Britská charitatívna organizácia Privacy International (PI) dnes zverejnila správu, ktorá osvetľuje pochybné zvyky mnohých vlád na celom svete. Podľa novo uverejnenej správy odkryla spoločnosť PI dôkazy o rozsiahlom medzinárodnom dianí, do ktorého boli zapojené vlády, ktoré školia zahraničné agentúry, aby špehovali občanov.


Vo väčšine západných krajín existujú právne predpisy, ktoré chránia občanov pred tým, ako ich vláda zasiahla. Napriek týmto ochranám je dohľad sponzorovaný štátom samozrejmosťou. Na inom mieste je problém ešte horší, keď sa dohľad používa na vyradenie a uväznenie politických disidentov a opozíciu..

Snooping doma

Vo Veľkej Británii už zákon o vyšetrovacích schopnostiach (IPA) povoľuje nezdravú úroveň dohľadu. Nástroj IPA umožňuje stovkám vládnych agentúr prístup k histórii prehliadania ľudí na webe bez potreby príkazu. Podobne aj v USA zákon o zahraničnej spravodajskej službe (FISA) umožňuje NSA špehovať občanov USA..

Aj keď tieto invazívne praktiky existujú, z väčšej časti sa musia získať príkazy na to, aby sa vyskytlo individuálne sledovanie alebo hackovanie. Musí sa preukázať spravodlivá príčina a musí sa usilovať o povolenie sudcu, aby sa mohol rozvinúť invazívnejší a podstatnejší dohľad. To často ponecháva agentúry, ktoré chcú viac.

V roku 2013 Edward Snowden odhalil, že vlády USA a Spojeného kráľovstva už dlhý čas porušujú svoje vlastné pravidlá, aby mohli vykonávať tento osobitný dohľad..

Odborníci na ochranu osobných údajov súhlasia s tým, že existujú spojenectvá ako Five Eyes, 9 Eyes a 14 Eyes, ktoré vládam umožňujú využívať cezhraničnú výmenu údajov z dozoru. Je smutné, že ani tie, ktoré prekrývajú dohody o dohľade a medzery, nestačia na utlmenie túžby spravodajských agentúr prepadnúť sa.

Nová správa spoločnosti PI teraz odhalila hĺbku a šírku snoopingu medzinárodnej vlády. Vysvetľuje, ako západné vlády a podnikové záujmy priamo podporujú skorumpované autoritárske štruktúry moci - o ktorých je známe, že uľahčujú porušovanie ľudských práv - výmenou za ich spoluprácu pri vykonávaní dohľadu v zahraničí a doma..

Naučte Em Fish

Naučte ich Phisha

Správa sa nazýva „Učte sa Phishu: Štátni sponzori dohľadu“. Odhaľuje sa v nej, že vlády aktívne „financujú, školia a vybavujú krajiny - vrátane autoritárskych režimov - pomocou funkcií dohľadu.“ Podľa správy sú miliardy dolárov v hodnote peňazí daňových poplatníkov bolo vyčlenených na školenie zahraničných špiónov.

V USA sa ročná suma vynaložená na „bezpečnostnú pomoc“ zahraničným krajinám za posledných 17 rokov štvornásobne zvýšila. V roku 2001 USA vynaložili približne 5 miliárd dolárov ročne na pomoc pri posilňovaní kapacít zahraničného dohľadu. Do roku 2015 sa vojenská a nevojenská bezpečnostná pomoc vyčíslila na 35% celkových výdavkov USA na zahraničnú pomoc.

Pod kontrolou spoločnosti Trump sa suma vynaložená na „bezpečnostnú pomoc“ prudko zvýšila na 20 miliárd dolárov ročne. Táto finančná pomoc sa posilňuje logistickou pomocou ministerstiev zahraničných vecí USA, ministerstva obrany a spravodlivosti USA, ktoré poskytujú ďalšie vzdelávanie a podporu zahraničným agentúram, s ktorými pracujú..

Správa PI tiež objasňuje znepokojujúce spojenia medzi vládnymi agentúrami a vojensko-priemyselným komplexom; vzťah, ktorý údajne zahŕňa „veľké zbrojárske spoločnosti“, ktoré sa „začlenili do takýchto programov, a to aj na výcvikových základniach dohľadu v USA“.

Príklady uvedené v správe poukazujú na to, že tieto podnikové a vládne agentúry spolupracujú na poskytovaní technológií na zachytávanie a sledovanie komunikácií, ako aj na financovaní a školení, aby tieto programy vykonávali v zámorí. Medzi zapojené spoločnosti patria DynCorp International, Leidos Inc, AAR, severoamerické systémy dohľadu (NASS), tichomorskí architekti a inžinieri (PAE), Engility a Obera LLC.

Zoznam cieľov, ktoré dostávajú finančné prostriedky od medzinárodného spoločenstva s cieľom umožniť takýmto firmám plniť lukratívne zmluvy, nie je nič iné ako nočná mora.

Vojenský komplex Nsa

Na západe

V Spojenom kráľovstve sa v správe uvádza, že peniaze daňových poplatníkov sa použili na financovanie policajných dôstojníkov" na Ukrajine, na africkom kontinente av Saudskej Arábii. Prvý z nich je jasným znakom toho, že Spojené kráľovstvo naďalej poskytuje finančnú a logistickú podporu v regióne, ktorý je už dlho odsúdený za porušovanie ľudských práv. Správa tiež objasňuje financovanie britských techník „komunitnej polície“ na Srí Lanke. Tréning, ktorý sa uskutočnil napriek obavám vlády z toho, že „dyha komunitnej polície sa používa na krytie menej chutného správania".

Francúzsko a Nemecko sú zapojené do podobných programov odbornej prípravy a financovania. Je známe, že Nemecko financovalo egyptské bezpečnostné agentúry; výcvik, ktorý neskôr pripustil, sa mohol použiť „nielen na prenasledovanie teroristov, ale aj na prenasledovanie iných skupín ľudí".

Francúzske financovanie pomohlo policajným a vojenským výcvikovým strediskám v 10 afrických krajinách. Je známe, že Civipol, bezpečnostná konzultačná a školiaca firma, ktorá je vo vlastníctve francúzskeho štátu, „poskytuje školenie v oblasti vyšetrovacích techník, zdieľania a zhromažďovania informácií, počítačovej kriminality, analýzy údajov GPS a sledovania / identifikácie polohy mobilných telefónov“ v celej Afrike..

CIVIPOL

EÚ je okrem financovania Civipolu v rámci zvereneckého fondu EÚ pre Afriku obviňovaná z toho, že utráca miliardy miliárd na odradenie od migrácie do Európy prostredníctvom rozvoja kapacít hraničnej kontroly a dozoru v zahraničí. Napríklad v Sudáne spoločnosť PI uvádza, že sa vynaložili desiatky miliónov eur na zvýšenie kapacity správy hraníc.

„EÚ sa teraz chystá v rámci nadchádzajúceho viacročného finančného rámca, ktorý určí jej rozpočet na roky 2021 - 2027, výrazne zvýšiť svoje výdavky zamerané na budovanie kapacít hraničnej kontroly a dozoru na celom svete.“

Spoločnosť PI tiež objasňuje projekty EÚ zamerané na rozvoj kapacít dohľadu v Tunisku, Burkine Faso, Somálsku, Iraku a inde. Edin Omanovic, vedúci výskumu štátneho dozoru v PI, odsúdil chaotické programy financovania:

„Globálna horúčka, aby sa ubezpečil, že dohľad je čo najuniverzálnejší a všadeprítomný, je rovnako úžasný, ako znepokojivý. Šírka zapojených inštitúcií, krajín, agentúr a spoločností pôsobiacich v zbrojení ukazuje, ako v skutočnosti neexistuje žiadna skutočná dlhodobá politika alebo strategické myslenie. Je to zadarmo pre všetkých, kde sú schopnosti vyvinuté niektorými z najmocnejších špionážnych agentúr na svete uvrhnuté na kohokoľvek, kto je ochotný slúžiť ich záujmom, vrátane diktátorov a vrahov, ktorých jediným cieľom je držať sa moci. “

Globálne obavy

Globálny problém

Nie len na Západe sa peniaze využívajú aj na financovanie zahraničných snoopov. Podľa správy Čína pomáha rozvoju cudzích špiónov v rámci iniciatívy „Opasky a cesty“. Belt and Road je rozsiahly program infraštruktúry určený na ekonomické prepojenie Číny so 70 krajinami v Ázii, Európe a Afrike.

Spoločnosť PI uvádza, že čínske firmy údajne dodali dozorným orgánom Bolíviu, Venezuela a Ekvádor ako súčasť medzinárodného úsilia o rozšírenie. Ak vezmeme do úvahy úzky vzťah, ktorý v súčasnosti USA majú s týmito krajinami - zdá sa spravodlivé predpokladať, že investície sú poháňané čínskou túžbou prelomiť Ameriku..

Špirála dole

Špirála dole

Zdá sa byť isté, že zatiaľ čo technológia sledovania postupuje rýchlejšie ako zákony, ktoré ich regulujú, ľudia na celom svete budú čeliť podstatným hrozbám pre svoje ľudské práva. V autoritárskych krajinách je známe, že dohľad je hlavným nástrojom vykonávania politickej kontroly. V Ugande, Turecku a Vietname - aby sme vymenovali aspoň niektoré - demokracii priamo bráni cenzúra a dohľad. Nesúhlasné názory sú udusené, aby autoritárskym vodcom umožnili zachovať si ich uškrtenie.

Aj keď sa Západ hlási k prodemokratickej a humanitárnej rétorike, správa PI odhaľuje, že mnohí z príjemcov západného financovania majú „zdokumentovanú históriu porušovania ľudských práv“". Správa je ešte viac dôkazom dvojstranného charakteru západnej politiky.

Zatiaľ čo vôľa Západu vykonávať tajný nezákonný dohľad zostáva, akékoľvek skorumpované globálne mocenské štruktúry, ktoré možno ľahko prinútiť k pomoci a navádzaniu, budú pravdepodobne môcť pokračovať vo svojej tyranii..

Zo všetkého najstrašidelnejšie zo správy PI vyplýva, že nielen bezpečnosť a dohľad sú uprednostňované pred ľudskými právami, ale aj finančné prostriedky určené na rozvoj sú na tieto programy presmerované. Programy, ktoré uprednostňujú spoločnosti, pre ktoré je vojna nevyhnutnou súčasťou prežitia. Omanovic komentoval:

"Nepotrebujeme mocné a bohaté krajiny, ktoré poskytnú zbrojným spoločnostiam peniaze na vybudovanie hraničnej kontroly a infraštruktúry dozoru. Slúži to iba záujmom výkonných bohatých krajín. Ako ukazuje naša správa, namiesto toho, aby zdroje zavádzali zdroje do dlhodobých rozvojových riešení, tieto programy ďalej posilňujú autoritárstvo a podnecujú zneužívanie na celom svete - to sú tie veci, ktoré v prvom rade spôsobujú neistotu.."

Kredit na obrázok názvu: Privacy International

Obrázkové kredity: Carsten Reisinger / Shutterstock.com, Toria / Shutterstock.com, milo827 / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me