Ruský súd zakázal populárnu telegramovú aplikáciu Telegram po tom, ako ju teroristi často používajú. Tento krok vychádza z požiadaviek Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), aby Telegram odovzdal svoje šifrovacie kľúče tajnému nástupcovi KGB..


Zakladateľ a generálny riaditeľ Telegramu, Pavel Durov, je ruský emigrant, ktorý utiekol z krajiny v roku 2014 po tom, čo jeho sociálna sieť VKontakte (VK) verejne odmietla odovzdať údaje ukrajinských demonštrantov ruským bezpečnostným agentúram a odmietla blokovať opozičného aktivistu. Stránka používateľa Alexei Navalny na VK.

Možno nie je prekvapujúce, že Durovova reakcia na požiadavky FSB bola vzdorná:

"V Telegrame máme luxus, že sa nestaráme o toky výnosov ani o predaji reklám. Súkromie nie je na predaj a ľudské práva by nemali byť ohrozené strachom alebo chamtivosťou."

Čo je telegram?

Telegram je aplikácia na posielanie správ, ktorú používa okolo 200 miliónov ľudí na celom svete a v Rusku má 9,5 milióna používateľov. Väčšina jeho popularity spočíva na všeobecnom pocite, že je vysoko bezpečná a súkromná, na vnímaní, ktoré je samo o sebe založené na Telegramovej známosti ako nástroja, ktorý ISIL bežne používa..

Ako uvádzam ďalej, táto povesť v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti je do značnej miery nezaslúžená. Kryptografi a odborníci na ochranu súkromia telegram neocenili.

Zákaz

V piatok 19. apríla moskovský súd poveril ruského strážneho psa pre komunikáciu a technológiu Roskomnadzor blokovaním prístupu k telegramovej sieti. Právnici Telegramu sa nezúčastnili protestu na 18-minútovom vypočutí.

Rozsudok vyplýva z kolapsu súdneho sporu minulý mesiac Telegramom proti požiadavkám FSB na jeho šifrovacie kľúče. Telegram opakovane trval na tom, že nie je schopný vyhovieť tejto požiadavke, pretože takéto kľúče neexistujú. Tvrdí, že pre každého užívateľa sú dohodnuté nové kľúče pre každú reláciu a že neexistuje žiadny hlavný kľúč, ktorý by mohol odovzdať, aj keby chcel.

Telegram nie je tak bezpečný!

Telegram v tomto nie je úplne úprimný. Pri použití možnosti Tajný rozhovor Telegramu sa skutočne vytvárajú jedinečné nové kľúče. Používa sa šifrovanie typu end-to-end (e2e) na umožnenie súkromných a bezpečných konverzácií.

Znamená to, že všetky správy sú šifrované na zariadení odosielateľa, keď povolí tajný rozhovor. Dešifrovanie a čítanie správ je možné iba na zariadení určeného príjemcu.

Tajný rozhovor bohužiaľ nie je v predvolenom nastavení povolený. To znamená, že k väčšine pravidelných konverzácií sa dá v skutočnosti pristupovať prostredníctvom telegramu pomocou šifrovacích kľúčov mater!

Výskumník kryptografie tiež výrazne kritizoval použitie vlastného neštandardného šifrovacieho protokolu MTProto telegramom a použitie binárnych blokov s uzavretým zdrojom vo svojom inak otvorenom zdrojovom kóde vyvolalo kritiku..

Alebo inak povedané, ak sú vaše hlavné dôvody používania telegramu súkromie a bezpečnosť, potom ho vykopajte a namiesto toho použite signál!

Prekonanie zákazu

Durov uviedol, že Telegram používa "vstavané systémy “, ktoré pomôžu prekonať zákaz. Tým takmer určite znamená, že používa cloudové siete Amazon Web Services (AWS) a Google Compute Engine (GCE)..

Zároveň však uviedol, že použitie VPN je jediný spôsob, ako zaručiť úplný prístup k telegramu. A zdá sa, že ho Rusi berú na jeho slovo. Od zákazu sa prevádzka na našu stránku 5 najlepších ruských sietí VPN zvýšila takmer o 800%!

Prečo používanie VPN prekonáva zákaz

Sieť VPN vám umožňuje prekonať zákaz, pretože zakrýva skutočnosť, že sa pripájate k telegramovej sieti od vášho poskytovateľa internetu a / alebo mobilného operátora (a teda Roskomnadzor)..

Nemôžu vidieť vaše údaje, pretože sú zabezpečené šifrovaním VPN a nevidia pripojenie k telegramovej sieti, pretože všetky pripojenia sú smerované cez server VPN, ktorý skryje to, na čo si na internete zvyknete..

Námestník ministra komunikácií Alexej Volin skutočne uznal, že Rusko môže urobiť len málo pre to, aby zabránilo používateľom telegramov využívajúcich VPN na prístup k službe,

„Mnoho používateľov telegramov už prijalo rôznych poslov a tí, ktorí chcú zostať pri tomto produkte, vedia veľa spôsobov, ako obísť zákaz a pokračovať v používaní služieb, na ktoré sú zvyknutí.“

Viac informácií o tom, ako VPN funguje, a ako sa môžete vyhnúť ruskému zákazu telegramov, nájdete v VPN pre začiatočníkov - čo potrebujete vedieť.

Dokonca aj Kremeľ používa VPN na to, aby vyhnal svoj vlastný zákaz telegramov!

V tom, čo možno opísať iba ako udalosť v Kafkaesque, sa zdá, že samotný Kremeľ používa VPN na prístup k telegramu! Je to preto, že ruská vláda sa spolieha na telegram pri komunikácii s tlačou a pri zabezpečovaní stretnutí s hovorcom prezidenta Putina. Vďaka tomu je zákaz dosť nepríjemný!

Podľa agentúry Reuters požiadala v ruskej vláde osobu, ktorá „nechcela byť identifikovaná z dôvodu citlivosti problému“, ako bude fungovať bez prístupu k telegramu. Odpoveď bola snímka obrazovky jeho mobilného telefónu s otvorenou aplikáciou VPN.

záver

Ruský zákaz telegramov je dôležitý, pretože ukazuje rastúcu túžbu ruskej vlády dohliadať na internet a špionovať alebo cenzurovať to, čo ľudia na internete prichádzajú. V krátkodobom horizonte je to však len viac ako gesto, pretože jednoduché použitie VPN umožňuje Rusom pokračovať v neobmedzenom prístupe k telegramom.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me