Prichádza rozšírená technológia rozpoznávania tváre, či sa nám to páči alebo nie. Správy, že Taylor Swift používa fotoaparát na rozpoznávanie tváre ukrytý vo zvláštnom skúšobnom kiosku na svojom koncerte v Los Angeles Rose Bowl v máji, nie je sama osebe šokujúca..

technológia rozpoznávania tváre na koncerte Taylor Swift

Na jej obranu je pop megastar cieľom mnohých stalkerov, takže jej vysvetlenie, že pomocou technológie identifikovala tých, ktorí by mohli predstavovať riziko, je opodstatnené..

Táto udalosť však viedla obhajcov súkromia k tomu, aby zneli poplašné zvončeky o rastúcom používaní technológie tváre a o tom, aké dôsledky to môže mať pre naše súkromie.

Ako Jay Stanley, hlavný analytik politiky pre ACLU, povedal Guardianovi:


„Stalkers sú všeobecne desivý jav a všetci chápu, prečo by niekto, ako je Taylor Swift, chcel byť proti nim chránený. To však má väčšie dôsledky. Nejde o toto jedno nasadenie, ale o to, kam smeruje táto technológia. “

Rastúce využívanie technológie rozpoznávania tváre

Používanie technológie rozpoznávania tváre je na celom svete na vzostupe. Ako by ste mohli očakávať, vo veľkej miere ho používajú policajné a hraničné kontroly. Menej ľudí si však uvedomuje, že vtrhne aj do komerčného priestoru. Túto technológiu zavádza neuveriteľných 59 percent maloobchodníkov s módou a štvrtina všetkých obchodov vo Veľkej Británii.

Je znepokojujúce, že ho nepoužívajú iba na identifikáciu krádeží, čo je zrejme pochopiteľné použitie technológie. Stále častejšie ho používajú na vytváranie podrobných modelov nákupných zvyklostí svojich zákazníkov, ktoré možno kombinovať s inými údajmi získanými z účtov sociálnych médií a sledovania webu. Pomôže im to vytvoriť podrobný model „spotrebiteľa“, ktorý im umožní zacieliť vás pomocou stále prispôsobenejších reklám.

Vo Veľkej Británii (a v Európe všeobecne) by GDPR malo takéto správanie obmedzovať, ale zákazníci vo zvyšku sveta takúto ochranu nemajú. V Londýne v metropolitnej polícii sa tieto Vianoce súdia o uznaní tváre u ochotných nakupujúcich, ale ako dlho bude trvať, kým prestanú žiadať o povolenie?

Určite nepožiadali o povolenie od prevažne afro-karibských davov, ktoré sa začiatkom tohto roka zúčastnili karnevalu v Noting Hill, v rámci operácie pozorovania opísanej kritikmi, ktoré nemajú právny základ a sú inštitucionálne rasistické..

Bývanie v panopticon

Panopticon (doslovne „všetci pozorovaní“) je vynálezom slávneho anglického filozofa a sociálneho teoretika Jeremyho Benthama. Je to budova väzenia, ktorá umožňuje jedinému strážcovi pozorovať všetkých väzňov.

Panopticon spoločnosť

Žiadny strážca nemôže neustále sledovať všetkých väzňov, ale génius návrhu znamená, že väzni vedia, že ich môžu kedykoľvek sledovať..

Vedomí o tom by boli väzni nútení správať sa stále, akoby boli sledovaní, či sa chcú vyhnúť disciplinárnym opatreniam. Bentham privítal Panopticon ako,

"Nový spôsob získavania sily mysle nad mysľou, v množstve doteraz bez príkladu."

Stále viac si zvykáme na kamery, ktoré nás sledujú, kedykoľvek opúšťame dom, ale myšlienka, že teraz žijeme v panopticone, presahuje jednoduchú analógiu. Je to skôr moderná predstava, ktorá ďaleko presahuje to, čo si pán Bentham mohol predstaviť.

Keď zabudneme na skutočnosť, že táto technológia je v súčasnosti veľmi nepresná a predstavuje riziko falošne kriminalizovania nevinných ľudí, Panopticon sa stal mocnou metaforou pre chladiaci účinok, ktorý má dozor na slobodu prejavu.

Ako George Orwell pochopil, keď sa ľudia obávajú, že čokoľvek, čo robia, by mohli byť sledovaní kedykoľvek, budú sa správať podľa toho. Systémy na rozpoznávanie tváre presúvajú túto orwellovskú nočnú moru z digitálnej sféry do fyzického sveta.

Takéto rušivé a vysoko osobné sledovanie pravdepodobne odradí veľa ľudí od uplatňovania demokratického práva na pokojný protest (aj keď sa pokúsia utajiť svoju totožnosť). To samo o sebe nebude stačiť na to, aby sa zabránilo kamerám. Teraz sa dostávame do oblasti rozpoznávania tváre, ktorá sa používa na preventívne identifikovanie potenciálnych zločincov v akomkoľvek dave predtým, ako sa dopustili trestného činu, zakaždým, keď sa zúčastnia hudobného festivalu alebo koncertu, napríklad.

Predtým, ako prijmeme túto novú technológiu, potrebujeme serióznu diskusiu o tom, v akom svete chceme žiť. Musíme tiež hovoriť o tom, kto riadi túto technológiu, pretože v nesprávnych rukách by sa mohla stať bezkonkurenčným nástrojom útlaku, čo nemohol napísať ani pán Orwell.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me