Skype je populárna služba správ, ktorá sa používa po celom svete. Napriek rozsiahlemu používaniu bolo Skype až doteraz často kritizované za to, že neposkytuje transparentné možnosti bezpečného zasielania správ. Teraz sa to zmení, pretože spoločnosť Skype oznámila, že začne implementovať protokol zabezpečeného zasielania správ spoločnosti Signal.


Skype implementuje protokol Signal na bezpečné šifrovanie správ pre svojich používateľov. Zabezpečené správy budú na platforme Skype známe ako „súkromné ​​konverzácie“. Vývojári signálov komentovali:

"Naším cieľom je zjednodušiť a všadeprítomnú súkromnú komunikáciu. So stovkami miliónov aktívnych používateľov je Skype jednou z najpopulárnejších aplikácií na svete a sme nadšení, že súkromné ​​konverzácie v Skype umožnia viacerým používateľom využívať silné šifrovacie vlastnosti signálu pre bezpečnú komunikáciu. “

Kritizované v minulosti

Od prvého uvedenia Skype sa kritici často sťažovali na utajenie, ktoré obklopuje jeho proprietárny algoritmus. Uzatvorený zdrojový charakter architektúry a šifrovacej technológie spoločnosti Skype znamená, že ju nikdy neskúmala tretia strana. To znamená, že sa nikdy nepreukázalo, že nemá zadné vrátka, ktoré by sa mohli použiť na prístup k korešpondenciám.

Nedostatok informácií o tom, ako je šifrovanie implementované na platforme Skype, ako aj nedostatok podrobností o tom, aké bezpečnostné funkcie a implementácie sú k dispozícii, necháva väčšina odborníkov v oblasti bezpečnosti pocit chladu. Našťastie tieto dni už skončili. Posledná ukážka Skype podporuje protokol Signal navrhnutý Open Whisper Systems spoločnosti Moxie Marlinspike.

Protokol Signal je schválený Edwardom Snowdenom, ktorý bol predtým citovaný ako „používa niečo od Open Whisper Systems“. Podporuje ju aj Laura Poitras, novinárka Oscar Winning, ktorá produkuje ocenený film Citizenfour:

„Signál je najrozšíriteľnejší šifrovací nástroj, aký máme. Je to bezplatné a recenzované. Nabádam ľudí, aby ich používali každý deň. “

Citizenfour Image

Najobľúbenejší protokol

Ako vidíte, signál je dôveryhodný - čo je dôvod jeho vysokej miery prijímania v messengerových službách. V súčasnosti je to protokol, ktorý používajú šifrované správy v Whatsapp, Facebook Messenger, Google Allo a vo vlastnom Messengerovom signáli Open Whisper. Microsoft hovorí o svojom rozhodnutí implementovať protokol Signal:

„Vieme, že ďalšia ochrana je dôležitá, pretože zdieľate citlivé informácie cez Skype, preto sme radi, že vám môžeme oznámiť ukážku súkromných konverzácií typu end-to-end, ktoré sú teraz k dispozícii pre zasielateľov Skype..

„Pri súkromných konverzáciách môžete mať šifrované zvukové hovory Skype medzi koncovými bodmi a odosielať textové správy alebo súbory, ako sú obrázky, zvukové súbory alebo videá, pomocou priemyselného štandardného protokolu signálu od Open Whisper Systems. Obsah týchto konverzácií sa skryje v zozname rozhovorov aj v upozorneniach, aby sa informácie, ktoré zdieľate, zachovali súkromné. ““

Whatsapp Encryption

Súkromné ​​a bezpečné?

Funkcia súkromnej konverzácie umožní používateľom Skype vytvárať súkromné ​​textové správy, zvukové hovory a prenosy súborov pomocou šifrovania end-to-end, o ktorom sa predpokladá, že k nemu nemajú prístup tretie strany. To nezahŕňa žiadny prístup od spoločností Microsoft, Signal / Open Whisper a vládnych agentúr.

Aj keď nemáme žiadny definitívny dôkaz o tom, že vládne spravodajské agentúry nedokázali preniknúť do protokolu Signal, máme veľa ohromných nepriamych dôkazov. V marci minulého roka britská vláda vyzvala, aby sa po teroristickom útoku v Londýne umiestnili zadné vrátka do Whatsappu. V septembri 2017 bolo oznámené, že Whatsapp odmietol spolupracovať s britskou vládou.

Protokol signálu Gchq

To znamená, že GCHQ - britská verzia NSA - nemôže preniknúť do protokolu Signal. Vzhľadom na úzke pracovné vzťahy medzi GCHQ a jej americkými partnermi CIA a NSA sa všeobecne predpokladá, že signál nie je priepustný aj pre tieto bezpečnostné sily. Prinajmenšom to teoreticky robí Signal najbezpečnejším protokolom správ.

Samozrejme je možné, že spravodajské agentúry porušujú protokol Signal pomocou novoobjavených nedostatkov CPU Meltdown a Specter. V skutočnosti sa už predtým odhalilo, že spoločnosť Intel mohla poskytnúť americkým spravodajským agentúram zadné dvere do svojho firmvéru CPU. Ak to dokazujú Meltdown a Specter, je možné, že šifrovacie kľúče uložené dočasne v pamäti mohli byť napadnuté spravodajskými službami (a možno aj počítačovými zločincami). Toto je však v súčasnosti čisto špekulácia a neexistujú žiadne konkrétne dôkazy o tom, že by sa meltdown a Spectre vo voľnej prírode využívali..

Napriek tejto možnej zraniteľnosti (ktorá sa vzťahuje na všetky šifrovacie kľúče, ktoré sa dočasne uložia do jadier pamäte, o ktorých sa predtým predpokladá, že sú bezpečné), zostáva Signal priemyselným šifrovacím protokolom súkromných poslov. Je tiež potrebné poznamenať, že uvedené chyby CPU sú využiteľné iba pomocou škodlivého softvéru, ktorý bol úspešne nasadený na počítač obete.

Signál Skype

Kedy je signál k dispozícii na Skype?

Súkromné ​​konverzácie budú zatiaľ k dispozícii iba na interných zostavách Skype. Verzia Skype platformy Universal Windows Platform (preferovaná verzia pre Windows 10) v súčasnosti nepodporuje protokol Signal. Zainteresovaná pracovná plocha pre všetky platformy (Windows, Android, iOS, OS X a Linux) však teraz implementuje novú funkciu.

Protokol signálu bohužiaľ pre videohovory ešte nie je implementovaný. Dobrou správou však je, že sa to môže v budúcnosti zmeniť. Open Whisper Systems úspešne implementuje protokol pre video messaging do svojho proprietárneho posla. Z tohto dôvodu sa očakáva, že akonáhle bude toto najnovšie kolo aktualizácií otestované a stabilné v klientovi Skype - inováciu bude možné získať aj prostredníctvom video správ. Budeme musieť počkať a uvidíme.

Zámok Vpn

Ako prekonať bloky Skype

Je zaujímavé, že načasovanie tejto inovácie na Skype nastalo súčasne s obmedzením používania Skype v Spojených arabských emirátoch. SAE sú poslednými v dlhom zozname krajín, ktoré blokujú Skype. Táto platforma je v súčasnosti zakázaná aj v Číne, Ománe, Sýrii, Turecku, Malajzii, Kuvajte, Katare, Paraguaji, Guyane s obmedzenými blokmi celkovo v približne 30 krajinách. Tvrdí sa, že zákaz je zastaviť ľudí obchádzaním pravidelných telekomunikácií, aby mohli volať zadarmo.

Pre každého, kto chce bezpečne a súkromne odblokovať Skype: najlepšou možnosťou je sieť VPN. Virtuálna súkromná sieť umožňuje komukoľvek predstierať, že je v inej krajine. To im umožňuje prístup a sťahovanie softvéru Skype a súkromné ​​používanie služby VoIP. Najlepšie VPN pre Skype tiež poskytujú nejasnosti pre obchádzanie firewallov ISP.

Stanoviská sú vlastné spisovateľovi.

Kredit na obrázok obrázka: Castleski / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: Ink Drop / Shutterstock.com, Gil C / Shutterstock.com, I AM NIKOM / Shutterstock.com, Alexander Yakimov / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me