Možno máme pravdu, keď pečíme Facebook a grilovame jeho generálneho riaditeľa, Mark Zuckerberg. Mnohí pozorovatelia si však myslia, že by sme mali byť omnoho viac znepokojení dianím v kalnej kalifornskej spoločnosti, ktorá bola prezidentom Obamom splnomocnená dohliadať na jadro internetu. Pre zjavné hrubé zlé spravovanie v Internet Corporation pre pridelené mená a čísla (ICANN) môže byť ešte viac desivé ako priestupky Facebooku.


Pre nezasvätených (napríklad ja) by bol nejaký základ dobrým začiatkom, pretože ICANN nebola entita na špičke môjho jazyka. ICANN je nezisková organizácia založená takmer pred 20 rokmi, keď sa internet rýchlo rozširoval. Je zodpovedný za koordináciu údržby a postupov niekoľkých databáz týkajúcich sa názvových priestorov internetu.

Jeho protokoly zabezpečujú stabilnú a bezpečnú prevádzku siete. Je zapojený hlavne do systému doménových mien (DNS) a jeho úlohou je pomáhať pri udržiavaní prevádzkovej stability internetu a podporovať hospodársku súťaž. Stručne povedané, charta ICANN mala v podstate zlepšiť technickú správu internetových mien a adries.

Napríklad, ak chcete osloviť inú osobu na internete, musíte do počítača napísať adresu - meno alebo číslo. Táto adresa musí byť jedinečná, aby počítače vedeli, kde ju nachádzajú. ICANN koordinuje tieto jedinečné identifikátory po celom svete. Bez tejto koordinácie by neexistoval jednotný globálny internet. V záujme stručnosti povedzme, že ICANN nekontroluje internet, ale má dôležitý vplyv na rozširovanie a vývoj internetu..

Postupom času, ako bolo stanovené, keď vyrastal z úradu pre internetové čísla pridelené podľa IANA, by spoločnosť ICAN fungovala na základe zmlúv s ministerstvom obchodu. Ako je typické pre súkromnú spoločnosť. Ak by dostal kontrakty od vlády USA, je rozumné predpokladať, že nad jej činnosťou bude vládny dohľad. ZLE! Mohlo to tak byť v čase, keď sa to stalo, keď sa to stalo nepriehľadným, pretože dohľad zmizol ... podľa návrhu.

To, že ICANN nemá žiadnu vnútornú zodpovednosť, môže byť spôsobené tým, že administratíva prezidenta Obamu z nej odstránila akúkoľvek zodpovednosť vlády. Asi pred osemnástimi mesiacmi americká vláda odovzdala ICANN kontrolu kritických častí internetu a fakticky ho odstránila z vládnej kontroly alebo dohľadu.

Táto udalosť bola hlavnou riaditeľkou, pretože prišla na pätách Obamovej administratívy v diskusii o regulácii s neutrálnosťou siete opačným smerom. Toľko pre konzistentnosť a objasňuje politický - nie praktický - prvky neutrality siete. Prezident Barack Obama jednostranne rozhodol, že spoločnosť ICANN je na tom bez akýchkoľvek zásahov vlády lepšia. ICANN má teraz absolútnu kontrolu nad kľúčovou internetovou infraštruktúrou a odpoveďami pre nikoho.

Dalo by sa to skúsiť ospravedlniť, keďže zmiznutie dohľadu bolo kolennou reakciou na odhalenia Edwarda Snowdena, ktorá maľovala vládu ako prílišnú účasť na internete - pre nedostatok lepšieho vysvetlenia. Podľa názoru prieskumového pracovníka vo Washingtone sa v niektorých štvrťrokoch chválilo vymanenie vlády z internetového sveta (skvele okrem neutrality siete):

„Internet je„ najlepšie chránený geekmi “- napríklad Mark Zuckerberg? - „skôr ako akákoľvek vláda,“ argumentovali médiá. Podľa akademikov to nie je žiadny problém. „Neovplyvní to používateľov internetu a ich používanie internetu,“ ozvala sa ICANN. “

Z dôvodu neprítomnosti štátneho dohľadu bola ohrozená misia a charta ICANN. Už sa viac nezodpovedá vláde - veľa za to, že americkí predstavitelia sú na škodu (trochu neskoro) alebo za prvý pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Who.is, celosvetová databáza ICANN o tom, kto vlastní ktorý web a ako sa s nimi skontaktovať, už čoskoro už nebude verejne prístupná. A v tom spočíva nebezpečenstvo pre nás všetkých.

Spoločnosti a orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa spoliehajú na to, že uvidia tieto údaje, aby prenechali podvodníkov, pirátov, detských pornografov a ďalších zlých ľudí online, už nebudú mať k dispozícii nijakú stopu. Keďže nikto nezaujíma potenciálne znepokojivé praktiky pri nábore - a bez vládneho dohľadu - existuje obava, že tieto problémy by sa mohli zmeniť na niečo oveľa väčšie. Je to pravý opak vládnej misie - o ktorej som často písal. Jednotliví zamestnanci by mohli získať silu priviesť celý internet na pätu.

Niekoľko príkladov: zamestnanec ICANN by mohol podľa možnosti potrestať Rusko za zasahovanie do volieb alebo "odporovať" demokratický národ, ktorý si volí kontroverzného lídra (má na mysli niekoho?) zakázaním svojej internetovej domény - niečo, čo sa už nejaký čas deje, bez rebelských zamestnancov ICANN, ďakujem. Ale aj keď sa niečo také nestane, svojvoľná, nezodpovedná ICANN má dostatok sily na to, aby určila napríklad to, či je sporná doména dot-amazon daná brazílskemu dažďovému pralese alebo amazonskému Jeffu ​​Bezosovi.?

Pokiaľ ide o peniaze, ako to často býva, spoločnosť ICANN je kvôli svojej nafúknutej byrokracii, veľkorysým výhodám a platom a vyššie uvedenému nesprávnemu riadeniu finančným obalom zapáleným červeným atramentom. Očakáva sa to od nezodpovednej neziskovej spoločnosti, ale na obzore sa skrývajú horšie nebezpečenstvá - nielen pre ICANN, ale združením aj internet ako celok, pretože Obamova vláda ich nechala beztrestne fungovať..

Krajiny ako krajiny BRIC (Brazília, Rusko, Čína a India), ktoré už nie sú pod americkou vlajkou, sa môžu rozhodnúť odtrhnúť sa a vytvoriť si vlastnú verziu internetu. Európska únia, ktorá sa už vydala na ceste k HDP, je ďalším kandidátom na vytvorenie priateľskejšieho štiepneho internetu. To všetko sa odohráva ticho, príšerne, zatiaľ čo v USA sa pozornosť zameriava na Facebook, súkromie a (žalostne) -extra-manželské sexcapades staršie ako desať rokov. Je čas, aby sme sa prebudili.

Poznámka redaktorov: Názory Stan sú jeho samy osebe a nemali by byť vnímané ako názory ostatných zamestnancov ProPrivacy.com. Naša oficiálna línia je oveľa lepšie zastúpená týmto článkom, ktorý uzatvára:

"Iba menšina republikánskych prívržencov tvrdí, že Obama „dal internet preč“. Názor, že celkovo sa dá chápať iba ako orechová propaganda. Prevažná väčšina ľudí má pocit, že USA, ktoré nemajú výlučnú kontrolu nad ICANN, je dobrá vec, a posun sa teší historickému okamihu pre internet.."

Obrazový kredit: Podľa Profit_Image / Shutterstock.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me