל ידועה לשמצה ברמת השליטה שיש לה בזמינות התוכנה למערכת ההפעלה שלה. מתוך אינטרס לשמור על תוכנת Mac ללא תוכנות זדוניות, ציית למדיניות של הרשאת תוכנה מחנות Apple בלבד למחשב שלך.

עיין במערכות אנטי-וירוס בחינם עבור מחשבי מקינטוש:

 • ממוצע
 • אנטי וירוס של סופוס
 • אבירה
 • אווסט

כלי עזר נוספים לתוכנה בחינם

כשאתה מתקין תוכנית או עדכון, סביר להניח שברצונך שההתקנה תסתיים במהירות, ואולי אף תוסח על ידי אפליקציה אחרת שאתה מפעיל באותו זמן כמו המתקין. זו טעות. אפילו חברות תוכנה לגיטימיות משתמשות במתקני תוכניות כדי להחליק כלי עזר בלתי רצויים נוספים למחשבים וגם להתקין סרגלי כלים ולשינוי הגדרות הדפדפן. אתה עשוי לגלות שלפתע יש לך פריסה שונה של כרטיסייה חדשה ומנוע החיפוש המוגדר כברירת מחדל השתנה.

שינויים אלה בהגדרות הדפדפן בוצעו ככל הנראה ברשותך. כל אותם דפים שעליך לעבור כדי להתקין תוכנית יכולים לפעמים לכלול תוספות קטנות ומגניבות. אם אתה לא שם לב למה שאומר כל אחד מהדפים האלה, אלא פשוט לחץ על כפתור 'הבא', אתה נותן למתקין את רשותך להתקין תוכנה נוספת ולשנות את הגדרות הדפדפן שלך..

תוכנת האנטי-וירוס שלך לא תזהיר אותך מפני התקנת תוכנות נוספות אלה מכיוון שכבר נתת אישור למתקין להפעיל. הדרך היחידה להגן על המחשב שלך מפני תוספות שטויות היא להיות זהיר וערנות.

גבה את הנתונים שלך

שלב חשוב נוסף לסיוע נגד נזקי תוכנה זדונית הוא על ידי גיבוי מתמיד של הנתונים שלך. על ידי שימוש במתודולוגיית הגיבוי 3-2-1, גם אם הנתונים שלך נפגעים, אם על ידי תוכנות זדוניות, או מסיבה אחרת, תוכל לשחזר את כל הנתונים שלך.

שיטת הגיבוי 3-2-1 פירושה שיש לך 3 גיבויים בסך הכל, בשני מיקומים שונים. באופן כללי משמעות הדבר היא:

 • קטע גיבוי במחשב בו אתה משתמש
 • גיבוי מקומי במכשיר נוסף, למשל NAS
 • גיבוי שלישי מחוץ לאתר. אתה יכול לעשות זאת בעצמך על ידי שכירת שטח אחסון או להשתמש בשירות גיבוי ליתר ביטחון ואבטחה.

תוכנות זדוניות בחדשות

Ransomware הפכה לכותרת התופסת תוכנות זדוניות במהלך השנים האחרונות. בעקבות מתקפת KeRanger מ -2016, התקפת WannaCry של תחילת 2017 נכה ציוד בית חולים ושרתי ממשלה וכן מחשבים של אנשים. באמצע 2017, התקפת כותרות נוספות, שנקראה "פטיה", עלתה לכותרות. ניתוח קוד WannaCry ו- Petya העלה כי שתי התוכניות הללו היו למעשה מבוססות על אותה שיטת פריצה הבסיסית, שנוצרה על ידי ה- NSA בארצות הברית..

כופרה

WannaCry ופטיה ניצלו פרצת אבטחה ב- Windows. לענק התוכנה כבר היו עדכוני מערכות להגנה מפני חולשה זו, אך לא כולם בעולם התקנו את התיקון הזה והותיר אותם פגיעים. לכן, שיעור חשוב לקחת מאירוע WannaCry הוא שחכמה לשמור על כל התוכנות מעודכנות..

לפטיה היה פחות מזל במציאת מחשבים של קורבנות שלא התעדכנו. עם זאת, לתוכנה זו היו שני מסלולים נוספים למחשבי יעד. אלה כללו שיטה שהחליקה במתקין העדכונים של תוכנית הנהלת חשבונות.

Ransomware מופץ לעתים קרובות באמצעות קבצים מצורפים לדוא"ל, לכן הימנעות מפתיחה של אלה אמורה לעזור לך להימנע מהתקפה.

חברות אבטחת סייבר יצאו עם חיסונים נגד WannaCry ופטיה. מכיוון ששתי התוכניות הללו נוצרו מאותו ערכת כלים של האקר, סביר להניח שגרסאות אחרות יופיעו באופן קבוע לאורך כל השנה. התקנת חיסון אמורה לשמור על בטיחותך נגד כל הגרסאות העתידיות הללו של תוכנת ransomware.

במעבדות Minerva יש חיסון WannaCry בחינם, הנקרא Vaccinator. חברת VPN, הנקראת CyberGhost, מציעה חיסון חינמי בחינם נגד פטיה וכלי תוכנה כופר אחרים. שמירה על עדכניות התוכנה שלך, זהירות לגבי הורדות וקבצים מצורפים והתקנת תוכנת הגנה למומחים, אמורה להרחיק אותך מהקלף כאשר הגל הבא של תוכנות רנסומף סוחף את העולם.

מסקנת הסרת תוכנות זדוניות

תוכנות זדוניות התפתחו מאז הימים הראשונים של נגיפי מחשב. שמור על מחשב מעודכן והימנע מנטילת סיכונים בהורדות. למרות שתוכנות זדוניות יכולות להיות הרסניות, ישנם צעדים פשוטים שתוכלו לנקוט בכדי למזער נזק כלשהו.

כלומר, תמיד, תמיד יש פיתרון אבטחה יציב (VPN, Antivirus ו- Malware Defense), ושמור על גיבויים קבועים של כל המערכות שלך..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me