Tento týždeň sa zainteresovaný rodič zúčastnil populárneho fóra Mumsnet, aby sa spýtal kolegov používateľov, ako majú pocit, že ich deti sú skenované. V príspevku napísala mama dvoch:

„V súčasnosti má škola systém používania kľúčových kariet s cieľom dostať sa do budov a kúpiť si obed ... Škola sa chce od septembra presťahovať do systému rozpoznávania odtlačkov prstov ... Aktuálny obrázok odtlačkov prstov pravdepodobne nebude uložený, ale namiesto toho algoritmus založený na jedinečných bodoch, ktoré sa získali z obrázka odtlačku prsta.

Nemôžem celkom povedať, prečo mi to nepripadá, ale som ... je neprimerané odmietnuť to dovoliť?"

Školy na celom svete sa rozhodnú používať biometrické skenovanie odtlačkov prstov, aby mohli deťom bezpečne vstúpiť do školských areálov, budov a dokonca získať školské obedy. Medzi rodičmi však stále viac panuje znepokojenie nad tým, že tieto vyšetrenia môžu byť dôvodom na obavy.

Neustály nápor mediálneho pokrytia škandálov na Facebooku, hackerských udalostí a rozširovania technológie rozpoznávania tváre na verejných miestach vedie ľudí k tomu, aby si uvedomili, že súkromie údajov bude mať dopad na budúce generácie. Týmto sa niektorí rodičia pýtajú, aké konkrétne by mohli mať dôsledky umožňujúce biometrické skenovanie v školách.


Zdá sa, že na Mumsnet to tak nie je, pretože ostatní rodičia sa ponáhľali povedať pôvodnému plagátu, že sa nemajú čoho obávať. SylviaAndSydney rýchlo odpovedala, že jej „dcéra ju používala posledné štyri roky strednej školy“ a je presvedčená, že „je to dobrý nápad.“ Ďalší užívateľ Mumsnetu, ktorý sa volá FelicityBeedle, súhlasí s tým, že:

„Nie je to vôbec nový systém, pred desiatimi rokmi som ho používal na strednej škole. Je to úplne v poriadku, ako ste už povedali, že neuchovávajú odtlačky prstov, takže sa trochu snažím zistiť, prečo sa tak bojíte. “

V skutočnosti je celkom rýchlo zrejmé, že väčšina používateľov Mumsnetu nemá problém s takýmto biometrickým skenovaním na školách. Používateľ s názvom familycourtq uvádza, že:

„Nie ste neprimeraní, ale väčšina názorov na Mumsnet je, že by ste mali kedykoľvek odovzdať čokoľvek, koho o to oprávnený požiada.“

Digitálne odtlačky prstov

Rovnako ako v prípade pripomienky, ktorú predložil FelicityBeedle, zdá sa, že hlavným dôvodom, pre ktorý sa zdá, že rodičia veria, že odovzdanie biometrických údajov je absolútne bezpečné, je to, že škola v skutočnosti neuchováva samotný odtlačok prsta.

Keď však žiak položí svoj prst na skener, aby zaregistroval svoj odtlačok prsta v systéme - tento proces premení tento biometrický vstup na digitálnu reprezentáciu odtlačku prsta. Tento jedinečný číselný kód je priamou podobou samotného odtlačku prsta a najlepšie sa opíše ako digitálna kópia samotnej časti tela.

Ide o to, že z dôvodu, že sa odtlačky prstov nikdy nezmenia, je možné tento kód v budúcnosti použiť na overenie totožnosti dieťaťa, a to aj dlho po ukončení školy a do dospelosti.

A čo viac, pretože odtlačok prsta sa pravdepodobne bude uchovávať spolu s inými hodnotnými údajmi, ako sú meno, dátum narodenia a možno aj fotografia - ak sú tieto údaje napadnuté počítačovými zločincami, alebo ich spoločnosť priamo odovzdá tretej strane alebo pridruženému podniku. ktorý inštaluje biometrický systém - nebezpečenstvo je, že táto digitálna verzia odtlačku prsta dieťaťa by sa mohla použiť na potenciálne škodlivé účely.

Doteraz boli skenery odtlačkov prstov najobľúbenejšou voľbou biometrického overovania zavedeného v školách. Hovorí sa však o zavedení skenovania dúhovky a dokonca o rozpoznávaní tváre v škole. Rovnako ako v prípade skenovania odtlačkov prstov, tieto vytvárajú komplexné digitálne znázornenie tých funkcií, ktoré sú jedinečné a je ich možné znova a znova skenovať, na rôznych miestach a na rôzne účely..

Myšlienka, že rodičia povoľujú svojim deťom odovzdať tieto údaje bez toho, aby boli výslovne informovaní o tom, ako je možné tento kód naskenovať inde, je mimoriadne znepokojivá. Najmä vzhľadom na to, že by sa zdalo, že rodičia sa nepýtajú na zásady ochrany osobných údajov priložené k týmto systémom a na spoločnosti, ktoré túto technológiu inštalujú..

V prípadoch, keď túto technológiu mohli nainštalovať priamo vládne agentúry, existuje skutočné nebezpečenstvo, že tieto údaje by sa mohli použiť na sledovanie a dohľad dlho v budúcnosti, čo znamená, že tieto údaje by sa mohli použiť na obmedzenie budúcich slobôd ich detí takým spôsobom, to pripomína epizódu Black Mirror.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me