Nezdá sa, že by sa miléniá starali o to, aby Facebook a ďalšie spoločnosti zbierali svoje údaje pre zisk. Prinajmenšom to je predpoklad nedávneho stanoviska v New York Post. Naznačuje, že tisícročia sú zasielané skutočnosti, že ak má mať mnoho výhod, ktoré nový technologický svet ponúka, musí sa obetovať. Ak ste miléniom, zaujímala by ma vaša reakcia na tento predpoklad a ďalšie, ktoré nasledujú.


Milénia sa zdajú byť pohodlnejšie s predstavou, že ak je produkt bezplatný, potom ste tento produkt a sami sa môžu stať otvorenou knihou pre všetkých. Ako bude odhalené neskôr, názorová časť sa domnieva, že to neplatí o predchádzajúcich generáciách, ktoré sa zdajú byť viac chránené svojím súkromím. Predchádzajúce generácie mali samozrejme menšie hrozby pre súkromie, ktoré by mohli sprevádzať, a výrazne znížili dostupnosť informácií, zábavy a komunikácie (aby sme vymenovali aspoň niektoré)..

Nie je preto nevyhnutné spravodlivé vyčleňovať tisícročia, akoby to boli nejakí mimozemšťania. Hoci ako cudzinci pochádzajú a žijú v rôznych svetoch svojim predchodcom. Chcem tým povedať, že pálenie kníh neexistovalo pred tlačami kníhtlače pre tlač z Guttenbergu a až kým svet nezmizol, nebolo potrebné prístrešky. V skutočnosti by ste mohli urobiť prípad, že nebezpečný, bláznivý svet, ktorý sa odovzdal tisícročiam a ktorý teraz zdedia, môže v porovnaní s verejnosťou zdôveriť svoje osobné informácie. Nehovoriac o tom, že intenzívne zapojenie sa do sociálnych médií a podobne je potrebné odvrátiť pozornosť od moderného života!

Okrem toho by nikto asi pred pätnástimi rokmi netušil, že čmáranica na koleji Mark Zuckerberg by sa pretavila do pekla obchodného modelu, aký je dnes - plný invazívnych algoritmov. Kto si mohol predstaviť, že spoločnosti v oblasti sociálnych médií sa môžu naučiť naše politické sklony, naše záľuby a nepáči, naše náboženské príslušnosti a naše sexuálne orientácie a sklonky? Ak chcem alebo iný právny subjekt alebo orgán činný v trestnom konaní opakovať moje aktivity v daný deň - to je ľahko a rýchlo dostupné z môjho smartfónu.

Ako tisícročia prechádzajú k technickým bohom, keď dôjde k ich verejnému filetovaniu, článok ich (a iné) privádza k úlohe ručného a bezduchého vyjadrovania prekvapenia a pobúrenia v Cambridge Analytica za prácu len s voľnou možnosťou, ktorá sa im poskytla. Samozrejme, ak by spoločnosť pomohla Hillary Clintonovej vyhrať Whitehouse namiesto toho, aby údajne posilňovala vyhliadky na nepríjemný zlo, Trump, pravdepodobne by neexistovala rovnaká hnev - alebo tak kus vyzerá.

Či už je to tak, musí sa položiť otázka: Čo urobila spoločnosť Cambridge Analytica, ktorú nespočetné množstvo ďalších spoločností neurobilo? Prečo by sa k nemu malo na Facebooku pristupovať inak, pretože je to politická firma a nie skromný reklamný agent? Ďalšie informácie od spoločnosti Silicon Valley - Google, Apple a Microsoft - speňažujú vaše informácie. Dychtivo pozývajú inzerentov, výskumných pracovníkov a vládne agentúry, aby prostredníctvom nich objavili poklad vašich osobných informácií.

A miléniá, ako aj tisíce ďalších generácií, sú podľa všetkého ochotné takéto informácie poskytnúť len v obrovských množstvách. Zdá sa, že sa im v závode zdola páčia ľudia, ktorí môžu uverejňovať najviac obsahu, fotografie a podobne. Zdá sa, že sú z hľadiska nevyhnutného spadu ambivalentní. "Čože?" Hovorí: "Nemám čo skrývať."

Článok sa pýta, či by sa tak nestali predošlé generácie, citujúc takzvanú najväčšiu generáciu, ktorá uniká telefónu, ak by to znamenalo, že vláda by beztrestne mohla odposlouchávať ich rozhovory. Naopak, zdá sa, tisícročia, nedostatok súkromia a kooptovanie osobných informácií ako cenu za množstvo radostí, ktoré digitálne médium dodáva.

Ako zakladateľ časopisu Wired Kevin Kelly uviedol vo svojej knihe z roku 2016, The Nevyhnutelný: Pochopenie 12 technologických síl, ktoré budú formovať našu budúcnosť:

„Ak nás dnešné sociálne médiá o nás niečo ako druh naučili, je to tak, že ľudský impulz na zdieľanie premôže ľudský impulz na súkromie.."

Co si myslis? Je to spravodlivé hodnotenie súčasného stavu?

Obrázkový kredit: Podľa obrázkov AYA / Shutterstock.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me