Odchádzajúci prezident Barack Obama jedenásťhodinovým krokom došiel na doživotie 35-ročný trest odňatia slobody v Chelsea Manning (predtým Bradley Manning). Táto akcia pobúrila mnohých, najmä väčšinu republikánov, ktorí považovali odsúdenie za odôvodnené zradnými škodlivými zločinmi. Obávajú sa, že vytvoril nebezpečný precedens, ktorý môže nabádať ostatných, aby beztrestne zverejňovali tajné informácie, bez obáv z hrozných následkov..


Otvorenou diskusiou je, či ide o zmysluplné víťazstvo obhajcov slobody prejavu. Alebo je to prípad príliš malého, príliš neskoro - nadchádzajúcou administratívou Trumpa sa nič viac nezmení, ako keď sa rozlúčka rozhnevaná prezidentom, ktorý vycíti jeho odkaz, výrazne zníži? Medzitým tí, ktorí bojujú za milosť Edwarda Snowdena, zostanú vyfúknutí, pretože to môže znížiť jeho šance..

Nepomáhajúc ich príčine je, že zatiaľ čo Manning vyjadril výčitky svedomia, Snowden zostáva neaplikovateľný. Manning tiež slúžil takmer sedem rokov za mrežami, zatiaľ čo Snowden v exile sa doteraz vyhýbal trestnému stíhaniu. A v skutočnosti mu bol práve udelený azyl na ďalšie tri roky.

Ďalším spôsobom, ako sa na to pozrieť, je to, že milosrdenstvo pre osobu, ako je Snowden, ktorá má taký pozitívny vplyv na právne predpisy o ochrane súkromia a vnútroštátne politiky ochrany súkromia, musí mať zadné sedadlo. Dôvodom je pravdepodobne to, že Biely dom chcel získať body politicky korektným a LGBT davom. Snowden teda ide na "zadný koniec frontu" (požičať si ponuku od Obamu, ktorý ju vyslovil, aby varoval Britov počas brexitského radu.)

Obhajcovia Manutovej komutácie (nebola milosťou, ktorá by obnovila mnohé z jej práv) poukazujú na jej mnohé pokusy o samovraždu, zatiaľ čo boli uväznení, a na jej protikladu ako silné dôvody na vysvetlenie motivácie prezidenta. Ako sa očakávalo, jej obhajcovia boli pri rozhodnutí nadšení.

"Všetci lepšie vieme, že Chelsea Manningová pôjde z väzenia ako slobodná žena," uviedol Chase Strangio, americký právnik Únie pre občianske slobody zastupujúci Manning. Niektorí sa dokonca pýtali, či by bola niekedy považovaná za láskavosť, keby zostala Bradley - muž.

Iní vnímajú činnosť prezidenta ako pokus o zvrátenie takmer desaťročia represívnych zásad ochrany súkromia v Bielom dome jednoduchým ťahom pera. Biely dom bol v posledných rokoch často v rozpore s frakciou súkromia / slobodného prejavu. Takéto komutácie sú mimoriadne zlaté, pretože tieto akcie sú trvalé a prichádzajúci prezident Donald Trump ich nemôže vrátiť späť.

Hoci odborníci môžu predpokladať, či Snowdenove odhalenia ohrozujú bezpečnosť a životy, neexistuje žiadny takýto dohad o Manningu. Spáchala zločiny. Prípad bol smutný. Utajila utajované vládne a vojenské dokumenty do WikiLeaks spolu so skutočnými videozáznamami z bojiska. Toto bolo v jasnom rozpore so zákonom o špionáži. A na rozdiel od Snowdena bola usvedčená zo svojich zločinov.

Predseda parlamentu Paul Ryan tvrdo kritizoval odstupujúceho prezidenta, "Zrada Chelsea Manningovej ohrozila americké životy a odhalila niektoré z najcitlivejších tajomstiev nášho národa." Tieto slová by mohli dať jednu pauzu na pripomenutie si podobnej rétorickej viery po Snowdenovej expozícii. S výnimkou prípadu Snowdena to bola len domnienka, a tiež mal vo svojom rohu veľa ľudí.

Manningove skutky neboli sporné a v tomto trestnom kontexte boli súdené. Zbor hlasov na podporu jej rástol až po jej pokusoch o samovraždu, o ktorých sme povedali, aby upútali pozornosť na jej kritickú situáciu ako uväzneného transgender jednotlivca..

Teraz, keď sa toto neodvolateľné rozhodnutie prijalo, pozornosť sa obráti na iného herca v dráme úniku armády - zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangeho. Assange tweetoval, že bude súhlasiť s vydaním, ak by sa zmenil Manningov rozsudok. Od tohto písania zostáva jeho štatút vydania nezmenený a nejasný.

Aj keď je možné, že Manningovi bolo udelené milosrdenstvo, len aby sa pokúsil chytiť väčšie ryby, Assange, to nie je pravdepodobný dôvod. Dôveryhodnejšie je, že je to len ďalší pokus Obamu urobiť na poslednú chvíľu to, čo nemohol urobiť, keď je v úrade osem rokov. Osem rokov, v ktorých došlo k opakovanému úderu súkromia, slobody tlače a slobody prejavu.

Poznámka redaktorov: Stanove názory sú ako vždy úplne vlastné a nemali by sa považovať za názory ostatných zamestnancov ProPrivacy.com..

 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me