Windows 10 הוא סיוט פרטיות. ארבע שנים לאחר יציאתה מקווה מיקרוסופט שכולם ישדרגו לגירסה האחרונה של Windows. עם זאת, משתמשים רבים עדיין משתמשים בגרסאות ישנות יותר של מערכת ההפעלה.


לעסקים זה מובן. שדרוג עלויות, בעיות עם אחור תואם והצורך האפשרי להסבת צוות הם כל הסיבות לעכב את המעבר.

Windows 10 תוכנן בחלקו כדי לפתור בעיות אלה, והציע עדכונים מצטברים במקום שינויים נרחבים בכל גרסה חדשה.

כל מחשב חדש מאז 2015 נשלח עם Windows 10, אך ייתכן שעדיין ישנם משתמשים שמשתמשים בחומרה ישנה שפשוט מעולם לא הספיקה להשיג את מיקרוסופט על הצעתה של שדרוג חינם (אותו הרחיבה עד 31 בדצמבר) 2017).

עם זאת, עבור רבים הסיבה ההגיונית ביותר שלא לשדרג לגרסה האחרונה של Windows היא שגרסאות קודמות של Windows פשוט אינן פולשניות לפרטיות כמו Windows 10.

עד כמה גרסת Windows שלך פרטית?

הטבלה שלהלן מפרטת אילו נתונים הגרסה שלך של חלונות פוטנציאלית משתפת.

חלונות 10

חלונות 8.1

חלונות 8

ווינדוס 7

אנשי קשר של משתמשים

כן

לא

לא

לא

נתוני לוח השנה

כן

לא

לא

לא

נתוני התאמה אישית אחרים

כן

לא

לא

לא

מזהה פרסום

כן

כן

לא

לא

מקום

כן ונשלח לשותפים מהימנים.

כן, מיקרוסופט בלבד.

כן, מיקרוסופט בלבד.

לא

טלמטריה

כן (למעט W10 Enterprise)

כן*

כן*

כן*

* טלמטריה - זהו תהליך הקלטת נתונים ושליחתם למקור אחר. זה נעשה בשביל "פתרון תקלות".

* לא נאספה טלמטריה עם שחרור הגרסאות הללו של Windows, אך זה נוסף מאז באמצעות עדכונים אוטומטיים.

חלונות 10

מסך ביתי של חלונות 10

מאז שחרורו ביולי 2015, Windows 10 גרמה למחלוקת בגלל כישלונות הפרטיות הרבים שלה.

הדבר נכון במיוחד לשירותי בינג וקורטנה, האוספים מידע רב אודותיך בכדי לספק חוויה מאוד מותאמת אישית..

האיסוף האוטומטי של מיקרוסופט של נתוני הטלמטריה (למטרות פתרון בעיות) עורר גם הוא דאגה.

משתמשים רבים עשויים להיות מרוצים מהמחליף בין פרטיות ונוחות השימוש בשירותים אלה מביא, אך כמות המידע העצומה שמיקרוסופט יכולה לאסוף אודותיך באמצעות Windows 10 מדאיגה.

ניתן להשבית את רוב הפיצ'רים הפולשים לפרטיות, ומיקרוסופט עושה כעת עבודה טובה בהרבה בהסבר מה הם עושים ומאפשרת למשתמשים לכבות אותם במהלך ההתקנה מאשר כאשר פורסם לראשונה Windows 10.

משתמשי Windows עדיין מובילים לקבל הגדרות ברירת מחדל שהן פולשניות ביותר.

אלה כוללים אוסף אנשי קשר של משתמשים, נתוני לוח שנה ונתוני קלט משויכים להתאמה אישית של קלט דיבור, הקלדה ודיו. נתוני הקלדה ודיו נאספים גם כדי לשפר את ההכרה.

ניתן לבטל את הסכמת מרבית איסוף הנתונים הזה, אך לא ניתן לבטל את הסכמתו לאיסוף הטלמטריה אלא אם כן משתמשים במהדורת Enterprise של Windows 10..

חלונות 8.1

Windows 8.1 אינו מכיל את Cortana, ולכן יש לו הרבה פחות אינטגרציה עם מנוע החיפוש Bing, ואינו צריך לאסוף נתוני התאמה אישית..

היא הציגה תעודות פרסום. אלה הם מזהים ייחודיים המאפשרים לחברות למקד למשתמשים עם פרסום בהתאמה אישית.

במהלך מחזור החיים הפעיל שלה, חלונות 8.1 לא אספה כל נתוני טלמטריה, אולם זמן לא רב לאחר ההשקה של Windows 10, מיקרוסופט הוסיפה אוסף טלמטריה ל- Windows 8.1, Windows 8 ו- Windows 7 בערוץ העדכון האוטומטי שלה..

חלונות 8

גרסה זו של Windows הציגה מעקב אחר מיקומים. הבדל גדול למעקב המיקום הפולשני בהרבה שמבוצע על ידי Windows 10 הוא נתוני מיקום שנאספו על ידי Windows 8 ו- Windows 8.1 נשלחים למיקרוסופט בלבד.

בדומה ל- Windows 8.1, אוסף הטלמטריה נוסף למפרע למערכת Windows 8 בשנת 2015.

ווינדוס 7

Windows 7 נחשב בעיני רבים כגירסה האחרונה של Windows ללא תכונות מובנות המיועדות לפלוש לפרטיות המשתמשים.

עם זאת, בדומה לשתי הגרסאות של Windows 8, הבחנה זו נהרסה מעט בגלל התוספת הרטרואקטיבית של אוסף הטלמטריה..

הבעיה הגדולה ביותר עבור משתמשי Windows 7 היא שמערכת ההפעלה בת העשר מגיעה לסוף חייה. ב- 14 בינואר 2020 מסתיימת התמיכה הרשמית בה על ידי מיקרוסופט.

כמובן, עותק Windows שלך לא יפסיק לפתע לפעול אז, אך הוא כבר לא יקבל עדכוני אבטחה חיוניים.

יתרונות הפרטיות של המשך השימוש בחלונות 7 ולא בשדרוג לגירסה העדכנית יותר של חלונות לאחר תאריך זה, הם שקולים על ידי סיכון האבטחה הנשקף ממערכת הפעלה שאינה טופלת בכדי לעמוד באיומי האבטחה האחרונים..

מכונות חלונות 32 סיביות לעומת 64 סיביות

מרבית המחשבים המודרניים מצוידים במעבדי 64 סיביות. אלה מהירים בהרבה מהמעבדים הוותיקים של 32 סיביות, המוגבלים גם לשימוש רק ב -4 GB של זיכרון RAM.

על מנת לנצל מעבד 64 סיביות, יש לכתוב תוכניות ספציפיות כדי לתמוך במערך ההוראות שלה. זה כולל את Windows.

ההבדל היחיד בין גרסאות 32 סיביות של Windows לגרסאות 64 סיביות של Windows הוא שגירסאות 64 סיביות יכולות לנצל את מלוא המעבדים של 64 סיביות..

גרסאות 32 סיביות של Windows פועלות בצורה טובה במכונות עם מעבדי 64 סיביות, אך גירסאות 64 סיביות של Windows דורשות מעבדי 64 סיביות להפעלה.

באופן חיוני, אין כל השלכה על פרטיות הקשורה לשאלה אם מחשב Windows הוא 32 סיביות או 64 סיביות.

אלא אם כן אתה משתמש במחשב ישן מאוד, עליך גם דרכים לבחור גרסאות 64 סיביות של תוכניות (כגון אפליקציות VPN) מכיוון שהן מספקות ביצועים טובים יותר. עם זאת, אם רק גירסת 32 סיביות זמינה (מה שקורה לעתים קרובות בכדי לספק תאימות לאחור), הם יפים לשימוש.

אלטרנטיבה ל- Windows

אם אתה רציני ביחס לפרטיותך, השתמש בלינוקס במקום זאת.

לינוקס היא מערכת הפעלה בחינם וקוד פתוח שיכולה לעשות כמעט כל מה שמערכת Windows יכולה. שלא כמו חלונות, לינוקס בנויה מתוך מחשבה על פרטיות. גרסאות מסוימות של לינוקס ממוקדות יותר בפרטיות מאחרות, אך כל גרסה של לינוקס ידידותית יותר לפרטיות אפילו מחלונות 7.

הרבה תוכניות חלונות "ספינת דגל" זמינות גם עבור לינוקס, ובמקום שאינן נמצאות, בדרך כלל יש אלטרנטיבה טובה של קוד פתוח לינוקס..

חריג לכלל זה הם משחקים. פלטפורמות כמו Steam אכן מציעות תמיכה במשחקי לינוקס, אך יש הרבה פחות כאלה זמינים מכפי שיש ל- Windows. פיתרון פופולרי לבעיה זו הוא הקמת מערכת אתחול כפול, שבה Windows משמש אך ורק למשחקים.

לינוקס ידידותית למשתמש בהרבה ממה שהייתה, אך עקומת הלמידה שלה נשארה הרבה יותר תלולה מאשר ב- Windows. לכן זו לא אפשרות מציאותית עבור כולם. אבל למי שמוכן לעשות קצת מאמץ בזה, לינוקס מספקת חוויית מחשוב פרטית הרבה יותר מזו של חלונות או כל מערכת הפעלה אחרת שם בחוץ..

מערכת ההפעלה לינוקס

לינוקס מגיעה במערך גרסאות כמעט מבולבל, המכונה "דיסטרואים". יש שם מחוזות ממוקדים יותר בפרטיות, אבל לינוקס מינט תוכנן במיוחד כדי להפוך את המעבר מ- Windows ללינוקס ללא כאבים ככל האפשר..

ודרך נוספת להבטיח את פרטיותך היא להשתמש ב- VPN עבור לינוקס.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me