Vietnam je krajina, ktorá sa teší z rýchlo rastúcej ekonomiky od polovice 80. rokov. Podľa spoločnosti PricewaterhouseCoopers môže byť krajina najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sveta. Napriek tomu, že sa občania tešia relatívnej ekonomickej stabilite, sú vystavení extrémne tvrdej sociálnej a politickej situácii.

Podľa správy organizácie Freedom House „Sloboda vo svete 2018“ má Vietnam iba 20 zo 100. Okrem toho je Vietnam hodnotený ako „nie slobodný“ v každej dôležitej kategórii - sloboda tlače, politické práva, internetová sloboda a občianske slobody..

Je to do značnej miery spôsobené skutočnosťou, že Vietnam je štát jednej strany, ktorý po celé generácie dominovala vládnuca Komunistická strana Vietnamu (CPV). Vo Vietname má CPV v súčasnosti v národnom zhromaždení 473 z 500 kresiel. Zvyšných 29 kresiel sú držané nezávislými osobami overenými CPV. V posledných voľbách (2016) bolo CPV zablokovaných viac ako 100 nezávislých kandidátov.

Opozičné strany sú vo Vietname nezákonné a Vietnamská vlasť Frontland (VFF) starostlivo vetuje všetkých kandidátov na národné zhromaždenie v mene CPV. Výsledkom je úplne zmanipulovaný volebný systém, ktorému dominuje a riadi CPV - a bol zavedený v roku 1988.

vietnamské digitálne súkromie


Kontrola a sledovanie internetu

Aby si CPV zachoval kontrolu nad politickým systémom, vynakladá veľké úsilie na kontrolu toku informácií v krajine. Odlišné názory sú zrušené, aktivizmus je odsudzovaný a jednotlivci, ktorí narušujú súčasný stav, sú často uväznení..

V roku 2017 odhaduje Human Rights Watch, že 100 ľudí bolo uväznených za protesty, kritizáciu vlády alebo za podporu nezasiahnutých náboženských orgánov alebo orgánov občianskej spoločnosti..

S cieľom zachovať tento autoritatívny ekosystém Vietnam zaviedol niekoľko politík na obmedzenie slobody online.

Vyhláška o správe, poskytovaní, používaní internetových služieb a internetovom obsahu online

V roku 2012 vláda schválila nariadenia, ktoré zaviedli nové právomoci na cenzúru a kriminalizáciu prejavu online. Vyhláška o správe, poskytovaní, používaní internetových služieb a internetovom obsahu online je dokument obsahujúci 60 článkov, ktorý ukladá zákaz „oponovať Vietnamskej socialistickej republike“.

Vyhláška umožňuje filtráciu problematického internetového obsahu a vyžaduje identifikáciu skutočného mena pre webové stránky a profily online vrátane blogov. Vytvorila právnu požiadavku pre poskytovateľov internetových služieb a sprostredkovateľov, ako sú webové stránky blogov, aby pomohli vláde pri cenzúre obsahu, ktorý porušuje pravidlá. Zákon tiež "povzbudil" zahraničné firmy zriadiť kanceláriu vo Vietname, aby im pomohli splniť vládnu cenzúru.

Vyhláška 72 - Návrh zákona o cenzúre internetu

V septembri 2013 bolo zavedených viac právnych predpisov. Národné zhromaždenie prijalo dekrét 72, ktorý zintenzívnil cenzúru online zákazom vietnamských používateľov internetu vrátane blogerov a účtov sociálnych médií, aby diskutovali o aktuálnom dianí.

Vyhláška uvádza, že osobné účty a webové stránky by sa nemali používať na šírenie správ vrátane „citovania, zhromažďovania alebo zhrnutia informácií z tlačových organizácií alebo vládnych webových stránok“..

Zákon výslovne uviedol, že občania Twitter a Facebook by mali používať iba občania na „poskytovanie a výmenu osobných informácií".

Násilie páchané na blogeroch

V roku 2014 bolo vo Vietname hlásené násilie páchané na blogeroch. Tran Thi Nga bol napadnutý za jej úsilie pri dokumentovaní porušovania ľudských práv vo Vietname. Teraz sa verí, že päť mužov, ktorí na ňu zaútočili, mohli byť utajení. Zaútočili pred jej dvoma deťmi.

Bloggeri uväznili

V roku 2016 sa objavil významný prípad týkajúci sa uväznenia blogera a jeho asistenta. Pár bol zapojený do prevádzkovania blogu, ktorý oslovil milióny vietnamských čitateľov.

Blog napísal Nguyen Huu Vinh, bývalý policajný dôstojník a syn vietnamského veľvyslanca v bývalom Sovietskom zväze. Bol uväznený na 5 rokov za „zneužívanie demokratických slobôd poškodzujúcich záujmy štátu“. Jeho asistent Nguyen Thi Minh Thuy dostal trojročnú vetu.

Blogger, známy populárne pod pseudonymom Anh Ba Sam, zriadil niekoľko webových stránok, ktoré kritizovali vietnamskú vládu a bránili ľudské práva. Počas súdneho procesu boli kolegovia blogeri zatknutí, aby im zabránili konať ako svedkovia, a členovia rodiny boli blokovaní v účasti na jeho konaní..

Facebook blackout

V roku 2016 došlo k chemickému úniku, ktorý spôsobil usmrtenie ton rýb pozdĺž centrálneho pobrežia Vietnamu. To malo ničivý vplyv na miestne hospodárstvo a demonštranti sa vydali do ulíc a požadovali od vlády väčšiu transparentnosť. Na vrchole protestu vláda zablokovala prístup na stránky sociálnych médií ako Facebook.

Prístup k informáciám

V roku 2017 vstúpil do platnosti zákon o prístupe k informáciám, ktorý zakazuje zverejňovanie informácií o „politike, obrane, národnej bezpečnosti, zahraničných vzťahoch, ekonomike, technológii alebo iných oblastiach upravených zákonom“. Nová legislatíva umožňuje vláde zadržať akékoľvek informácie, o ktorých sa domnieva, že by mohli poškodiť národnú bezpečnosť alebo internet "blahobyt národa".

Vietnamské protesty

Nedávne udalosti

V júni 2018 vypuklo v juho-centrálnej provincii Binh Thuan niekoľko násilných protestov. Demonštrácie sa vyskytli aj v národnom hospodárskom centre Ho Či Minova mesta. Protesty sa uskutočnili z dvoch dôvodov:

Po prvé, ako reakcia na nové zákony, ktoré umožňujú Číne využívať 99-ročné prenájmy vo Vietname. Protiínamický sentiment je v krajine bežný a stúpa v dôsledku konfliktov v Juhočínskom mori. Podľa prieskumu Pew Center iba 10% občanov súhlasí so svojím susedom na severe.

Okrem toho sa z Hanoje do Ho Či Minova zhromaždili tisíce demonštrantov, aby demonštrovali proti návrhu zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorý prešiel tento mesiac. Aktivisti tvrdia, že tieto právne predpisy tvrdo kritizujú, že to bude katastrofa pre slobodu prejavu.

Počas protestov boli zapálené vozidlá, boli zničené vládne budovy a údajne bolo zranených 45 policajtov - podľa ministerstva verejnej bezpečnosti. Stovky poriadkovej polície boli vyslané, aby sa vysporiadali s demonštráciami - vynútili silný zásah. Zatknutých bolo 300 osôb vrátane občana USA menom Will Nguyen.

Nové právne predpisy týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti

Čoskoro po tom, čo Národné zhromaždenie schválilo novú legislatívu v oblasti kybernetiky, pokračoval v zázname riaditeľ spoločnosti Amnesty International pre globálne operácie Clare Algar:

„Vďaka rozsiahlym právomociam, ktoré vláde umožňujú monitorovať online aktivitu, znamená toto hlasovanie, že vo Vietname už nie je bezpečné miesto, kde by ľudia mohli voľne hovoriť.“

Amnesty International tiež poslala listy generálnym riaditeľom spoločností Apple, Facebook, Google a Microsoft, ako aj predsedovi spoločnosti Samsung, v ktorých ich vyzvala, aby využili svoju „značnú moc“ na vyvíjanie tlaku na vietnamskú vládu..

Nový zákon priamo ovplyvňuje tieto firmy tým, že ich núti k cenzúre protivládnej propagandy, informácií a názorov, ktoré podnecujú násilie alebo ohrozujú národnú bezpečnosť, ako aj akýkoľvek „urážlivý a urážlivý obsah“..

Autoritárna kontrola

Nový zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2019. Zakazuje používateľom internetu „organizovať“ ... „povzbudzovať alebo školiť iných ľudí na protizákonné účely“, šíriť nepravdivé informácie a vytvárať "ťažkosti pre orgány a poškodzovanie sociálno-ekonomickej činnosti “.

Pre ľudí žijúcich vo Vietname bude výsledkom zvýšená neschopnosť vyjadriť nesúhlasné názory. Algar povzbudzuje technické firmy, aby ustúpili a uviedol, že:

„Tento zákon môže fungovať iba vtedy, ak technické spoločnosti spolupracujú s požiadavkami vlády na odovzdávanie súkromných údajov. Tieto spoločnosti sa nesmú podieľať na porušovaní ľudských práv a naliehame na ne, aby využili značnú moc, ktorú majú k dispozícii, na napadnutie vietnamskej vlády v súvislosti s touto regresívnou legislatívou. ““

Facebook Vietnam

Firmy proti dohľadu

Od januára 2019 budú musieť veľké medzinárodné spoločnosti začať uchovávať všetky údaje týkajúce sa vietnamských používateľov na miestnych vietnamských serveroch. Ministerstvu verejnej bezpečnosti musí byť umožnený neobmedzený prístup k týmto serverom. Budú tiež musieť otvoriť miestnu pobočku vo Vietname, aby mohli naďalej poskytovať svoje služby v krajine.

Vláda bude presadzovať túto politiku tak, že všetky vietnamské online aktivity bude pod kontrolou ministerstva verejnej bezpečnosti.

Mnoho podnikov kritizovalo túto legislatívu a uviedlo, že môže poškodiť budúci ekonomický pokrok Vietnamu. Kritici tiež tvrdia, že zákon porušuje predchádzajúce dohody uzavreté po vstupe Vietnamu do Svetovej obchodnej organizácie.

Okrem toho sa predpokladá, že je v rozpore so záväzkami prijatými pri podpise dohody o voľnom obchode medzi Vietnamom a EÚ (EVFTA) a komplexnou a progresívnou dohodou o partnerstve v oblasti Tichého oceánu (CPTPP)..

Jeff Paine z asociácie Asia Internet Coalition, priemyselného združenia, ktorého členmi sú Google, Apple, Twitter, Facebook, LinkedIn a LINE, poznamenali:

"Tieto ustanovenia budú mať za následok vážne obmedzenia digitálnej ekonomiky Vietnamu, utlmenie zahraničného investičného prostredia a poškodenie príležitostí pre miestne podniky, aby prekvitali v rámci Vietnamu aj mimo neho.."

Ako do Vietnamu

Ako chrániť vaše digitálne súkromie

Vietnam je reportérmi bez hraníc považovaný za „nepriateľa internetu“. Ľudia tam žijúci existujú v starostlivo zostrojenej bubline cenzúry; sú určené na to, aby ľuďom zabránili osvojiť si svoj totalitný systém jednej strany.

Poskytovatelia internetových služieb blokujú veľa webových stránok vrátane služieb Blogger, WordPress.com, Twitter, Linkedin, YouTube a Google (okrem vietnamskej verzie). Okrem toho, poslovia ako Yahoo! Je známe, že Messenger je vystavený útokom Človek v strede (MitM) - s porušujúcimi správami sa často zablokoval prístup k zamýšľanému príjemcovi.

S takou vysokou úrovňou cenzúry a dozoru, ktorá existuje v národe - a prijatím nových zákonov na posilnenie autoritárskych kontrol - je spravodlivé povedať, že Vietnam trochu napodobňuje prísne politiky Číny.

Využitie siete VPN vo Vietname

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je najlepším riešením pre občanov, ktorí chcú získať prístup k zahraničným správam o krajine a dôležitým webom, ako sú Electronic Frontier Foundation, Amnesty International, Reportéri bez hraníc a OpenNetInitiative..

VPN je online služba, ktorá umožňuje ľuďom zakryť svoju skutočnú IP adresu, aby mali prístup k zahraničnému obsahu. To umožňuje používateľom internetu vyhnúť sa miestnej cenzúre. Okrem toho spoľahlivá sieť VPN zabezpečí šifrovanie na vojenskej úrovni, čím zabráni poskytovateľom internetových služieb a vláde sledovať, čo vietnamskí používatelia internetu robia online..

Jedná sa o dvojsečný meč, ktorý možno použiť na získanie prístupu k obsahu, ako aj na ochranu pred dohľadom vo Vietname. Záujemcom o VPN vo Vietname sa odporúča, aby dôkladne zvážili VPN s bezpečnostnými funkciami, ako je šifrovanie OpenVPN a technológia zmätenia..

Používateľom sa tiež odporúča, aby sa vyhýbali miestnym VPN a nikdy nepoužívali lokálne vietnamské VPN servery - pretože všetky mohli byť napadnuté CPV.

Tor Vietnam

Prehliadač cibule Tor

Každý, kto sa chce zapojiť do aktivít, ktoré zahŕňajú produkciu nezákonného obsahu - a nie iba spotrebu blokovaných webov - môže chcieť používať prehliadač Tor Onion namiesto VPN. Je to preto, že Tor poskytne anonymitu a súkromie pri písaní zakázaného obsahu online.

Tor často používajú novinári, právnici, aktivisti a politickí disidenti, ktorí od orgánov požadujú osobitnú ochranu.

Kredit na obrázok názvu: Millenius / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: AEKKAVICH / Shutterstock.com, Michel Piccaya / Shutterstock.com, rvlsoft / Shutterstock.com, Mascha Tace / Shutterstock.com, iDEAR Replay / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me