גוגל כרום הוא בקלות הדפדפן הפופולרי ביותר בעולם, ומתגאה בנתח שוק של כ- 65.5 אחוזים (נכון לאפריל 2020). על ידי פעילים בנושא פרטיות נחשבים לרבים כתוכנות ריגול. למה?

גוגל לא מודה שהיא משתמשת בכרום כדי לרגל אחרי משתמשים, ומאחר וכרום בנוי באמצעות כמות גדולה של קוד מקור סגור קנייני, אין דרך להוכיח בוודאות שהוא עושה זאת. עם זאת, יש כמה סיבות משכנעות מאוד להאמין שהיא אכן ...

איך גוגל מרוויחה כסף?

עם שווי נטו בשנת 2020 של 167.7 מיליארד דולר, גוגל צוללת בעקבי אפל כמותג השני בגודלו בעולם..

כיצד אפל מרוויחה את הכסף שלה ברור - היא בונה ומוכרת חומרת פרימיום פופולרית מאוד. לעומת זאת, גוגל מספקת מגוון שירותים יקרים להפעלה ומוצרים יקרים לפיתוח אותם היא מציעה לקהל הרחב במחיר האהוב על כולם: חינם. הם גם מסוגננים, קלים לשימוש וסומק עם פונקציונליות היי-טק.

באופן לא מפתיע, השירותים והמוצרים האלה היו להיט גדול, במיוחד דפדפן כרום. אז איך גוגל מרוויחה את סכומי הכסף העצומים שהיא עושה ממוצרים שהיא מוסרת בחינם?


המודל העסקי של גוגל

גוגל מרוויחה כסף מאיסוף מידע רב ככל האפשר אודותיך ואז משתמשת בנתונים אלה בכדי לספק מודעות ממוקדות מאוד למסך שלך. ככל שידוע עליכם יותר, כך המודעות הללו יכולות להיות מותאמות יותר וייתכן שסטטיסטית תרכשו מוצר מאחד משותפי הפרסום שלו..

ככל שהשותפים המפרסמים שלהם מרוויחים יותר כסף, הם ישלמו ל- Google כדי לספק לך את המודעות שלהם. המומחיות של גוגל בהצגת המודעות הנכונות לאנשים הנכונים פירושה שמפרסמים סומכים על גוגל יותר מכל חברה אחרת שתביא ערך רב לכסף.

בין 2009 ל -2013 גוגל שיתפה פעולה באופן מלא עם תוכנית המעקב ההמונית PRISM של NSA. היא טוענת שהפסיקה, אבל איך נוכל לדעת זאת בוודאות?

התוצאה היא שגוגל שולטת בשוק הכנסות המודעות הדיגיטליות, עם נתח שוק 2020 של 32.4 אחוזים. לפיכך, כל המודל העסקי של גוגל מיועד לפלישה לפרטיות המשתמשים שלה. וכפי שהמחיר שווה את הערך הנקי שלה, הוא מצליח להפליא.

איך זה עושה את זה?

גוגל עוקבת אחר מה שאנחנו עושים באופן מקוון - את מה שאנחנו מחפשים (באמצעות מנוע החיפוש המפורסם שלה), את האתרים שאנו מבקרים לאחר מכן (תוך שימוש בטקטיקות כמו עוגיות, רשת AdSense המופיעה בכל מקום, וכפתורי שיתוף +1), כיצד אנו מתקשרים עם אפליקציות ( באמצעות מסגרת השירות של Android Play, שאוספת גם נתוני מיקום), ואפילו כיצד אנו מקיימים אינטראקציה עם אנשים אחרים בחיים האמיתיים (לדוגמה על ידי שמירה על מעקב אחר לוחות הזמנים של הפעילות היומית שלנו מאפליקציית לוח השנה שלה).

בשנת 2017 גוגל הבטיחה שהיא כבר לא תסרוק מיילים כדי למקד למשתמשים עם מודעות מחוייטות. זה לא אומר שהוא הפסיק לסרוק דוא"ל למטרות אחרות. תכונת התשובה החכמה מבוססת AI שלה מוכיחה זאת מעל לכל ספק.

מזעזע במיוחד הוא שמאז 2015 גוגל סורקת אימיילים בג'ימייל בכדי לרשום את כל הרכישות שבוצעו, גם כאשר אין לזה קשר לגוגל..

כדי להחמיר את המצב, אין הגדרת פרטיות שתמנע זאת, והדרך היחידה למחוק את המידע היא למחוק את הדוא"ל המקורי הנוגע לרכישה.!

מה עם Chrome?

אז אנחנו יודעים שגוגל מרגלת אותנו, אבל מה עם כרום? בניגוד לחיפושים שלנו ותוכן המיילים שלנו, פחות ברור כיצד (ואכן אם) גוגל מייצרת רווח מהדפדפן הפופולרי ביותר בעולם.

הסיבה שכרום פופולרי כל כך היא שכמות גדולה של כסף הושלכה על פיתוח (והמשיכה לפתח). לא סביר שגוגל תשחרר מוצר כזה בחינם, ללא שום דבר עבורם.

זה מכניס אותך לחשבון Chrome שלך ​​ללא אישור

עד ספטמבר 2018, מדיניות הפרטיות של Chrome הייתה מסמך מזעזע בפשטותו ובבהירותו. תוכל להיכנס ל- Chrome, ובמקרה כזה הסכמת במפורש למסור את כל הנתונים שלך לגוגל.

או שתוכל להתעלם מהקופצים המופיעים בכניסה ולהשתמש בכרום ב"מצב דפדפן בסיסי ", שם נתונים למעשה נשארו בדפדפן ולא הועברו לגוגל (או לפחות כך טענה גוגל).

נכון ל- Chrome 69 הדפדפן מחתים משתמשים אוטומטית ל- Chrome בכל פעם שהם נכנסים לשירות גוגל כמו Gmail. גוגל הציגה את השינוי הזה, שיש לו השלכות חשובות על פרטיות, ללא כל אזהרה או בקשה להסכמה מצד המשתמשים שלה.

אנשים החלו להיות מודעים לבעיה רק ​​כשהבחינו בסמל בשורת המשימות של Chrome שמציין שהם נאנחים אל Chrome!

אם אתה מחפש דרך תפריט ההגדרות המתקדמות ב- Chrome אפשר להשבית את הכניסה האוטומטית הזו, אך גוגל יצאה מגדרה להסתיר אפשרות זו ככל האפשר. זהו מצב שעורר חשש שגוגל מתכננת להסיר בשקט את אפשרות ההסכמה לאחר שהאינטרס הציבורי בעניין יתפוגג..

חוסם מודעות Chrome

בפברואר 2018 גוגל הציגה חוסם מודעות, שנכנס מייד לסערת ביקורת על כך שהוא משרת את עצמו. כדברי הגרדיאן:

"התוכנית פשוטה וכמעט מפורשת: חסום מספיק מודעות כדי לוודא שאנשים לא ירגישו צורך להתקין חסימה של מודעות שתחסום את כולם."

שוב, זה כמעט ולא מעורר אמון.

Chrome סורק את כל הקבצים שלך ללא אישור

במרץ 2018 כלי הפרטיות המעודכן של Chrome הזעיק פעילי פרטיות כשהוא מתחיל לסרוק קבצים במחשבי המשתמשים, כולל בתיקיית המסמכים שלהם, בגלל תוכנות זדוניות..

אם כי מקובל כי המהלך היה שפיר,

"נראה כי חוסר ההסכמה והשקיפות המפורשות מפרים את הקריטריונים שלהם לגבי 'תוכנה ידידותית למשתמש' שמיידעת את המדיניות לגבי Chrome Cleanup [Tool]."

מחשבות אחרונות

התיק נגד גוגל כרום אינו חד משמעי, אך הוא מספיק חזק כי חוקרי ופעילי פרטיות ממליצים כמעט פה אחד על השימוש בו. גוגל נתנה לנו סיבה מעט מאוד לסמוך עליה, וכפי שהדוגמאות לעיל ממחישות בבירור, יש גישה מאוד מבורכת להסכמת משתמשים.

יש שם כמה דפדפנים מאובטחים מצוינים שהם קוד פתוח ומעוצבים מהיסוד כדי לכבד את פרטיות המשתמשים שלהם. הבולט שבהם הוא מוזילה פיירפוקס, המהווה כיום התאמה ל- Chrome מבחינת מהירות ויציבות תוך הגדרה הרבה יותר וכוללת מעקב מובנה והגנה על טביעות אצבעות בד..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me