Streamovanie športových súťaží online alebo ich sledovanie v televíznych predplatných balíkoch môže byť nákladné. Športoví fanúšikovia, ktorí nemajú veľa peňazí, sa preto niekedy obracajú na pirátstvo kvôli svojej oprave. V poslednej dobe sa však pirátske športy online stali oveľa tvrdšími. Dôvod? Vlády a orgány činné v trestnom konaní tvrdo pracujú na zákaze pirátstva v mene zábavného priemyslu.

V Španielsku orgány nedávno zatkli sedem ľudí za prevádzkovanie niekoľkých webových stránok zameraných na pirátstvo v súvislosti so športom. Podľa polície vyvrcholilo celoštátne vyšetrovanie koordinovanými raziami a zatýkaniami. Polícia dúfa, že uzavrie krúžok proti pirátstvu v oblasti športu, o ktorom sa predpokladá, že doteraz vygenerovala približne 1,4 milióna EUR.

Zatknutie sa stalo koncom minulého týždňa počas náletov v Madride, Alicante, Albacete, Gandí a Valencii. Sedem zatknutých mužov prevádzkovalo webové stránky, ktoré poskytovali výrazne lacnejší prístup k streamovaniu futbalových zápasov.

Podľa polície muži koordinovali sofistikovaný pirátsky kruh, ktorý poskytoval futbalové zápasy prostredníctvom streamovania, priameho sťahovania, streamovania predplatného a distribúcie typu peer-to-peer. Je to nezvyčajne rozmanitá škála platforiem, ktoré vývojárom webových stránok umožnili dosiahnuť masívne finančné výnosy z nelegálnych aktivít.

Počas vyšetrovania španielske orgány zistili, že servery pre futbalový pirátsky kruh sa nenachádzali iba v Španielsku, ale aj vo Francúzsku, Kanade a USA. Toto vyšetrovanie prebieha od polovice roku 2016, keď sa španielska popredná futbalová liga - La Liga - oficiálne sťažovala na pirátstvo.


V tom čase sa zástupcovia pracujúci pre La Liga sťažovali, že objavili okolo 13 webových stránok ponúkajúcich nelegálny prístup k španielskym futbalovým zápasom a iným medzinárodným súťažiam..

Úspech v oblasti boja proti pirátstvu

Masívna prevádzka

Španielske orgány zaznamenali, že táto operácia bola mimoriadne profesionálne a úspešne zvládnutá.

Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu vývojári webových stránok ťažili predovšetkým z reklamy, ktorá sa objavila na stránkach poskytujúcich pirátsky futbal. Polícia tiež odhalila, že prevádzkovatelia stránok sa pokúsili zastaviť prevádzku pomocou rozptýlených serverov a sprostredkovateľských spoločností, ako aj „anonymizačných služieb umiestnenia serverov“.

Úrady zmrazili počet bankových účtov, o ktorých sa predpokladá, že boli spojené s touto operáciou. Okrem toho orgány činné v trestnom konaní tvrdia, že razie na osem domov priniesli obrovské množstvo dôkazov. Polícia tvrdí, že vyšetrovanie stále prebieha a mohlo by viesť k ďalšiemu vypnutiu a zatknutiu webových stránok.

Pre ľudí, ktorí radi sledujú futbal zadarmo, vypnutie webových stránok pravdepodobne spôsobí náhlu dieru v ich zábavnom programe. Je smutné, že pri pirátskych športových nadšencoch sa zatváranie webových stránok neobmedzilo iba na Španielsko.

Cenzurovaný futbalový prúd

Medzinárodné zásahy

Vo Veľkej Británii vláda tento rok schválila právne predpisy, ktoré nútia poskytovateľov internetových služieb (ISP), aby okamžite, ako ich objavia, uzavreli pirátske prúdy zápasov Premier League. To znamená, že prúdy zápasov na poslednú chvíľu sú uzavreté, len čo sa objavia v reálnom čase.

Preto je pre britských futbalových fanúšikov oveľa ťažšie vyhnúť sa plateniu veľkých súm peňazí za sledovanie futbalu. Podľa vedúceho sporu spoločnosti Sky to funguje. Na priemyselnom dohovore v Macau tento týždeň Matthew Hibbert oznámil, že vďaka týmto novým zákonom o blokovaní stránok sa stalo nemožné streamovať futbal vo Veľkej Británii zadarmo..

Na konferencii Asociácie káblového a satelitného vysielania v Ázii (CASBAA) 2017, Hibbert povedal publiku, že pirátske vysielanie futbalových zápasov bolo v Spojenom kráľovstve takmer odstránené.

Zveličené tvrdenia

Keby sa niekto rozhodol vziať Hibberta za jeho slovo, predpokladalo by sa, že Premiership dokáže používať nové zákony na úplné potlačenie pirátskeho futbalu vo Veľkej Británii. Realita je však taká, že ľudia stále používajú set-top boxy, ako sú napríklad Kodi boxy, na streamovanie voľného futbalu. Okrem toho zostáva k dispozícii veľa webových stránok - napríklad webové stránky na streamovanie v Číne - ktoré zobrazujú zápasy Premiership zadarmo.

Podľa zdrojov, ktoré monitorujú dostupnosť pirátskych futbalových staníc vo Veľkej Británii, približne polovica z desiatich populárnych webov, ktoré poskytujú streamy, stále fungovala v dňoch zápasu. Prerušenia futbalu sú zvyčajne len prerušované.

Napriek týmto zisteniam došlo v roku 2017 k oveľa koordinovanejšiemu úsiliu vládnych orgánov v rámci rôznych regiónov o potlačenie pirátstva v športe. Správa, ktorá vychádza z konferencie CASBAA, je, že občania môžu očakávať, že podobné pirátske blokovania sa po čase stanú efektívnejšie. Vo Veľkej Británii došlo k koordinovanému úsiliu o úspešné potlačenie nelegálneho futbalového vysielania v krčmách. Okrem toho sa za predaj zariadení úspešne stíhali mnohí predajcovia nelegálnych streamovacích zariadení (ISD).

Ľudia, ktorí chcú lacno sledovať futbal alebo iné športy online, zistia, že oficiálne futbalové balíky sa dajú kúpiť za rôzne ceny po celom svete. BeIN Sports napríklad ponúka masívne množstvo športov (vrátane futbalu) na trhu Blízkeho východu za veľmi prijateľné ceny.

ProPrivacy.com neprepustí porušenie autorských práv. Aj keď vieme, že siete VPN sa dajú použiť na spoofírovanie vašej polohy do inej krajiny, a tým na prekonanie geografických obmedzení, ich primárnym účelom je poskytnúť vám online bezpečnosť a súkromie. V prvom rade preto odporúčame používať VPN.

Stanoviská sú vlastné spisovateľovi.

Kredit na obrázok názvu: Brian A Jackson / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: Bloomicon / Shutterstock.com, jedna fotografia / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me