לעתים קרובות תשמע על "חמש מדינות עיניים" (ו"תשע עיניים "ו" 14 עיניים") בהקשר של פרטיות מקוונת.


מדריך זה מפרט את משמעות משמעות המונחים הללו. יתר על כן, אילו מדינות הן חלק מהן וכל מה שאתה צריך לדעת.

אז נתחיל עם היסודות:

מיהן חמש העיניים?

חמש מדינות עיניים

מדינות חמש העיניים הן:

 • ארצות הברית
 • הממלכה המאוחדת
 • אוסטרליה
 • ניו זילנד
 • קנדה

חמש עיניים (המכונה לעיתים FVEY) היא ברית מודיעינית שתחילתה בראשית שנות הארבעים.

מיהם תשע העיניים?

תשע עיניים

ארצות תשע העיניים הן:

 • 5 מדינות העיניים
 • דנמרק
 • צרפת
 • הולנד
 • נורווגיה

כפי שאתה עשוי לחשוד, תשע עיניים הן הרחבה של ברית חמש העיניים.

מיהם 14 מדינות העיניים?

ארבע עשרה מדינות עיניים

14 מדינות העיניים הן:

 • 9 מדינות העיניים
 • גרמניה
 • איטליה
 • בלגיה
 • שבדיה
 • ספרד

ברית זו ידועה גם בשם SIGINT קשישים אירופה (SSEUR). על פי ויקיפדיה, זה שם כדי לתאם "חילופי מודיעין איתותים צבאיים בין חבריה".

היסטוריה של ברית חמש העיניים

חמש עיניים יצאו במקור כדרך למדינות הליבה לחלוק ביניהן מודיעין. הוא נוסד כהסכם UKUSA הבלתי פורמלי בשנת 1941. הפורמליזם הרשמי בין בריטניה לארצות הברית היה בשנת 1946, בעקבות מלחמת העולם השנייה. עם זאת, מאז הוא מקיף גם מדינות ליבה אחרות.היסטוריה של חמש עיניים

מעבר לליבה של חמש עיני המדינות, מגיעות המדינות האחרות המרכיבות את קבוצות תשע ו -14 עיניים. מדינות אלה הצטרפו לתכנית "מדינות צד ג '". יתר על כן, האמונה הרווחת היא שמדינות אחרות בסכימות מעבר למדינות הליבה המפורטות. המדינות החשודות כוללות "בעלות ברית פסיפיק" כמו דרום קוריאה וסינגפור.

חמש עיניים וסידורים דומים הם (מטבעם) תמיד סודיים. בוויקיפדיה עולה כי כמעט 30 שנה לאחר כינונו של ההסכם לפני שראש ממשלת אוסטרליה אפילו נודע לו. יתר על כן, חמש עיניים התייחסו לראשונה לציבור בשנת 2005. מאז 2010 ניתן היה לקרוא חלק מפרטיו באופן מקוון באתר הארכיון הלאומי של בריטניה..

מחלוקת בשנים האחרונות

הסכם חמש העיניים זכה לרלוונטיות מודרנית במיינסטרים כאשר הוכחו קישורים ל- NSA. אלה פורסמו בציבור כחלק מהדלפות אדוארד סנודן הידועות לשמצה. חשיפותיו הראו ואישרו כי נעשה שימוש נרחב בהסכמים שנערכו במהלך המלחמה הקרה במרדף אחר מעקב דיגיטלי נרחב.מחלוקת אחרונה

התברר כי מדינות אלה משתמשות בהסכמי שיתוף מודיעיני למטרות החורגות ממודיעין. לכן הם מאפשרים למעשה לשירותי הביון במדינות מרובות לקיים קשרים זה עם זה. ובכך שיתוף מידע הנוגע לכל דבר, החל ממודיעין אנושי והגנה וכלה בענייני ביטחון לאומי.

דוגמה לאופן שבו זה יכול לעבוד הלכה למעשה, התגלה עם חשיפתו של סנודן בשנת 2013. התברר כי ה- NSA האמריקנית ממקמת למעשה את העבודה אל ה- GCHQ של בריטניה..

באופן הכי שנוי במחלוקת בקרב תומכי הפרטיות, גילויי סנודן הראו כי ממשלות עושות שימוש במסגרת חמש העיניים בכדי לעקוף חוקים בנושא פיקוח על אזרחיהם. כדוגמה, ה- MI5 של בריטניה יכול לבקש מה- NSA האמריקנית להקיש בטלפונים בבריטניה, ובכך "לעקוף את החוקים".

כך תיאר דה שפיגל אותה בזמנו:

סוכנות הביון הבריטית GCHQ יכולה לרגל אחרי כל אחד מלבד אזרחים בריטים, ה- NSA יכולה לבצע מעקב אחר כל אחד פרט לאמריקנים, וסוכנות הביון הזרה BND הגרמנית יכולה לרגל אחרי כל אחד מלבד גרמנים. ככה נוצרת מטריצה ​​של מעקב ללא גבולות. "

מה עושות בריתות העיניים 5/9/14?

אם אתה מודע לפרטיות, זו שאלה מאוד תקפה. יתרה מזאת, סביר יותר לטעון שמה שהסוכנויות בתוך הבריתות האלה עושות הרבה מעבר למה שהם צריכים לעשות כדי להבטיח שהם שומרים על העולם "בטוח".מה שהם עושים

אחד הגילויים הכי בולטים בכותרות אדוארד סנודן הקשורים לתוכנית ה- PRISM של NSA, יוזמת איסוף נתונים המוניים שמשתתפים בה כוללים את כל השחקנים הגדולים בעולם האינטרנט, כולל מיקרוסופט, גוגל ופייסבוק. PRISM הקל מאוד על ה- NSA (אפילו "סוכנים ברמה נמוכה") לגשת למידע בפלטפורמות הנפוצות. לכן, בשל הבריתות, מדינות אחרות נכנסו בקלות ליכולת זו. לרוע המזל, גם אלה המאמינים כי אין להם "מה להסתיר ושום דבר לחשוש" יובאו מהקלות בה ה- NSA - ולכן שותפי הברית שלהם - יכולים להשתמש בכל דבר משיחות סקייפ ועד הודעות דואר אלקטרוני..

ואז אנו יכולים להוסיף לזה את העובדה כי הוכח כי סוכנויות הביטחון הללו עוסקות בפרקטיקות שהן על הצד הטוב ביותר. אלה כוללים אלגוריתמי הצפנה ופיצוח שוחד לחברות להחלשת מערכות אבטחת IT משלהם

אנו לא מציעים שמטרתם היחידה של בריתות העיניים 5/9/14 היא לחטט את חיי היומיום של האזרח. לרוע המזל, תוצר הלוואי של חלק גדול מהעבודות של סוכנויות קשורות מאפשר להם לעשות זאת.

הבריתות והשימוש ב- VPN

עבור רבים, כל הנקודה של שימוש בשירות VPN (Virtual Private Network Network) היא להימנע ממעקב ממשלתי. ובכך היכולת לגלוש באינטרנט ברמת פרטיות סבירה.בריתות ושימוש ב- VPN

כפי שתוכלו לראות מהמידע שלמעלה, תוכלו להביס בקלות את האובייקט הזה על ידי בחירת ספק VPN שבסיסו באחת המדינות. במיוחד חמש המדינות, או אחת שמאתרת את השרתים שלה באחת המדינות. בכך הרשויות יכולות להכריח ספק למסור פרטים על הפעילויות המקוונות שלך. יתר על כן, הודות לשיתוף המידע זה יכול להיות כל של המדינות ברשימה!

שימוש בשרת VPN במדינת 5 עיניים

שאלה נפוצה היא מהי המיקום אם מישהו משתמש בספק VPN במדינה מחוץ לתחום שיפוט העיניים 5/9/14. ואז משתמש בו כדי להתחבר לשרת במדינה שהיא בתחום זה, כמו בארצות הברית או בבריטניה.באמצעות VPN

מבלי להיכנס יותר מדי לפרטים טכניים, יש כאן קצת סיכון. מדינת FVEY יכולה לזמן את ספק השרת ביומני חיבורים (או אפילו לבצע ניטור משלה על חיבורים לשרת ומחוצה לו). עם זאת, אם ספק ה- VPN נוקט באמצעי האבטחה הנכונים בתשתית שלהם, הסיכון צריך להיות קטן יחסית.

עם זאת, אנשים המעוניינים למזער את חשיפתם לתחום השיפוט הרחב של בריתות מודיעיניות אלה צריכים לנקוט בגישה בסיכון הנמוך ביותר. זה היה משתמש בספק מחוץ לתחום העיניים 5/9/14 ורק להתחבר לשרתים מחוץ לתחום השיפוט.

אז איזה VPN עלי לבחור?

נקודת פתיחה טובה היא לבחון את מדריך ה- VPN הטוב ביותר ללא יומני שלנו.

שירותי VPN אלה אינם מביאים רישום לפעילות הגלישה שלך. לפיכך, אם אי פעם היו נדרשים למסור את פרטי השימוש, לא היה בידיהם מידע זה לשתף.

לכן, בחר VPN שנמצא מחוץ לתחום השיפוט המרחיק של 5/9/14 עיניים, וכן כזה שאינו שומר על יומני פעילות. בכך אתה עושה כל שביכולתך כדי למזער את הסיכוי שהפעילות המקוונת שלך תהיה כפופה לרמת מעקב מפוקפקת. זו הסיבה שאנו לא ממליצים להשתמש ב- VPN בחינם מכיוון שהם יכולים להיות מסוכנים ולעתים קרובות הם מוכרים את הנתונים שלך.

סיכום

לסיכום, עליכם להימנע ככל האפשר ממדינות חמש עיניים. יתרה מזאת, יש להימנע אפילו מאירוע בריתות תשע וארבע עשרה, ככל האפשר.

לבסוף, שימוש ב- VPN הוא דרך נהדרת לעזור לכם להגן על הפרטיות המקוונת שלכם. עם זאת, יש עוד הרבה דברים שיש להיזהר מהם. עיין במדריכים ובחדשות השימושיים שלנו כדי לקבל מידע נוסף על פרטיות ואבטחת האינטרנט.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me