Ukázalo sa, že španielska futbalová liga, La Liga, zapína mikrofóny ľudí pre smartfóny s cieľom počúvať fanúšikov pri sledovaní zápasov. La Liga bola pokutovaná 250 000 eur za nezákonné využívanie povolení aplikácie na zapojenie mikrofónov zariadenia a určenie miest futbalových fanúšikov počas zápasov pomocou signálov GPS a veží mobilných telefónov..


španielski futbaloví fanúšikovia

Aplikácia La Liga, o ktorej sa predpokladá, že ju používajú približne štyri milióny španielskych futbalových fanúšikov, využívala smartfónové mikrofóny na zisťovanie polohy barov vysielajúcich zápasy nelegálne bez licencie.

Zastáncovia ochrany osobných údajov sa domnievajú, že boli pod dohľadom porušené práva na súkromie spotrebiteľa. Boli vznesené aj obavy, že spoločnosť La Liga mohla v tomto období získať prístup k súkromným rozhovorom a údajom o španielskych používateľoch aplikácií..

Španielska liga to popiera a tvrdí, že táto technológia je navrhnutá špeciálne na počúvanie okolitých zvukov, ktoré zodpovedajú televíznemu vysielaniu,

"Signál, ktorý prichádza [z aplikácie], sa prevádza na binárny kód, ktorý je porovnávaný s kódom vysielacieho signálu automatickým systémom, ktorý vykonáva operáciu za menej ako sekundu.".

Podľa oficiálneho vyhlásenia La Liga je táto technológia automatizovaná a funguje podobným spôsobom ako aplikácia Shazam. Futbalová liga tvrdí, že žiadny ľudský zamestnanec nikdy nepočúva zvuky pochádzajúce z aplikácie a že sa nikdy nevytvárajú ani neuchovávajú žiadne záznamy v procese hľadania miest, ktoré nezákonne vysielajú zápasy bez platenia..

„Aj keby sme chceli, aj keby nám to nariadil sudca, nemohli sme zaznamenávať rozhovory. Nie je to jednoducho o tom, ako táto technológia funguje."

Napriek tomu sa Španielska agentúra na ochranu údajov (AEPD) rozhodla za ochranu súkromia spotrebiteľa. AEPD rozhodol, že aplikácia konala nezákonne, pretože výslovne neuviedla svoje kontrolné schopnosti spotrebiteľov. AEPD uvádza, že aplikácia musí informovať spotrebiteľov a musí získať súhlas tak v čase stiahnutia aplikácie, ako aj keď je aktivovaný dohľad.

Podľa AEPD je pre spotrebiteľov príliš ťažké pamätať si presne, aké povolenia na zhromažďovanie údajov sa udeľujú v čase, keď si stiahnu aplikáciu. Z tohto dôvodu agentúra pre ochranu údajov navrhla, aby aplikácia musela na obrazovke zobraziť ikonu, ktorá ukazuje, že sa začalo pasívne počúvanie. To by spotrebiteľom poskytlo možnosť zakázať alebo odinštalovať aplikáciu, ak zistia, že sú počúvaní.

La Liga trvá na tom, že neurobila nič zlé, a uviedla, že má v úmysle odvolať sa proti rozhodnutiu agentúry, ktoré je podľa jej názoru nespravodlivé. La Liga sa domnieva, že dovoliť spotrebiteľom chrániť miesta, ktoré nelegálne vysielajú zápasy, funguje v rozpore s autorskými právami. V oficiálnom vyhlásení španielska futbalová liga uviedla:

"Hlboko nesúhlasíme s tým, ako AEPD interpretoval túto technológiu, a úprimne verím, že nevynaložil potrebné úsilie, aby pochopil, ako to funguje.."

La Liga je presvedčená, že zobrazenie ikony pri zapnutí mikrofónu by mohlo "spôsobiť užívateľovi strach, že sme niečo počúvali, keď táto technológia nedokáže zachytiť ľudskú konverzáciu."

Napriek týmto tvrdeniam platí, že aplikácia počúva na telefónoch ľudí a sleduje ich polohu pomocou systému GPS - to znamená, že sa zhromažďovali súkromné ​​údaje o používateľoch. Podľa AEPD boli porušené aj práva spotrebiteľov na HDPR. Tvrdí, že oddiely 5.1 a 7.3 HDPR EÚ sú porušené, pretože spotrebitelia nikdy nedostanú možnosť odvolať súhlas so zhromažďovaním údajov..

Zjavnosti, ktoré španielska futbalová liga využíva na svoju aplikáciu na vykonávanie podnikového dohľadu, sú jasnou pripomienkou toho, aké ľahké je pre firmy špionáž na verejnosti. Kedykoľvek aplikácia požiada o povolenie na prístup k mikrofónu zariadenia - je možné, že mikrofón je zapnutý, aby vykonával tento druh pasívneho počúvania.

Inokedy spotrebitelia uviedli, že sa im zobrazili reklamy po diskusii o produkte v blízkosti svojho telefónu. Obvinenia tiež predtým odhalili, že Facebook vykonáva tento druh dohľadu; tvrdenie, že gigant sociálnych médií vyvrátil pri viacerých príležitostiach.

Pokiaľ ide o spotrebiteľov, jedinou možnosťou je byť vždy pozorný pri sťahovaní a inštalácii mobilného softvéru. Ak niektorá aplikácia požaduje invazívne povolenia, ktoré podľa všetkého nevyžadujú, spotrebitelia musia starostlivo zvážiť, či aplikácii dôverujú a chcú ju nainštalovať..

AEPD dala španielskej futbalovej lige jeden mesiac na odstránenie problémov s ochranou súkromia, ktoré našla v aplikácii.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me