בימינו, לאנשים יש מגוון שלם של מכשירים המחוברים לנתב שלהם באמצעות Ethernet, או WiFi. מחשבים ניידים, מחשבים ניידים, סמארטפונים, טאבלטים, מכשירים חכמים, קונסולות משחקים - אם נזכיר כמה. כאשר המכשירים שלהם מתחברים לאינטרנט, אתרי אינטרנט ושירותים מקוונים חייבים לתקשר איתם באמצעות כתובת ה- IP הציבורית שלהם.

כתובת IP ציבורית היא כתובת דיגיטלית שניתנת לך על ידי ספק שירותי האינטרנט שלך. עם זאת, כתובת ה- IP הציבורית הזו מוקצית לנתב שלך - לא לכל מכשיר בודד בביתך. פירוש הדבר שכתובת אחרת נדרשת כדי שהנתב שלך יעביר נתונים בצורה נכונה לכל מכשיר נפרד ברשת שלך.

כתובת IP פרטית

כתובות IP פרטיות / מקומיות

כאשר המכשירים שלך מתחברים לנתב הרשת שלך, לכל אחד מהם מוקצה כתובת IP פרטית באמצעות פרוטוקול Dynamic Host Configuration (DHCP). כתובת IP מקומית זו גלויה רק ​​ברשת המקומית או ברשת המשנה (הבית שלך). כתובות IP מקומיות אלה משמשות לזיהוי כל מכשיר נפרד.

עם זאת, כאשר מכשירים רוצים לתקשר עם העולם החיצון דרך האינטרנט - יש צורך להשתמש בכתובת שלישית כדי להתרחש רשת. כאן נכנסת כתובת ה- MAC של בקרת גישה (MAC).


מהי כתובת MAC?

לכל מכשיר ברשת שלך יש כתובת MAC ייחודית. כתובת MAC מזהה כל מכונה נפרדת המחוברת לרשת מקומית. חשוב על ה- MAC כמספר זיהוי אישי השייך לכל מכשיר בודד.

כתובת MAC מוקצה למכשיר שלך כאשר הוא מיוצר והיא מקודדת קשיחה לקושחה.

כתובת MAC היא בדרך כלל שש קבוצות של שתי ספרות / תווים המופרדות על ידי מושבים. (00: 0a: 95: 9d: 68: 16). כמו כן ראוי לציין שלכל כרטיס ממשק רשת יש כתובת MAC. כך, למחשבים עם מספר יציאות LAN או מודולי WiFi יש גם כתובות MAC מרובות.

כתובת מק

כיצד פועלת כתובת MAC?

אם תלחץ על קישור YouTube, בקשתך חייבת לנסוע או 'לקפוץ' על פני שרתים ונתבים רבים כדי להגיע ליעד הסופי. כתובת ה- IP הציבורית והפרטית שלך נשארת זהה לאורך המסע, אך כתובת ה- MAC משתנה כל העת ככל שהנתונים שלך מדלגים ברחבי העולם. כשאתה שולח בקשה לאתר אינטרנט, כתובת ה- MAC מתעדכנת בכל פעם שהנתונים מגיעים לנתב חדש במסע ליעדו הסופי..

כאשר נתב עוקב אחר בקשות יוצאות, הוא מצרף אליהם את כתובת ה- IP הפרטית כך שכשמנות חוזרות מהאינטרנט הוא יודע לאיזה מכשיר להעביר אותם.

שאלה שנייה עובדה

MAC שימושי

מכיוון שכתובות MAC לא משתנות אף פעם, הם מהווים כלי אמין לאיתור שולחי ומקלט הנתונים ברשת. הם גם כלי אבחון שימושי ביותר עבור מנהלי רשת לזיהוי בעיות ברשת המקומית שלהם.

בנוסף, בשל העובדה שלכל מכשיר יש כתובת MAC ייחודית, ניתן להשתמש במספרי MAC כדי לחסום התקנים לא רצויים לתקשר ברשת. זה שימושי למעט הכללת נתונים שמגיעים ממכונה של האקר, למשל.

תהליך זה נקרא סינון MAC והוא שימושי ביותר אם האקר מנסה לחטוף כתובת IP ברשת. כאשר סינון MAC במקום, רק מחשבים שכתובות ה- MAC שלהם אושרו מצליחים לתקשר ברשת. כתוצאה מכך, בקשות הפורץ מסוננות - ופושע הרשת אינו מסוגל לעשות שום דבר זדוני ברשת.

קודי יצרן

כתובות MAC כוללות נתוני יצרן בתחילת הכתובת. אלה נקראים מזהים ייחודיים ארגוניים או OUI. יצרנים ידועים של כרטיסי רשת כוללים Dell, CISCO ו- Belkin. להלן קודי OUI עבור אותם יצרנים:

  • דל: 00-14-22
  • סיסקו: 00-40-96
  • בלקין: 00-30-BD

לפיכך, כדאי לזכור שמספר MAC אכן מספק מידע כלשהו על המערכת עליה היא הגיעה.

כתובת IP כתובת MAC MAC - מסקנה

כתובות IP וכתובות MAC נחוצות שתיהן לתקשורת דרך מחשבים (ומכשירים מחוברים אחרים). למרות ששתי תוכניות הפנייה אינן תלויות זו בזו, הן פועלות יחד על ידי מתן שירותים חיוניים בשכבות שונות של הרשת שמתרחשת.

כתובות IP משתנות מעת לעת. כתובות MAC שונות מכיוון שהן תמיד נשארות זהות לא משנה לאיזו רשת אתה מתחבר.

לפיכך, כתובת MAC היא מזהה ייחודי קבוע שניתן להשתמש בהן למטרות מעקב אחר מיקום פיזי (בנסיבות מאוד ספציפיות). עם זאת, בשונה מכתובת IP, כתובת MAC אינה מופצת מרשת משנה אחת לאחרת, ולכן לא ניתן לעקוב אחריה על ידי אתרים.

נקודות זכות: Profit_Image / Shutterstock.com, Peshkova / Shutterstock.com, SeventyFour / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me